Προς το περιεχόμενο

Τα νέα iPhone 13 έρχονται στην Ελλάδα στις 15 Οκτωβρίου από €869 έως €1999


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, panospeter είπε

Αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα ποτέ με την Apple είναι γιατί ο διπλασιασμός της μνήμης (για τα παλιά απο 8 σε 16 σε 32  σε 64 ή για τα καινούργια απο 128 σε 256 σε 512) σημαίνει 200 με 300 € πάνω.

Αν μπορεί κάποιος χριστιανός να μου το εξηγήσει.

Γιατί στην Apple δίνουν μόνο τα καλύτερα chip, αυτά που φτιάχτηκαν από Θεούς και όχι από Robot! 

Μα τι ρωτάς κι εσύ τώρα;;! Αυτά είναι βασικές γνώσεις για την Apple, οφείλουμε να τις γνωρίζουμε όλοι :P

Σοβαρά τώρα, νομίζω είναι στο κλίμα των γενικών τιμολογήσεων τους, αφού οι πελάτες τα πληρώνουν γιατί όχι;

Άλλωστε τα πιο καλοπουλημένα τους είναι λογικά τα φτηνότερα μοντέλα κάθε σειράς. Αλλά δεν έχω δει ποτέ επίσημα αναλυτικά νούμερα πέρα από κάποιες γενικότητες για δισεκατομμύρια συσκευές στο σύνολο.

 

 

 

 

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, panospeter είπε

Αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα ποτέ με την Apple είναι γιατί ο διπλασιασμός της μνήμης (για τα παλιά απο 8 σε 16 σε 32  σε 64 ή για τα καινούργια απο 128 σε 256 σε 512) σημαίνει 200 με 300 € πάνω.

Αν μπορεί κάποιος χριστιανός να μου το εξηγήσει.

Γιατί δεν στο πουλάνε στο κόστος προφανώς. Στο πουλάνε τόσο όσο η πλειονότητα είναι διαθετιμένη να πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Herald είπε

Αντικειμενικά λοιπόν το meego είναι μακράν καλύτερο του iOS γιατί βγήκε μόνο για μια συσκευή.

Καμία σχέση το meego με το iOS. Το meego προοριζόταν για πάρα πολλές συσκευές όχι μια και απέτυχε αφού το παράτησαν σαν project. Το iOS τρέχει από το 2007 όταν όλοι είχαμε symbian και java platforms και ακόμα εξελίσεται. Όσον αφορά το μια συσκευή, δεν ξέρω αν το λες ειρωνικά, αλλά άμα έχεις δουλέψει με διάφορα λειτουργικά συστήματα θα ξέρεις οτι ο προγραμματισμός οποιασδήποτε εφαρμογής ή λειτουργίας του OS όταν προορίζεται για πολλά διαφορετικά hardware αναπόφευκτα θα δημιουργήσει bugs. Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα του android μαζί με τα skins που η κάθε εταιρία δημιουργεί. Το stock android είναι όντως πολύ καλό αλλά η Google επιλέγει μέτριο hardware σύμφωνα με τον ανταγωνισμό. Όσον αφορά την εμπειρία χρήσης android/iOS μπορείς να μου τεκμηριώσεις γιατί ένα iphone 7 plus δεν κολλάει για κανένα λόγο ενώ ενα  note 20 θα τα φάει τα σκαλώματα του?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tronis20 είπε

ο προγραμματισμός οποιασδήποτε εφαρμογής ή λειτουργίας του OS όταν προορίζεται για πολλά διαφορετικά hardware αναπόφευκτα θα δημιουργήσει bugs.

Σαφώς. Και όσο περισσότερες δυνατότητες έχει ένα λειτουργικό τόσο πιο πιθανόν είναι να έχει περισσότερα bugs. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ΚΑΘΕ λειτουργικό που υποστηρίζει πολλά διαφορετικά hardware έχει περισσότερα bugs από ΚΑΘΕ λειτουργικό που υποστηρίζει μόνο 1 hardware. Είναι μια γενικεύση που απλά δεν στέκει. Μπορεί το 1ο λειτουργικό να το δημιουργήσαν οι καλύτεροι software engineers στον πλανήτη Γη και το 2ο μια ομάδα χιμπατζίδων. Πιο θα έχει περισσότερα bugs? Άρα το να λές ότι απλά και μόνο επειδή υποστήριζει περισσότερα hardware έχει και περισσότερα bugs είναι ανεδαφικό. Πχ. το iOS 13 ήταν τίγκα στα bugs. 

