Προς το περιεχόμενο

Διανομεας efood ,ανεξαρτητη συνεργασια vs εξαρτημενη.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 minutes ago, fragma said:

Έννοεί τα τρομερά έξοδα του παπιού. 5 ευρώ βενζίνη την ημέρα που τα βγάζουν απο τα tips 2 παραγγελιων (αν δεν είναι και αυτά πληρωμένα)

Αυτό εννοούσα ναι, όχι τα έξοδα που έρχονται πακέτο με το μπλοκάκι. Έχει πολύ πλάκα όταν κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε

29 minutes ago, Land-decked said:

συγκριτικά με τον βασικο, στις ιδιες ωρες δουλειας, θα βγαζει τα διπλα αυτο εννοω

Η οποία σύγκριση είναι λάθος μιας και συγκρίνονται διαφορετικά πράγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Αυτό εννοούσα ναι, όχι τα έξοδα που έρχονται πακέτο με το μπλοκάκι. Έχει πολύ πλάκα όταν κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε

Η οποία σύγκριση είναι λάθος μιας και συγκρίνονται διαφορετικά πράγματα

 

31 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Αυτό εννοούσα ναι, όχι τα έξοδα που έρχονται πακέτο με το μπλοκάκι. Έχει πολύ πλάκα όταν κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε

Η οποία σύγκριση είναι λάθος μιας και συγκρίνονται διαφορετικά πράγματα

οι συνδικαλιστές εχουν πλακα

θελουν και καλο μισθο, και μονιμότητα, και να κάθονται οταν δεν εχει δουλεια και να τους πληρωνει, και ασφαλεια, και να τους καλυπτει εξοδα βενζινης κλπ...

εγω αν ημουν efood θα ελεγα ετσι θελετε? Ωραια αλλα εγω σας δινω τον βασικο. Να το κανουμε το efood δημόσια υπηρεσία.

Οσοι θελετε περισσοτερα, μπλοκακι

Επεξ/σία από Land-decked
  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thread όμως δεν είναι για τον συνδικαλισμό, μην πετάτε τη μπάλα στην εξέδρα.

Anyway, τέλος από μένα δε θα ακολουθήσω τη συζήτηση εκεί που θέλεις να την πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Χωρίς να γνωρίζω επίσημα θεωρώ πως ισχύει το δεύτερο. Όταν ¨βαράς κάρτα" ας πούμε, δίνεις και στίγμα στο gps της εφαρμογής και με βάση αυτό σου πετάει παραγγελίες που να είναι εντός κάποιας προκαθορισμένης απόστασης από εσένα και μόλις ολοκληρώνεις τη πρώτη, μετά περιμένεις τη δεύτερη στο νέο σου σημείο ως αφετηρία. Δεν είσαι dedicated σε κάποιο εστιατόριο. Η αμοιβή εξαρτάται και από την απόσταση, οπότε τα πληρώνεσαι τα χιλιόμετρα.

Αυτό που έχω απορία είναι τι παίζει με την αποδοχή ή απόρριψη παραγγελίας. Εγώ πχ έχω σκεφτεί ότι λογικά αν είσαι freelancer μπορείς να επιλέγεις και να απορρίπτεις όποια θέλεις ελεύθερα (φυσικά με κάποια επίπτωση στην αξιολόγησή σου). Όσοι όμως είναι με σύμβαση, φαντάζομαι ότι δεν θα μπορούν να απορρίπτουν παραγγελίες και πρέπει να τις αποδέχονται όλες.

Θα σου πω εγω φιλε μου που δουλευω σαν μισθωτος στο efood ακομα και τωρα. Σαν μισθωτος πρεπει να αποδεχεσαι οποιαδηποτε παραγγελια σου ερχεται. Αν δεν αποδεχθεις ριχνεις το ποσοστο σου στην  αποδοχη παραγγελιων. Αυτο μαζι με καποιους αλλους παραγοντες( καθυστερηση στο ανοιγμα της βαρδιας, αριθμος παραγγελιων ανα ωρα, απουσια αδικαιολογητη) σε τοποθετει στην κλιμακα διανομεα. Το batch δηλαδη. 

Οι freelancers απο την αλλη μπορουν να απορριψουν μεχρι 4 παραγγελιες οση ωρα δουλευουν, αλλιως το συστημα τους βγαζει off.

