Προς το περιεχόμενο

Διανομεας efood ,ανεξαρτητη συνεργασια vs εξαρτημενη.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε επάγγελμα έχει τα καλά του και τα κακά τού. Τι ψάχνετε να βρείτε; Το ότι πχ βλέπεις ένα μοντέλο να κάνει πασαρέλα και να βγάζει για 30 μέτρα που θα περπατήσει αρκετά χιλιάρικα δεν σημαίνει ότι κάνει ζωαρα γιατί ως θεατής βλέπεις μόνο το αποτέλεσμα. Το ίδιο είναι και ο γραφειακιας και ο ντελιβερακιας. Το θέμα είναι να πληρώνεσαι βάση απόδοσης στην εκάστη εργασία και να μην υπάρχει κλέψιμο το εργαζομένου ή ψυχολογική καταπίεση ή επικίνδυνες συνθήκες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά σκέφτομαι να αρχίσω και εγώ να δουλευω ως διανομέας efood

Δεν έχω καμία σχετική εμπειρία στο delivery για αυτό θα ήθελα να ρωτήσω

1) μετά από πόσο καιρό έγινε δεκτή η αίτηση σας, επικηνωνίσατε μαζί τους κλπ

2) αξίζει οικονομικά να γίνει κανεις free Lancer για ένα καλοκαίρι να μαζέψει χρήματα ή θα τα φάει όλα η εφορία;

3) πως πληρωνεστε , ποιο καθεστώς ισχυει με μπλοκάκι κλπ

4) και τέλος αν υπάρχει δουλειά στις επαρχίες εάν έχει δουλέψει κανεις εκεί γιατί εγώ θα δουλέψω σε επαρχία και όχι σε μεγαλουπολη. Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alexsell είπε

Δεν έχω καμία σχετική εμπειρία στο delivery

Αρχικα ξεκιναμε απο αυτο,οτι θα βασιζεσαι στο gps,που δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι πολλες φορες ειναι λαθος.

Θα αργησεις πολυ να γινεις αποδοτικος και να βγαζεις καλα λεφτα,ο freelancer πρεπει να ειναι γρηγορος,ειδικα ωρες αιχμης,για να βγαζει οσο το δυνατον παραπανω παραγγελιες.
Μπορεις φυσικα να δουλευεις 10 ωρες αν θες,για να πεις οτι εβγαλες κατι.

1)Οι αιτησεις αλλαζουν κατα καιρους,σιγουρα δε δεχονται μισθωτους και νομιζω ουτε freelancers,αλλα μπορεις να ρωτησεις καποιον.Αν δε βγαλεις ακρη,πες μου να ρωτησω μηπως ξερει καποιος απο τις ομαδικες που ειμαι.Επισης υπαρχει και ομαδα στο facebook,αλλα εκει δε θα βγαλεις ακρη, δεν εχουν κανενα επιπεδο γενικοτερα,θα ακουσεις 10 γνωμες για οτιδηποτε ρωτησεις.

2) βλεπε αυτο που εγραψα παραπανω,εφοσον δεν εχεις ιδεα,δε μπορεις να περιμενεις να "μαζεψεις λεφτα για καλοκαιρι".

3) Η εφορια δε σου τρωει λεφτα,παιρνει το 9% των καθαρων κερδων.

Το μπλοκακι θελει και λογιστη και νομιζω θελει να δηλωσεις και εδρα ( δε μπορεις να δηλωσεις το σπιτι σου ως εδρα ) .

Μπορεις να τα δηλωνεις ολα ως εξοδα,που ειναι το καλο κομματι.
Εναλλακτικα,μπορεις να μπεις με τιτλο κτησης ( στο συνιστω γιατι δεν ξερω αν θα τα καταφερεις με μπλοκακι ) που ασφαλιζεις τον εαυτο σου με περιπου 24% του τζιρου σου.Αυτο ειναι καλο,ειναι και κακο,αλλα αν δεις οτι δεν τα καταφερνεις ή δεν αξιζει,απλα σταματας.

4) Δουλεια υπαρχει παντου,αλλα επισης δεν υπαρχει.

Βλεπω παιδια να κλαιγονται στην ομαδα στο fb,αλλοι να λενε οτι στην ιδια περιοχη εχει μια χαρα κινηση.