Επιπλέον, πόσα διαφορετικά hardware υποστηρίζει το android? Το ότι βγαίνουν 1000 κινητά δεν σημαίνει ότι υπάρχουν 1000 διαφορετικά configurations. Μετρημένα είναι τα Socs. Και το iOS δεν υποστηρίζει λίγα. To ios14 θα μπεί σε 17  (?) συσκευές, οι περισσότερες αν όχι όλες έχουν διαφορετικό hardware configuration. Οπότε...?

 

Αναφορά σε κείμενο

Όσον αφορά την εμπειρία χρήσης android/iOS μπορείς να μου τεκμηριώσεις γιατί ένα iphone 7 plus δεν κολλάει για κανένα λόγο ενώ ενα  note 20 θα τα φάει τα σκαλώματα του?

Γιατί έτσι έγραψε κάποιος στο internet. Αυτό που λές απλά κατεδαφίζεται με ένα απλό google search. Δηλαδή άμα γράψω "γιατί laggari το iphone 7 plus μου" το google θα μου εμφανίσει μια μούντζα στην οθόνη και 0 αποτελέσματα? Δεν θα μου εμφανίσει τρόπους να λύσω το θέμα όπως restarts και κλείσιμο των background εφαρμογών? :P 

Έχω μια συσκευή πολύ πιο αργή από το note 20 και δεν τρώει σκαλώματα. Τώρα εσύ, ουσιαστικά κάποιος άκυρος στο internet μου λές ότι μια συσκευή 3 φορές πιο γρήγορη από την δικιά μου τρώει σκαλώματα. Ε ναί, καταλαβαίνεις δεν σε πιστεύω. Ειδικά όταν ταυτόχρονα μου λές οτι το 7plus δεν κολλάει με τίποτα ενώ όλο το internet λέει το ανάποδο.

Το ίδιο το forum της apple και το reddit είναι γεμάτο με ανάφορες του 7 plus να σέρνεται, μετά από restarts και ακόμα και reset του λειτουργικού. 

Επεξ/σία από Herald
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Herald είπε

Επιπλέον, πόσα διαφορετικά hardware υποστηρίζει το android? Το ότι βγαίνουν 1000 κινητά δεν σημαίνει ότι υπάρχουν 1000 διαφορετικά configurations. Μετρημένα είναι τα Socs. Και το iOS δεν υποστηρίζει λίγα. To ios14 θα μπεί σε 17  (?) συσκευές, οι περισσότερες αν όχι όλες έχουν διαφορετικό hardware configuration. Οπότε...?

Τα Soc του android ειναι απο 4 διαφορετικές εταιρίες με 5-15 μοντέλα η καθεμιά. Η Apple καθε χρόνο έχει ένα soc για όλα τα iphone που κυκλοφορεί. Τα windows που παίζουν σε 1000 διαφορετικά hardware προφανώς και έχουν πολλά bugs στο OS και κακή εκμετάλλευση του hardware γιαυτό οι κονσόλες με πολύ χειρότερα specs έχουν καλύτερη απόδοση γιατί ο προγραμματισμός του παιχνιδίου γίνεται για το συγκεκριμένο hardware όχι για 1000 διαφορετικά. Το ίδιο ισχυεί και στα mobile OS γιαυτό το iOS είναι πιο smooth κατά γενική ομολογία, όχι γιατί έχει διαστημικούς developers. Προφανώς και αν μια εταιρία είναι άσχετη στο development, ακόμα και σε μια συσκευή να φτιάξει OS θα είναι μάπα αλλά όταν μιλάμε γιαυτούς τους κολλοσούς προφανώς δεν έχουν τον j0hn_13 που γράφει 2-3 scriptakia και νομίζει οτι ειναι για silicon valley.. 
Όσον αφορά το 7plus και το note 20 ήταν προσωπική εμπειρία. Μπορεί να έτυχε αλλά έγινε. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tronis20 είπε

Τα Soc του android ειναι απο 4 διαφορετικές εταιρίες με 5-15 μοντέλα η καθεμιά. Η Apple καθε χρόνο έχει ένα soc για όλα τα iphone που κυκλοφορεί. 

