Προς το περιεχόμενο

Arch, νοοτροπία και κριτική


RTW4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Μην μπλεκεις το arch με τις arch-based. Γιατι ας πουμε το manjaro , μπορει να χρησιμοποιηθει απο αρχαριο (με βασικη εμπειρια σε ευχρηστες και φιλικες διανομες) με μεγαλη ευκολια.

Γιατί, το endeavour που έβαλα τι είναι, δεν είναι arch-based; Σε αυτό προέκυψαν όλα τα θέματα που συζητήσαμε, όχι στο arch.

Και τι εννοείς να το χρησιμοποιήσει αρχάριος, να ανοίξει τον browser και τον file manager; Χαίρω πολύ, αυτά μπορεί να τα κάνει παντού. Samba μπορεί να στήσει εύκολα; Διαμοιρασμό αρχείων μέσω δικτύου μπορεί να κάνει εύκολα;

Και σε κάθε περίπτωση, ασχέτως των παραπάνω, όλοι μα όλοι οι του Arch λένε ότι το manjaro δεν είναι arch, διότι έχει αλλάξει πάρα πολλά πράγματα από αυτό, άρα δε μπαίνει στη κουβέντα μας. Για το λόγο αυτό άλλωστε δοκίμασα να ασχοληθώ με το endeavour και όχι με το Manjaro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Γιατί, το endeavour που έβαλα τι είναι, δεν είναι arch-based; Σε αυτό προέκυψαν όλα τα θέματα που συζητήσαμε, όχι στο arch.

Και τι εννοείς να το χρησιμοποιήσει αρχάριος, να ανοίξει τον browser και τον file manager; Χαίρω πολύ, αυτά μπορεί να τα κάνει παντού. Samba μπορεί να στήσει εύκολα; Διαμοιρασμό αρχείων μέσω δικτύου μπορεί να κάνει εύκολα;

Και σε κάθε περίπτωση, ασχέτως των παραπάνω, όλοι μα όλοι οι του Arch λένε ότι το manjaro δεν είναι arch, διότι έχει αλλάξει πάρα πολλά πράγματα από αυτό, άρα δε μπαίνει στη κουβέντα μας. Για το λόγο αυτό άλλωστε δοκίμασα να ασχοληθώ με το endeavour και όχι με το Manjaro.

1. Yπαρχουν arch-based και arch-based. Το manjaro ειναι ο,τι ειναι το ubuntu για το debian. Δηλαδη debian-based αλλα πλεον εχει εξελιχθει σε αυτονομη διανομη. Αρα το τι και πως γινεται κατι στο endeavour που ειναι κοντα στις πρακτικες του arch , δεν εχει καμμια σχεση με το manjaro.
2. Aυτα που ρωτας στα υπογραμμισμενα , δεν ξερω να σου απαντησω . Δοκιμασε το manjaro και πες μας :)
3. Το manjaro δεν ειναι arch. Ουτε το endeavour ειναι. Αν υπηρχε κλιμακα απο το 1 εως 10 , οπου 1 ειναι οσο πιο μακρυα απο το arch γινεται και το 10 το πιο κοντα , το manjaro ειναι στο 1-2 και το endeavour στο 8-9.

Mε λιγα λογια δοκιμασες μια arch-based διανομη και εβγαλες συμπερασματα απο αυτην. Σε αλλη arch-based μπορει να βγαλεις αλλα συμπερασματα. Με το ιδιο το arch αλλα συμπερασματα. 
Ολες οι ubuntu-based διανομες ειναι το ιδιο ?

Για μενα απο τις arch-based διανομες , μονο η manjaro αξιζει. Αν καποιος δηλ θελει να αποφυγει το καθαροαιμο arch. Δηλαδη το endeavour ουσιαστικα περα απο καποιες custom-ιες στα προεπιλεγμενα DEs και τον γραφικο installer δεν προσφερει κατι. Καλυτερα δηλ να παει σε καθαρο arch ή στο manjaro. Τα αλλα ειναι μισες δουλειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mphxths είπε

Καλυτερα δηλ να παει σε καθαρο arch ή στο manjaro. Τα αλλα ειναι μισες δουλειες.

