Προς το περιεχόμενο

Arch, νοοτροπία και κριτική


RTW4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Soulrain είπε

Αν ο στόχος είναι η αλήθεια (την οποία την έχουμε πει εκατοντάδες φορές, τόσο οι χρήστες του Arch όσο και οι προγραμματιστές του, αλλά μάταια γιατί μια μερίδα χρηστών ουδόλως ενδιαφέρεται να ενημερωθεί σωστά), τότε θα έπρεπε να δοκιμάσεις αποκλειστικά το Arch και όχι κάτι *based. Όσο κοντά και αν ισχυρίζεται ότι είναι ή πιστεύεις εσύ ότι είναι αυτό το *based στο Arch, δεν παύει να μην είναι το ίδιο το Arch, να μη δεσμεύεται από επακριβώς την ίδια φιλοσοφία κλπ.

Ως προς το γιατί να μην είναι προεγκατεστημένο το gnome-keyring, η απάντηση βρίσκεται παραπάνω. Το Arch δε θέλει και δεν προσπαθεί να σου προσφέρει μια "out-of-the-box" διανομή αλλά σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις εσύ τι θέλεις.

Μπορείς να είσαι όσο αντίθετος και κάθετος θέλεις προς αυτήν την προσέγγιση, όπως ισχύει και για οποιονδήποτε άλλον χρήστη προς οποιαδήποτε διανομή. Εφόσον όμως πρόκειται για κάτι που η διανομή έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν κάνει αλλά ο χρήστης νομίζει ή θα ήθελε να κάνει, το πρόβλημα εντοπίζεται στον εκάστοτε χρήστη, όχι στη διανομή.

Φυσικά και είναι η αλήθεια και συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω. Η παραπάνω ανάρτησή σου, όπως και άλλες από το παρόν νήμα, θα χρησιμεύουν ως παραπομπή στους έξυπνους που είπα παραπάνω, που προτείνουν Arch σε αρχάριους.

Δεν θα μπορούσα να εγκαταστήσω το καθαρό Arch, διότι και δεν ξέρω να το στήσω από το μηδέν και δεν θέλω, διότι όπως είπα δεν με βρίσκει σύμφωνο αυτή η νοοτροπία. Άρα δεν θα "παντρευτούμε" εγώ και το Arch, ο αρραβώνας απέτυχε και ο γάμος ματαιώνεται. :)

Θα συνεχίζω όμως κατά διαστήματα να μελετάω την αρραβωνιαστικιά, έτσι για εγκυκλοπαιδικούς λόγους... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

κάποιος να μην έχει την επιθυμία να έχει την επιλογή να αποθηκεύει τους κωδικούς.

Την επιλογή την έχει πάντα, καθώς μπορεί να εγκαταστήσει μόνος του το keyring ή οτιδήποτε άλλο. Επειδή όμως το keyring δεν είναι η μοναδική δυνατότητα αποθήκευσης passwords, δεν προεγκαθίσταται.

Στα υπόλοιπα που γράφεις αντιλαμβάνομαι ότι αδυνατείς να κατανοήσεις μια διαφορετική από τη δική σου προσέγγιση στη χρήση των υπολογιστών. Δεν είναι κακό, άλλωστε κι εγώ αδυνατώ να κατανοήσω κάποιες άλλες προσεγγίσεις. Όμως, το ότι δεν την καταλαβαίνεις εσύ ή δεν τη βρίσκεις λογική, δε σημαίνει και ότι δεν είναι λογική ή χρήσιμη για κάποιον άλλον. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Soulrain είπε

Την επιλογή την έχει πάντα, καθώς μπορεί να εγκαταστήσει μόνος του το keyring ή οτιδήποτε άλλο. Επειδή όμως το keyring δεν είναι η μοναδική δυνατότητα αποθήκευσης passwords, δεν προεγκαθίσταται.

Στα υπόλοιπα που γράφεις αντιλαμβάνομαι ότι αδυνατείς να κατανοήσεις μια διαφορετική από τη δική σου προσέγγιση στη χρήση των υπολογιστών. Δεν είναι κακό, άλλωστε κι εγώ αδυνατώ να κατανοήσω κάποιες άλλες προσεγγίσεις. Όμως, το ότι δεν την καταλαβαίνεις εσύ ή δεν τη βρίσκεις λογική, δε σημαίνει και ότι δεν είναι λογική ή χρήσιμη για κάποιον άλλον. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, έτσι δεν είναι;

Απάντησα παραπάνω, αλλά προφανώς δεν το είδες... :)

Και κάτι άλλο θέλω να πω με βάση αυτή την κουβέντα, πιο γενικό.

