Προς το περιεχόμενο

Epic Games vs Apple: Το δικαστήριο υποχρεώνει την Apple να επιτρέψει «άλλες μορφές πληρωμών» στο App Store


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Δηλαδη αν καποιος ειναι υποχρεωμενος να παρει κατι μονο στο epic store δεν ειναι μονoπώλιο επειδη ειναι σε ανοιχτο οs...?

Μα δεν γίνεται να είσαι υποχρεωμένος να πάρεις κάτι από το EPIC store. Λειτουργεί ο ανταγωνισμός. Και για τους developers και για τους καταναλώτες. Αν ο Χ developer (ας πούμε η EPIC) αποφασίσε να πουλάει το fortnite (που είναι δικό της παιχνίδι) μόνο στο epic store, θα χάσει τους πελάτες που δεν θέλουν το epic store και προτιμούν το steam. Αντίστοιχα και ένας 3rd party developer που θα αποφασίσει (ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ, όχι υποχρεωθεί γιατί δεν υπάρχει άλλο store) να πουλήσει το game του μόνο στο X store γιατί έχει τους καλύτερους όρους,  θα χάσει πελάτες από άλλο store. 

Στο iOS δεν γίνεται αυτό. Ο developer iOS εφαρμογών, θέλει δεν θέλει θα αποδεχτεί τους όρους της Apple. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

15 λεπτά πριν, petasis είπε

Νίκησε υποχρεώνοντας την apple να επιτρέψει εναλλακτικούς τρόπους πληρωμής στο store, βγάζοντας παράνομους και καταχρηστικούς τους σχετικούς "όρους" χρήσης. Αυτό δεν είναι απλά νίκη, είναι πανωλεθρία για την απλ. Αν κατάλαβα καλά, υπάρχει αναφορά και σε αγορά εφαρμογών (που αν ισχύει είναι ακόμα χειρότερο).

Το ότι υποχρεώνει την epic σε πρόστιμο είναι νομικά παράλογο, και έγινε για να "γλυκάνει" τον αντίκτυπο στην απλ. Λόγω της έφεσης δεν θα πληρωθεί, και στην εκδίκαση της έφεσης είμαι της γνώμης ότι θα καταπέσει. Δεν ξέρω τι ισχύει στην Καλιφόρνια, αλλά στο δικό μας σύστημα δεν νοείται συμμόρφωση με όρο που κρίθηκε παράνομος.

Θα έχει αρκετό ενδιαφέρον μόλις αρχίσουν να αντιδρούν και οι υπόλοιπες εταιρίες... 🙂

Φίλε μου, νίκη θα ήταν να επέβαλε στην Apple να μην κρατάει ούτε 0.01€/$ από τις αγορές μέσα από το το store της…

για αυτό πήγαινε η Epic… τώρα της έμεινε και το πρόστιμο και δεν έχει και καμία ελπίδα να την ξανά πάει στα δικαστήρια…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Σε κάθε θέμα το ίδιο διαβάζω. Ρε βάλτε το κεφάλι σας να δουλέψει. Δεν έχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμία σημάσια αν αποδέχτηκε και ποιούς όρους η Epic. Οι όροι της Apple ή και οποιασδήποτε άλλης εταιρείας έχουν την ίδια περίπου αξία, ίσως και λιγότερη, από χαρτί τουαλέτας. Αν οι όροι είναι παράνομοι, είναι παράνομοι, τέλος, δεν έχει σημασία αν τους αποδέχτηκες, δεν χρειάζεται να τους τηρήσεις. Οπότε η EPIC θεωρόντας τους όρους παράνομους, πήγε δικαστικά. 

Αν υπογράψεις όρους με εμένα οτι θα θυσιάσεις το πρώτο σου παιδί για να σου νοικιάσω το σπίτι, όλα καλά? Αφού αποδέχτηκες, θα πρέπει να το κάνεις κιόλας, σωστά? Τι εννοείς όχι? 

Η apple ΕΧΕΙ μονοπώλειο στις εφαρμογές του iOS. 

