Προς το περιεχόμενο

The Wheel of Time (Prime, 19 Νοέμβρη)


Speculoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγήκε και το 4. Το αίμα ήταν είναι και θα είναι..βελτιώθηκαν οι ηθοποιοί οκ.. αλλά ο πρωταγωνιστής ίσως είναι ο χειρότερος..αν δεν έπαιζε η παικ δύσκολα τα πράγματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 hours ago, avacan23 said:

αλλά ο πρωταγωνιστής ίσως είναι ο χειρότερος.

Δεν θυμίζει λίγο Hayden Christensen από το prequel trilogy? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4ο είναι καλό, αρκετά καλό.

Σε σχέση με το αντίπαλο "δέος" του ίδιου μαγαζιού, εδώ τουλάχιστον οι διάλογοι και οι ατάκες είναι αξιοπρεπέστατοι, δεν θέλεις να βρεις ταράτσα να φουντάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι και παίζει και η παικ. Και τα βιβλία αν και σε περίληψη μια χαρά τα ακολουθούν. Το αντίπαλο δέος θα πρέπει να διδάσκεται πως με το μεγαλύτερο μπάτζετ ανά επεισόδιο  μπορείς να κανείς τέτοια πατάτα. Σενάριο κάστινγκ παραγωγή ότι και να πεις δε χωνεύεται με τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωταγωνιστη φανταζομαι να εννοειτε τον Daniel Henney, ο οποιος οντως ειναι κακος αλλα δεν ειναι πρωταγωνιστης. Η σειρα εκτος απο τη Pike δεν εχει αλλον πρωταγωνιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο που κρατάτε τα spoilers αρκετά light! Εγώ δεν το έχω δει ακόμα γιατί δεν μου αρέσει να περιμένω κάθε εβδομάδα, θα τη δω ολοκληρωμένη τη σαιζόν 😅

Στο youtube βέβαια από όσα έχω αντιληφθεί παίζει πάλι κράξιμο, αλλά φαίνεται να είναι λιγότερο επειδή βελτιώθηκε συνολικά η σειρά. Αυτό που λέγεται για Rand ότι δεν είναι ούτε στην πρώτη 10αδα από άποψη χρόνου/ομιλίας, ισχύει τελικά, τι γίνεται με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όπως και στο Witcher υπάρχει η κουλτούρα η γνωστή… όποτε αναγκαστικά ο πρωταγωνιστής των βιβλίων δεν ειναι πρώτο βιολί στο σίριαλ. Προσωπικά δε με χαλάει γιατί περιμενω αυτό να αλλάξει αλλα αν δεν … θα καταντήσει σαν το Witcher .. μανιφέστο μιας κουλτούρας και όχι τέχνη- ψυχαγωγία 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκίνησα και εγώ, μέχρι στιγμής όσο έχω δει πρώτη σεζόν μια χαρά τα πάει, με χαμηλά τον πήχη και αγνοώντας κάποια σπαστικά στοιχεία της μόδας περνάει ευχάριστα η ώρα.

Σίγουρα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο πάντως που να με κάνει να ασχοληθώ παραπάνω, με βιβλία κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι ομως εστω και σε περιληψη ειναι κοντά στα βιβλία σαν ιστορία.

Δεν το κατακρεουργησαν οπως το witcher. Επίσης σαν εφε - σκηνοθεσια φαίνεται καλύτερο.

https://gr.ign.com/wheel-of-time/41166/feature/oti-khreiazeta-na-xerete-gia-to-the-wheel-of-time-tou-amazon

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/9/2023 στις 2:57 ΜΜ, avacan23 είπε

ο πρωταγωνιστής των βιβλίων δεν ειναι πρώτο βιολί στο σίριαλ. Προσωπικά δε με χαλάει γιατί περιμενω αυτό να αλλάξει αλλα αν δεν … θα καταντήσει σαν το Witcher ..

Όχι απαραίτητα, γιατί κατά την γνώμη μου υπάρχουν χαρακτήρες πιο ενδιαφέροντες από αυτόν (εν αντιθέσει με το Witcher που ο Cavill κουβαλούσε την σειρά). O Rand μου είναι προσωπικά λίγο βαρετός μέχρι στιγμής. Το να τον βλέπαμε συνέχεια θα έκανε την σειρά πιο βαρετή για μένα.