Διαπιστώνουμε στο παρόν νήμα την απόλυτα διαφορετική, αντιδιαμετρικά αντίθετη νοοτροπία που διακατέχει τους χρήστες του Linux. Για μένα η νοοτροπία του Arch είναι απεχθής, ωμά εκφραζόμενος όπως πάντα, και αν ήταν μόνο αυτό το Linux, εγώ θα προτιμούσα 100% τα Windows. Για μένα το σωστό Linux είναι η λογική του Debian και όλης της ομάδας των διανομών ππου βασίζονται σε αυτό.

Επομένως είναι αδύνατο να ομογενοποιηθεί η ανάπτυξη του Linux και να μείνει μόνο μια διανομή, ώστε να γίνει πιο δυνατή, πιο μαζική, πιο ελκυστική στο πλατύ κοινό, όπως πολλοί εύχονται ή ευαγγελίζονται. Οι διαφορές μεταξύ νοοτροπίας και απαιτήσεων μεταξύ των χρηστών Linux είναι τεράστιες και αγεφύρωτες, και είναι αδύνατη η σύγκλιση. Να μείνουν λιγότερες διανομές από τις αναρίθμητες που υπάρχουν τώρα, εντάξει αυτό είναι λογικό και εφικτό, αλλά να μείνει μόνο μία ή δύο, ούτε κατά διάνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Η παραπάνω ανάρτησή σου, όπως και άλλες από το παρόν νήμα, θα χρησιμεύουν ως παραπομπή στους έξυπνους που είπα παραπάνω, που προτείνουν Arch σε αρχάριους.

Όταν ο χρήστης δεν ενδιαφέρεται να ενημερωθεί από τις επίσημες πηγές της ίδιας της διανομής αλλά σχηματίζει άποψη από "κάποιον που του είπε", από το κάθε τρίτο forum, από τα socials και από οπουδήποτε αλλού, μην περιμένεις και πολλά.

Ο λόγος που το ίδιο το Arch προσπαθεί να τηρεί "σκληρή" στάση απέναντι σε όσους αναζητούν βοήθεια στα επίσημα κανάλια του αλλά έχουν κάτι *based δεν είναι ο υποτιθέμενος "ελιτισμός" αλλά το να τους κάνει να αναλάβουν την ευθύνη της επιλογής τους.

Προσωπικά έχω "λογομαχήσει" στο παρελθόν με άτομα που προτείνουν άκριτα το Arch ή *based διανομές, όπως επίσης και είμαι αντίθετος με όλες ανεξαιρέτως τις "φιλικές" Arch-based διανομές γιατί στα fora τους θα βρεις πολλές περιπτώσεις όπου ο αθώος χρήστης ήρθε σε επαφή με την υφέρπουσα δομή και νοοτροπία του Arch (η οποία ούτε να κρυφτεί γίνεται, ούτε να γίνει "φιλική", όσο παραμύθι και αν πουλάνε οι *based διανομές) και φυσικά δεν είχε τις απαιτούμενες γνώσεις και πελάγωσε. Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα, οι χρήστες καταλήγουν έτσι να σχηματίζουν αρνητική εντύπωση για το ίδιο το Arch αλλά όχι για τη *based διανομή που τους υποσχέθηκε κάτι το οποίο ουσιαστικά δε μπορεί να κάνει.

(είμαι από κινητό και μπορεί να χάνω κάποιες απαντήσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Soulrain είπε

όπως επίσης και είμαι αντίθετος με όλες ανεξαιρέτως τις "φιλικές" Arch-based διανομές γιατί στα fora τους θα βρεις πολλές περιπτώσεις όπου ο αθώος χρήστης ήρθε σε επαφή με την υφέρπουσα δομή και νοοτροπία του Arch (η οποία ούτε να κρυφτεί γίνεται, ούτε να γίνει "φιλική", όσο παραμύθι και αν πουλάνε οι *based διανομές) και φυσικά δεν είχε τις απαιτούμενες γνώσεις και πελάγωσε.

