Προς το περιεχόμενο

Τα νέα iPhone 13 έρχονται στην Ελλάδα στις 15 Οκτωβρίου από €869 έως €1999


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα πως δεν δουλεύουν έτσι. Αν θες να εξετάσεις την GPU την απομονώνεις, δηλαδή βάζεις τον γρηγορότερο επεξεργαστή για να πάρεις την μέγιστη απόδοση. Η μέγιστη απόδοση λοιπόν μιας RX580 είναι ~ίδια με το one X. Ούτως η άλλος μιλάμε για ανάλυση 4k, και επεξεργαστή από το 2011 να βάλεις την ίδια απόδοση θα δείς. 

Προφανώς, οπότε για να μετρήσεις την μέγιστη απόδοση της κάρτας βάζεις τον δυνατότερο CPU για να μην την κόβει. Γιαυτό λέω δεν έχει σχέση ο επεξεργαστής, την κάρτα μετράμε. 

στο xbox δεν μπορείς να αλλάξεις cpu όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Tronis20 είπε

 

στο xbox δεν μπορείς να αλλάξεις cpu όμως.

E προφανώς. Οπότε ουσιαστικά μου λές ότι την κάρτα στην κονσόλα την κόβει ο επεξεργαστής. Δεκτόν αλλά τότε πως συμπεραίνεις ότι αποδίδει καλύτερα? Τι benchmark έτρεξες για να το επιβεβαίωσεις? Γιατί στα ελάχιστα παιχνίδια που μπορείς να βάλεις console settings στο PC (μιας και στα υπόλοιπα παιχνίδια τα settings της κονσόλας είναι κάτω από τα low του PC οπότε δεν μπορείς να τα διαλέξεις) η RX580 αποδίδει όσο το one X. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα πώς δεν λέει κάτι, μια ίδια κάρτα δεν θα πρέπει να δουλεύει καλύτερα σε κονσόλα από ότι στο PC? Αυτό δεν είναι το επιχειρήμα σου? Ε η μέγιστη απόδοση που βγάζει μια RX 580 είναι στα ίδια με το one X που έχει ίδιας απόδσοης κάρτα. Τι σημασία έχει το CPU, αφού την κάρτα εξετάζουμε.

Το κονσόλες pc είναι θέμα optimization και σχετίζεται με τα low level calls που μπορεί να τους παρέχονται και τα οποίο μπορούν να πετύχουν πιο εύκολα όταν το hardware είναι συγκεκριμένο . Ξέρουν ότι έχουν αυτά τα resources και να σκεφτούν πως να τα ξεζουμίσουν . 
 

η apple έχει  vertical integration . Μπορεί να κάνει οποιαδήποτε αλλαγή θέλει από τον επεξεργαστή μέχρι τον “launcher” για να δώσει την εμπειρία χρήσης που θέλει. 

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε

E προφανώς. Οπότε ουσιαστικά μου λές ότι την κάρτα στην κονσόλα την κόβει ο επεξεργαστής. Δεκτόν αλλά τότε πως συμπεραίνεις ότι αποδίδει καλύτερα? Τι benchmark έτρεξες για να το επιβεβαίωσεις? Γιατί στα ελάχιστα παιχνίδια που μπορείς να βάλεις console settings στο PC (μιας και στα υπόλοιπα παιχνίδια τα settings της κονσόλας είναι κάτω από τα low του PC οπότε δεν μπορείς να τα διαλέξεις) η RX580 αποδίδει όσο το one X. 

Πάντα υπάρχει bottleneck από την μια η την άλλη μεριά. Η 3090 6900 τρώει μικρό bottleneck από τους τωρινούς κορυφαίους επεξεργαστές. Ίδιο hardware σε pc κονσόλα αποδίδει καλύτερα σε κονσόλα γτ είναι πιο εύκολο να γίνει σωστό optimization σε κονσόλα λόγο συγκεκριμένου hardware. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σταματήσει αυτό το ανούσιο iOS vs Android εγώ λέω να πει ο καθένας που έχει σκοπό να αναβαθμίσει σε ποιο μοντέλο θα πάει και τι χρωμα!

