Προς το περιεχόμενο

Διανομεας efood ,ανεξαρτητη συνεργασια vs εξαρτημενη.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Μπραααααβο κιμπάρης...Μετά λέει να λυπόμαστε τους ντιλιβεράδες. 

Γινε λιγο πιο ξεκαθαρος,θεωρεις οτι ειναι πολλα  ή λιγα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο πιο ξεκάθαρος να γίνει δηλαδή;

Πάντως και για μένα που υποστηρίζω το tipping είναι αρκετά έως πολλά τα 2€ ΓΙΑ ΚΑΘΕ παραγγελία.

Μην αρχίσουμε πάλι με τα tips όμως.

 

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Γινε λιγο πιο ξεκαθαρος,θεωρεις οτι ειναι πολλα  ή λιγα;

 

Όταν 2,5€ είναι καθαρά το ωρομισθιο του βασικού μισθού το 2022, τότε τα 2€ τιπ είναι πάρα πολλά. Βέβαια το 2€ μόνο του δεν λέει τιποτα. 2€ τιπ σε παραγγελία 13€ είναι πάρα πολλά ,2€ σε παραγγελία 63€ είναι τίποτα..  με τι μέτρο σύγκρισης να σου πούμε άμα είναι πολλά ή λίγα? Καλό το πνεύμα καλύτερο το μυαλο

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Μπραααααβο κιμπάρης...Μετά λέει να λυπόμαστε τους ντιλιβεράδες. 

 

39 λεπτά πριν, tounion είπε

Όταν 2,5€ είναι καθαρά το ωρομισθιο του βασικού μισθού το 2022, τότε τα 2€ τιπ είναι πάρα πολλά. Βέβαια το 2€ μόνο του δεν λέει τιποτα. 2€ τιπ σε παραγγελία 13€ είναι πάρα πολλά ,2€ σε παραγγελία 63€ είναι τίποτα..  με τι μέτρο σύγκρισης να σου πούμε άμα είναι πολλά ή λίγα? Καλό το πνεύμα καλύτερο το μυαλο

Δηλαδη που να σου πω οτι εχω δωσει 5€ Ανήμερα πρωτοχρονιάς στον τυπο που μου εφερε την πιτσα.

Επισης εχω ενοχλησει πολλες φορες το efοοd να βαλουν 3 και 4€ tip, απο το 2 στο 5 ειναι ηλιθιο να μην εχει κατι αναμεσα. Με αγνοουν παντως καιρό τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tounion είπε

με τι μέτρο σύγκρισης να σου πούμε άμα είναι πολλά ή λίγα? Καλό το πνεύμα καλύτερο το μυαλο

Εμενα δε με απασχολει αν ειναι 10 η 100.

Ειναι 2 ευρω στην τσεπη μου και τελειωνει εκει.

Εσυ που εχεις μυαλο  αναλυσε το οσο θες :P

47 λεπτά πριν, great είπε

Επισης εχω ενοχλησει πολλες φορες το efοοd να βαλουν 3 και 4€ tip, απο το 2 στο 5 ειναι ηλιθιο να μην εχει κατι αναμεσα. Με αγνοουν παντως καιρό τώρα.

 

Στο μαγαζι που δουλευα μισθωτος μεχρι περυσι,επαιρνα ποσοστο απο τα  ηλεκτρονικα τιπς,γιατι αυτα περνανε απο τον εργοδοτη και ακομα και εκει η τραπεζα κραταει προμηθεια.

Κρατα ενα διευρω σε ενα τασακι,στην εισοδο,και σε ευχαριστουμε ολοι.

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Πόσο πιο ξεκάθαρος να γίνει δηλαδή;

 

Εσυ ηρεμησε γιατι δε θα σου στειλω ελιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Στο μαγαζι που δουλευα μισθωτος μεχρι περυσι,επαιρνα ποσοστο απο τα  ηλεκτρονικα τιπς,γιατι αυτα περνανε απο τον εργοδοτη και ακομα και εκει η τραπεζα κραταει προμηθεια.

Κρατα ενα διευρω σε ενα τασακι,στην εισοδο,και σε ευχαριστουμε ολοι.

σορρυ αλλα παντως λενε και διαφημιζουν με μεγαλα γραμματα οτι τα tips πανε 100% στον delivery, δεν κραταει τιποτα το μαγαζι ουτε η τραπεζα ουτε τιποτα. Μου κανει εντυπωση που το λες.