Ναι, όχι. Το Manjaro είναι η μισή δουλειά, και χίλιες φορές κάτι σαν το Endeavour. Καθυστερούν τα updates του Arch χωρίς ουσιαστικό λόγο και γράφουν ένα "σταθερό" επάνω. Πολλές φορές έχει τύχει να σπάσει κάτι στο Manjaro και όχι στο Arch για τέτοιους λόγους. Το update script τους είναι ένα δράμα και φυσικά έχουν βρεθεί ευπάθειες σε αυτό παλιότερα. Τα certificates στο forum τους έληξαν και είπαν στους χρήστες τους να γυρίσουν τα ρολόγια τους πίσω σαν προσωρινή λύση. Αυτά είναι όσα μού έρχονται πρόχειρα. Παραπάνω από αρκετοί λόγοι για να το πετάξεις από τον 5ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, snowflake99 είπε

χίλιες φορές κάτι σαν το Endeavour

Ετσι σκεφτηκαν και καποιοι τοτε με το Antergos , και τωρα ξερεις που ειναι αυτο ε? Το manjaro εχει απο πισω του πλεον εταιρια και το μελλον του ειναι λιγο πιο σιγουρο απο αυτο του endeavour.
To οτι κανουν μαλακιες οκ μεσα στο προγραμμα ειναι σε καθε -based διανομη με βαρυ customization... απο την αλλη ομως εχουν βγαλει ενα σωρο εργαλεια πολυ βολικα οπως το pamac , manjaro settings manager (διαχειριση locale , kernels , drivers) , layout switcher στο gnome και αλλα που δεν θυμαμαι τωρα...
Κατ'εμε , πηραν μια βαση (arch) και την κανανε καλυτερη ως προς το θεμα ευχρηστια και προσθεσανε και πραγματα. Δεν ηταν απλως να παρουμε το arch και να βαλουμε themes/cursors/backgrounds.

Tεσπα περι ορεξεως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mphxths είπε

Ετσι σκεφτηκαν και καποιοι τοτε με το Antergos , και τωρα ξερεις που ειναι αυτο ε? Το manjaro εχει απο πισω του πλεον εταιρια και το μελλον του ειναι λιγο πιο σιγουρο απο αυτο του endeavour.
To οτι κανουν μαλακιες οκ μεσα στο προγραμμα ειναι σε καθε -based διανομη με βαρυ customization... απο την αλλη ομως εχουν βγαλει ενα σωρο εργαλεια πολυ βολικα οπως το pamac , manjaro settings manager (διαχειριση locale , kernels , drivers) , layout switcher στο gnome και αλλα που δεν θυμαμαι τωρα...
Κατ'εμε , πηραν μια βαση (arch) και την κανανε καλυτερη ως προς το θεμα ευχρηστια και προσθεσανε και πραγματα. Δεν ηταν απλως να παρουμε το arch και να βαλουμε themes/cursors/backgrounds.

Tεσπα περι ορεξεως ...

Πώς σκέφτηκα; Απλά απάντησα στη σύγκριση των arch-based διανομών μεταξύ τους. Το ότι έχει μέλλον το Manjaro το ξέρω, αν και δε με κάνει χαρούμενο. Σεβαστό το ότι εσύ πιάνεις το θέμα από άλλη μεριά, επειδή όπως είπες, περί ορέξεως. Απλά αν λάβουμε όλα αυτά υπόψη μας, θεωρώ ότι είναι άδικο το συμπέρασμα ότι το Manjaro αξίζει περισσότερο. Ναι, το Endeavour κάνει λιγότερα πράγματα, αλλά δεν τα κάνει μαντάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snowflake99 είπε

Πώς σκέφτηκα;

"χιλιες φορες endeavour". Ετσι σκεφτηκαν καποιοι και με το Antergos και αυτο πλεον εχει περασει στην ιστορια αφηνοντας ξεκρεμαστους τους χρηστες του. Ασχετως που επειδη ηταν αρκετα κοντα στο arch η μεταβαση σε αυτο ηταν σχετικα ευκολη υποθεση.
 

1 ώρα πριν, snowflake99 είπε

Το ότι έχει μέλλον το Manjaro το ξέρω, αν και δε με κάνει χαρούμενο.

Το να εχει μελλον ενα λειτουργικο και μαλιστα αυτο που χρησιμοποιει καποιος , θα πρεπε να τον κανει καποιον χαρουμενο.
 