Προσωπικα έλεγα να παω στο απλό 13αρι αλλά σκέφτομαι ότι με 300 ευρώ παραπάνω παίρνεις καλύτερη κάμερα,120hz,καλύτερη μπαταρία όποτε αξίζει να κάνω την υπέρβαση και να πάρω το προ έτσι ώστε να έχω ολόκληρο το πακέτο παρόλο που δεν είμαι από τους πιο απαιτητικούς χρήστες! Το πραγματικό δίλλημα είναι το χρωμα που το κλασικό graphite μου αρέσει αρκετά αλλά και το Sierra blue είναι πολύ ιδιαίτερο! Δύσκολη απόφαση! Εσείς προς τα που κλίνετε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgram είπε

Για να σταματήσει αυτό το ανούσιο iOS vs Android εγώ λέω να πει ο καθένας που έχει σκοπό να αναβαθμίσει σε ποιο μοντέλο θα πάει και τι χρωμα!

Προσωπικα έλεγα να παω στο απλό 13αρι αλλά σκέφτομαι ότι με 300 ευρώ παραπάνω παίρνεις καλύτερη κάμερα,120hz,καλύτερη μπαταρία όποτε αξίζει να κάνω την υπέρβαση και να πάρω το προ έτσι ώστε να έχω ολόκληρο το πακέτο παρόλο που δεν είμαι από τους πιο απαιτητικούς χρήστες! Το πραγματικό δίλλημα είναι το χρωμα που το κλασικό graphite μου αρέσει αρκετά αλλά και το Sierra blue είναι πολύ ιδιαίτερο! Δύσκολη απόφαση! Εσείς προς τα που κλίνετε;

To sierra blue ειναι πολυ ωραιο αν και εγω παντα προτιμούσα τις μαύρες εκδόσεις. Το απλό 13άρι και το μίνι νομίζω βγαίνουν σε άλλους χρωματισμούς αλλά είναι παρόμοια τελοσπάντων. Αν δεν έχεις 11-12 τότε το pro ή pro max αξίζουν σε σχέση με το 13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Tronis20 είπε

To sierra blue ειναι πολυ ωραιο αν και εγω παντα προτιμούσα τις μαύρες εκδόσεις. Το απλό 13άρι και το μίνι νομίζω βγαίνουν σε άλλους χρωματισμούς αλλά είναι παρόμοια τελοσπάντων. Αν δεν έχεις 11-12 τότε το pro ή pro max αξίζουν σε σχέση με το 13.

Και εμένα μαρεσουν περισσότερο τα σκούρα χρώματα! Αν ήταν το pacific blue ούτε θα το σκεφτόμουν! Τα χρώματα στα απλά ψιλό αδιάφορα μου φαίνονται! Το 8αρι έχω τώρα όποτε θα είναι τεράστια η διαφορά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Georgram είπε

Για να σταματήσει αυτό το ανούσιο iOS vs Android εγώ λέω να πει ο καθένας που έχει σκοπό να αναβαθμίσει σε ποιο μοντέλο θα πάει και τι χρωμα!

Προσωπικα έλεγα να παω στο απλό 13αρι αλλά σκέφτομαι ότι με 300 ευρώ παραπάνω παίρνεις καλύτερη κάμερα,120hz,καλύτερη μπαταρία όποτε αξίζει να κάνω την υπέρβαση και να πάρω το προ έτσι ώστε να έχω ολόκληρο το πακέτο παρόλο που δεν είμαι από τους πιο απαιτητικούς χρήστες! Το πραγματικό δίλλημα είναι το χρωμα που το κλασικό graphite μου αρέσει αρκετά αλλά και το Sierra blue είναι πολύ ιδιαίτερο! Δύσκολη απόφαση! Εσείς προς τα που κλίνετε;

Εγώ είμαι αυτή τη στιγμή με xs max και το σκέφτομαι να πάω σε 13 pro max. Αν και δεν ξέρω αν αξίζει η αλλαγή μιας και δεν με ενδιαφέρουν τόσο οι κάμερες. Χρώμα εννοείται το μπλε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, koutsis είπε

Εγώ είμαι αυτή τη στιγμή με xs max και το σκέφτομαι να πάω σε 13 pro max. Αν και δεν ξέρω αν αξίζει η αλλαγή μιας και δεν με ενδιαφέρουν τόσο οι κάμερες. Χρώμα εννοείται το μπλε!

