Προς το περιεχόμενο

Τα νέα iPhone 13 έρχονται στην Ελλάδα στις 15 Οκτωβρίου από €869 έως €1999


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Herald είπε

Ότι εφόσον το επιχείρημα σου είναι οι τα android 3ετίας τα πετάς στα σκουπίδια ενώ τα iPhone 7ετίας (όπως το 6 που ανέφερες) είναι τοπ ακόμα και σήμερα

Να σου θυμίσω τι έγραψα…

6 ώρες πριν, AtiX είπε

Στους έξη μήνες όχι, αλλά μετά τα 3 χρόνια πιθανότατα να τα πασάρουν σε κανένα που θέλει να κάνει μόνο κλήσεις…

ΥΓ: για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω καθαρά για τους κατόχους των 6, 6s & 7 και για όλους αυτούς που λέγανε ότι τα συγκεκριμένα κινητά ήταν ακριβά για αυτό που προσέφεραν εκείνη την περίοδο…

Ελπιζω να καταλάβεις τώρα τι έγραψα και ότι μίλαγα για τους ίδιους ανθρώπους που τώρα λένε ότι με φθηνότερα κινητά θα έκαναν την ίδια δουλειά… το S9 δεν ήταν φτηνότερο από τα κινητά που αναφέρω…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Δεν είναι flagship το S9. Υπάρχει το S9+ και το note 8 ;) 

Στα υπόλοιπα, απαντάω παραπάνω. Πήρα S9 / iphone 8 γιατί αυτά βγήκαν πριν 3 χρόνια. 

Οκ συγκρινε s9+ τοτε με το X. 
 

Ορισε μου την λειτουργικοτητα απο απορια. Μιλας για λειτουργικοτητα και συγκρινεις body frame κ ποση οθονη εχουν. Λες και πηρες iphone με 6” LCD οθονη και το κοιταξες απογοητευμενος 3 χρονια μετα γιατι τα bezels δν μετατραπηκαν μονα τους σε οθονη και τα φωτακια της LCD σε OLED. 
 

Διατηρηση λειτουργικοτητας σημαινει πως λειτουργει ενα προϊον ενα διαστημα Χ μετα την κυκλοφορια του συγκριτικα με το πως λειτουργουσε οταν κυκλοφορησε.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτε οτι θελετε βρε παιδια τι πραγμα ειναι αυτο να προσπαθει ο καθενας να πεισει τον αλλο πιο ειναι το καλυτερο. Επιλογες να εχουμε αυτο θελουμε ως καταναλωτες. Χεστηκα με το συμπαθειο αν κλεισει αυριο η apple η αν κλεισει η samsung δεν εχω μετοχες και ξερω οτι με βλεπουν σαν λεφτα με ποδια οπως και ολες οι εταιριες. Οταν ημουν αρκετα μικροτερος προσπαθουσα και εγω να κανω το ιδιο αλλα δεν βγαζει καπου οσο μεγαλωνουμε απλα καταλαβαινουμε οτι ειναι ματαια συζητηση χωρις νοημα και απλα υπαρχουν διαμαχες για να υπαρχουν. Προσπαθηστε να ξεκολλησετε το μυαλο σας απο το apple vs samsung nvidia vs amd intel vs amd ps vs xbox και ευχαριστηθειτε αυτο που εχετε τι πραγμα ειναι αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Babis_allos είπε

Οκ συγκρινε s9+ τοτε με το X. 
 

Ορισε μου την λειτουργικοτητα απο απορια. Μιλας για λειτουργικοτητα και συγκρινεις body frame κ ποση οθονη εχουν. Λες και πηρες iphone με 6” LCD οθονη και το κοιταξες απογοητευμενος 3 χρονια μετα γιατι τα bezels δν μετατραπηκαν μονα τους σε οθονη και τα φωτακια της LCD σε OLED. 
 

Διατηρηση λειτουργικοτητας σημαινει πως λειτουργει ενα προϊον ενα διαστημα Χ μετα την κυκλοφορια του συγκριτικα με το πως λειτουργουσε οταν κυκλοφορησε.   

Το S9+ δεν είναι η ναυαρχίδα, το note 8 είναι.

Δεν χρειάζεται να σου συγκρίνω κάτι, δεν είπα εγώ ότι τα iPhone στα 3 χρόνια είναι για άτομα χωρίς απαιτήσεις. 

Όταν έχεις ένα κινητό ίδιου μεγέθους με ένα άλλο κινητό αλλά με πολύ μικρότερη οθόνη και παρα πολύ μικρότερη μπαταρία υπάρχει πρόβλημα λειτουργικότητας. Έχεις λιγότερο real estate που σε επηρεάζει στα ΠΑΝΤΑ (μιας όλα στο κινητό τα κάνεις από την οθόνη) χωρίς να κερδίζεις κάτι, όπως πχ. θα ήταν η φορητότητα μιας μικρόρτερης συσκευής ή η αυτονομία λόγω μικρότερης μπαταρίας. Ανταυτού έχεις το τρίπτυχο τραγική μπαταρία, μικρή και κακή IPS οθόνη χαμηλής ανάλυσης και μεγάλο μέγεθος. 