1 ώρα πριν, snowflake99 είπε

θεωρώ ότι είναι άδικο το συμπέρασμα ότι το Manjaro αξίζει περισσότερο. Ναι, το Endeavour κάνει λιγότερα πράγματα, αλλά δεν τα κάνει μαντάρα.

Το endeavour δεν τα κανει μανταρα γιατι δεν κανει τιποτα. Το πηρα εναν γραφικο installer και τον εφερα στα μετρα μου και εβαλα και κανα δυο ρεπος για themes και φρου φρου , δεν ειναι "κανω πραγματα". 
Το manjaro ασχετως τα προβληματα και τις μαλακιες του , εχει κανει πραγματα με ουσια. Παρεθεσα καποια απο αυτα στο προηγουμενο ποστ μου. Ειναι αναμενομενο να κανει λαθη. Η ουσια ειναι να ειναι οσο το δυνατον αναιμακτα και να μαθαινει απο αυτα. 

Προσωπικα προτιμω καθαρο arch , αλλα αμα ηθελα κατι ευχρηστο σε arch-based , κατ'εμε το manjaro δεν εχει αντιπαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/9/2021 στις 11:21 ΜΜ, mphxths είπε

1. Yπαρχουν arch-based και arch-based. Το manjaro ειναι ο,τι ειναι το ubuntu για το debian. Δηλαδη debian-based αλλα πλεον εχει εξελιχθει σε αυτονομη διανομη. Αρα το τι και πως γινεται κατι στο endeavour που ειναι κοντα στις πρακτικες του arch , δεν εχει καμμια σχεση με το manjaro.
2. Aυτα που ρωτας στα υπογραμμισμενα , δεν ξερω να σου απαντησω . Δοκιμασε το manjaro και πες μας :)
3. Το manjaro δεν ειναι arch. Ουτε το endeavour ειναι. Αν υπηρχε κλιμακα απο το 1 εως 10 , οπου 1 ειναι οσο πιο μακρυα απο το arch γινεται και το 10 το πιο κοντα , το manjaro ειναι στο 1-2 και το endeavour στο 8-9.

Mε λιγα λογια δοκιμασες μια arch-based διανομη και εβγαλες συμπερασματα απο αυτην. Σε αλλη arch-based μπορει να βγαλεις αλλα συμπερασματα. Με το ιδιο το arch αλλα συμπερασματα. 
Ολες οι ubuntu-based διανομες ειναι το ιδιο ?

Για μενα απο τις arch-based διανομες , μονο η manjaro αξιζει. Αν καποιος δηλ θελει να αποφυγει το καθαροαιμο arch. Δηλαδη το endeavour ουσιαστικα περα απο καποιες custom-ιες στα προεπιλεγμενα DEs και τον γραφικο installer δεν προσφερει κατι. Καλυτερα δηλ να παει σε καθαρο arch ή στο manjaro. Τα αλλα ειναι μισες δουλειες.

1. Συμφωνώ ότι το Manjaro ως προς το Arch αντιστοιχεί στο Ubuntu - Debian. Όμως εδώ συζητάμε για το Arch, όχι για το Manjaro. Γι' αυτό και ο τίτλος του θέματος λέει Arch, όχι Manjaro. Σκόπιμα έβαλα το Arch, δεν ήθελα να γίνει κουβέντα για το Manjaro, αλλά για το Arch.

2. Αν βρω χρόνο, σε καμιά 15αριά μέρες ίσως, θα το κάνω από περιέργεια.

3. Αφού το Endeavour είναι και κατά την άποψή σου τόσο κοντά στο Arch, όπως πράγματι έχω διαβάσει και σε ξένα φόρα, και συμφωνώ και εγώ, τότε ό,τι έχουμε συζητήσει στο παρόν θέμα προφανώς ισχύει και για το Arch.

Άρα τα συμπεράσματα που βγάζουμε μια χαρά ισχύουν και για το Arch.