Δηλαδή το iPhone 7, 7plus , 8, 8plus, X, XR , XS κλπες συσκευές που θα πάρουν ios14 έχουν το ίδιο soc? 

Αναφορά σε κείμενο

Τα windows που παίζουν σε 1000 διαφορετικά hardware προφανώς και έχουν πολλά bugs στο OS και κακή εκμετάλλευση του hardware γιαυτό οι κονσόλες με πολύ χειρότερα specs έχουν καλύτερη απόδοση γιατί ο προγραμματισμός του παιχνιδίου γίνεται για το συγκεκριμένο hardware όχι για 1000 διαφορετικά.

Άλλος ένας μύθος που απλά δεν ισχύει. Mια RX580 είναι πανομοιότυπη με την κάρτα γραφικών του xbox one X και παίζει ακριβώς τα ίδια παιχνίδια με ακριβώς την ίδια ανάλυση στα ακριβώς ίδια fps. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Δηλαδή το iPhone 7, 7plus , 8, 8plus, X, XR , XS κλπες συσκευές που θα πάρουν ios14 έχουν το ίδιο soc? 

Άλλος ένας μύθος που απλά δεν ισχύει. Mια RX580 είναι πανομοιότυπη με την κάρτα γραφικών του xbox one X και παίζει ακριβώς τα ίδια παιχνίδια με ακριβώς την ίδια ανάλυση στα ακριβώς ίδια fps. 

Φίλε μου μάλλον δεν έχεις επαφή με iphone έτσι;  όλα τα μοντέλα της ίδιας χρονιάς (xr, xs, xs max κτλ.) έχουν τον ίδιο επεξεργαστή. Άρα η Apple ουσιαστικά θα πρέπει να σκεφτεί 6 διαφορετικούς επεξεργαστές όταν δίνει update για όλα τα μοντέλα της 6 χρόνια πισω. Φαντάσου ο android developer πόσα διαφορετικά configurations έχει να σκεφτεί. Τουλάχιστον 30-40!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Γιατί έτσι έγραψε κάποιος στο internet. Αυτό που λές απλά κατεδαφίζεται με ένα απλό google search. Δηλαδή άμα γράψω "γιατί laggari το iphone 7 plus μου" το google θα μου εμφανίσει μια μούντζα στην οθόνη και 0 αποτελέσματα? Δεν θα μου εμφανίσει τρόπους να λύσω το θέμα όπως restarts και κλείσιμο των background εφαρμογών? :P 

Έχω μια συσκευή πολύ πιο αργή από το note 20 και δεν τρώει σκαλώματα. Τώρα εσύ, ουσιαστικά κάποιος άκυρος στο internet μου λές ότι μια συσκευή 3 φορές πιο γρήγορη από την δικιά μου τρώει σκαλώματα. Ε ναί, καταλαβαίνεις δεν σε πιστεύω. Ειδικά όταν ταυτόχρονα μου λές οτι το 7plus δεν κολλάει με τίποτα ενώ όλο το internet λέει το ανάποδο.

Το ίδιο το forum της apple και το reddit είναι γεμάτο με ανάφορες του 7 plus να σέρνεται, μετά από restarts και ακόμα και reset του λειτουργικού. 