Αυτο δεν ξερω αν εχει να κανει με το καθε ατομο ξεχωριστα,πως το βλεπει,τι περιμενει να βγαλει  η αν τα εχει βαλει με το συστημα και θεωρει οτι αδικειται.Μπορει να μην εχει ρυθμισμενο καλα το gps και να μην τον "βλεπει" το συστημα καλα.

Εγω θα σου προτεινα να μην το κανεις εφοσον δεν εχεις  εμπειρια.

Στην Καλαματα ημουν εγω ο πρωτος freelancer,μετα εμφανιστηκαν ενα παιδι με ποδηλατο και ενας με πατινι,δουλεψαν λιγο καιρο και μετα εξαφανιστηκαν.Παραλληλα ηρθε ενα παιδι απο Πατρα να δουλεψει ως freelancer,ο οποιος δουλευε Πατρα,στην αρχη τον εβλεπα και αυτον αλλα μετα χαθηκε.

Συμπεραινω οτι δεν αξιζει να δουλεψεις freelancer οταν δε γνωριζεις την πολη,ποσο μαλλον οταν δε γνωριζεις καθολου το αντικειμενο.

Ιδανικα θα σου προτεινα να δουλεψεις σε καποιο μαγαζι κανονικα,να αποκτησεις εμπειρια και να μαζεψεις εκει λεφτα,γιατι με αυτο που θες να κανεις δε νομιζω να βγαζεις ουτε νορμαλ μεροκαματο.

Αν τελικα αποφασισεις να το κανεις,σου προτεινω να μπαινεις καθε μερα λιγες ωρες,αλλα οχι τις ιδιες,να ξεκινησεις απο πρωι πρωι και να δουλεψεις και βραδυ,να δεις τι σου ταιριαζει σε ρυθμο,ποιες ωρες εχει πιο πολλη δουλεια  , για να μην καθεσαι νεκρες ωρες χωρις να σου ερχεται παραγγελια .

Θα σου προτεινα να δουλεψεις βραδυ,το πρωι ο καφες εχει αλλο ρυθμο και δε θα σου ειναι ευκολο.

Δεν αρκει να πας μια παραγγελια απο το σημειο Α στο σημειο Β,πρεπει να την εχεις παει στην ωρα της και σε καλη κατασταση,ωστε να αξιοποιεις και εσυ καλα το χρονο σου και να μην κανεις 20 λεπτα να βρεις τη διευθυνση.

Αν δουλεψεις καφε,ΠΟΤΕ μη βαλεις την τσαντα στο κουτι,ειτε αναμεσα στα ποδια,ειτε πανω στο γονατο,γιατι δε θα φτασει καλα η παραγγελια.

Κλεινω ευχομενος τα καλυτερα, αν ξεκινησεις,το κρανος μας ΠΑΝΤΑ ΔΕΜΕΝΟ και ΟΧΙ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΑΜΕ.

Καλο δρομο και παντα ορθιος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2021 στις 1:40 ΜΜ, katanalwtis είπε

Το ίδιο είναι και ο γραφειακιας και ο ντελιβερακιας. Το θέμα είναι να πληρώνεσαι βάση απόδοσης στην εκάστη εργασία [...]

Το πιστεύεις πραγματικά ότι πρέπει να μετράει η απόδοση του ντελιβερά για την πληρωμή του; Ή όπως το είχα δει και σε άλλα θέματα να το λένε τότε με την ιστορία με το e-food και τους ελεύθερους επαγγελματίες... πιστεύεις ότι πρέπει να υπάρχουν "ανταγωνιστικοί ντελιβεράδες";

Προσωπικά αν πρέπει να σκεφτώ επαγγέλματα στα οποία ΔΕΝ πρέπει να υπάρχει ανταγωνισμός, ο ντελιβεράς θα είναι από τα πρώτα. Ούτε μέτρηση της απόδοσής του βάσει παραγγελιών πρέπει να υπάρχει. Ένας ντελιβεράς πρέπει απλά να μεταφέρει ένα πακέτο από ένα σημείο Α σε ένα σημείο Β, σε καλή κατάσταση, και σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα ανάλογα με τις συνθήκες (κίνηση, καιρός κ.λπ.). Ο παράγοντας βιασύνη, ΔΕΝ πρέπει να υφίσταται στο οδικό μας δίκτυο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, randomcat είπε