Τέλος, δεν συμφωνώ ότι μόνο το Manjaro αξίζει, αντιθέτως. Είναι σαν να μου λες ότι μόνο το Ubuntu αξίζει και όχι το Debian. Σε όποιον το πεις που να γνωρίζει το Debian, θα σε πάρει με το τουφέκι. Το Manjaro είναι σε άλλη κλάση και όποιος θέλει το δοκιμάζει, χωρίς να το μπλέκει με το Arch. Αντιθέτως το Endeavour σου δίνει την ευκαιρία να γνωρίσεις το Arch χωρίς να το στήσεις από το μηδέν, πράγμα που φυσικά θα ήταν αδύνατο για πολλούς, μεταξύ των οποίων και εγώ.

Θα συνεχίσω λοιπόν να παίζω με το Endeavour, αραιά και που σε VM, έτσι για να έχω μια εικόνα. Με το Arch αυτό θα ήταν αδύνατον. Φυσικά δεν θα το βάλω ποτέ σαν κύριο λειτουργικό, διότι όπως είπαμε παραπάνω, δεν μου κάνει η φιλοσοφία του.

Με το Manjaro δεν έχω την ίδια όρεξη να ασχοληθώ, διοτι έχει τόσες customιές, που στην ουσία παίζει μόνο του και δεν νιώθω ότι θα μου προσφέρει κάτι παραπάνω.

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mphxths είπε

"χιλιες φορες endeavour".

Επειδή δε συνεννοούμαστε, να γίνω πιο ξεκάθαρος. Το "χίλιες φορές endeavour" ήταν ουσιαστικά διαφωνία στη δική σου σύγκριση των Arch-based διανομών, που καταλήγεις ότι όλα εκτός από το Manjaro είναι μισές δουλειές. Και ναι, ποιος ξέρει, μπορεί και το Endeavour να περάσει στην ιστορία όπως λες, επειδή λιγότεροι ενδιαφέρονται για έναν installer και περισσότεροι για μια συλλογή από bad practices. Αυτό δεν έχει θέση στη συζήτηση σχετικά με το τι είναι το καθένα και πόσο καλά κάνει ό,τι κάνει.

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Το να εχει μελλον ενα λειτουργικο και μαλιστα αυτο που χρησιμοποιει καποιος , θα πρεπε να τον κανει καποιον χαρουμενο.

Για το Manjaro μιλάς ή για το Linux; Δε χρησιμοποιώ Manjaro, και παρόλο που θέλω το Linux να έχει μέλλον και να υπάρχουν διαφορετικές διανομές ώστε να καλύπτονται όλες οι ανάγκες, πιστεύω πως κάποια projects κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό που υπάρχουν, και το Manjaro είναι μέσα σε αυτά. Αυτό είναι γνώμη βέβαια.

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Το endeavour δεν τα κανει μανταρα γιατι δεν κανει τιποτα. Το πηρα εναν γραφικο installer και τον εφερα στα μετρα μου και εβαλα και κανα δυο ρεπος για themes και φρου φρου , δεν ειναι "κανω πραγματα". 

Με βάση τα δικά σου στάνταρ.

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Το manjaro ασχετως τα προβληματα και τις μαλακιες του , εχει κανει πραγματα με ουσια. Παρεθεσα καποια απο αυτα στο προηγουμενο ποστ μου. Ειναι αναμενομενο να κανει λαθη. Η ουσια ειναι να ειναι οσο το δυνατον αναιμακτα και να μαθαινει απο αυτα. 

Προσωπικα προτιμω καθαρο arch , αλλα αμα ηθελα κατι ευχρηστο σε arch-based , κατ'εμε το manjaro δεν εχει αντιπαλο.

Συμφωνώ στο ότι έχει κάνει πράγματα. Συμφωνώ και στο αναμενόμενο να κάνει λάθη, απλά ούτε αναίμακτα είναι ούτε μαθαίνει από αυτά. Το να μη bootάρει κάθε μηχάνημα με Manjaro λόγω της δικής τους έκδοσης systemd δεν το λες αναίμακτο, και το να έχουν το update script τους ακόμα έτσι, ύστερα από τόσον καιρό που έχει γίνει θέμα, δεν το λες "μαθαίνει από τα λάθη του". Και μιας που προτιμάς καθαρό Arch, ξέρεις ότι μπορεί ένα project να κάνει πολύ περισσότερα από το Manjaro χωρίς τόσα πολλά και τέτοιου μεγέθους λάθη, παρόλο που και στο Arch κάποια λάθη θα ήταν αναμενόμενα.

