Προς το περιεχόμενο

Epic Games vs Apple: Το δικαστήριο υποχρεώνει την Apple να επιτρέψει «άλλες μορφές πληρωμών» στο App Store


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν με ενδιαφέρει το αίτημα της EPIC. Με ενδιαφέρει ότι το δικαστήριο κόβει σίγα σίγα τον βήχα στις αντι ανταγωνιστικές πρακτικές της Apple

 

Εν συντομία, η Apple θα πρέπει να επιτρέψει στους developers να κατευθύνουν τους χρήστες των εφαρμογών τους και σε επιλογές πληρωμής πέρα από αυτές που προσφέρει η ίδια μέσω του App Store, χωρίς να χρειάζεται να καταβάλουν το 30% κάθε πώλησης στην εταιρεία. Αυτό θα μπορεί να γίνει με τη χρήση «κουμπιών, εξωτερικών συνδέσων ή άλλους τρόπους που προυποθέτουν κάποια ενέργεια από τον καταναλωτή» προκειμένου αυτός να αγοράσει μία εφαρμογή ή παιχνίδι χωρίς να χρησιμοποιήσει το σύστημα πληρωμών της Apple.


Αν δεν βλέπεις ότι τόσο καιρό έκανε τον νταβά χρεώνοντας με το ζόρι 30% προμήθεια και τώρα της το κόψανε ε τα γυαλιά φταίνε

Κοιτα ακομα δεν εχεις διαβασει την αποφαση με αυτα που γραφεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

7 λεπτά πριν, atheatos είπε

Άστο καλύτερα να το αποφασίσει το δικαστήριο γιατί νομίζω ότι δεν είσαι σε θέση να παραδεχτείς το λάθος σου , βγάζοντας τους άλλους λάθος. Βασικά το δικαστήριο εκκρίνε ότι πρέπει να πληρώσεις με το νεφρό γιατί ήξερες από την αρχή ότι ήταν έτσι. Τώρα αν στην έφεση αποδειχτεί ότι ειχες δίκιο θα σου βάλουν το νεφρό πίσω. 

Κάνεις λάθος. Το δικαστήριο αποφάσισσε ότι δεν ήταν καταχρηστικοί οι όροι, απόφαση με την οποία συμφωνώ. Είναι προφανές ότι αν ήταν καταχρηστικοί οι όροι δεν θα πλήρωνε cents η EPIC. 

5 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Κοιτα ακομα δεν εχεις διαβασει την αποφαση με αυτα που γραφεις...

Το κομμάτι που κάνεις quote είναι...από την απόφαση :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Κάνεις λάθος. Το δικαστήριο αποφάσισσε ότι δεν ήταν καταχρηστικοί οι όροι, απόφαση με την οποία συμφωνώ. Είναι προφανές ότι αν ήταν καταχρηστικοί οι όροι δεν θα πλήρωνε cents η EPIC. 

Και άλλη κυβίστηση βλέπω… 

τι μας κόψανε τα φτερά????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Και άλλη κυβίστηση βλέπω… 

τι μας κόψανε τα φτερά????

Ποιά κυβίστηση? Από την σελίδα 3 το έχω γράψει :P 

YΓ1. Συγνώμη, σελίδα 4. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Κάνεις λάθος. Το δικαστήριο αποφάσισσε ότι δεν ήταν καταχρηστικοί οι όροι, απόφαση με την οποία συμφωνώ. Είναι προφανές ότι αν ήταν καταχρηστικοί οι όροι δεν θα πλήρωνε cents η EPIC. 

Πάλι κάνω λάθος? Εντάξει ….πάλι καλά που το δικαστήριο δεν ήταν λάθος. 
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το συνεχίσουμε αφού στο τέλος θα καταλήξω να είμαι συνέχεια λάθος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Το κομμάτι που κάνεις quote είναι...από την απόφαση :P 

Ναι σωστα μαλλον τοτε μαλλον δεν ξερεις τους ορους του app store...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mtifosi είπε

Ναι σωστα μαλλον τοτε μαλλον δεν ξερεις τους ορους του app store...

Ένοχος, όντως δεν ξέρω τους όρους του app store. 

Δεν αλλάζει το γεγονός ότι τόσο καιρό οι devs ήταν υποχρεωμένοι να έχουν νταβά την apple με το ζόρι. Το δικαστήριο το έκρινε αντι ανταγωνιστικό και αναγκάζει την Apple να τους επιτρέψει να πουλάνε μέσω link και εκτός app store / προμήθειας / νταβατζιλικίου. 