Πάρα πάρα πολύ σωστά και αυτό ακριβώς διαπιστώθηκε και στο παρόν νήμα, από τις εμπειρίες που παρέθεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Πάρα πάρα πολύ σωστά και αυτό ακριβώς διαπιστώθηκε και στο παρόν νήμα, από τις εμπειρίες που παρέθεσα.

Νομίζω ότι υπάρχουν δύο ερωτήματα που θα μπορούσαν να τεθούν, ενδεχομένως και να απασχολήσουν τις αντίστοιχες κοινότητες και προγραμματιστές:

1. Τι είναι αυτό που κάνει μια μερίδα χρηστών, ας τους πούμε λιγότερο έμπειρους ή με λιγότερες τεχνικές ανησυχίες, να απομακρύνονται από τις διανομές που "παραδοσιακά" θεωρούνται και προσπαθούν να είναι κατάλληλες για αυτούς ακριβώς τους χρήστες;

2. Γιατί αυτοί οι χρήστες στρέφονται σε μια διανομή που τονίζει επισήμως με κάθε τρόπο ότι δεν απευθύνεται σε αυτούς, ή σε άλλες διανομές που βασίζονται σε αυτήν;

Εγώ, ως χρόνια χρήστης του Arch, παρατηρώ τα τελευταία χρόνια ένα hype, το οποίο βεβαίως ούτε η ίδια η διανομή το υποκινεί ούτε τα επίσημα κανάλια της. Αυτό το hype κάνει κακό τόσο στους "παραπλανημένους" χρήστες όσο και στο Arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Soulrain είπε

1. Τι είναι αυτό που κάνει μια μερίδα χρηστών, ας τους πούμε λιγότερο έμπειρους ή με λιγότερες τεχνικές ανησυχίες, να απομακρύνονται από τις διανομές που "παραδοσιακά" θεωρούνται και προσπαθούν να είναι κατάλληλες για αυτούς ακριβώς τους χρήστες;

Μιας και ανήκω σε αυτήν ακριβώς την ομάδα χρηστών (και αποκλειστικά για Arch και όχι Arch-based διανομές) :

- Η DIY εμπειρία
- Η custom αίσθηση
- Το hype που αναφέρεις παρακάτω
- Η ματαιοδοξία (και ό,τι άλλο κακό) που κρύβεται πίσω από τη φράση "I use Arch btw"
- H πληρότητα και η ευκολία αναζήτησης/εύρεσης λύσης του Arch wiki. Για άλλες διανομές πρέπει να ψάξεις στο internet/ρωτήσεις στα διάφορα forums
- Το συναίσθημα "μένω εδώ που έμαθα τόσα πολλά για το Linux", που κατά συνέπεια γίνεται "άρα εδώ θα μάθω περισσότερα" 

- Στήνουμε το Arch με τα "απαραίτητα" για εμάς, πράγμα που το κάνει (αρχικά) σαφέστατα πιο ελαφρύ/γρήγορο από άλλες, "φιλικές προς το χρήστη" αλλά πιο πλήρεις διανομές. Όταν στην πορεία τα "απαραίτητα" γίνουν ουσιαστικά τα ίδια με μια "έτοιμη" διανομή, και το Arch βαρύνει, δεν είμαστε σε θέση να συγκρίνουμε/έχουμε ξεχάσει την αρχική διαφορά.

6 ώρες πριν, Soulrain είπε

2. Γιατί αυτοί οι χρήστες στρέφονται σε μια διανομή που τονίζει επισήμως με κάθε τρόπο ότι δεν απευθύνεται σε αυτούς, ή σε άλλες διανομές που βασίζονται σε αυτήν;

- Άπαξ και τη έστησαν, νομίζουν ότι δεν ισχύει το "δεν απευθύνεται σ' αυτούς", άσχετα αν δεν μπορούν καν να την συντηρήσουν
- Βαριούνται, δεν τους ενδιαφέρει, αλλά κυρίως δεν μπορούν να διαβάσουν όλο το Arch wiki ώστε να έχουν πέσει στη συγκεκριμένη επισήμανση. 

Μια λεπτομέρεια -επίσης προσωπική άποψη, που ελπίζω να μην οδηγήσει σε off-topic σχόλια :
Τέτοιου τύπου χρήστες, μαζί με τους αρχάριους/νεοεισερχόμενους στο Linux, διαμορφώνουμε άποψη για μια διανομή, ανάλογα με το γραφικό περιβάλλον με το οποίο θα την δοκιμάσουμε. Αυτό συχνά οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα για τη διανομή αυτή καθ' αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nα πω και εγω το μακρυ και το κοντο μου.

