Προς το περιεχόμενο

The Wheel of Time (Prime, 19 Νοέμβρη)


Speculoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι γίνεται, πολύ ησυχία έπεσε;! Είναι μήπως το aftermath από το 6ο επεισόδιο; 😅

 

Πάντως έχουν διαρεύσει ήδη διάφορα πραγματάκια για τα τελευταία 2 επεισόδια, τα οποία είναι πολύ εντυπωσιακά. Δεν τα βάζω εδώ γιατί θα είναι spoiler, αλλά έχουν όντως περισσότερα εφέ(!) και θα δείξουν συγκεκριμένα σημαντικά πράγματα από το 1ο βιβλίο ενώ θα αναπαραστήσουν και σημαντικά γεγονότα από πιο νωρίς που όλοι ξέρουν τι σημαίνει αυτό 😄

 

Κάτι ελαφρώς άσχετο με τη τηλεοπτική σειρά που μου αρέσει πολύ, είναι ότι εμπλέκουν μεγάλο μέρος από το WoT Community (εκτός από τους r/whitecloaks προφανώς 😂) παρότι μπορεί να το κάνουν εν μέρει για επικοινωνιακούς/ιδιοτελείς σκοπούς.

 

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήγαινε στο Imdb και διάβασε τα σχόλια, αφού τα ταξινομήσεις με χρονολογικά σειρά πάντα.

Η οργή για τις αηδίες που βλέπουμε ξεχειλίζει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκίνησα και εγώ και μου αρέσει αρκετά. Φοβερό epic με fantasy στοιχείο ότι πρέπει συν το background που έχει με τις ιστορίες που λένε οι χαρακτήρες.

Και παρα πολύ καλή παραγωγή. Οι ηθοποιοί είναι λίγο ότι ναναι αλλά το ξεπερνάς λόγο της πολύ καλής σκηνοθεσίας του και του σεναρίου του.

Τώρα για το IMBD που αναφέρετε έχει πολύ ψηλές βαθμολογίας. Τα σχόλια είναι και ότι νάναι. Δλδ διάβαζα από αρκετούς ότι είναι βαρετή και δεν γίνετε τπτ. Δλδ τα επεισόδια που έχω δει έχουν γίνει τα πάντα σφαγές, κεφάλια να φεύγουν, epic πόλεις στοιχειωμένες, τέρατα ορδές δλδ λες άλλη σειρά είδα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chek2fire είπε

Το ξεκίνησα και εγώ και μου αρέσει αρκετά. Φοβερό epic με fantasy στοιχείο ότι πρέπει συν το background που έχει με τις ιστορίες που λένε οι χαρακτήρες.

Και παρα πολύ καλή παραγωγή. Οι ηθοποιοί είναι λίγο ότι ναναι αλλά το ξεπερνάς λόγο της πολύ καλής σκηνοθεσίας του και του σεναρίου του.

Τώρα για το IMBD που αναφέρετε έχει πολύ ψηλές βαθμολογίας. Τα σχόλια είναι και ότι νάναι. Δλδ διάβαζα από αρκετούς ότι είναι βαρετή και δεν γίνετε τπτ. Δλδ τα επεισόδια που έχω δει έχουν γίνει τα πάντα σφαγές, κεφάλια να φεύγουν, epic πόλεις στοιχειωμένες, τέρατα ορδές δλδ λες άλλη σειρά είδα?

 

21 ώρες πριν, xavier είπε

ωραιο το intro sequence. εξακολουθει να μη μου αρεσει το καστ, αλλα η ιστορια αρχιζει να με τραβαει. Ελπιζω να τους συνηθισω καποια στιγμη.

 

Είστε γνώστες των βιβλίων; Μπορεί έτσι να εξηγείται 😅

 

Και εμένα μου άρεσε πολύ το επεισόδιο, για μένα το καλύτερο μέχρι τώρα. Η αρνητική κριτική έχει πολλές πηγές. Μέρος της πηγάζει από πιο αντικειμενικά/τεχνικά κριτήρια και ένα άλλο πηγάζει από τους "purists" που οποιαδήποτε αλλαγή στο στόρι των βιβλίων (ή αυτό που φαντάζονταν) την βλέπουν ως Αρμαγεδδών. Οι πρώτοι είναι πιο κοντά σε ένα 5-6-7/10 ας πούμε και οι άλλοι σε 0-1-2/10. 