Θα πω μια προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτό που λες! Λοιπόν πριν 3 χρόνια όταν είχα πάρει το 8αρι γύρω στα 800+ ευρώ είχα ένα φιλο που με έκραζε που έδωσα τόσα πολλά λεφτά για iphone και τα σνόμπαρε τέρμα! Μετά από μερικούς μήνες είμαστε για καφέ και σκάει με ένα huawei p10?p20? Δεν θυμάμαι το μοντέλο ακριβώς γιατί δεν ήξερα καν τι βγάζει η huawei! Τον ρωτάω ποσό το πήρες και με λέει άσε το είχε προσφορά στα 800! Έμεινα μλκς εγώ αλλά δεν έδωσα σημασία! Λίγο στα χέρια μου που το είχα πιάσει φαινόταν κινηταρα σφαίρα κτλπ! Να μην τα πολυλογώ μετά από περίπου 1 χρόνο καθόμαστε πάλι δίπλα δίπλα για καφέ και εθισμένος αυτός στο στοιχημα τον βλέπω να αλλάζει από την εφαρμογή της στοιχηματικης σε chrome που είχε αλλη στοιχηματική ψάχνωντας την καλύτερη λαιβ απόδοση και να τρώει τρελό λαγκ και να βρίζει! Τον λέω τι έγινε ρε άρχισε κιολας να κολλάει η κινηταρα; Ε προφανώς και με απάντησε "όχι ρε τώρα μόνο το κάνει!" Εγώ γέλασα από μέσα μου και ένιωσα μια μεγάλη ικανοποίηση για το ταπεινό μου 8αρακι!

Επεξ/σία από Georgram
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Δηλαδή το iPhone 7, 7plus , 8, 8plus, X, XR , XS κλπες συσκευές που θα πάρουν ios14 έχουν το ίδιο soc? 

Άλλος ένας μύθος που απλά δεν ισχύει. Mια RX580 είναι πανομοιότυπη με την κάρτα γραφικών του xbox one X και παίζει ακριβώς τα ίδια παιχνίδια με ακριβώς την ίδια ανάλυση στα ακριβώς ίδια fps. 

Όχι είναι 3 διαφορετικά Soc αλλά το android μόνο στους snapdragon έχει 10 διαφορετικά soc σε κάθε γενιά. Άμα βάλουμε exynos mediatek kirin χάνεις την μπάλα..
Το xbox one x δεν έχει 580 και παρόλαυτα έχει καλύτερες επιδόσεις από ένα pc με 580 ειδικά στο 4κ. Αλλά το παράδειγμα ήταν ατυχές γιατί το xbox γενικά δεν είναι καλή κονσόλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Georgram είπε

Θα πω μια προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτό που λες! Λοιπόν πριν 3 χρόνια όταν είχα πάρει το 8αρι γύρω στα 800+ ευρώ είχα ένα φιλο που με έκραζε που έδωσα τόσα πολλά λεφτά για iphone και τα σνόμπαρε τέρμα! Μετά από μερικούς μήνες είμαστε για καφέ και σκάει με ένα huawei p10?p20? Δεν θυμάμαι το μοντέλο ακριβώς γιατί δεν ήξερα καν τι βγάζει η huawei! Τον ρωτάω ποσό το πήρες και με λέει άσε το είχε προσφορά στα 800! Έμεινα μλκς εγώ αλλά δεν έδωσα σημασία! Λίγο στα χέρια μου που το είχα πιάσει φαινόταν κινηταρα σφαίρα κτλπ! Να μην τα πολυλογώ μετά από περίπου 1 χρόνο καθόμαστε πάλι δίπλα δίπλα για καφέ και εθισμένος αυτός στο στοιχημα τον βλέπω να αλλάζει από την εφαρμογή της στοιχηματικης σε chrome που είχε αλλη στοιχηματική ψάχνωντας την καλύτερη λαιβ απόδοση και να τρώει τρελό λαγκ και να βρίζει! Τον λέω τι έγινε ρε άρχισε κιολας να κολλάει η κινηταρα; Ε προφανώς και με απάντησε όχι ρε τώρα μόνο το κάνει! Εγώ γέλασα από μέσα μου και ένιωσα μια μεγάλη ικανοποίηση για το ταπεινό μου 8αρακι!

Θα σου πώ και εγώ μια προσωπική εμπειρία. Πριν 1 χρόνο λοιπόν αγοράζει ο τάδε φίλος μου iphoneara των 2000 ευρώ. Εγώ μετά από μερικούς μήνες αγοράζω κινέζικη πατάτα με 300€. Πάμε μια μέρα για καφέ και η iphoneara ανατινάχθηκε. 