Και καταλήγουμε ξανά στο περί ορέξεως, μόνο που αυτό είναι δεδομένο. Ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του με τα δικά του κριτήρια. Το θέμα είναι ότι σε μια τέτοια συζήτηση, όταν δεν κρατάμε χωριστά τις γνώμες και τα γεγονότα, ούτε άκρη βγάζουμε ούτε βοηθάμε κανέναν να αποφασίσει (ή όποιος είναι ο σκοπός της συζήτησης). Απλά τρωγόμαστε και χαλάμε μεταφορικό σάλιο.

Επεξ/σία από snowflake99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι λένε ότι η εγκατάσταση του Arch είναι δύσκολη, ας δοκιμάσουν command line εγκατάσταση Gentoo ή για πιο σκληροπυρηνικές καταστάσεις LFS... Seriously, δεν μπορώ να καταλάβω σε τι θα μπορούσε να σκαλώσει ένας μέσος χρήστης που ακολουθεί κατά γράμμα τις οδηγίες του wiki ή χρησιμοποιεί τον installer που προστέθηκε σχετικά πρόσφατα... Και πέρα απ'αυτό, γιατί να δώσει κάποιος υπερβολική βαρύτητα στο γενικότερο θέμα της εγκατάστασης, όταν έτσι κι αλλιώς μια rolling διανομή την επιλέγεις με το σκεπτικό ότι δεν θα χρειαστεί επανεγκατάσταση;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Επειδή δε συνεννοούμαστε, να γίνω πιο ξεκάθαρος. Το "χίλιες φορές endeavour" ήταν ουσιαστικά διαφωνία στη δική σου σύγκριση των Arch-based διανομών, που καταλήγεις ότι όλα εκτός από το Manjaro είναι μισές δουλειές. Και ναι, ποιος ξέρει, μπορεί και το Endeavour να περάσει στην ιστορία όπως λες, επειδή λιγότεροι ενδιαφέρονται για έναν installer και περισσότεροι για μια συλλογή από bad practices. Αυτό δεν έχει θέση στη συζήτηση σχετικά με το τι είναι το καθένα και πόσο καλά κάνει ό,τι κάνει.

Ναι , η γνωμη μου ειναι οτι ολες οι arch-based διανομες ειναι σαπιες. Υπαρχουν ή δεν υπαρχουν ειναι το ιδιο και το αυτο. Ειτε ειναι install scripts , ειτε διανομες που απλα φερανε καποιον gui installer και φρου φρου. Xωρις να θεοποιω το Manjaro , ειναι η μοναδικη arch-based διανομη που εχει συνεισφερει κατι ουσιωδες. Τωρα αν εσυ απλα βλεπεις "bad practices" και μηδενιζεις την υπολοιπη συνεισφορα του ... παω πασο.
Και προφανως ολα αυτα εχουν θεση στην συζητηση του τι ειναι το καθενα και ποσο καλα κανει ο,τι κανει. Το endeavour ειναι ενα προτζεκτ , που εχει μεγαλες πιθανοτητες να καταληξει οπως και το Antergos. Το Manjaro εχει λιγοτερες πιθανοτητες να παρατηθει. Το endeavour δεν κανει τιποτα ουσιωδες . Το πιο μεγαλο επιτευγμα του ειναι ο γραφικος installer...δηλ οκ..και η κουτση Μαρια εχει εναν. Μην ξανα αναφερω τι εχει φερει το Manjaro γιατι θα φανω fanboy που δεν ειμαι.
 

42 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Για το Manjaro μιλάς ή για το Linux;

Γενικως για τα λειτουργικα συστηματα . Αλλα στην προκειμενη περιπτωση αναφερομαι στις διανομες. Και διανομες τυπου "διαττοντας αστερας" δεν εχουν μελλον.
 

42 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

πιστεύω πως κάποια projects κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό που υπάρχουν, και το Manjaro είναι μέσα σε αυτά.

Ενω προτζεκτς χωρις ουσια που μετα απο λιγο πεθαινουν κανουν καλο ? Ενω το manjaro με προσφορα σε εργαλεια και διαρκεια ζωης κανει κακο... 
 