 

Τα έχω γράψει και πιο πριν βέβαια ότι μέχρι στιγμής γίνεται αρκετά καλούτσικη δουλειά, γύρω στο 7-8.5/10 για μένα. Προσωπικά θεωρώ, όπως έδειξε και το flashback σε αυτό το επεισόδιο και τα bonus scenes, ότι η πολύ πρόωρη αρνητική κριτική από μια vocal μειοψηφία είναι σχετικά υπερβολική/άτοπη.

 

Ορίστε και το νεότερο Behind-The-Scenes βίντεο για το επεισόδιο 7

 

Υ.Σ. Επίσης, κυκλοφορεί και ένα teaser για το 8ο επεισόδιο που διαρκεί λίγα δευτερόλεπτα. Δεν έχω κάτι να πω, μεγάλη μάχη έδειξε, Ματ στα down του, ξέρουμε ότι θα έχει flashback από AoL, πως θα τα προλάβουν όλα δεν έχω ιδέα! 

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την βαθμολογία. 

Στο IMDB αυτή τη στιγμή έχει 7.5 και η γνώμη μου είναι πως αυτή η βαθμολογία είναι πολύ υψηλή και δεν θα αργήσει να πέσει γιατί αντικειμενικά σαν ποιότητα παραγωγής θα το χαρακτήριζα με μεγάλη επιείκεια "μέτριο", και αυτό ξεχνώντας το αδιάφορο cast. Να σημειωθεί ότι το 7.5 μπορεί να μοιάζει οκ αλλά για σειρά δεν είναι καθόλου καλό γιατί ο κανόνας είναι πως οι σειρές έχουν πιο υψηλές βαθμολογίας σε σχέση με τις ταινίες.

Προσωπικά είχα πολλές ελπίδες για αυτή τη σειρά, ήθελα να είναι το νέο GOT, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν το πλησιάζει ούτε στο μικρό του δαχτυλάκι. Και αυτό που με κάνει και θυμώνω είναι ότι είναι έχω ακούσει τα καλύτερα για τα βιβλία του Wheel of Time και στην ουσία το κάψανε, βγάλανε μια μετριότητα και τώρα δεν θα έχουμε την ευκαιρία να χαρούμε την ιστορία των βιβλίων όπως τους αξίζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το καστ συνεχιζει να μην μου αρεσει, αλλα η ιστορια και το worldbuilding ειναι καλο ή τουλαχιστον intriguing. θελω να δω τι θα γινει παραπερα.

Επεξ/σία από xavier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, xavier είπε

το καστ συνεχιζει να μην μου αρεσει, αλλα η ιστορια και το worldbuilding ειναι καλο ή τουλαχιστον intriguing. θελω να δω τι θα γινει παραπερα.

Και εγώ θα συνεχίσω να το βλέπω, αν και το 8ο τελευταίο επεισόδιο της 1ης σαιζόν δεν μου πολυ-άρεσε. Το βρήκα μέτριο, άνισο και υποτονικό προς το φινάλε ενώ έγιναν και αρκετά λάθη λογικής(;).

16 ώρες πριν, speedman_26 είπε

ο dragon θα ειναι ο ιδιος με αυτον που εχουν τα βιβλια?

Ναι, αποκαλύφθηκε στο 7ο επεισόδιο. Ωστόσο, γεγονότα που γνώριζες ότι είχε συμμετοχή έχουν τώρα μεταφερθεί σε άλλους χαρακτήρες και γενικά δεν ακολουθούν (ΟΛΗ) την πλοκή των βιβλίων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα τώρα που φτάνω στο τέλος μου άρεσε αρκετά. Είναι φοβερά epic για όποιον του αρέσουν τα fantasy θα πρέπει να το ξεκινήσει asap. 
Φοβερά epic τοπία γενικά μου άρεσε το story του τόσο πολύ που ήδη πείρα και τα δύο πρώτα  βιβλία να τα ξεκινήσω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκλονιστικό το τελευταίο...δεν ήταν.

Πιο αναμενόμενο κι από επανάληψη στα φιλαράκια.