Οσοι στρεφονται προς το Arch(-based) , το κανουν κυριως για το AUR. Μετα για τον ελιτισμο. Σου λεει θα πηγαινα gentoo αλλα ειμαι φλωρακος , θα παω μεχρι το arch και θα το παιξω εκει γκουρου. The end.

Ολα τα υπολοιπα περι diy , custom αισθηση , ελαφρυ λειτουργικο , συναισθηματα , φιλοσοφιες τα ακουω βερεσε. Γινονται σε οποιαδηποτε διανομη οσο pre-configured και αν ειναι.

Οσο υπαρχουν γκρουπς χρηστων/devs που απλα φτιαχνουν μια διανομη για να ικανοποιησουν το εγω τους ή την φιλοσοφια τους οσο καλη/κακη/σωστη/λαθος και αν ειναι αυτη , δεν προκειται να βοηθησουν καθολου τον κοσμο του λινουξ. Οπως εχω ξαναπει , ο ενας παει δεξια , ο αλλος αριστερα και η συνιστωσα κινηση ειναι ... στατικη.
Λιγες διανομες συνεισφερουν πραγματικα. Χωρις να αυτο να σημαινει οτι και αυτες οι λιγες δεν εχουν κουσουριες και ιδιοτροπιες.

@RTW4ever 
Θες τροφη για κραξιμο ? :) Arch/xfce δεν παιζεις ? Βαλε στην μπαρα "whisker menu". Κλικαρε το εικονιδιο να ανοιξει το μενου και πανω αριστερα που εχει ενα εικονιδιο και διπλα το ονομα του χρηστη , κλικαρε το εικονιδιο. Αν δουλεψει ελα πες το μου :) 
Στο endeavour os δεν ξερω αν το εχουν υπολογισει , στο καθαρο arch δεν το εχουν. Χρειαζεται το πακετο mugshot , που ειναι στο ... AUR. Θεωρω αδιανοητο γκρουπ εφαρμογων (xfce) να μην τραβαει ολα οσα χρειαζεται για να λειτουργησουν τα παντα σωστα. Εδω μιλαμε για προγραμματακι που δεν ειναι καν στα επισημα ρεπος...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mphxths είπε

Οσοι στρεφονται προς το Arch(-based) , το κανουν κυριως για το AUR. Μετα για τον ελιτισμο. Σου λεει θα πηγαινα gentoo αλλα ειμαι φλωρακος , θα παω μεχρι το arch και θα το παιξω εκει γκουρου. The end.

Ολα τα υπολοιπα περι diy , custom αισθηση , ελαφρυ λειτουργικο , συναισθηματα , φιλοσοφιες τα ακουω βερεσε. Γινονται σε οποιαδηποτε διανομη οσο pre-configured και αν ειναι.

Ε όχι ρε φίλε.

ok, γίνεται παντού diy/custom/etc, αλλά στο Arch (σε σχέση με πχ. Debian, Ubuntu, Fedora) γίνεται πιο εύκολα και υπάρχει καλύτερη πληροφόρηση για το πως να το πετύχεις σωστά, γιατί είναι μέρος της φιλοσοφίας του distro. Και δεν αγνοώ οτι υπάρχουν και minimal installs σε πολλά άλλα distros για να γλιτώσεις το ράβε/ξήλωνε. Επίσης, προφανώς αυτό δεν είναι πλεονέκτημα του Arch σε σχέση με slackware ή gentoo, όμως το Arch είναι μάλλον πιο φιλική επιλογή (και λιγότερο χρονοβόρα) από αυτά τα δύο.

Εγώ το θεωρώ κοντά στη χρυσή τομή για power users (και μάλλον πολλοί συμφωνούν).

 

That being said, το AUR είναι πάρα πολύ βολικό.

 

10 ώρες πριν, Georgie2 είπε

Τέτοιου τύπου χρήστες, μαζί με τους αρχάριους/νεοεισερχόμενους στο Linux, διαμορφώνουμε άποψη για μια διανομή, ανάλογα με το γραφικό περιβάλλον με το οποίο θα την δοκιμάσουμε. Αυτό συχνά οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα για τη διανομή αυτή καθ' αυτή.