Είναι πολύ ευχαριστημένος με το XS MAX , είναι ταχύτατο. Όμως θα κάνω την κίνηση φέτος διότι πρώτον θα το πάρω χωρίς ΦΠΑ και δεύτερον , ο Αδερφος μου έσπασε το δικό του και θα του πουλήσω το δικό μου . Συνεπώς θα μου βγει το 13 pro max 128 600-700€. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, koutsis είπε

Εγώ είμαι αυτή τη στιγμή με xs max και το σκέφτομαι να πάω σε 13 pro max. Αν και δεν ξέρω αν αξίζει η αλλαγή μιας και δεν με ενδιαφέρουν τόσο οι κάμερες. Χρώμα εννοείται το μπλε!

Δυνατό τηλέφωνο ακόμα και σήμερα, οι κάμερες στο 13 θα είναι τρομερή διαφορά σε σένα. 
για τα υπόλοιπα μόνο +++++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Georgram είπε

Για να σταματήσει αυτό το ανούσιο iOS vs Android εγώ λέω να πει ο καθένας που έχει σκοπό να αναβαθμίσει σε ποιο μοντέλο θα πάει και τι χρωμα!

Προσωπικα έλεγα να παω στο απλό 13αρι αλλά σκέφτομαι ότι με 300 ευρώ παραπάνω παίρνεις καλύτερη κάμερα,120hz,καλύτερη μπαταρία όποτε αξίζει να κάνω την υπέρβαση και να πάρω το προ έτσι ώστε να έχω ολόκληρο το πακέτο παρόλο που δεν είμαι από τους πιο απαιτητικούς χρήστες! Το πραγματικό δίλλημα είναι το χρωμα που το κλασικό graphite μου αρέσει αρκετά αλλά και το Sierra blue είναι πολύ ιδιαίτερο! Δύσκολη απόφαση! Εσείς προς τα που κλίνετε;

Το θέμα είναι , όταν σου πέσει καμία φορά στο πεζοδρόμιο με την οθόνη κάτω, να μη σταματήσει η καρδιά σου για αυτά τα 2 δευτερόλεπτα...

Εγώ σκέφτομαι ότι αντί για 1350 ευρω στο ιφον, μπορώ να αγοράσω δυο s20 Fe (ή s21 Fe), και να μου μείνουν και ρέστα...

Άσε που την Google δε την αλλάζω

Επεξ/σία από Land-decked
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Land-decked είπε

Το θέμα είναι , όταν σου πέσει καμία φορά στο πεζοδρόμιο με την οθόνη κάτω, να μη σταματήσει η καρδιά σου για αυτά τα 2 δευτερόλεπτα...

Εγώ σκέφτομαι ότι αντί για 1350 ευρω στο ιφον, μπορώ να αγοράσω δυο s20 Fe (ή s21 Fe), και να μου μείνουν και ρέστα...

Άσε που την Google δε την αλλάζω

Αν σου πεφτουν συχνα τα κινητα απο τα χερια καλυτερα παρε 3-4 redmi να εχεις καβατζα για οταν σπανε οι οθονες και τα ρεστα καντα σουβλακια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tronis20 είπε

Αν σου πεφτουν συχνα τα κινητα απο τα χερια καλυτερα παρε 3-4 redmi να εχεις καβατζα για οταν σπανε οι οθονες και τα ρεστα καντα σουβλακια 

Μου συγκρίνεις ένα γαμηστερο και πανγρηγορο s21 Fe, με το Redmi? Ντροπή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...