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Gilmaru said:

Όχι απαραίτητα, γιατί κατά την γνώμη μου υπάρχουν χαρακτήρες πιο ενδιαφέροντες από αυτόν (εν αντιθέσει με το Witcher που ο Cavill κουβαλούσε την σειρά). O Rand μου είναι προσωπικά λίγο βαρετός μέχρι στιγμής. Το να τον βλέπαμε συνέχεια θα έκανε την σειρά πιο βαρετή για μένα.

Πιο πολύ για καλό ερώτημα να έχουμε, έχεις διαβάσει τα βιβλία; Ανεξαρτήτως ναι ή όχι, ποιοι είναι οι πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες για σένα όπως τους δείχνει η σειρά;

Επίσης, υπάρχει η κοινή αντίληψη ότι η παρουσίαση των χαρακτήρων σε μια σειρά (ή και στα βιβλία) εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από τις σκηνές, τις γραμμές και την οπτική που τους δίνουν όσοι τα γράφουν και τους τα δίνουν;

On 12/09/2023 at 13:07, avacan23 said:

κι ομως εστω και σε περιληψη ειναι κοντά στα βιβλία σαν ιστορία.

Δεν το κατακρεουργησαν οπως το witcher. Επίσης σαν εφε - σκηνοθεσια φαίνεται καλύτερο.

https://gr.ign.com/wheel-of-time/41166/feature/oti-khreiazeta-na-xerete-gia-to-the-wheel-of-time-tou-amazon

 

Μην έχοντας διαβάσει τα βιβλία, εμένα η 1η και η 2η σαιζόν του Witcher μια χαρά μου φάνηκαν, την 3η δεν την έχω δει λόγω έλλειψης χρόνου και μέσου προβολής...😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Feregorn είπε

Πιο πολύ για καλό ερώτημα να έχουμε, έχεις διαβάσει τα βιβλία; Ανεξαρτήτως ναι ή όχι, ποιοι είναι οι πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες για σένα όπως τους δείχνει η σειρά;

Αναφέρομαι στην σειρά, δεν έχω διαβάσει τα βιβλία. Σχεδόν όλοι μου φαίνονται πιο ενδιαφέροντες από τον Rand προς το παρόν. Στην κυριολεξία.

56 λεπτά πριν, Feregorn είπε

Επίσης, υπάρχει η κοινή αντίληψη ότι η παρουσίαση των χαρακτήρων σε μια σειρά (ή και στα βιβλία) εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από τις σκηνές, τις γραμμές και την οπτική που τους δίνουν όσοι τα γράφουν και τους τα δίνουν;

Φυσικά, όμως όχι αποκλειστικά. Για παράδειγμα ο Cavill είχε πολλά κομμένα lines και γενικά πιο λίγο και χειρότερο διάλογο στην σειρά από ότι έχει ο Geralt στα βιβλία, ειδικά στην τελευταία σεζόν. Και πάλι όμως η παρουσία του ήταν το highlight της σειράς.

Στο WoT μόνο η Moraine/Rosamund Pike μπορεί ίσως να το κάνει αυτό σε ένα βαθμό. Δεν μπορώ να φανταστώ τον ηθοποιό που παίζει τον Rand να είναι το επίκεντρο. Γενικότερα νομίζω ότι στο casting πρωταγωνιστών είναι καλό να δίνουν περισσότερη έμφαση στις υποκριτικές ικανότητες και συνολική παρουσία του ηθοποιού, παρά στο να είναι ομορφούλης/λα.

Τέλος, θα μπορούσαν άλλα πράγματα να αντισταθμίσουν το γεγονός αυτό; Π.χ. σκηνοθεσία, καλοί διάλογοι, συνολική παρουσίαση, κλπ; Φυσικά και θα μπορούσαν με το παραπάνω. Αλλά συγγνώμη δεν περιμένω να αλλάξει κάτι δραματικά σε αυτά.

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...