Το πιστεύεις πραγματικά ότι πρέπει να μετράει η απόδοση του ντελιβερά για την πληρωμή του; Ή όπως το είχα δει και σε άλλα θέματα να το λένε τότε με την ιστορία με το e-food και τους ελεύθερους επαγγελματίες... πιστεύεις ότι πρέπει να υπάρχουν "ανταγωνιστικοί ντελιβεράδες";

Προσωπικά αν πρέπει να σκεφτώ επαγγέλματα στα οποία ΔΕΝ πρέπει να υπάρχει ανταγωνισμός, ο ντελιβεράς θα είναι από τα πρώτα. Ούτε μέτρηση της απόδοσής του βάσει παραγγελιών πρέπει να υπάρχει. Ένας ντελιβεράς πρέπει απλά να μεταφέρει ένα πακέτο από ένα σημείο Α σε ένα σημείο Β, σε καλή κατάσταση, και σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα ανάλογα με τις συνθήκες (κίνηση, καιρός κ.λπ.). Ο παράγοντας βιασύνη, ΔΕΝ πρέπει να υφίσταται στο οδικό μας δίκτυο.

 

Καμια σχεση αν και απαντας σχεδον ενα χρονο αργοτερα να σου πω πως υπαρχουν ντελιβεραδες οι οποιοι οχι μονο κοιτανε πως να πανε λιγοτερες αλλα απορριπτουν και μακρινες αποστασεις με αποτελεσμα να την τρωνε συνεχεια οσοι τιμανε το μεροκαματο. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, randomcat είπε

Ένας ντελιβεράς πρέπει απλά να μεταφέρει ένα πακέτο από ένα σημείο Α σε ένα σημείο Β, σε καλή κατάσταση, και σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα ανάλογα με τις συνθήκες (κίνηση, καιρός κ.λπ.). Ο παράγοντας βιασύνη, ΔΕΝ πρέπει να υφίσταται στο οδικό μας δίκτυο.

Εφοσον μεταφερεις κατι σε εναν Χ χρονο και σε μια Υ κατασταση, αν υπαρχει ενας ντελιβερας που το μεταφερει σε Χ-10' χρονο και στην ιδια  Υ κατασταση, δεν θα προτιμήσεις τον 2ο? Αυτοματα δημιουργηθηκε ανταγωνισμος...

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου γιατι δεν θα επρεπε με τους δρομους μας αλλα δυστυχως δεν λειτουργει ετσι. Γιατι και εγω οταν ειδα καταστηματα με 50+ λεπτα αναμονης απλα δεν ξαναπαρήγγειλα απο αυτα.

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, randomcat είπε

Το πιστεύεις πραγματικά ότι πρέπει να μετράει η απόδοση του ντελιβερά για την πληρωμή του;

Φυσικα και πρεπει να μετραει η αποδοση του,για αυτο ακριβως εγινε ολη η φασαρια με το cancel efood,γιατι θελαν να κοψουν τους μη αποδοτικους,αντι να τους διωξουν ( οπως επρεπε  αφου ΕΛΗΞΕ  η συμβαση ) τους προτειναν να μπουν ως freelancers,κατι που χρησιμοποιησαν οι ανταγωνιστες για να το παρουσιασουν ως "εκβιαστικο".

1 ώρα πριν, katanalwtis είπε

Καμια σχεση αν και απαντας σχεδον ενα χρονο αργοτερα να σου πω πως υπαρχουν ντελιβεραδες οι οποιοι οχι μονο κοιτανε πως να πανε λιγοτερες αλλα απορριπτουν και μακρινες αποστασεις με αποτελεσμα να την τρωνε συνεχεια οσοι τιμανε το μεροκαματο. 

Νομιζω οτι λες μονο αυτα που εχεις ακουσει,χωρις να γνωριζεις πως λειτουργει το ολο θεμα.

Αυτα τα λενε οι μισθωτοι,χωρις ουτε οι ιδιοι να γνωριζουν πως λειτουργει το πραμα.