Άφθονο μπάτζετ, 4+4 ηθοποιοί κι άλλοι τόσοι κομπάρσοι στο ΧελμςΝτ...σορρυ. Η δε σκηνή με τον Θορ να τα σκάει, όλα τα λ7 (κυριολεκτικά, εκεί πρέπει να πήγαν τα 1.500$ από τα 2.500$ του επεισοδίου).

Αυστηρά σαν σειρά (όχι σαν βιβλίο) στέκεται ανεκτά μόνο λόγω απόλυτης ξεραΐλας στο είδος.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2021 στις 6:56 ΜΜ, chek2fire είπε

Πάντως εμένα τώρα που φτάνω στο τέλος μου άρεσε αρκετά. Είναι φοβερά epic για όποιον του αρέσουν τα fantasy θα πρέπει να το ξεκινήσει asap. 
Φοβερά epic τοπία γενικά μου άρεσε το story του τόσο πολύ που ήδη πείρα και τα δύο πρώτα  βιβλία να τα ξεκινήσω. 

Ωωωω, καλό διάβασμα, πιστεύω τα βιβλία θα σου αρέσουν περισσότερο (και θα σε εκπλήξουν αρκετά βάσει όσων έχεις δει, αλλά σίγουρα θα δεις ομοιότητες, ενώ και τα βασικά σημεία των 5+2 πρωταγωνιστών τα έχουν πιάσει). Θα έλεγα να πάρεις και το 3ο, γιατί προβλέπω τα 2+3 να χρησιμοποιηθούν σαν βάση για τη 2η σαιζόν. Ενθαρρυντικό επίσης ότι αρέσει η σειρά, παρά τα λάθη (μικρά/μεγάλα ανάλογα τους book readers).

 

Στις 26/12/2021 στις 10:22 ΜΜ, Πέτρος είπε

Συγκλονιστικό το τελευταίο...δεν ήταν.

Πιο αναμενόμενο κι από επανάληψη στα φιλαράκια.

Άφθονο μπάτζετ, 4+4 ηθοποιοί κι άλλοι τόσοι κομπάρσοι στο ΧελμςΝτ...σορρυ. Η δε σκηνή με τον Θορ να τα σκάει, όλα τα λ7 (κυριολεκτικά, εκεί πρέπει να πήγαν τα 1.500$ από τα 2.500$ του επεισοδίου).

Αυστηρά σαν σειρά (όχι σαν βιβλίο) στέκεται ανεκτά μόνο λόγω απόλυτης ξεραΐλας στο είδος.

 

Χαχαχα, πολύ καλό αυτό με τον Θορ! Συμφωνώ, ανήκει σε αυτά που περιέλαβα ως υποτονικά. Αντικειμενικά μιλώντας, και βάσει ότι το δηλωμένο μπάτζετ που υποτίθεται είναι στα 90εκ, δηλαδή όσο είχε και το GoT στις τελευταίες του σαιζόν, δεν μπορεί εύκολα να ειπωθεί από κάποιον ότι η "μεγάλη" μάχη του 8ου επεισόδιου είναι εφάμιλλη σε μπάτζετ/δυναμική/επικότητα/δεν ξέρω τι άλλο/ με την Hardhome, Battle of the Bastards, Blackwater Rush, για να μην πιάσω τις άλλες της τελευταίας σεζόν.

Ευελπιστώ ότι θα το προσεγγίσουμε αυτό το επίπεδο πιο νωρίς στην 2η σαιζόν, οπότε ίδωμεν. Επίσης, το γεγονός ότι το φινάλε της 1ης σαιζόν ήταν υποτονικό μπορεί να είναι προσχεδιασμένο, ώστε να τονίσουν περισσότερο το φινάλε της επόμενης και για να υπάρχει ένα πιο δραματικό power progression βάσει και των γεγονότων στο τέλος του 3ου βιβλίου. Ξαναλέω όμως, ότι παρόλα αυτά, η τηλεοπτική σειρά WoT είναι ξεκάθαρα πάνω από Xena/Hercules, Legend of the Seeker, Shannara Chronicles και είναι μαζί με Witcher κάτω από  3η και μετέπειτα σεζόν GoT, οπότε είναι ΟΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο επεισόδιο μεγάλη επικουρα.  Δλδ επιτέλους και μια σειρά που έχει mage μέσα που τα κάνουν πτν όλα :D Χρόνια είχα να απολαύσω ένα επισόδειο έτσι. Πάω για δεύτερο view του επισοδείου και ήδη έχω αρχίσει τα βιβλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, chek2fire είπε

Το τελευταίο επεισόδιο μεγάλη επικουρα.  Δλδ επιτέλους και μια σειρά που έχει mage μέσα που τα κάνουν πτν όλα :D Χρόνια είχα να απολαύσω ένα επισόδειο έτσι. Πάω για δεύτερο view του επισοδείου και ήδη έχω αρχίσει τα βιβλία.

