Προς το περιεχόμενο

Διανομεας efood ,ανεξαρτητη συνεργασια vs εξαρτημενη.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Ναι,εργαζομαι,και ξερω ακριβως για τι πραμα μιλαω.

Προφανως εισαι μισθωτος,για αυτο δεν εχεις ιδεα για τι πραμα μιλαω.

Για τι μιλας για freelancer? Αναφερθηκε πριν κανεις για τους freelancer?

Και εχεις εσυ ιδεα που δεν εχεις κλεισει ουτε χρονο στην εταιρεια και δεν εχω εγω; 

Επεξ/σία από katanalwtis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, katanalwtis είπε

υπαρχουν ντελιβεραδες οι οποιοι οχι μονο κοιτανε πως να πανε λιγοτερες αλλα απορριπτουν και μακρινες αποστασεις με αποτελεσμα να την τρωνε συνεχεια οσοι τιμανε το μεροκαματο. 

Μα πραγματικα δεν εχεις ιδεα για τι πραμα μιλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Μα πραγματικα δεν εχεις ιδεα για τι πραμα μιλας.

Καλα κατσε στη πρωτη ψιχαλα σπιτι σου και οταν εχει ξαστερια βγες να παρεις το 2€! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, katanalwtis είπε

Για τι μιλας για freelancer? Αναφερθηκε πριν κανεις για τους freelancer?

 

Ναι,εγω.
ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ οτι μιλαω για freelancers.

Οπως και εσυ,οταν λες για διανομεις που απορριπτουν παραγγελιες και τις φορτωνεστε εσεις,επισης μιλας για freelancers και ειναι επισης ξεκαθαρο οτι δεν εχεις ιδεα για τι πραμα μιλας.

Απλα λες οτι λενε ολοι  οι μισθωτοι που δεν ξερουν τι κανουμε εμεις οι freelancers,λες και εμεις φορτωνουμε τις παραγγελιες σε εσας.

Μπες στον κοπο να διαβασεις τι γραφω παραπανω.

Μόλις τώρα, katanalwtis είπε

Καλα κατσε στη πρωτη ψιχαλα σπιτι σου και οταν εχει ξαστερια βγες να παρεις το 2€! 

Δεν σου απανταω ξανα.Οταν εγω πηγαινα παραγγελιες μουσκιδι,εσυ καβαλαγες τη στρατα σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ναι,εγω.
ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ οτι μιλαω για freelancers.

Οπως και εσυ,οταν λες για διανομεις που απορριπτουν παραγγελιες και τις φορτωνεστε εσεις,επισης μιλας για freelancers και ειναι επισης ξεκαθαρο οτι δεν εχεις ιδεα για τι πραμα μιλας.

Απλα λες οτι λενε ολοι  οι μισθωτοι που δεν ξερουν τι κανουμε εμεις οι freelancers,λες και εμεις φορτωνουμε τις παραγγελιες σε εσας.

Μπες στον κοπο να διαβασεις τι γραφω παραπανω.

Ασχετα πραγματα λες γιαυτο σου λεω. 
Καταρχας δες που απαντησα και διαβασε τι εγραψα περυσι. 
Το efood δεν περιμενει εσενα freelancer για να δουλεψει. Αυτο δουλευει παντα υπερ του. Ετσι δεν θα σου δωσει εσενα να πας απο κατω πατησια κηφισια για παραλαβη και παραδοση στο ιλιον γιατι θα πρεπει να στα σταξει. Σε εμενα θα δωσει 1.5€ και θα μου πει αντε τελειωνε. Αυτο δεν το αποδεχονται ολοι οι μισθωτοι. Εσας παλι σας εχει στις κοντινες οταν δεν εχει διαθεσιμους υπαλληλους ή εξυπηρετουν εκεινη την ωρα θα σας κουμπωσει και μακρινη αλλα μπαινει μεσα η εταιρια σε τετοιες. 
Και αν τα εχεις με τους μισθωτους θα επρεπε να πινεις νερο στο ονομα τους γιατι δεν εχεις κανενα εργασιακο δικαιωμα ως freelancer και ανα πασα ωρα και στιγμη μπορει να σου πει παρε 1€ ανα παραγγελια και αμα θες! Και δεν το εχει κανει μεχρι τωρα γιατι υπαρχουν οι μισθωτοι.

 

 

Υ.Γ. Βαζε οσα γελακια θες. Καποια στιγμη θα ανοιξει το ματι σου και εσενα. 
Αλλα προφανως εχεις ελλειψη ενημερωσης τοσο για τα Ελληνικα δεδομενα (efood,wolt,skroutz,box κλπ) οσο και για αυτα που εχουν γινει και γινονται στο εξωτερικο βλεπε Ισπανια ή google it να δεις πως δουλευουν με 2&3ης εφαρμογες ταυτοχρονα στο uk για να βγαλουν ενα αξιοπρεπες μεροκαματο. 

 

 

 

  

20 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ναι, συνεργαζομαι ,και ξερω ακριβως για τι πραμα μιλαω.

Προφανως εισαι μισθωτος,για αυτο δεν εχεις ιδεα για τι πραμα μιλαω.

fixed

Επεξ/σία από katanalwtis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,

Σε 2 μηνες συμπληρωνω τα 18 ετη και σκεφτομαι να ξεκινησω να εργαζομαι ως delivery.Αν επιτρεπεται ,θα μπορουσατε να με ενημερωσετε ποσο περιπου ειναι ο μισθος στην efood ή wolt ως freelancer αν δουλευω 10-12 ωρες την μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/5/2022 στις 1:30 ΜΜ, Afypnismenos είπε

Καλησπερα σας,

Σε 2 μηνες συμπληρωνω τα 18 ετη και σκεφτομαι να ξεκινησω να εργαζομαι ως delivery.Αν επιτρεπεται ,θα μπορουσατε να με ενημερωσετε ποσο περιπου ειναι ο μισθος στην efood ή wolt ως freelancer αν δουλευω 10-12 ωρες την μερα.