Συμφωνώ, αλλά ο μέσος χρήστης με απλές ανάγκες τα μόνα που αξιολογεί (σε σχέση με ότι χρησιμοποιούσε πρίν) είναι:

  • UI,
  • κατά πόσον το workflow του δουλεύει out-of-the-box.

Ε, το καθαρό Arch σε αυτά παίρνει 0!

Επεξ/σία από jcd313
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, jcd313 είπε

Εγώ το θεωρώ κοντά στη χρυσή τομή για power users (και μάλλον πολλοί συμφωνούν).

Το αυτο. Ειναι η χρυση τομη. Γιατι αν θες , υπαρχει και ubuntu minimal iso , αν θελει καποιος κατι σε deb-based , το fedora ειναι vanilla στα παντα , οσον αφορα το configuration (οκ δεν το λες και λιτο στην εγκατασταση) και παει λεγοντας... οπως ειπα σε ολες τις διανομες μπορεις να παιξεις σε πολυ minimal κατασταση με την εγκατασταση και να χτισεις. Ειναι ποσα θες pre-configured και ποσο θες να βαλεις το χερακι σου. Οπως ειπες , το arch ειναι η χρυση τομη.
 

22 λεπτά πριν, jcd313 είπε

That being said, το AUR είναι πάρα πολύ βολικό.

Το μελι της υποθεσης ειναι. Γιατι νομιζεις οτι βγαινουν arch-based διανομες ? Γιατι ειναι ομορφη και καλοσυνατη διανομη ? Γιατι πολυ απλα στο AUR βρισκεις την μανα σου και τον πατερα σου , σε ενα "ενιαιο ppa". Κατι που καταλαβανε εκει στο debian οτι ειναι το απολυτο σεναριο και πανε να το αντιγραψουν.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το μελι της υποθεσης ειναι. Γιατι νομιζεις οτι βγαινουν arch-based διανομες ? Γιατι ειναι ομορφη και καλοσυνατη διανομη ? Γιατι πολυ απλα στο AUR βρισκεις την μανα σου και τον πατερα σου , σε ενα "ενιαιο ppa". Κατι που καταλαβανε εκει στο debian οτι ειναι το απολυτο σεναριο και πανε να το αντιγραψουν.

To "ενιαιο ppa" με τον τρόπο που γίνεται στο AUR έχει πάντως μεγάλους κινδύνους για abuse, αφού ο maintainer μπορεί να ενημερώσει το PKGBUILD του ελεύθερα με ότι script θέλει. Στο AUR αυτό κάπως μαζεύεται γιατί πολλοί ρίχνουν μια ματιά στα scripts αλλά και επειδή η διανομή ξεκαθαρίζει οτι δεν φέρει ευθύνη για προβλήματα λόγω AUR. Αυτό όμως και πάλι γυρίζει στη φιλοσοφία του Arch: Ο χρήστης έχει την ευθύνη για το σύστημά του.

 

Στο debian δεν είναι τόσο απλό. Θα πρέπει να υπάρχει σχετικά αυστηρή μέθοδος διαπίστευσης PKGBUILD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jcd313 είπε

To "ενιαιο ppa" με τον τρόπο που γίνεται στο AUR έχει πάντως μεγάλους κινδύνους για abuse, αφού ο maintainer μπορεί να ενημερώσει το PKGBUILD του ελεύθερα με ότι script θέλει.

Ενω τα διασπαρτα ppa καποιου τυχαιου dev , δεν ενεχουν κινδυνους ? Τουλαχιστον στο AUR ειναι ολα μαζεμενα σε ενα σημειο και βλεπουν πολλα ματια τι γινεται , σχολιαζουν κλπ...
Το εχω πει στο παρελθον , λειτουργικο συστημα χωρις εφαρμογες δεν τραβαει... και στο AUR βρισκεις σχεδον τα παντα. Αντε πες οτι εισαι σε fedora και debian , που τις γουσταρω ως διανομες και να ψαχνω δεξια και αριστερα προγραμματα και εφαρμογες.... τεσπα..περι ορεξεως που λενε και στο χωριο μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mphxths είπε

Θες τροφη για κραξιμο ? :) Arch/xfce δεν παιζεις ? Βαλε στην μπαρα "whisker menu". Κλικαρε το εικονιδιο να ανοιξει το μενου και πανω αριστερα που εχει ενα εικονιδιο και διπλα το ονομα του χρηστη , κλικαρε το εικονιδιο. Αν δουλεψει ελα πες το μου :) 
Στο endeavour os δεν ξερω αν το εχουν υπολογισει , στο καθαρο arch δεν το εχουν. Χρειαζεται το πακετο mugshot , που ειναι στο ... AUR. Θεωρω αδιανοητο γκρουπ εφαρμογων (xfce) να μην τραβαει ολα οσα χρειαζεται για να λειτουργησουν τα παντα σωστα. Εδω μιλαμε για προγραμματακι που δεν ειναι καν στα επισημα ρεπος...