Εγω σαν μισθωτος πληρωνομαι την αποσταση απο την στιγμη που θα χτυπησει το κινητο μου και θα αποδεχτω την παραγγελια(0,15 ευρω το χιλιομετρο σε ευθεια γραμμη)μεχρι κ την παραδοση στον πελατη.

Ο freelancer πληρωνεται μονο την αποσταση απο το μαγαζι στον πελατη ( 0,10 λεπτα το πρωτο χλμ και 0,80 το καθε επομενο χιλιομετρο). Βεβαια ο free πληρωνεται την καθε παραγγελια, αναλογα την ωρα που δουλευει.(πχ 20:00-01:00 βραδυ θα πληρωθει καθημερινα 2,80 και ΠΣΚ 3,20)

Επεξ/σία από stefkou87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Land-decked είπε

 

οι συνδικαλιστές εχουν πλακα

θελουν και καλο μισθο, και μονιμότητα, και να κάθονται οταν δεν εχει δουλεια και τους πληρωνει, και ασφαλεια, και να τους καλυπτει εξοδα βενζινης κλπ...

εγω αν ημουν efood θα ελεγα ετσι θελετε? Ωραια αλλα εγω σαν δινω τον βασικο. Να το κανουμε το efood δημόσια υπηρεσία.

Οσοι θελετε περισσοτερα, μπλοκακι

Ετσι ακριβως. Η λαική θυμοσοφία λέει "Δώσε θάρρος στο χωριάτη, και θα σ'ανέβει στο κρεβάτι". Πήρανε τα μυαλά τους αέρα απο το μπολικο χρήμα που τσεπώνουν, τις προμήθειες και τα νομοσχέδια με την ειδική μεταχείριση και θέλουν να γίνουν διευθυντές. Η efood απλα επρεπε να τους πεί δινω τον βασικό μισθό και την βενζίνη και θα τρέχεις σαν τον Βεγγο για ενα 8ωρο γιατί αν δεν πιάσεις την τάδε απόδοση έφυγες επιτόπου. Σ'αρεσει; Κουλ. Δε σου αρέσει; Γινε ελευθερος συνεργάτης, και οταν πηγαινανε εφορία για εναρξη επαγγέλματος και εφκα για ασφαλιση και συνειδητοποιούσανε ποσα πρέπει να δίνουν ΧΩΡΙΣ την τρομερα ευνοικη ρυθμιση που εκανε η κυβερνηση για αυτους, θα βαραγανε πεντε εγκεφαλικά και δέχονταν και λιγότερα απο τον βασικό.

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, stefkou87 είπε

Θα σου πω εγω φιλε μου που δουλευω σαν μισθωτος στο efood ακομα και τωρα. Σαν μισθωτος πρεπει να αποδεχεσαι οποιαδηποτε παραγγελια σου ερχεται. Αν δεν αποδεχθεις ριχνεις το ποσοστο σου στην  αποδοχη παραγγελιων. Αυτο μαζι με καποιους αλλους παραγοντες( καθυστερηση στο ανοιγμα της βαρδιας, αριθμος παραγγελιων ανα ωρα, απουσια αδικαιολογητη) σε τοποθετει στην κλιμακα διανομεα. Το batch δηλαδη. 

Οι freelancers απο την αλλη μπορουν να απορριψουν μεχρι 4 παραγγελιες οση ωρα δουλευουν, αλλιως το συστημα τους βγαζει off.

Εγω σαν μισθωτος πληρωνομαι την αποσταση απο την στιγμη που θα χτυπησει το κινητο μου και θα αποδεχτω την παραγγελια(0,15 ευρω το χιλιομετρο σε ευθεια γραμμη)μεχρι κ την παραδοση στον πελατη.

Ο freelancer πληρωνεται μονο την αποσταση απο το μαγαζι στον πελατη ( 0,10 λεπτα το πρωτο χλμ και 0,80 το καθε επομενο χιλιομετρο). Βεβαια ο free πληρωνεται την καθε παραγγελια, αναλογα την ωρα που δουλευει.(πχ 20:00-01:00 βραδυ θα πληρωθει καθημερινα 2,80 και ΠΣΚ 3,20)

ο μισθος σου ποιος ειναι? γιατι κατι σελιδες πριν ελεγαν για 1300 καθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2021 στις 6:15 ΜΜ, primeragt είπε

Από το 15 που το έχω πλέον σαν καθημερινό όχημα πραγματικά δεν έχω κινδυνέψει παρά ελάχιστες φορές αναλογικα με το πόσο χρησιμοποιω το μηχανάκι.