Wolt παίρνεις 3ευρώ ανά παραγγελία που παραδίδεις, συν έξτρα ποσό αν είναι μεγάλη απόσταση. Ακούγεται τρελό κι όμως είναι αλήθεια... δε ξέρω μια πια λογική το κάνουν... μπαίνουν μέσα. Προσπαθούν να πάρουν μερίδιο στην αγορά απ'το efood ή τρέχει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Wolt παίρνεις 3ευρώ ανά παραγγελία που παραδίδεις, συν έξτρα ποσό αν είναι μεγάλη απόσταση. Ακούγεται τρελό κι όμως είναι αλήθεια... δε ξέρω μια πια λογική το κάνουν... μπαίνουν μέσα. Προσπαθούν να πάρουν μερίδιο στην αγορά απ'το efood ή τρέχει κάτι άλλο;

Μη νομιζεις οτι το efood απεχει απο αυτο.
Απλα 3.00 ειναι το μαξιμουμ+αποσταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ekrepali είπε

Wolt παίρνεις 3ευρώ ανά παραγγελία που παραδίδεις

sorry δηλαδη μιλας οτι εκτος απο tip που αφηνεις ας πουμε εγω δινω παντα 2ε , ο delivery θα παρει αλλα 3 απο την WOLT σαν "tip"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, great είπε

sorry δηλαδη μιλας οτι εκτος απο tip που αφηνεις ας πουμε εγω δινω παντα 2ε , ο delivery θα παρει αλλα 3 απο την WOLT σαν "tip"

Ναι... παίρνουν 3 ευρώ για κάθε παράδοση, συν χιλιομετρικά αν είναι μεγάλη απόσταση, συν το tip το δικό σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, great είπε

sorry δηλαδη μιλας οτι εκτος απο tip που αφηνεις ας πουμε εγω δινω παντα 2ε , ο delivery θα παρει αλλα 3 απο την WOLT σαν "tip"

 

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ναι... παίρνουν 3 ευρώ για κάθε παράδοση, συν χιλιομετρικά αν είναι μεγάλη απόσταση, συν το tip το δικό σου.

 

Αυτη ειναι η ΠΛΗΡΩΜΗ  μας για την παραγγελια.Απο αυτα τα 3,το 24% παει στην ασφαλιση μας.

Δεν εχουμε ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΔΟΧΗ σαν freelancers.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

 

Αυτη ειναι η ΠΛΗΡΩΜΗ  μας για την παραγγελια.Απο αυτα τα 3,το 24% παει στην ασφαλιση μας.

Δεν εχουμε ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΔΟΧΗ σαν freelancers.

 

Συν το φόρο εισοδήματος... το ξέρω ότι μένουν τα μισά.

Η Wolt τι κερδίζει απ'αυτή την ιστορία; Δε μπαίνει μέσα;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Συν το φόρο εισοδήματος... το ξέρω ότι μένουν τα μισά.

Η Wolt τι κερδίζει απ'αυτή την ιστορία; Δε μπαίνει μέσα;

Εδω να τονισω οτι ειμαι στο efood.

Δε γνωριζω ποσο και αν μπαινει μεσα.

Υποτιθεται οτι παιρνει το 25% απο καθε παραγγελια και η ελαχιστη ειναι 7.5 ευρω.

Δεν ειναι ολες οι παραγγελιες τοσο,ουτε ειναι ολες οι πληρωμες μου 3.Καθημερινες μεσημερι πχ ειναι 2.20.
3 ειναι το ανωτατο ,που διδεται σε μερες και ωρες αιχμης ( σουκου βραδυ ) και παιρνω και εξτρα σε καθε παραγγελια,αναλογως την αποσταση που μεσολαβει αναμεσα στον πελατη και το καταστημα.

Δεν ειναι ολα ροδινα ομως,μπορει σε 4 ωρες να παω 10 παραγγελιες,μπορει να παω και 4.

Ο φορος εισοδηματος ειναι νομιζω 9% απο το πρωτο ευρω.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, StamTheMan είπε

 

Ο φορος εισοδηματος ειναι νομιζω 9% απο το πρωτο ευρω.

Λόγω κορωνοιου τον ρίξανε. Προ κορονοιου ήταν 22%, συν άλλα τόσα η προκαταβολή φόρου. Δηλαδή στα 3 χιλιάρικα έδινες 660 φόρο + 660 προκαταβολή φόρου (η οποία έμενε μέσα και συμψηφιζιταν με την επόμενη χρονιά) + ΕΦΚΑ + 650 τέλος επιτηδεύματος (απ'το 6ο χρόνο και μετά)

Λογικά τα επόμενα θα ανεβάσουν πάλι τις κλίμακες οπότε προσοχή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Λογικά τα επόμενα θα ανεβάσουν πάλι τις κλίμακες οπότε προσοχή.

 

Δεν εχω σκοπο να το κανω για πολυ καιρο ακομα,ηδη το κανω 10 συνεχομενα χρονια ,παραλληλα με την αλλη δουλεια μου,αλλα τον τελευταιο χρονο που ειμαι στο efood δε βγαινω τοσο,ειδικα σε κακοκαιριες/κρυα δεν το σκεφτομαι καν πλεον.


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...