Χα χα! Ευπειθώς αναφέρω:

Πάντα σε όλες τις διανομές με το xfce έχω το Whisker menu.

Στο Endeavour δεν λειτουργεί, λείπει το mugshot.

Στο Debian 11 Stable το ίδιο, αλλά υπάρχει το πακέτο στα repos, οπότε είναι πανεύκολο να το εγκαταστήσεις.

Στο Xubuntu λειτουργεί μια χαρά, είναι εγκατεστημένο.

Στο Linux Mint XFCE επίσης λειτουργεί μια χαρά, είναι εγκατεστημένο.

Οπότε Debian - Arch 1-0. :)

12 ώρες πριν, Georgie2 είπε

- Στήνουμε το Arch με τα "απαραίτητα" για εμάς, πράγμα που το κάνει (αρχικά) σαφέστατα πιο ελαφρύ/γρήγορο από άλλες, "φιλικές προς το χρήστη" αλλά πιο πλήρεις διανομές.

Συγγνώμη, δουλευόμαστε εδώ πέρα; Γιατί στο debian δεν γίνεται το ίδιο; Και μάλιστα με δύο τρόπους.

Υπάρχει iso εγκατάστασης που δεν έχει καθόλου γραφικό περιβάλλον, με μέγεθος 900ΜΒ, που σου εγκαθιστά το λειτουργικό σε command line περιβάλλον και βάζεις εσύ μετά ότι θέλεις και αν θέλεις.

Και για τους πιο σκληρούς, υπάρχει iso net install, με μέγεθος 380 ΜΒ, που εγκαθιστά μόνο τον πυρήνα και μετά το χτίζεις όπως ακριβώς θέλεις. Αυτο το τελευταίο έχω χρησιμοποιήσει για να φτιάξω τον Home Server μου.

Επειδή δεν το ξέρετε, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Και σχετικά με το Arch Wiki, ναι μεν είναι πιο καλογραμμένο, αλλά και στο Debian ΠΟΤΕ δεν μου έχει τύχει πρόβλημα που να μην βρω λύση, πρωτίστως μάλιστα κατευθείαν από τις σελίδες του wiki του ή τις man pages. Άμα βαριέστε να διαβάζετε τις man pages δεν σας φταίει κανένας. Η τεκμηρίωση τους στο Debian είναι εκπληκτική.

1 ώρα πριν, jcd313 είπε

Ε όχι ρε φίλε.

ok, γίνεται παντού diy/custom/etc, αλλά στο Arch (σε σχέση με πχ. Debian, Ubuntu, Fedora) γίνεται πιο εύκολα και υπάρχει καλύτερη πληροφόρηση για το πως να το πετύχεις σωστά, γιατί είναι μέρος της φιλοσοφίας του distro. Και δεν αγνοώ οτι υπάρχουν και minimal installs σε πολλά άλλα distros για να γλιτώσεις το ράβε/ξήλωνε. Επίσης, προφανώς αυτό δεν είναι πλεονέκτημα του Arch σε σχέση με slackware ή gentoo, όμως το Arch είναι μάλλον πιο φιλική επιλογή (και λιγότερο χρονοβόρα) από αυτά τα δύο.

Απάντησα πιο πάνω για το DIY. Και έχω ήδη αποδείξει ότι το Debian είναι κλάσεις ανώτερα πιο φιλικό.

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Γιατι πολυ απλα στο AUR βρισκεις την μανα σου και τον πατερα σου ,

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μην πεις.

Το Anydesk δεν έχει έτοιμο τρόπο εγκατάστασης για Arch. Για Debian η εταρεία έχει repo και το συντηρεί κανονικότατα. Το χρησιμοποίησα πολλές φορές για να συνδεθώ από Debian σε Windows PC φίλων να τους κάνω επισκευές. Άρα; ;)

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...