Που θέλω να καταλήξω? Ανέκδοτες ιστορίες δεν μου λένε κάτι. Δεν είναι ότι δεν σε πιστεύω, είναι ότι δεν καταλήγει κάπου αυτό που λες. Δηλαδή τι συμπεράσμα να βγάλω από την προσωπική σου ιστορία? Ότι κάποιου το p10 / p20 λάγκαρε. Ναι οκ, και? Άλλοι τόσο λαγκάρουν με τα iPhone. Το forum της Apple και το reddit γεμάτο είναι με τύπους με iPhone που η συσκευή τους σέρνεται. Τι συμπεράσμα να βγάλω λοιπόν, ότι γενικά τα iPhone σέρνονται ή ότι απλά λόγω κακής χρήσης σε μερικούς συμβαίνει? Γιατί εσύ για το android βγάζεις το πρώτο συμπεράσμα.

1 λεπτό πριν, Tronis20 είπε

Το xbox one x δεν έχει 580 και παρόλαυτα έχει καλύτερες επιδόσεις από ένα pc με 580 ειδικά στο 4κ. Αλλά το παράδειγμα ήταν ατυχές γιατί το xbox γενικά δεν είναι καλή κονσόλα.

To xbox one X έχει ίδιας ακριβώς αρχιτεκτονικής κάρτα με τα ίδια tflops, αλλά με μεγαλύτερο memory bandiwdth. Είναι δηλαδή ουσιαστικά καλύτερη από μια RX580. Δεν ξέρω που είδες ότι αποδίδει καλύτερα αλλά δεν ισχύει. 

Το ότι δεν είναι καλή κονσόλα που κολλάει? Τόση ώρα δεν λέμε ότι επειδή το software τρέχει μόνο σε συγκεκριμένο hardware πάει καλύτερα? Ε ορίστε που δεν πάει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, gamer73 είπε

Στο καλό 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχχχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαααχχαχαχαχαχαχαχααχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα σου πώ και εγώ μια προσωπική εμπειρία. Πριν 1 χρόνο λοιπόν αγοράζει ο τάδε φίλος μου iphoneara των 2000 ευρώ. Εγώ μετά από μερικούς μήνες αγοράζω κινέζικη πατάτα με 300€. Πάμε μια μέρα για καφέ και η iphoneara ανατινάχθηκε. 

Που θέλω να καταλήξω? Ανέκδοτες ιστορίες δεν μου λένε κάτι. Δεν είναι ότι δεν σε πιστεύω, είναι ότι δεν καταλήγει κάπου αυτό που λες. Δηλαδή τι συμπεράσμα να βγάλω από την προσωπική σου ιστορία? Ότι κάποιου το p10 / p20 λάγκαρε. Ναι οκ, και? Άλλοι τόσο λαγκάρουν με τα iPhone. Το forum της Apple και το reddit γεμάτο είναι με τύπους με iPhone που η συσκευή τους σέρνεται. Τι συμπεράσμα να βγάλω λοιπόν, ότι γενικά τα iPhone σέρνονται ή ότι απλά λόγω κακής χρήσης σε μερικούς συμβαίνει? Γιατί εσύ για το android βγάζεις το πρώτο συμπεράσμα.

Το θέμα είναι οτι όλοι μας έχουμε χρησιμοποιήσει android φθηνά και ακριβά(ορισμένοι). Για apple δεν ειμαι σίγουρος αν έχει περάσει από ολονών τα χέρια, έστω και μοντέλο 3ετίας. Η συντριπτική πλειοψηφία όμως που χρησιμοποίησε και τα 2 είχε πολύ καλύτερη εμπειρία με apple παρά με android και αυτό είναι ένα γεγονός. Όσοι φεύγουν απο apple (και καλά?) λένε οτι απλά δεν τους αρέσει το iOS και το οτι δεν έχουν την ελευθερία του android( να φλασάρουν ρομς και να το παίξουν mr.robot?). Δεν έχω ακούσει/διαβάσει άνθρωπο να λέει "τέλος τα iphone για μένα από εδώ και πέρα μόνο android γιατί μετά απο 2-3 χρόνια κολλάνε φουλ".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...