Προς το περιεχόμενο

The Wheel of Time (Prime, 19 Νοέμβρη)


Speculoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Speculoos είπε

Πραγματικά δεν ξέρω τι να περιμένω. Θέλω να είναι επικότατο, φοβάμαι για επιφανειακή σούπα λογω Sony.

Εμένα πάλι το τρέιλερ μου έκανε πιο πολύ για μια ταραμοσαλάτα. Ίσως επειδή προσπαθεί να δείξει πολλά από μια ολόκληρη σεζόν  σε ελάχιστο χρόνο και επιπλέον επειδή συνήθως οι πρώτες σεζόν είναι πιο χαλαρές αφού προσπαθούν να στήσουν το όλο σύμπαν τους.

Αλλά δεν είναι κάτι που θα το περιμένω με αγωνία. Ελπίζω να με διαψεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Εντάξει μετα το χθεσινό τελικό trailer το hype χτύπησε κόκκινο,ελπίζω να είναι όντως καλό,όπως αξίζει σε αυτή την πραγματικά υπέροχη σειρά βιβλίων 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ χαίρομαι που υπάρχει ήδη τόπικ για αυτήν την τηλεοπτική σειρά αλλά με εκπλήσσει ότι δεν έχει μεγαλύτερη συμμετοχή!

 

Παρόλα αυτά έγινε χθες η παγκόσμια πρεμιέρα και υπάρχουν ήδη οι πρώτες αναφορές και κριτικές

 

 

 

 

 

Και εγώ έχω τις αμφιβολίες/ανησυχίες μου δεδομένης της έκτασης και πολυπλοκότητας της σειράς των βιβλίων (όχι για το κάστινγκ), αλλά τα πρώτα δείγματα είναι αρκετά ενθαρρυντικά νομίζω. Μάλιστα πριν 3 μέρες η Amazon παρήγγειλε και 3η σεζόν η οποία θα γυριστεί αμέσως μετά τη 2η, οπότε και αυτό είναι θετικό στοιχείο!

 

Από το βίντεο του IGN, που δεν έχει spoilers, 3 πράγματα μου έκαναν εντύπωση, 1ον έχουν φέρει γεγονότα και χαρακτήρες πιο νωρίς στην ιστορία, 2ον ότι αγκαλιάζει το fantasy στοιχείο πολύ περισσότερο από ότι τα GoT, Witcher και 3oν ότι το μπάτζετ ειναι 10εκ/επεισόδιο που δεν είναι καθόλου λίγα καθότι Amazon είναι αυτή....

Επεξ/σία από Feregorn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις δίκιο και μένα με εκπλήσσει,ίσως στην Ελλάδα δεν είναι διαδεδομένη όσο στο εξωτερικό,μιλαμε για μια σειρά που έχει πουλήσει πάνω από 80 εκατομμύρια αντίτυπα περισσότερα από το game of thrones!!που για όσους δεν το γνωρίζουν βγηκε αργότερα και ο martin πηρε πολλα στοιχεία από το wheel of time,και ήταν και πολύ καλός φίλος με τον jordan.Βεβαια η μια σειρά με την άλλη διαφέρει σε μεγάλο βαθμό και με εκνευρίζει που σε κάποια review πάνε να το συγκρίνουν με το game of thrones,η σειρά αυτή είναι κάτι μοναδικό,ξεχωριστό και δεν μπορείς να την συγκρίνεις με τίποτα άλλο, από το lotr εχει παρει στοιχεια όπως και  ολο το fantasy genre αλλά είναι το μόνο που το έκανε τοσο επιτυχημένα.Η αναμονή τελειώνει και εύχομαι να είναι μια μεταφορά στην τηλεόραση που θα αφήσει εποχή,το αξίζει 100% τωρα αν θα το καταφέρει και σε ποιο βαθμό θα δείξει.

 

Επεξ/σία από Lews
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2021 στις 1:46 ΜΜ, Thresh είπε

Της πάει το μελαχρινό της Rosamund Pike.

Δεν μπορώ να καταλάβω από που σου έρχονται αυτά τα σχόλια . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα πρώτα 3 επεισόδια είναι ήδη διαθέσιμα στο Amazon Prime UK !!!!!

 

Στις 18/11/2021 στις 11:50 ΠΜ, Lews είπε

Έχεις δίκιο και μένα με εκπλήσσει,ίσως στην Ελλάδα δεν είναι διαδεδομένη όσο στο εξωτερικό,μιλαμε για μια σειρά που έχει πουλήσει πάνω από 80 εκατομμύρια αντίτυπα περισσότερα από το game of thrones!!που για όσους δεν το γνωρίζουν βγηκε αργότερα και ο martin πηρε πολλα στοιχεία από το wheel of time,και ήταν και πολύ καλός φίλος με τον jordan.Βεβαια η μια σειρά με την άλλη διαφέρει σε μεγάλο βαθμό και με εκνευρίζει που σε κάποια review πάνε να το συγκρίνουν με το game of thrones,η σειρά αυτή είναι κάτι μοναδικό,ξεχωριστό και δεν μπορείς να την συγκρίνεις με τίποτα άλλο, από το lotr εχει παρει στοιχεια όπως και  ολο το fantasy genre αλλά είναι το μόνο που το έκανε τοσο επιτυχημένα.Η αναμονή τελειώνει και εύχομαι να είναι μια μεταφορά στην τηλεόραση που θα αφήσει εποχή,το αξίζει 100% τωρα αν θα το καταφέρει και σε ποιο βαθμό θα δείξει.