Μπράβο.Τα λές όλα μόνος σου.Και ακυρώνεις τα παρακάτω που λές.Γιατί δεν έχεις το πρεσσαρισμα απο το μαγαζί/πλατφόρμα να είσαι στο χρόνο σου εκεί που πρέπει οπότε πχ αν σου κάτσει μπροστά σου μια σκουπιδιάρα στα τετοια σου να περιμένεις και 5 λεπτά...Για λεωφορείο το ίδιο...για τον κάθε ηλίθιο που κλείνει το δρόμο και πρεπει να περιμένεις ποτε θα αποφασίσει να έρθει γιατί δεν χωράς ουτε απο το πεζοδρόμιο να πας...Για τα πιτσιρίκια ειδικά στις μεγαλες πόλεις που καβαλάνε ένα μηχανάκι και τρέχουν σαν τρελά χωρίς μυαλό στο κεφάλι,για τον καθε καραγκιόζη που θα σφάξει τα στοπ χωρίς αυριο (έτσι έχει βγει ολικη ένα δικό μου μηχανάκι -κοπηκε στα 2 απο ένα Atos γιατί η γκόμενα βαφόταν και δεν είδε το στοπ...)...γιατί καποιοι δεν βγάζουν ΠΟΤΕ ΦΛΑΣ για αλλαγή λωρίδας,γιατί οι ταρίφες πανε σα μεθυσμένοι και μια πανε αριστερά να πάνε γρήγορα μια κόβουν δεξιά χωρίς προειδοποίηση αμα δουν κανενα υποψήφιο πελάτη...Κατα τα άλλα αυτά δεν συνιστούν κίνδυνο...όχι...Ειδικά αν είσαι 8+ ώρες κάθε μέρα πάνω στις 2 ρόδες...Κάνεις απλά βόλτα ε;Χμμμ ίσως να το ξανασκεφτόσουνα και να απαντήσεις στον ευατό σου πιο ειλικρινά;όχι σε μένα...την ξέρω την αλήθεια...την ζω τόσα χρόνια τώρα...

9 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

ο διανομεας στις πλατφορμες αυτες παιρνει καθε μερα συγκεκριμένο μαγαζι η μπορει να πηγαινει απο μαγαζι σε μαγαζι για καθε πακετο?  γιατι στο δευτερο κανεις χλμ που ουσιαστικα δεν πληρωνεσαι.

Κάνει αποδοχή της παραγγελίας που είναι ΠΧ στην περιοχή Α στο μαγαζί Α και η επόμενη μπορεί να είναι παραλαβή απο Περιοχή Β μαγαζί Α η περιοχή Α μαγαζί Β κτλπ.Άρα συνηθως οι παραγγελίες σπανια είναι απο το ίδιο μαγαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Land-decked είπε

ο μισθος σου ποιος ειναι? γιατι κατι σελιδες πριν ελεγαν για 1300 καθαρα

οποιος δουλευει μηχανη ντελιβερι 6 ωρες τη μερα, σε πολυ λιγα χρονια πολυ πιθανο να κανει χειρουργειο μεσης ή θα σακατευτει ασχημα.

ας παει ενας 50,55αρης να δουλεψει ντελιβερι, ακομη κ αθλητης σε λιγους μηνες θα σακατευτει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, peiraiask είπε

οποιος δουλευει μηχανη ντελιβερι 6 ωρες τη μερα, σε πολυ λιγα χρονια πολυ πιθανο να κανει χειρουργειο μεσης ή θα σακατευτει ασχημα.