Σορρυ αλλα ειμαι απο αυτους, ανεπαφα μονο στην εξωπορτα κατω τα αφηνουν με ξερουν, δεν πλησιαζω ανθρωπους πια 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, great είπε

σορρυ αλλα παντως λενε και διαφημιζουν με μεγαλα γραμματα οτι τα tips πανε 100% στον delivery, δεν κραταει τιποτα το μαγαζι ουτε η τραπεζα ουτε τιποτα. Μου κανει εντυπωση που το λες.

Σορρυ αλλα ειμαι απο αυτους, ανεπαφα μονο στην εξωπορτα κατω τα αφηνουν με ξερουν, δεν πλησιαζω ανθρωπους πια 😁

Δεν πανε 100% στο διανομεα.
Καποιοι το κανουν οπως ο πρωην  εργοδοτης μου,αλλοι δεν το εχουν ψαξει τοσο μαλλον.

Αλλοι επισης μπορει να μην παιρνουν τιποτα.

Στο efood μας τα βαζουν ανεπαφα στην τραπεζα παντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tounion είπε

με τι μέτρο σύγκρισης να σου πούμε άμα είναι πολλά ή λίγα? Καλό το πνεύμα καλύτερο το μυαλο

Σε παραγγελία των 8,5 ευρώ αφήνω 1 ευρώ. Είναι πολλά ή λίγα? 

Βάζω το μυαλό να δουλέψει. Άμα είναι να ντυθώ, να κατέβω να πάρω το αμάξι να πάω να πάρω μόνος την παραγγελία θα κάψω σίγουρα 1 ευρώ βενζίνη + το χάσιμο χρόνου και η ταλαιπωρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nabuko είπε

Σε παραγγελία των 8,5 ευρώ αφήνω 1 ευρώ. Είναι πολλά ή λίγα? 

Βάζω το μυαλό να δουλέψει. Άμα είναι να ντυθώ, να κατέβω να πάρω το αμάξι να πάω να πάρω μόνος την παραγγελία θα κάψω σίγουρα 1 ευρώ βενζίνη + το χάσιμο χρόνου και η ταλαιπωρία. 

Δεν έχεις σκουτερακι για αυτό...

τωρα με 2,4€ την μπενζινα λίγα αφήνεις.

άμα είναι να παρκάρεις ξεπαρκαρεις με το αμάξι πήγαινε και λίγο έξω να φας όχι όλο σπίτι ντελιβερι να δεις και λίγο κόσμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tounion είπε

πήγαινε και λίγο έξω να φας όχι όλο σπίτι ντελιβερι να δεις και λίγο κόσμο 

Eυχαριστώ που φροντίζεις για την κοινωνική μου ζωή αλλά ντελίβερυ στο σπίτι παίρνω ίσως 1 φορά τη βδομάδα ή το 15θήμερο 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Γινε λιγο πιο ξεκαθαρος,θεωρεις οτι ειναι πολλα  ή λιγα;

 

Πολλά θεωρώ. Το γιατί και πως δεν χρειάζεται ανάλυση γιατί θα κλειδωθεί το θέμα. Να πω απλά σαν προσωπική άποψη ότι λίγα επαγγέλματα δέχονται μπορμπούρι και πως οι ντελιβεράδες το έχετε δεδομένο. Δε νομίζω πχ σεκιουριτάδες μεγάλοι που φυλάνε στη βροχή ή στα γήπεδα να τους επιβραβέυουν ποτέ. Και σε όλα τ' άλλα επαγγέλματα πολλοί ούτε ευχαριστώ δεν ακούμε.

12 ώρες πριν, great είπε

 

Δηλαδη που να σου πω οτι εχω δωσει 5€ Ανήμερα πρωτοχρονιάς στον τυπο που μου εφερε την πιτσα.

Επισης εχω ενοχλησει πολλες φορες το efοοd να βαλουν 3 και 4€ tip, απο το 2 στο 5 ειναι ηλιθιο να μην εχει κατι αναμεσα. Με αγνοουν παντως καιρό τώρα.