Οι μισθωτοι δεν απορριπτουν παραγγελιες,δεν εχουν τετοια επιλογη,οι freelancers την εχουν την επιλογη και το κανουν μονο οταν ειναι πολυ μακρια το ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ και οχι ο πελατης.Δεν βαζουμε παραπανω δουλεια στους μισθωτους,απλα προτιμουμε να παραλαβουμε απο πιο κοντινο καταστημα,μεταβιβαζοντας την παραγγελια σε καποιον που ουτως η αλλως θα πηγαινε σε καποια παραγγελια.

Εαν εμεις τρωμε 10 λεπτα για να παμε στο καταστημα,χανουμε ολο το χρονο μας ( και την πληρωμη μας ) στη διαδρομη.
Η ουσια ειναι να πηγαινουμε οσο πιο πολλες παραγγελιες μπορουμε,ωστε να πληρωθουμε οσο το δυνατον καλυτερα.
Μια μακρινη παραγγελια,που μεταφραζεται ως μακρινη απο το καταστημα στον πελατη,με συμφερει καλυτερα απο 2 κοντινες,στις οποιες ρισκαρω και την οποια καθυστερηση θα αντιμετωπισω στο καταστημα Χ 2.

Δεν μεταβιβαζουμε λοιπον παραγγελιες για να μη δουλεψουμε,τις μεταβιβαζουμε γιατι μπορουμε να επιλεξουμε πιο κοντινη. Οι μισθωτοι εχουν πληρωμη με την ωρα και ας μην πανε παραγγελια,υπερωρια,αυξημενο ωρομισθιο σε αργιες,κυριακες κτλ, 0,30 ανα παραγγελια που πανε,δωρα,αδειες,εκπτωση στις παραγγελιες απο efood,καρτες καυσιμων,σωστο εξοπλισμο και αλλα.Εμεις εχουμε μονο ενα κρανος ,πληρωμη ανα παραγγελια, και την επιλογη να απορριπτουμε οποια παραγγελια μας στελνει να παραλαβουμε στην  αλλη ακρη του λεκανοπεδιου.

Αν εχω 3 ωρες να δουλεψω το βραδυ σε ωρα αιχμης,θα επιλεξω οτι με συμφερει εμενα,γιατι ετσι ειναι η συμφωνια μου.

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Φυσικα και πρεπει να μετραει η αποδοση του [...]

Με άλλα λόγια λες ότι φυσικά και πρέπει να βιάζονται οι ντελιβεράδες, σωστά; Και ότι μέσα στο ωράριό τους πρέπει να κάνουν time trial. Έχετε και scoreboard;

high GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, randomcat είπε

Με άλλα λόγια λες ότι φυσικά και πρέπει να βιάζονται οι ντελιβεράδες, σωστά; Και ότι μέσα στο ωράριό τους πρέπει να κάνουν time trial. Έχετε και scoreboard;

Οχι,δε λεω αυτο,αλλο που εσυ αυτο ηθελες να καταλαβεις.

Ακριβως για να μη σκοτωθω,διαλεγω πιο κοντινα καταστηματα,για να εχω καλυτερα αποτελεσματα,απο το να κανω 10 και 15 λεπτα να φτασω στο καταστημα,με οτι αυτο συνεπαγεται ( αυξημενη ταχυτητα/κοκκινα κτλ ).

Απορριπτω το καταστημα που ειναι 5 χλμ μακρια και περιμενω να με πιασει αυτο που ειναι 1 χλμ,για να παω με το πασο μου και να μη χασω χρονο.

 

 


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Οχι,δε λεω αυτο,αλλο που εσυ αυτο ηθελες να καταλαβεις.

Ακριβως για να μη σκοτωθω,διαλεγω πιο κοντινα καταστηματα,για να εχω καλυτερα αποτελεσματα,απο το να κανω 10 και 15 λεπτα να φτασω στο καταστημα,με οτι αυτο συνεπαγεται ( αυξημενη ταχυτητα/κοκκινα κτλ ).

Απορριπτω το καταστημα που ειναι 5 χλμ μακρια και περιμενω να με πιασει αυτο που ειναι 1 χλμ,για να παω με το πασο μου και να μη χασω χρονο.