ας παει ενας 50,55αρης να δουλεψει ντελιβερι, ακομη κ αθλητης σε λιγους μηνες θα σακατευτει

 

 

Εξαιτίας αυτής της εργασίας έχω κάνει 2 φορές κύστη κοκκυγα και πάω για τρίτη.Βάλτο και αυτό στην εξίσωση αδερφέ μιας και είμαστε πολλοί που υποφέρουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Land-decked είπε

ο μισθος σου ποιος ειναι? γιατι κατι σελιδες πριν ελεγαν για 1300 καθαρα

Δεν ισχυει κατι τετοιο. Αν σκεφτεις οτι η ωρα πληρωνεται 3,9 ευρω καθαρα.. Βγαινει γυρω στα 700 το μηνα χωρις υπερωριες, χωρις βραδινα και χωρις Κυριακες.. Το Efood για τον Ιουλιο και τον Αυγουστο εδωσε μπονους(υπερωριες πληρωθηκαν διπλες, 1 ευρω εξτρα καθε παραγγελια που πηγαινες μεσημερι απο τις 12:00 εως 17:00) οποτε καποιοι που δουλεψαν πολυ  υπερωρια μπορει να ειδαν αυτα τα ποσα. Αλλα ξαναλεω ενας φυσιολογικος μηνας για μενα που ειμαι 5 ημερες 6ωρος βγαινει γυρω στα 700.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stefkou87 είπε

Δεν ισχυει κατι τετοιο. Αν σκεφτεις οτι η ωρα πληρωνεται 3,9 ευρω καθαρα.. Βγαινει γυρω στα 700 το μηνα χωρις υπερωριες, χωρις βραδινα και χωρις Κυριακες.. Το Efood για τον Ιουλιο και τον Αυγουστο εδωσε μπονους(υπερωριες πληρωθηκαν διπλες, 1 ευρω εξτρα καθε παραγγελια που πηγαινες μεσημερι απο τις 12:00 εως 17:00) οποτε καποιοι που δουλεψαν πολυ  υπερωρια μπορει να ειδαν αυτα τα ποσα. Αλλα ξαναλεω ενας φυσιολογικος μηνας για μενα που ειμαι 5 ημερες 6ωρος βγαινει γυρω στα 700.

Αρα αλήθεια λεγανε για τα 1300. 6 ωρες είναι part time και μια χαρά ειναι τα 700 για part time. Για τόσα δουλευουν όλη μέρα 10 ωρα φουλ σε αλλες δουλειες του ιδιωτικου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν ξερω καποιον να τα επιασε. Υποθετω ομως οτι αν καποιος δουλευε αντι για 6 ωρες, 10 ωρες  την ημερα μπορει να τα επιασε. Αν εξαιρεσεις τον κινδυνο της μηχανης ειναι πολυ καλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, stefkou87 είπε

Εγω δεν ξερω καποιον να τα επιασε. Υποθετω ομως οτι αν καποιος δουλευε αντι για 6 ωρες, 10 ωρες  την ημερα μπορει να τα επιασε. Αν εξαιρεσεις τον κινδυνο της μηχανης ειναι πολυ καλα. 

ή απλα δουλευε και κυριακες και βραδινος, οποτε επιανε και το μπονους που δινουν. καλα με τα τιπς ακομα πιο πολλα...

εγω λεω να τα παιρνουν οι ανθρωποι. αλλα ρε παιδια σας εχει πασαδες το efood, τι βγαινετε και κανετε πορείες? Επρεπε να εισασταν στον λιγδιάρη βρομύλο σουβλατζη της γειτονιας, ανασφάλιστοι, με φωνες και στην τσιτα συνεχως..

Επεξ/σία από Land-decked
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγώ θελήσω που έχω ελεύθερο χρόνο και διαθέσιμο μηχανάκι να βγάλω κάποια χρήματα τη συγκεκριμένη μερα και απλά ανοίξω την εφαρμογή αποδεχτώ κάποιες παραγγελίες κλείσω την εφαρμογή και συνεχίσω την ζωή μου , που με εξαπατούν ακριβώς;  (Αυτό που ανέφερα είναι φυσιολογικό στην Αμερική και αλλού πχ uber eats doordash κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GimiDaTa είπε

Αν εγώ θελήσω που έχω ελεύθερο χρόνο και διαθέσιμο μηχανάκι να βγάλω κάποια χρήματα τη συγκεκριμένη μερα και απλά ανοίξω την εφαρμογή αποδεχτώ κάποιες παραγγελίες κλείσω την εφαρμογή και συνεχίσω την ζωή μου , που με εξαπατούν ακριβώς;  (Αυτό που ανέφερα είναι φυσιολογικό στην Αμερική και αλλού πχ uber eats doordash κλπ)

Δν σε εξαπατουν. Εχεις επιλεξει να δουλευεις free οποτε δεν υπαρχει θεμα. Αν ομως δεν εχει δουλεια?? τι θα κανεις? Βολτες? Το εχεις σκεφτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...