42 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Το να μη bootάρει κάθε μηχάνημα με Manjaro λόγω της δικής τους έκδοσης systemd δεν το λες αναίμακτο

Eγω νομιζα οτι οι λινουξ χρηστες ειναι χακερς και εμπειροι , οχι ? Που παιρνουν backups τακτικα , οχι ? Αρα ναι , ειναι αναιμακτο. Ξερεις τι δεν ειναι αναιμακτο ? Αυτο. Ξερεις τι δεν ειναι αναιμακτο ? Aυτο (οχι και τοσο βεβαια).
 

42 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Το θέμα είναι ότι σε μια τέτοια συζήτηση, όταν δεν κρατάμε χωριστά τις γνώμες και τα γεγονότα, ούτε άκρη βγάζουμε ούτε βοηθάμε κανέναν να αποφασίσει

Δεν εκφερω καμμια γνωμη. Εκφερω την πραγματικοτητα. Αν δεν θελεις εσυ ή καποιος να την δει ειναι δικο σας δικαιωμα. Εδω ειναι η λιστα με τις arch-based διανομες. Ασε τις 1 και 2 εξω. Πες μου ποιες απο τις υπολοιπες αξιζει να υπαρχει. Πες μου ποια απο αυτες δεν ειναι του στυλ "installation script" , "μισω-το-systemd-ελα-να-σου-δειξω-αλλο-init" , "να-μερικα-περιεργα-DE-με-δικα-μου-themes" , "ειμαι-ειδικου-σκοπου-θα-προεγκαταστησω-μερικα-πακετα-για-να-δικαιολογησω-την-υπαρξη-μου"...
 

42 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Απλά τρωγόμαστε και χαλάμε μεταφορικό σάλιο.

Κουβεντα κανουμε. Επειδη δεν ταυτιζονται οι αποψεις παει να πει οτι τρωγομαστε.. ?

18 λεπτά πριν, Oxygene είπε

Όσοι λένε ότι η εγκατάσταση του Arch είναι δύσκολη, ας δοκιμάσουν command line εγκατάσταση Gentoo ή για πιο σκληροπυρηνικές καταστάσεις LFS... Seriously, δεν μπορώ να καταλάβω σε τι θα μπορούσε να σκαλώσει ένας μέσος χρήστης που ακολουθεί κατά γράμμα τις οδηγίες του wiki ή χρησιμοποιεί τον installer που προστέθηκε σχετικά πρόσφατα... Και πέρα απ'αυτό, γιατί να δώσει κάποιος υπερβολική βαρύτητα στο γενικότερο θέμα της εγκατάστασης, όταν έτσι κι αλλιώς μια rolling διανομή την επιλέγεις με το σκεπτικό ότι δεν θα χρειαστεί επανεγκατάσταση;

Εχω κανει την εγκατασταση απειρες φορες. Η μονη δυσκολια που μπορει καποιος να συναντησει ειναι στα εξης :
1. Περιπλοκα partition schemes. Δεν μιλαμε mbr και 1-2 partitions. Μιλαμε για παραπανω partitions, uefi , encryption και λοιπα σεναρια.
2. Αν δεν παιζεις με ethernet , θελει λιγο παραπανω ενασχοληση να σεταρεις το ασυρματο. Οχι κατι τραγικο , απλα θελει εξοικειωση.
Απο κει και περα μετα το περας της εγκαταστασης θελει να γνωριζεις τι πρεπει να εγκαταστησεις , δημιουργια χρηστη,  ποια πακετα , τι ρυθμισεις , xorg , user dirs , DEs , login managers , fonts , κλπ κλπ κλπ. Kαποια DEs εγκαθιστουν καποια απαραιτητα πακετα (gnome,kde) , καποια αλλα οχι και πρεπει να ξερεις τι θα σου χρειαστει να περασεις χειροκινητα.
Δηλαδη η δουλεια δεν τελειωνει με το περας του installation guide.
Bεβαια απαξ και τα σεταρεις μια φορα , σπανια θα ξανα-ασχοληθεις με ολα αυτα. Αυτη ειναι και η λογικη του arch.