Θα σου παίρνουν τις παραγγελίες άλλοι που είναι πιο βιαστικοί.

Όλοι εκείνοι που αποτελούν καθημερινό φαινόμενο, που περνούν στο κόκκινο φανάρι, που περιμένουν μετά το φανάρι ή πάνω στη διάβαση πεζών, που πηγαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους και που παίρνουν κλειστά τις στροφές, που σου βγαίνουν στη στροφή ανάποδα τη στιγμή που στρίβεις, που καβαλάνε πεζοδρόμια, που τοποθετούνται στην άκρη του δρόμου υπό γωνία και περιμένεις ότι θα στρίψουν αλλά τελικά συνεχίζουν μαζί σου στην ευθεία, που κάνουν προσπεράσεις από δεξιά, που κάνουν προσπεράσεις από τα δεξιά σου παρόλο που έχεις ανάψει φλας και είσαι έτοιμος να στρίψεις δεξιά και σου πατάνε κόρνα και γκρινιάζουν επειδή δεν τους πρόσεξες, που διαρκώς δεν κρατάνε αποστάσεις, που διαρκώς είναι κολλημένοι πίσω από το αμάξι σου κάνοντας σλάλομ και προκαλώντας εκνευρισμό, που γενικά προκαλούν εκνευρισμό σε οδηγούς και πεζούς με την επικίνδυνη, απρόβλεπτη, και αντισυμβατική οδήγησή τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, randomcat είπε

Θα σου παίρνουν τις παραγγελίες άλλοι που είναι πιο βιαστικοί.

 

Αυθαιρετο συμπερασμα :P

6 λεπτά πριν, randomcat είπε

Όλοι εκείνοι που αποτελούν καθημερινό φαινόμενο, που περνούν στο κόκκινο φανάρι, που περιμένουν μετά το φανάρι ή πάνω στη διάβαση πεζών, που πηγαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους και που παίρνουν κλειστά τις στροφές, που σου βγαίνουν στη στροφή ανάποδα τη στιγμή που στρίβεις, που καβαλάνε πεζοδρόμια, που τοποθετούνται στην άκρη του δρόμου υπό γωνία και περιμένεις ότι θα στρίψουν αλλά τελικά συνεχίζουν μαζί σου στην ευθεία, που κάνουν προσπεράσεις από δεξιά, που κάνουν προσπεράσεις από τα δεξιά σου παρόλο που έχεις ανάψει φλας και είσαι έτοιμος να στρίψεις δεξιά και σου πατάνε κόρνα και γκρινιάζουν επειδή δεν τους πρόσεξες, που διαρκώς δεν κρατάνε αποστάσεις, που διαρκώς είναι κολλημένοι πίσω από το αμάξι σου κάνοντας σλάλομ και προκαλώντας εκνευρισμό, που γενικά προκαλούν εκνευρισμό σε οδηγούς και πεζούς με την επικίνδυνη, απρόβλεπτη, και αντισυμβατική οδήγησή τους!

Καταλαβαινω τι λες,αλλα εδω δε μιλαμε για κατι τετοιο.
Εδω δε μιλαμε για τους "ντελιβεραδες" οπως λετε,μιλαμε για τους διανομεις του efood,αυτους με τα κοκκινα. Οχι οτι εχουν και μεγαλη διαφορα σαν ποιοτητα,αλλα αναγκαζονται να συμμορφωθουν οσο φορανε τη στολη και εχουν πανω το κουτι.

Η εταιρια εχει δωσει σαφεις οδηγιες να κινουμαστε ολοι νομιμα,ουτε κοκκινα,ουτε μονοδρομους,ουτε ταρζανιες,και το προσεχουν ολοι ( σχεδον :P ) .

 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Εδω δε μιλαμε για τους "ντελιβεραδες" οπως λετε,μιλαμε για τους διανομεις του efood,αυτους με τα κοκκινα. Οχι οτι εχουν και μεγαλη διαφορα σαν ποιοτητα,αλλα αναγκαζονται να συμμορφωθουν οσο φορανε τη στολη και εχουν πανω το κουτι.