Καλώς κακώς είχες και τα έδωσες. Επιλογή του ήταν να κάνει τέτοια δουλειά κι επιλογή μου είναι ανθρώπινη θεωρώ με τον μισθό των 700€ να φάω μια φορά το 15ημερο απ' έξω. Αμα είναι να δίνω 10€ για φαί και 5€ εξτρά δεν θα μείνει τίποτα. Και τα λεφτά που βγάζουν μια χαρά είναι. Θυμήθηκαν λίγο αργά τα δικαιώματα τους. Ξέραν ότι βγάζουν αρκετά σαν ντελίβερι και γι' αυτό τα θέλανε μαύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimis_vts είπε

Πολλά θεωρώ. Το γιατί και πως δεν χρειάζεται ανάλυση γιατί θα κλειδωθεί το θέμα. Να πω απλά σαν προσωπική άποψη ότι λίγα επαγγέλματα δέχονται μπορμπούρι και πως οι ντελιβεράδες το έχετε δεδομένο. Δε νομίζω πχ σεκιουριτάδες μεγάλοι που φυλάνε στη βροχή ή στα γήπεδα να τους επιβραβέυουν ποτέ. Και σε όλα τ' άλλα επαγγέλματα πολλοί ούτε ευχαριστώ δεν ακούμε.

Αν θες να κανουμε τετοια κουβεντα,γιατι πρεπει ή δεν πρεπει να παιρνουμε τιπς,ποσα πρεπει να παιρνουμε και ποσο πιο δυσκολη και επικινδυνη ειναι η δουλεια μας ,μπορουμε να το κανουμε σε pm.

 

Τελευταια φορα παντως μας εχουν συγκρινει απο στρατιωτικους μεχρι ανθρακωρυχους,σε μια προσπαθεια να μειωσουν το επαγγελμα.

Δεδομενα δεν τα εχουμε,αλλα να εισαι σιγουρος οτι αν δεν υπηρχαν τα τιπς,με τοσα εξοδα που εχει το μηχανακι και ο εξοπλισμος,βαλε και τη βενζινη πλεον ( δεν αναφερω κινδυνο  γιατι θα μου κανεις συγκρισεις ),θα εβλεπες μονο παρανομους μεταναστες να σου φερνουν το φαγητο,με οτι αυτο συνεπαγεται ( καθυστερηση/δυσκολη επικοινωνια ).Στο τελος δε θα υπηρχε ντελιβερι καν αν δεν διορθωνοταν η κατασταση.

Οποτε πες ενα ευχαριστω,ασε 50 λεπτα,οχι 2 ευρω,και καλη σου ορεξη,και το λεω με ολη την ευγενεια και την ειλικρινεια.

Καλως η κακως,το efood τωρα εχει αφησει την αγορα χωρις διανομεις,οποτε εχει ανεβει λιγο το ωρομισθιο λογω μεγαλης ζητησης και μικρης προσφορας.

Εγω στο επιπεδο που βρισκομαι,μπορω να ζητησω στην Καλαματα ανετα 5/ωρα,με τοση αναγκη που υπαρχει για διανομεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Καλώς κακώς είχες και τα έδωσες
Αμα είναι να δίνω 10€ για φαί και 5€ εξτρά δεν θα μείνει τίποτα.

η απλοποιηση που κανεις δεν εχει νοημα. Δεν δινεις 5€ καθε φορα ουτε θα πεσεις εξω εαν για το καλό για τις γιορτες για το οτι το αποφασισε να δουλεψει ανημερα πρωτοχρονιας και αποφασισα να δωσω ενα δωρο παραπανω σε κανει να βγαινεις εκτος budget και δεν υπαρχει καλώς κακώς ειχες και τα έδωσες, δεν θα απολογηθω για αυτο. Δηλαδη οταν τις εποχες που κωμωτηρια , ταξι ειχαν καπελο λογω εορτων ηταν πιο καλό και νόμιμο. Δεν εχεις δωσει 2 ευρω πχ που παιρνανε καθε χριστουγεννα η του Δημου καθαριοτητας; 

Εγω δεν θα κατηγωρησω καποιον που δεν εδωσε tip γιατι δεν βγαινει οικονομικα (αλλο απο άποψη και αντε απο εκει βγαζετε τόσα, σε αυτο θα μπω σε αντιλογο) αλλα μην κρινεις και εσυ καποιον που θέλει να δώσει.

Και οχι δεν ειμαι πλουσιος ουτε μου τρεχουν απο τα μπατζακια, δουλευω.

Επεξ/σία από great
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...