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Πάλι κάνω λάθος? Εντάξει ….πάλι καλά που το δικαστήριο δεν ήταν λάθος. 
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το συνεχίσουμε αφού στο τέλος θα καταλήξω να είμαι συνέχεια λάθος…

Εσύ τι πιστεύεις? Ότι βρήκε τους όρους καταχρηστικούς αλλά αναγκάσει την Epic να τους τηρήσει? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Ποιά κυβίστηση? Από την σελίδα 3 το έχω γράψει :P 

YΓ1. Συγνώμη, σελίδα 4. 

Μα εσυ τόσα ποστ υποστηρίζεις ότι η Epic έχει δίκιο και ότι η Apple καταχραζεται την θέση της… τι και εδώ κατάλαβα λαθος???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Μα εσυ τόσα ποστ υποστηρίζεις ότι η Epic έχει δίκιο… τι και εδώ κατάλαβα λαθος???

Δεν νομίζω ποτέ στη ζωή μου να έχω γράψει ότι η Epic έχει δίκιο (όχι επειδή έχει άδικο, επειδή απλά δεν με ενδιαφέρει). Μιλάμε για αποφάσεις που θα επηρεάσουν ολόκληρη την βιομηχανία, το αν έχει δίκιο η άδικο η Epic συγκεκριμένα είναι λίγο irrelevant.

Αυτό που λέω σε αυτό και σε άλλα 15 θέματα που έχουν ανοίξει εδώ και καιρό είναι ότι το να σε υποχρεώνει η Apple να χρησιμοποιείς το store της είναι μονοπωλιακή πρακτική και πρέπει να σταματήσει. Ε όπως φαίνεται, και με αυτήν αλλά και με άλλες αποφάσεις τα δικαστήρια και οι επιτροπές συμφωνούν μαζί μου και διαφωνούν μαζί σου, που τα έβλεπες τόσο καιρό όλα ρόδινα. 

 

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

ότι η Apple καταχραζεται την θέση της… 

To πρόσθεσες στο edit. Ναι ασφαλώς η Apple καταχράζεται την θέση με αντι ανταγωνιστικές τακτικές όπως έκρινε το δικαστήριο, και γιαυτό και την αναγκάζει να επιτρέψει στους devs να πουλήσουν χωρίς το νταβατζιλίκι της ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Ένοχος, όντως δεν ξέρω τους όρους του app store. 

Δεν αλλάζει το γεγονός ότι τόσο καιρό οι devs ήταν υποχρεωμένοι να έχουν νταβά την apple με το ζόρι. Το δικαστήριο το έκρινε αντι ανταγωνιστικό και αναγκάζει την Apple να τους επιτρέψει να πουλάνε μέσω link και εκτός app store / προμήθειας / νταβατζιλικίου. 

Εσύ τι πιστεύεις? Ότι βρήκε τους όρους καταχρηστικούς αλλά αναγκάσει την Epic να τους τηρήσει? :P 

Έγραψα τι πιστεύω για αυτά που γράφεις. Δεν νομίζω ότι έχεις συνειδητοποιήσει ποσό υπερβάλεις στο να στηρίξεις μια άποψη που στην τελική δεν είναι σωστή. Μονοπώλιο ήταν αυτό που σχολίασα αλλά μάλλον δεν θες να παραδεχτείς ότι και εκεί το δικαστήριο είχε δίκιο. Όποτε πετάς την μπαλα στην κερκίδα γράφοντας για νεφρά κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτό που λέω σε αυτό και σε άλλα 15 θέματα που έχουν ανοίξει εδώ και καιρό είναι ότι το να σε υποχρεώνει η Apple να χρησιμοποιείς το store της είναι μονοπωλιακή πρακτική και πρέπει να σταματήσει. Ε όπως φαίνεται, και με αυτήν αλλά και με άλλες αποφάσεις τα δικαστήρια και οι επιτροπές συμφωνούν μαζί μου και διαφωνούν μαζί σου, που τα έβλεπες τόσο καιρό όλα ρόδινα. 