Τώρα αν δεν θες να το ονομάσεις λειτουργικότητα κανένα θέμα, ονόμασε το όπως νομίζεις.

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Να σου θυμίσω τι έγραψα…

Ελπιζω να καταλάβεις τώρα τι έγραψα και ότι μίλαγα για τους ίδιους ανθρώπους που τώρα λένε ότι με φθηνότερα κινητά θα έκαναν την ίδια δουλειά… το S9 δεν ήταν φτηνότερο από τα κινητά που αναφέρω…

Δεκτόν τότε, νόμιζα μίλάγες γενικά ότι τα android είναι για πέταμα στα 3 χρόνια.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεκτόν τότε, νόμιζα μίλάγες γενικά ότι τα android είναι για πέταμα στα 3 χρόνια.
 

Δεν νομίζω ποτέ να διαβάσεις κάτι τέτοιοι από εμένα… 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Το iphone 8 αυτη τη στιγμη με εξαιρεση την πεσμενη του μπαταρια θα λειτουργει σχεδον το ιδιο καλα (ισως και καλυτερα) απ οτι λειτουργουσε οταν βγηκε. Το s9 και ειδικοτερα το μη flagship samsung θα εχει μειωση αποδοσης σε ολα τα επιπεδα 

Αυτό προκύπτει από κάποια δεδομένα ή απλά από ότι διαβάζουμε από το internet? Ποια είναι τα επίπεδα αυτά δηλαδή; Θα του πέσουν τα Gb από το storage ή θα χάσει GHz το CPU? Enough με το αναμάσημα ανοησίας!

Ακόμη κι ένας παντελώς άσχετος χρήστης που μετά από 2 χρόνια θα δει κάποια lag από τις 432 ηλίθιες εφαρμογές που χρησιμοποιεί (με master of disaster όλο το ecosystem του Facebook) θα κάνει ένα full factory default και θα έχει τις ίδιες επιδόσεις με πριν. Διαδικασία 20 λεπτών.

1885 χρήστες Android σου υπογράφουμε πως τα mid και hign end (την εποχή που αγοράστηκαν) κινητά μας δουλεύουν μια χαρά ακόμη και 2 και 3 και πολλές φορές και 5 χρόνια μετά. Ακόμη και τα low end αν σεβαστούμε τους όποιους περιορισμούς θέτουν τα specs. Και τα low τα πήραμε στα 100κατι, τα mid στα 250+. 

Θα βγάλουμε τα ίδια και περισσότερα χρόνια χρήσης με ένα κλάσμα της τιμής ενός iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Herald said:

Αντικειμενικά λοιπόν το meego είναι μακράν καλύτερο του iOS γιατί βγήκε μόνο για μια συσκευή.

Η αλήθεια είναι πως Maemo και meego ήταν πολύ μπροστά και από τις 2 βλακείες που έχουμε τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, NickTG είπε

Η αλήθεια είναι πως Maemo και meego ήταν πολύ μπροστά και από τις 2 βλακείες που έχουμε τώρα. 

Δεν διαφωνώ, είχα n950, απλά ο λόγος δεν ήταν ότι...δεν μπήκε σε πολλές συσκευές 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Το ανέφερα μόνο και μόνο για να δείξω ότι καλό είναι να μην μοιράζουμε χαρακτηρισμούς και ταμπέλες στους ανθρώπους. Το να αναφέρεις υποτιμητικά το αν αρέσει στον άλλο να κυκλοφορεί με φουσκωμένες τσέπες (πράγμα που δεν ισχύει) είναι το ίδιο προσβλητικό. 

Καταρχήν τα πορτοφόλια έχουν κυρίως κάρτες πλέον, άρα δεν είναι χοντρα, τα κινητά είναι λεπτά, τα κλειδία (αν δεν είσαι ο κλειδοκράτορας του Αλκατράζ) είναι λογικού όγκου, άρα δεν ισχύει έτσι κι αλλιώς. Επιπλέον να θυμίσω ότι οι τσέπες υπάρχουν για να βάζουμε μέσα πράγματα...

Το οτι μια τσέπη φουσκώνει (γεμίζει) ειναι απόλυτα λογικό οταν την κανεις χρήση! Δεν το είπα υποτιμητικά! 

Τα περισσότερα πορτοφόλια απο τι ξερω ειναι αρκετά ογκώδη (αυτα που διπλώνουν και χωράνε χρήματα κάρτες κέρματα)

Τα κλειδιά αν ειναι ενα απλό κλείδακι εξώπορτας - πόρτας έχει καλώς….οταν όμως έχεις κλειδιά ασφαλείας και κλειδιά και απο το πατρικο σπίτι ή το μαγαζί σου μαζί με σετ συναγερμού  εκει μιλάμε πλέον για όγκο….αν τώρα μιλάμε και για ενα κινητο τότε ειναι πλέον πολλά !