Oσο για την καραμελα "ειναι rolling διανομη , δεν θα χρειαστει επανεγκατασταση" , σου εχω νεα. Ουτε οι point release διανομες θελουν επανεγκατασταση :) Η βαρυτητα που θα ριξεις λοιπον στην εγκατασταση του arch ειναι για αυτον ακριβως τον λογο. Να τα σεταρεις ολα σωστα με τον τροπο που θες για να μην ξανα-ασχοληθεις.
To install script (archinstall) απλοποιει κατα πολυ την εγκατασταση. Εχει καποια θεματακια ακομα κυριως με τις mbr εγκαταστασεις , μιας και εξαρχης ειχε φτιαχτει για uefi σεναρια , αλλα βελτιωνεται συνεχως.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Τωρα αν εσυ απλα βλεπεις "bad practices" και μηδενιζεις την υπολοιπη συνεισφορα του ... παω πασο.

Όχι απλά αν διαλέγω distro δίνω πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα σε πράγματα του τύπου vulnerabilities και anti-practices στο update script, ή στο πόσο γρήγορα θα παίρνω αναβαθμίσεις και με ποια λογική, παρά σε έναν kernel/ driver manager. Επειδή στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για το σύστημα και στη δεύτερη για ένα εργαλείο.

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν εκφερω καμμια γνωμη. Εκφερω την πραγματικοτητα.

Κάτι τέτοια είναι ο λόγος που λέω ότι δε συζητάμε αλλά χαλάμε μεταφορικό σάλιο (και όχι επειδή διαφωνούμε προφανώς). Όλοι έχουμε τις γνώμες και τις προτιμήσεις μας, απλώς εσύ συστηματικά ανακατεύεις γεγονότα και γνώμες. Το ότι το Manjaro έχει συνεισφέρει εργαλεία είναι γεγονός, το ότι είναι η μόνη Arch-based διανομή που αξίζει είναι γνώμη. Το ότι όταν πέθανε το Antergos μια κοινότητα ένιωσε την ανάγκη να γεμίσει εκείνο το κενό είναι γεγονός, το ότι αυτό που έφτιαξε είναι και πάλι περιττό είναι γνώμη. Τέλος πάντων, εγώ ήθελα απλά να σημειώσω τα προβλήματα του Manjaro. Το ότι το προτιμάς εσύ από τις άλλες Arch-based επειδή οι άλλες δεν κάνουν κάτι για σένα, σεβαστό, δε νομίζω ότι χωράει να πει κάποιος κάτι εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/9/2021 στις 1:50 ΜΜ, RTW4ever είπε

Σε όλες μα όλες τις εγκαταστάσεις Linux, βάζω samba server ώστε να έχω εύκολο sharing με εγκαταστάσεις Windows αλλά και άλλες διανομές Linux, και μπορώ να πω ότι ξέρω να στήνω καλά samba server.

Samba για Linux <-> Linux. Μάλιστα.... ωραιότατα....

Edit: Είδα οτι το ποστ σου έχει χιουμοριστική διάθεση, ΟΚ

Επεξ/σία από costis ni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 ώρες πριν, costis ni είπε

Samba για Linux <-> Linux. Μάλιστα.... ωραιότατα....

Edit: Είδα οτι το ποστ σου έχει χιουμοριστική διάθεση, ΟΚ

Ποια ειναι η ενσταση σου;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, a33k είπε

Ποια ειναι η ενσταση σου;

Η samba  δεν είναι native στο linux, είναι μια συνεχόμενη ανεπίσημη προσπάθεια reverse engineering του smb/cifs και κατα καιρούς έχει θέματα ασυμβατότητας. Η M$ μπορεί ανα πάσα στιγμή να αλλάξει κάτι στο πρωτόκολλο και να το κάνει ασύμβατο με samba. Στο  linux υπάρχουν εγγενή συστήματα που είναι για μεταφορά αρχείων που σε πάνε απο τοπικό επίπεδο έως το internet άμεσα, με ασφάλεια, , πανεύκολα στη χρήση ούτε configuration ούτε τίποτα (rcp/ssh/mc) με υποστήριξη bookmarks κλπ. Samba για linux-windows το δέχομαι ως ένα σημείο (αν και προτιμώ τη λύση windows client για τα εγγενή πρωτόκολλα) αλλά samba μεταξύ 2 linux? Για ποιο λόγο, μετά από όλα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...