Άμα απόλαυσες αυτό τόσο πολύ, τότε ετοιμάσου για τις επόμενες σαιζόν! Αν συμπεριλάβουν τα μεγάλα μαγικά συμβάντα των επόμενων βιβλίων (μετά από 3ο βιβλίο δηλαδή και έπειτα και άμα φτάσουν ως εκεί) τα πράγματα γιγαντώνονται τόσο πολύ, που η οπτικοποίηση αυτών θα είναι σε ένα επίπεδο που θα προσεγγίζει ότι περιέγραφε ο Τόλκιν για τους Valar (και πολύ πιο μπροστά από ότι είδαμε στην τριλογία του Άρχοντα) ώστε να μην κάνω σπόιλερ για το WoT. Δηλαδή, απλά δεν έχει ξαναυπάρξει μαγεία τέτοιας κλίμακας σε live action (ούτε στο GoT φυσικά)!

Όρεξη να έχεις μόνο....😅

Επεξ/σία από Feregorn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ξεκινώντας το πρώτο επεισόδιο μπορώ να πω ότι δεν μου έκανε πολύ εντύπωση, ξεκινάει σαν μία φεμινιστικορεκτίλα του κερατά μέχρι να δούμε το πρώτο ξυλίκι και να πάμε έπειτα στο επόμενο επεισόδιο. Ωστόσο εκεί μαγικά φτιάχνει η σειρά βρίσκει μία ισορροπία  το σενάριο κυλάει πολύ όμορφα και αρχίζει να γίνεται ενδιαφέρον. Ξεκινώντας απ' τα εφέ που δεν με πολυενδιαφέρουν ήταν πολύ ωραία και σε κάποια σημεία εξαιρετικά. Οι τρόλοκ δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα ιδίως στον τρόπο που περπατούσαν και το βασικό το channel. Φαίνεται ξένο με το περιβάλλον γύρω του. Εξαιρετικά ωστόσο ήταν τα τοπία.
Στα αρνητικά όπως όλοι θα βάλω και εγώ το casting και ιδίως των πρωταγωνιστών εκτός της Rosamund Pike και λοιπών συμπρωταγωνιστών που "σώζουν" την σειρά.

Στις 19/12/2021 στις 3:45 ΠΜ, Nomedor είπε

Προσωπικά είχα πολλές ελπίδες για αυτή τη σειρά, ήθελα να είναι το νέο GOT,

Προσωπικά δεν το θέλω καν αυτό. Το GOT ξεκίνησε με μία ωραία και δυναμική σεζόν και μετά η κατηφόρα δεν είχε τέρμα. Μπορεί που και που να μας έδινε μία ωραία μάχη αλλά την περισσότερη ώρα δεν ξέρω για εσάς, εγώ όμως κρατούσα το κεφάλι μου

Στις 28/12/2021 στις 12:20 ΠΜ, Feregorn είπε

δεν μπορεί εύκολα να ειπωθεί από κάποιον ότι η "μεγάλη" μάχη του 8ου επεισόδιου είναι εφάμιλλη σε μπάτζετ/δυναμική/επικότητα/δεν ξέρω τι άλλο/ με την Hardhome, Battle of the Bastards, Blackwater Rush, για να μην πιάσω τις άλλες της τελευταίας σεζόν.

Εσύ λογικά στις μάχες της τελευταίας σεζόν θα είχες καλή τηλεόραση σωστά ρυθμισμένη και θα μπόρεσες να τις απολαύσεις. Εγώ δυστυχώς ακόμα δεν έχω βρει τηλεόραση ή οθόνη που να τις παίζει καλά 🤣

Πιστεύω πάντως ότι είναι πρώτη season και όπως κάθε πρώτη season δεν ρίχνουν πολλά λεφτά στον πρώτο κύκλο και ίσως τα 90m να μην ήταν αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...