Ααα εντάξει, καλά που μου το ξεκαθάρισες. Ναι, πολλές φορές που έχει κολλήσει κάποιος πίσω στο τζάμι μου και κάνει σλάλομ, είναι κάποιος με κόκκινα. Πολλές άλλες, είναι κάποιος με μπλε.

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Η εταιρια εχει δωσει σαφεις οδηγιες να κινουμαστε ολοι νομιμα,ουτε κοκκινα,ουτε μονοδρομους,ουτε ταρζανιες,και το προσεχουν ολοι ( σχεδον :P ) .

Έχω εφησυχαστεί τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, randomcat είπε

Ααα εντάξει, καλά που μου το ξεκαθάρισες. Ναι, πολλές φορές που έχει κολλήσει κάποιος πίσω στο τζάμι μου και κάνει σλάλομ, είναι κάποιος ε κόκκινα. Πολλές άλλες, είναι κάποιος με μπλε.

Έχω εφησυχαστεί τώρα.

Οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, StamTheMan είπε

 

Νομιζω οτι λες μονο αυτα που εχεις ακουσει,χωρις να γνωριζεις πως λειτουργει το ολο θεμα.

Αυτα τα λενε οι μισθωτοι,χωρις ουτε οι ιδιοι να γνωριζουν πως λειτουργει το πραμα.

Οι μισθωτοι δεν απορριπτουν παραγγελιες,δεν εχουν τετοια επιλογη,οι freelancers την εχουν την επιλογη και το κανουν μονο οταν ειναι πολυ μακρια το ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ και οχι ο πελατης.Δεν βαζουμε παραπανω δουλεια στους μισθωτους,απλα προτιμουμε να παραλαβουμε απο πιο κοντινο καταστημα,μεταβιβαζοντας την παραγγελια σε καποιον που ουτως η αλλως θα πηγαινε σε καποια παραγγελια.

Εαν εμεις τρωμε 10 λεπτα για να παμε στο καταστημα,χανουμε ολο το χρονο μας ( και την πληρωμη μας ) στη διαδρομη.
Η ουσια ειναι να πηγαινουμε οσο πιο πολλες παραγγελιες μπορουμε,ωστε να πληρωθουμε οσο το δυνατον καλυτερα.
Μια μακρινη παραγγελια,που μεταφραζεται ως μακρινη απο το καταστημα στον πελατη,με συμφερει καλυτερα απο 2 κοντινες,στις οποιες ρισκαρω και την οποια καθυστερηση θα αντιμετωπισω στο καταστημα Χ 2.

Δεν μεταβιβαζουμε λοιπον παραγγελιες για να μη δουλεψουμε,τις μεταβιβαζουμε γιατι μπορουμε να επιλεξουμε πιο κοντινη. Οι μισθωτοι εχουν πληρωμη με την ωρα και ας μην πανε παραγγελια,υπερωρια,αυξημενο ωρομισθιο σε αργιες,κυριακες κτλ, 0,30 ανα παραγγελια που πανε,δωρα,αδειες,εκπτωση στις παραγγελιες απο efood,καρτες καυσιμων,σωστο εξοπλισμο και αλλα.Εμεις εχουμε μονο ενα κρανος ,πληρωμη ανα παραγγελια, και την επιλογη να απορριπτουμε οποια παραγγελια μας στελνει να παραλαβουμε στην  αλλη ακρη του λεκανοπεδιου.

Αν εχω 3 ωρες να δουλεψω το βραδυ σε ωρα αιχμης,θα επιλεξω οτι με συμφερει εμενα,γιατι ετσι ειναι η συμφωνια μου.

 

 

 

 

 

 

 

Ασχετα πραγματα αναγραφεις. Εργαζεσαι στην efood? Δεν νομιζω με αυτα που γραφεις εγω εργαζομαι πανω απο 2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, katanalwtis είπε

Ασχετα πραγματα αναγραφεις. Εργαζεσαι στην efood? Δεν νομιζω με αυτα που γραφεις εγω εργαζομαι πανω απο 2 χρονια.

Ναι,εργαζομαι,και ξερω ακριβως για τι πραμα μιλαω.

Προφανως εισαι μισθωτος,για αυτο δεν εχεις ιδεα για τι πραμα μιλαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...