Ποιος είμαι εγώ ν’ αμφισβητήσω το αν πετάει ο γάιδαρος ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτό σοβαρά το γράφεις η χιούμορ? Η EPIC έχει το store, όχι το λειτουργικό. Δεν μπορεί να σε αναγκάσει να χρησιμοποιείς το store της. Η Apple σε αναγκάζει να χρησιμοποιείς το store της γιατί...είναι το μοναδικό store στο iOS. Και είναι το μοναδικό store στο iOS γιατί η Apple αποφάσισε πως το μοναδικό store στο λειτουργικό της Apple θα είναι το store της Apple.  Δεν καταλαβαίνεις την διαφορά ε? :P 

H σύμβαση έχει ισχύ γιατί το δικαστήριο την έκρινε νόμιμη. Αυτό που γράφω δηλαδή.  Η αποδοχή κάποιον όρων, εν προκειμένω της Apple, σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι πρέπει και να τους τηρήσεις. Αν οι όροι είναι παράνομοι, τότε ΠΡΕΠΕΙ να μην τους τηρήσεις. 

Το πόστ που σχολίασα λέει ότι "αφού υπέγραψε τους όρους η EPIC δεν μπορεί να τους παραβιάσει", πράγμα που είναι λάθος. Και εγώ υπέγραψα ότι δεν αν πληρώσω το ενοίκιο στην 1η του μήνα θα μου πάρει ο ιδιοκτήτης το νεφρό. 

εχεις όρεξη να μπούμε σε έναν διάλογο που εσύ θα λες τα δικά σου και εγώ τα δικά μου ή θα ήταν προτιμότερο να διαβάσεις την απόφαση του δικαστηρίου και να σιωπήσεις μπας και δεν εκτεθείς περισσότερο???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Ποιος είμαι εγώ ν’ αμφισβητήσω το αν πετάει ο γάιδαρος ή όχι.

Πιο πιθανό είναι να πετάξει ο γαίδαρος παρά να έρθει ο ιδιοκτήτης να μου πάρει το νεφρό γιατί δεν πλήρωσα το ενοίκιο την 1η του μήνα όπως υπέγραψαμε στη σύμβαση ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου, νίκη θα ήταν να επέβαλε στην Apple να μην κρατάει ούτε 0.01€/$ από τις αγορές μέσα από το το store της…

για αυτό πήγαινε η Epic… τώρα της έμεινε και το πρόστιμο και δεν έχει και καμία ελπίδα να την ξανά πάει στα δικαστήρια…

Αυτό δεν νομίζω ότι ήταν στόχος (ή λογικό). Όλοι οι μεσάζοντες παίρνουν προμήθεια. Όταν είσαι μεσάζοντας μονοπώλιο, ναι το κράτος θα παρέμβει. Παρενέβη και λέει θα μπουν και άλλοι. Από την στιγμή που υπάρχει ανταγωνισμός, δεν βλέπω γιατί ένας από τους πολλούς να μην χρεώνει όσο θέλει.

Ας το έχει η απλ και 30% και 60%. Και όσο θέλει. Θα ανταγωνίζεται το κάθε paypal του 5% όμως...

Επίσης, αν κατάλαβα καλά, εκκρεμούν δίκες και στην ΕΕ (και εναντίον της google). Έχει ακόμα πολλά επεισόδια η σειρά.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

εχεις όρεξη να μπούμε σε έναν διάλογο που εσύ θα λες τα δικά σου και εγώ τα δικά μου ή θα ήταν προτιμότερο να διαβάσεις την απόφαση του δικαστηρίου και να σιωπήσεις???

Δεν δέχεται ότι η Epic ως μεγάλη και σοβαρή εταιρία διατεθεί νομικό τμήμα το οποίο διάβασε, δέχθηκε και κατόπιν εισήγησης του η εταιρία προχώρησε σε αποδοχή των όρων του καταστήματος της Apple.

Δηλαδη, αν μη τι άλλο μπορούσε πολύ απλά να μην τους δεχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

εχεις όρεξη να μπούμε σε έναν διάλογο που εσύ θα λες τα δικά σου και εγώ τα δικά μου ή θα ήταν προτιμότερο να διαβάσεις την απόφαση του δικαστηρίου και να σιωπήσεις???

Nα σου πώ την αλήθεια, της οποίας είμαι φανατικός οπάδος, όχι :P 

Σε θέμα της Apple δεν μπορείς να συζητήσεις γιατί δεν μπαίνει κανείς να συζητήσει. Να υποστηρίξει την Apple μπαίνει, ακόμα και όταν είναι στο άδικο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, petasis είπε

Αυτό δεν νομίζω ότι ήταν στόχος (ή λογικό). Όλοι οι μεσάζοντες παίρνουν προμήθεια. Όταν είσαι μεσάζοντας μονοπώλιο, ναι το κράτος θα παρέμβει. Παρενέβη και λέει θα μπουν και άλλοι. Από την στιγμή που υπάρχει ανταγωνισμός, δεν βλέπω γιατί ένας από τους πολλούς να μην χρεώνει όσο θέλει.