 

 

Κοίτα, σε ηλικία είναι σίγουρα πιο παλιά η WoT από το ASOIAF/GoT (κατά 6 χρόνια) αλλά ;σήμερα τα αντίτυπα που έχουν πουλήσει είναι πάνω κάτω τα ίδια. Άμα πάει καλά όμως τηλεοπτικά, σίγουρα θα αυξηθεί η δημοτικότητα της και οι πωλήσεις και θα να ξαναπεράσει το ASOIAF/GoT.

Συμφωνώ δεν μοιάζει στο ASOIAF/GoT. Έχω κάνει και ένα σύντομο πέρασμα και από Malazan, Sword of Truth, με διαφορά η αγαπημένη και καλύτερη για μένα η WoT. Ο Τόλκιν ήταν πρωτοπόρος φυσικά, αλλά ο RJ το πήρε και το πήγε αρκετά παρακάτω, η κοινωνία/κόσμος/ιστορία και ο πλούτος αυτών που έφτιαξε είναι συνολικά τρομερό επίτευγμα.

Υ.Σ. Τώρα που σε βλέπω, το nickname πρέπει να βγαίνει από Lews Therin Telamon... :D

Επεξ/σία από Feregorn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Feregorn είπε

Tα πρώτα 3 επεισόδια είναι ήδη διαθέσιμα στο Amazon Prime UK !!!!!

 

 

Κοίτα, σε ηλικία είναι σίγουρα πιο παλιά η WoT από το ASOIAF/GoT (κατά 6 χρόνια) αλλά ;σήμερα τα αντίτυπα που έχουν πουλήσει είναι πάνω κάτω τα ίδια. Άμα πάει καλά όμως τηλεοπτικά, σίγουρα θα αυξηθεί η δημοτικότητα της και οι πωλήσεις και θα να ξαναπεράσει το ASOIAF/GoT.

Συμφωνώ δεν μοιάζει στο ASOIAF/GoT. Έχω κάνει και ένα σύντομο πέρασμα και από Malazan, Sword of Truth, με διαφορά η αγαπημένη και καλύτερη για μένα η WoT. Ο Τόλκιν ήταν πρωτοπόρος φυσικά, αλλά ο RJ το πήρε και το πήγε αρκετά παρακάτω, η κοινωνία/κόσμος/ιστορία και ο πλούτος αυτών που έφτιαξε είναι συνολικά τρομερό επίτευγμα.

Υ.Σ. Τώρα που σε βλέπω, το nickname πρέπει να βγαίνει από Lews Therin Telamon... :D

Σε κάθε γυρισμα του τροχου το ίδιο nick έχω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν μπορεσα ποτε να διαβασω τα βιβλία και δεν υπάρχει χρόνος αλλά μιλαμε για μια καλα παγιωμένη σειρά στο χώρο του φαντασι. Φαίνεται ότι υπάρχει τεράστιο βαθος το οποίο αποτυπώνεται σιγα - σιγα και στη σειρά.

Η σειρά ξεκιναει προσπαθώντας να σε βαλει αμεσα στο κλιμα, παρουσιάζει την βασική υποθεση αλλά η δράση ειναι άμεση και σιγα-σιγά προσθέτει. Θεωρώ οτι καθε επεισόδιο γίνεται και καλύτερο ενώ στο τελος του τρίτου (κατι ήξεραν και τα εβγαλαν μαζεμένα) ηταν το σημειο που καταλαβα όχι μονο ότι θα με κρατήσει αλλά θα ειναι κατι που θα περιμένω καθε βδομαδα.

Πολύ ωραια τοπία και κόσμοι, φαίνεται να εχει τεράστιο βαθος αν και δεν ξερω πόσο καλα θα αποτυπωθεί. 

Στα αρνητικά ότι από την 4αδα ο ενας μου φανηκε συμπαθητικός και ενδιαφέρον χαρακτήρας, 2 αδιάφοροι ως τωρα και ο 4ος ο ξανθος ψιλοβαρετος. Θα δουμε στην πορεία ομως, πιστευω θα φτιάξει και αυτό.

Δεν ξερω αν θα ειναι επος σιγουρα ειναι κατι που θα βλέπω οσο παιζει. Φαινεται ότι η amazon θελει να επενδύσει πολυ στην πλατφορμα της για να κοντραρει το νετφλιξ και θα επενδυσει σε ακριβες παραγωγες για να υπάρχουν στην πλατφορμα ωστε να μπορει να κρατησει το κοινο της. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η ευτυχώς προσωπικά πιστεύω για να είναι πετυχημένη μια σειρά - ταινία δεν φτάνει μόνο το υψηλό μπάτζετ  πρέπει να έχει πολύ δυνατό κάστινγκ θυμάμαι όταν πρωτοείδα τα πρώτα επεισόδια του Game of thrones (χωρίς να θέλω να κάνω παραλληλισμούς και συγκρίσεις) παρόλο που αρκετοί ηθοποιοί μου ήταν εντελώς άγνωστοι με προσέλκυσαν και με έκαναν να τους συμπαθήσω τον καθένα ξεχωριστά για τον ρόλο του εδώ δεν έχει συνέβει το ίδιο αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι η σειρά είναι αποτυχημένη θα συνεχίσω να την βλέπω μέχρι τέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...