Προς το περιεχόμενο

Τη δυνατότητα ανέπαφων πληρωμών μέσω Google Pay και Wear OS δίνει η Alpha Bank


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, liberostelios είπε

Το νέο αφορά και τους υπάρχοντες χρήστες από άλλες τράπεζες (πχ. Revolut ή N26) καθώς πλέον ενεργοποιήθηκε, επιτέλους, και η εφαρμογή από το Play Store και μπορούμε να την εγκαταστήσουμε όλοι.

Αφού είναι ενσωματωμένο πλέον εδώ και πάρα πολύ καιρό στις ρυθμίσεις του Google λογαριασμού σου. Άνετα έκανες τη δουλειά σου. 

11 ώρες πριν, liberostelios είπε

 

11 ώρες πριν, liberostelios είπε

 

11 ώρες πριν, liberostelios είπε

 

 

11 ώρες πριν, liberostelios είπε

 

 

Επεξ/σία από vastegial_74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, dsvee said:

Πρόσφατα πλήρωσα με alphawallet σε βενζινάδικο και μου είπαν ότι δεν μπορούσα να κάνω εξαργύρωση πόντων, μόνο με χρήση κάρτας βγάζει τέτοια επιλογή το pos.

Ισχυει κάτι τέτοιο γνωρίζει κάποιος;

Με gpay ισχύει το ίδιο;

Ναι ισχύει. Το έχω επιβεβαιώσει τηλεφωνικώς με Alpha Bank. Για εξαργύρωση, το POS θέλει να δει τσιπάκι. Ούτε ασύρματα γίνεται. Πρέπει να μπει η κάρτα στο POS. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ναι ισχύει. Το έχω επιβεβαιώσει τηλεφωνικώς με Alpha Bank. Για εξαργύρωση, το POS θέλει να δει τσιπάκι. Ούτε ασύρματα γίνεται. Πρέπει να μπει η κάρτα στο POS. 

Από πότε; Εμένα μια χαρά μου βγάζει τους πόντους ανέπαφα, ακόμη και online στη Vodafone μια χαρά μπορώ να αφαιρέσω τους πόντους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους θέλουν να χρησιμοποιούν το Google Pay ως μοναδικό wallet, έχοντας μέσα όχι μόνο τραπεζικές / πιστωτικές κάρτες, αλλά και loyalty / Gift cards / Certificates (π.χ. ΙΚΕΑ Family, Funky Buddha, Public, Covid-19 Vaccination Certificate, κ.α.) κι επειδή custom δεν δέχεται (αλλά πρέπει να επιλέξεις από τη λίστα με τις επίσημα περασμένες εταιρείες / επιχειρήσεις), μια καλή εφαρμογή για να περνάς στο G-Pay όποια κάρτα θέλεις είναι η Pass2Pay.

https://play.google.com/store/apps/details?id=color.dev.com.tangerine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάστηκε να κάνω απεγκατάσταση το gpay που είχα installed με apk (που έβγαζε στο playstore συνέχεια "enable"). Μόλις το έκανα install από playstore,  το εμφανίσε κατευθείαν και στα "Apps on your phone" στο Wear OS 3.

Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι ΔΕΝ τράβηξε τις κάρτες που έχω από το κινητό στο ρολόι, αλλά χρειάστηκε να τις περάσω ξανά. Μικρό το κακό. 
Θα το δοκιμάσω σήμερα :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Grim Ripper said:

Από πότε; Εμένα μια χαρά μου βγάζει τους πόντους ανέπαφα, ακόμη και online στη Vodafone μια χαρά μπορώ να αφαιρέσω τους πόντους.

Στο βενζινάδικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, telis είπε

Για ποιον λόγο; Δεν τρολάρω σοβαρά μιλάω. Τι προσφέρει περισσότερο το Google Pay?

Με το Google Pay θα μπορεις να εχεις ολες τις καρτες σου και να επιλεγεις στιγμιαια ποια θελεις να χρησιμοποιησεις!Με το Alpha Wallet μπορεις να ενεργοποιησεις και να χρησιμοποιησεις το Alpha Wallet μονο στο NFC.Αν εχεις και αλλες καρτες αλλων τραπεζων πρεπει σε καθε χρηση να αλλαζεις τις ρυθμισεις στο NFC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Αφού είναι ενσωματωμένο πλέον εδώ και πάρα πολύ καιρό στις ρυθμίσεις του Google λογαριασμού σου. Άνετα έκανες τη δουλειά σου. 

Πέραν του πόσο χρονοβόρο είναι το να πας στις ρυθμίσεις για να βρεις αυτά τα στοιχεία, η εμπειρία εκεί ήταν πολύ περιορισμένη. Τώρα, πχ, που έχεις την εφαρμογή Google Pay μπορείς να βάλεις και εισιτήρια, loyalty cards κλπ. Επίσης πλέον μπορείς να το βάλεις και στο ρολόι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρωσα το πρωί στο Supermarket με το κινητό και δούλεψε. Θα δοκιμάσω και με το ρολόι. Η ταμείας πλήρως αδιάφορη, μάλλον το έχει δει πολλές φορές ήδη.

Το άλλο που παρατήρησα είναι ότι αν και η αγορά ήταν μεγαλύτερη των 50€ δε μου ζήτησε pin το τερματικό του Supermarket. Δε ξέρω αν κάνει κάποιους άλλους ελέγχους ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, TestUser_ είπε

Τελικά με το google pay οι bonus πόντοι καταμετρώνται;

Η απαντηση που ελαβα απο alphabank

Γεια σας. Με τις αγορές σας με την Aegean Bonus Visa μέσω Google Pay συλλέγετε κανονικά τους Bonus πόντους που αντιστοιχούν στην εκάστοτε συναλλαγή. Στη διάθεσή σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, imvrios said:

Πλήρωσα το πρωί στο Supermarket με το κινητό και δούλεψε. Θα δοκιμάσω και με το ρολόι. Η ταμείας πλήρως αδιάφορη, μάλλον το έχει δει πολλές φορές ήδη.

Το άλλο που παρατήρησα είναι ότι αν και η αγορά ήταν μεγαλύτερη των 50€ δε μου ζήτησε pin το τερματικό του Supermarket. Δε ξέρω αν κάνει κάποιους άλλους ελέγχους ασφαλείας.

Το ίδιο και στο Apple Pay. Φαντάζομαι ότι ξεκλειδώνοντας το κινητό, το σύστημα θεωρεί ότι έχεις ήδη βάλει PIN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...