Ας το έχει η απλ και 30% και 60%. Και όσο θέλει. Θα ανταγωνίζεται το κάθε paypal του 5% όμως...

Επίσης, αν κατάλαβα καλά, εκκρεμούν δίκες και στην ΕΕ (και εναντίον της google). Έχει ακόμα πολλά επεισόδια η σειρά.

Τώρα σοβαρά ξεχάσαμε τους λόγους της μήνυσης που έκανε η Epic, μόνο και μόνο επειδή δεν μας συμφέρει η απόφαση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hellenicsun είπε

Δεν δέχεται ότι η Epic ως μεγάλη και σοβαρή εταιρία διατεθεί νομικό τμήμα το οποίο διάβασε, δέχθηκε και κατόπιν εισήγησης του η εταιρία προχώρησε σε αποδοχή των όρων του καταστήματος της Apple.

Δηλαδη, αν μη τι άλλο μπορούσε πολύ απλά να μην τους δεχτεί.

Άρα να περιμένω από ώρα σε ώρα τον ιδιοκτήτη να μου πάρει το νεφρό :P 

Mαρέσει που επιμένεις σε κάτι που ξεκάθαρα έχεις καταλάβει ότι είσαι λάθος.

Γιαυτό φίλε μου atix δεν γίνεται συζήτηση σε θέματα της Apple. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Nα σου πώ την αλήθεια, της οποίας είμαι φανατικός οπάδος, όχι :P 

Σε θέμα της Apple δεν μπορείς να συζητήσεις γιατί δεν μπαίνει κανείς να συζητήσει. Να υποστηρίξει την Apple μπαίνει, ακόμα και όταν είναι στο άδικο. 

Οπαδός της πραγματικότης σου είσαι, όπως και εγώ…

μόνο που εγώ, διαβάζω που και που τι ζήταγε η Epic και τι αποφασίσει το δικαστήριο… 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Άρα να περιμένω από ώρα σε ώρα τον ιδιοκτήτη να μου πάρει το νεφρό :P 

Mαρέσει που επιμένεις σε κάτι που ξεκάθαρα έχεις καταλάβει ότι είσαι λάθος.

Γιαυτό φίλε μου atix δεν γίνεται συζήτηση σε θέματα της Apple. 

Κατά την άποψη σου είμαι ξεκάθαρα λάθος.

Κατα τις νομοθεσίες που διέπουν τις επιχειρηματικές (..και μη) συμβάσεις δεν είμαι κι απόδειξη είναι και η απόφαση του δικαστηρίου που αξιώνει στην Apple χρήματα από τις πωλήσεις που έκανε η Epic παραβιάζοντας τους όρους που η ίδια αποδέχθηκε.

Σωστή θα ήταν αν δεν είχε προχωρήσει σε αποδοχή και πήγαινε τότε την Apple σε δικαστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Δεν δέχεται ότι η Epic ως μεγάλη και σοβαρή εταιρία διατεθεί νομικό τμήμα το οποίο διάβασε, δέχθηκε και κατόπιν εισήγησης του η εταιρία προχώρησε σε αποδοχή των όρων του καταστήματος της Apple.

Δηλαδη, αν μη τι άλλο μπορούσε πολύ απλά να μην τους δεχτεί.

Ναι αλλά έχει το επιχείρημα με το νεφρό, που αν τολμήσει και το ξεστομίσει σε δικαστήριο έχει να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι… 🤣🤣🤣

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Οπαδός της πραγματικότης σου είσαι, όπως και εγώ…

μόνο που εγώ, διαβάζω που και που τι ζήταγε η Epic και τι αποφασίσει το δικαστήριο… 😉

Μα δεν με ενδιαφέρει τι ζήταγε η EPIC. Ας ζήταγε τον ουρανό με τα άστρα. 

Με ενδιαφέρει το ότι η απόφαση αυτή είναι ένα μεγάλο βήμα στο να πάψουν οι μονοπωλιακές τακτικές της Apple. Τόσο καίρο αυτό υποστηρίζω, ότι η Apple εμπλέκεται σε τέτοιες τακτικές. 

ΥΓ1. Α συγνώμη, όχι μονοπωλιακές,  αλλά αντι ανταγωνιστικές. Να πάμε και με τα νερά του δικαστηρίου ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλο θα δούμε κύριε δικαστά? Μήπως να αναγκάσουμε την Απλ να κάνει σέρβις συσκευές καπνιστών, να εξαφανίσουμε τελειως το ινοβεήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...