Να σου θυμίσω μόνο ότι σε προηγούμενες συζητήσεις μας εκτός από μονοπωλιακές τακτικές ανέφερες και τους καταχρηστικούς όρους του App Store ως βάση για να αποδείξεις το μονοπώλιο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Έγραψα τι πιστεύω για αυτά που γράφεις. Δεν νομίζω ότι έχεις συνειδητοποιήσει ποσό υπερβάλεις στο να στηρίξεις μια άποψη που στην τελική δεν είναι σωστή. Μονοπώλιο ήταν αυτό που σχολίασα αλλά μάλλον δεν θες να παραδεχτείς ότι και εκεί το δικαστήριο είχε δίκιο. Όποτε πετάς την μπαλα στην κερκίδα γράφοντας για νεφρά κτλ.

Όντως είμαι υπερβολικός. Η υπερβολή είναι μορφή ορθής επιχειρηματολογίας για να αποδείξεις ότι κάτι είναι λάθος. Το γεγονός ότι το θεωρείς αρνητικό θα έπρεπε να σου δημιουργήσει προβλήματισμούς για το κάτα πόσο λογική είναι η σκέψη σου

https://en.wikipedia.org/wiki/Reductio_ad_absurdum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Όντως είμαι υπερβολικός. Η υπερβολή είναι μορφή ορθής επιχειρηματολογίας για να αποδείξεις ότι κάτι είναι λάθος. Το γεγονός ότι το θεωρείς αρνητικό θα έπρεπε να σου δημιουργήσει προβλήματισμούς για το κάτα πόσο λογική είναι η σκέψη σου

https://en.wikipedia.org/wiki/Reductio_ad_absurdum

Κοίταξε επειδή βαρέθηκα να ακούω ότι είμαι λάθος και να κυνηγάω την μπάλα στην κερκίδα δεν συνεχίζεις με τον Atix να διασκεδάσουμε και λίγο….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Να σου θυμίσω μόνο ότι σε προηγούμενες συζητήσεις μας εκτός από μονοπωλιακές τακτικές ανέφερες και τους καταχρηστικούς όρους του App Store ως βάση για να αποδείξεις το μονοπώλιο…

Δεν νομίζω Τάκη. Η καταχρηστικότητα πηγάζει από το γεγονός της μη επιλογής. Αν δεν σε υποχρεώνει να πουλάς στο store της τότε μπορεί να σου ζητήσει και 100% προμήθεια αν γουστάρει. 
 

Αν είδες την απόφαση έγινε ξεχωριστό δικαστήριο συγκεκριμένα για το 30% που πρέπει να επιστρέψει η Epic. Οπότε από μόνο του το δικαστήριο προφανώς θα έβρισκε το 30% μη καταχρηστικό, καθώς δεν εξέταζε το κατά πόσο η Epic είχε την δυνατότητα επιλογής. Άλλωστε η επόμενη απόφαση με την απελευθέρωση του out of appstore purchases σημαίνει ότι αυτό που έκανε η EPIC (να πουλάει δηλαδή εκτός app store) είναι αυτό ακριβώς που επέτρεψε το 1ο δικαστήριο. 

Πιστευώ δηλαδή ότι αυτό που έκανε η Epic δεν απαγορεύεται, και το δικάστηριο το ενέκρινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν νομίζω Τάκη. Η καταχρηστικότητα πηγάζει από το γεγονός της μη επιλογής. Αν δεν σε υποχρεώνει να πουλάς στο store της τότε μπορεί να σου ζητήσει και 100% προμήθεια αν γουστάρει. 
 

Αν είδες την απόφαση έγινε ξεχωριστό δικαστήριο συγκεκριμένα για το 30% που πρέπει να επιστρέψει η Epic. Οπότε από μόνο του το δικαστήριο προφανώς θα έβρισκε το 30% μη καταχρηστικό, καθώς δεν εξέταζε το κατά πόσο η Epic είχε την δυνατότητα επιλογής. Άλλωστε η επόμενη απόφαση με την απελευθέρωση του out of appstore purchases σημαίνει ότι αυτό που έκανε η EPIC (να πουλάει δηλαδή εκτός app store) είναι αυτό ακριβώς που επέτρεψε το 1ο δικαστήριο. 

Πιστευώ δηλαδή ότι αυτό που έκανε η Epic δεν απαγορεύεται, και το δικάστηριο το ενέκρινε. 

Ξαναδιάβασε λίγο τι γράφει στην απόφαση περί καταχρηστικότητας… 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...