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα , οποίος θέλει απλα τα έχει ολα αυτα στις τσέπες του (και ο θεός βοηθός )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2021 στις 4:38 ΜΜ, busellatos είπε

Η παίρνεις πλυντήριο ,ψυγειο,σκούπα με κάδο και μια κουζίνα. Με τα ρέστα ένα xiaomi 100ευρω και μπαίνεις insomnia κι; κράζεις το iPhone των 2000Ευρω.    Δηλαδή υπάρχουν άπειρες λύσεις εσύ αποφασίζεις. 

Μέχρι εκεί κατάλαβες εσύ οπότε δε θα στο χαλάσω!

Στις 15/9/2021 στις 4:37 ΜΜ, koutsis είπε

Κι αν κάποιος δεν θέλει pc αλλά θέλει  και του αρέσει ένα συγκεκριμένο κινητό;  ποιό είναι το πρόβλημα ακριβώς;; 🤔 

Γενικά ο καθένας αγοράζει ότι θέλει με τα λεφτά του αν δεν το κατάλαβες...

Εσύ αυτό κατάλαβες?Οτι εμένα το πρόβλημα είναι οτι ο καθένας κάνει τα λεφτά του ότι θέλει?Οκ κρίμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, thomas1983 είπε

Μέχρι εκεί κατάλαβες εσύ οπότε δε θα στο χαλάσω!

Εσύ αυτό κατάλαβες?Οτι εμένα το πρόβλημα είναι οτι ο καθένας κάνει τα λεφτά του ότι θέλει?Οκ κρίμα...

Από ότι φαίνεται αυτό καταλάβαμε από αυτά που είπες. Για εξήγησε μας καλύτερα τι εννοείς...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αναγκαστικά πρέπει να σκάσω 2 χιλιάρικα για να πάρω το προ μαξ αν και δεν μου χρειάζεται. Ο κοινωνικός κύκλος που συναναστρέφομαι είναι αμείλικτος και σχολιάζουν αρνητικά και σε κάνουν ρόμπα αν έχεις πάνω σου οτιδήποτε που να είναι προηγούμενο μοντέλο. Κινητά, κοστούμια, παπούτσια, τηλεοράσεις κλπ Αυτή τη στιγμή χρωστάω 11.000 ευρώ σε πιστωτικές λόγω αχρείαστων για εμένα αγορών.

Κάθε φορά που η apple βγάζει νέο iphone είναι μια μαχαιριά στην καρδιά για μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, koutsis είπε

Γενικά το πρώτο post σου ήταν χωρίς κανένα νόημα. Για αυτό όλη η συζήτηση...

Γιατί αυτή η επίθεση ?

12 ώρες πριν, kata_tixi είπε

ναι οκ. χαζη λογικη ειναι και αυτη! αν κανεις μονο κλησεις και chat και δινεις πανω απο 200 ευρω ε εισαι βλακας.( δεν μιλαω για εσενα εννοω οποιος το κανει) προφανως και στο iphone πληρωνεις δυνατοτητες οπως το οικοσύστημα και την πολυετή υποστήριξη κτλ κτλ. σιγουρα το brand εχει δυναμικη αλλα οχι τετοια ωστε να εχεις αυτες τις τιμες.   

δεν εχω προβλημα φιλε μ. εσυ ηρθες μας ειπες Sorry για ποιο λόγο να αλλάξω το iPhone χ και να πάρω το κινητό των 2000 ?και σε ρωτησα ποιος σου ειπε να αλλαξεις και ξεκινησες να λες ασυνάρτητα.  

Ε και? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα ποτέ με την Apple είναι γιατί ο διπλασιασμός της μνήμης (για τα παλιά απο 8 σε 16 σε 32  σε 64 ή για τα καινούργια απο 128 σε 256 σε 512) σημαίνει 200 με 300 € πάνω.

Αν μπορεί κάποιος χριστιανός να μου το εξηγήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, panospeter είπε

Αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα ποτέ με την Apple είναι γιατί ο διπλασιασμός της μνήμης (για τα παλιά απο 8 σε 16 σε 32  σε 64 ή για τα καινούργια απο 128 σε 256 σε 512) σημαίνει 200 με 300 € πάνω.

Αν μπορεί κάποιος χριστιανός να μου το εξηγήσει.

Μία 256αρα κάρτα Samsung u3 έχει 30 ευρώ. Από εκεί και πέρα καταλαβαίνεις. Τα ίδια κάνει και η Samsung εδώ νομίζω ειδικά από όταν άρχισε να αφαιρεί sd προσπαθεί να αρμέξει τις μεγαλύτερες εκδόσεις. Τραγικοί οσοι αφαιρούν sd και οι διαφορές των εκδόσεων αποθηκευτικου χώρου είναι τόσο μεγάλες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...