Προς το περιεχόμενο

Τα νέα iPhone 13 έρχονται στην Ελλάδα στις 15 Οκτωβρίου από €869 έως €1999


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα σου πώ και εγώ μια προσωπική εμπειρία. Πριν 1 χρόνο λοιπόν αγοράζει ο τάδε φίλος μου iphoneara των 2000 ευρώ. Εγώ μετά από μερικούς μήνες αγοράζω κινέζικη πατάτα με 300€. Πάμε μια μέρα για καφέ και η iphoneara ανατινάχθηκε. 

Που θέλω να καταλήξω? Ανέκδοτες ιστορίες δεν μου λένε κάτι. Δεν είναι ότι δεν σε πιστεύω, είναι ότι δεν καταλήγει κάπου αυτό που λες. Δηλαδή τι συμπεράσμα να βγάλω από την προσωπική σου ιστορία? Ότι κάποιου το p10 / p20 λάγκαρε. Ναι οκ, και? Άλλοι τόσο λαγκάρουν με τα iPhone. Το forum της Apple και το reddit γεμάτο είναι με τύπους με iPhone που η συσκευή τους σέρνεται. Τι συμπεράσμα να βγάλω λοιπόν, ότι γενικά τα iPhone σέρνονται ή ότι απλά λόγω κακής χρήσης σε μερικούς συμβαίνει? Γιατί εσύ για το android βγάζεις το πρώτο συμπεράσμα.

Μην τρελενεσαι δεν στο ειπα για να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα! Ξέρω ότι δεν συμφωνείς η δεν πιστεύεις και είναι απόλυτα σεβαστό! Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι από προσωπικές εμπειριες θεωρούν το iOS πολύ ανώτερο και smooth σαν λογισμικό! Άσχετα αν σε περιορίζει σε κάποια θέματα που για κάποιους είναι ενοχλητικό αυτό! Δεν γίνετε στην οικογένεια να έχουμε 4 ταμπλετ,3 κινητά όλα με Android και να κωλο λαγκαρουν μετά από 1-2 χρόνια και φίλος με 6s και εγώ 8αρι να μην κάνει κιχ! Ε συγγνώμη αλλά δεν με νοιάζει τι λέει το Ίντερνετ και τα φόρουμ όταν τα βλέπω αυτά κάθε μέρα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Georgram είπε

Θα πω μια προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτό που λες! Λοιπόν πριν 3 χρόνια όταν είχα πάρει το 8αρι γύρω στα 800+ ευρώ είχα ένα φιλο που με έκραζε που έδωσα τόσα πολλά λεφτά για iphone και τα σνόμπαρε τέρμα! Μετά από μερικούς μήνες είμαστε για καφέ και σκάει με ένα huawei p10?p20? Δεν θυμάμαι το μοντέλο ακριβώς γιατί δεν ήξερα καν τι βγάζει η huawei! Τον ρωτάω ποσό το πήρες και με λέει άσε το είχε προσφορά στα 800! Έμεινα μλκς εγώ αλλά δεν έδωσα σημασία! Λίγο στα χέρια μου που το είχα πιάσει φαινόταν κινηταρα σφαίρα κτλπ! Να μην τα πολυλογώ μετά από περίπου 1 χρόνο καθόμαστε πάλι δίπλα δίπλα για καφέ και εθισμένος αυτός στο στοιχημα τον βλέπω να αλλάζει από την εφαρμογή της στοιχηματικης σε chrome που είχε αλλη στοιχηματική ψάχνωντας την καλύτερη λαιβ απόδοση και να τρώει τρελό λαγκ και να βρίζει! Τον λέω τι έγινε ρε άρχισε κιολας να κολλάει η κινηταρα; Ε προφανώς και με απάντησε "όχι ρε τώρα μόνο το κάνει!" Εγώ γέλασα από μέσα μου και ένιωσα μια μεγάλη ικανοποίηση για το ταπεινό μου 8αρακι!

μετα απο ενα χρονο αμα ο αλλος το καιει ολη μερα το κινητο με διαλυμένη μπαταρια απο τις φορτισεις και αμα εχει 10 ταμπ ανοιχτα και εφαρμογες τις οποιες τρεχει ολες μαζι κανονικα και μαζι με 4g κτλ και το iphone φωτια θα επαιρνε και θα εριχνε απόδοση. τι παει να πει αυτο; ενιωσες μεγαλη ικανοποιηση ως προς τι; οτι του αλλου του κολλαγε το κινητο; 

Υ.Γ. ειμαι κατοχος iphone. 

Επεξ/σία από kata_tixi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tronis20 είπε

Το θέμα είναι οτι όλοι μας έχουμε χρησιμοποιήσει android φθηνά και ακριβά(ορισμένοι). Για apple δεν ειμαι σίγουρος αν έχει περάσει από ολονών τα χέρια, έστω και μοντέλο 3ετίας. Η συντριπτική πλειοψηφία όμως που χρησιμοποίησε και τα 2 είχε πολύ καλύτερη εμπειρία με apple παρά με android και αυτό είναι ένα γεγονός. Όσοι φεύγουν απο apple (και καλά?) λένε οτι απλά δεν τους αρέσει το iOS και το οτι δεν έχουν την ελευθερία του android( να φλασάρουν ρομς και να το παίξουν mr.robot?). Δεν έχω ακούσει/διαβάσει άνθρωπο να λέει "τέλος τα iphone για μένα από εδώ και πέρα μόνο android γιατί μετά απο 2-3 χρόνια κολλάνε φουλ".

Συνεχίζεις με ανέκδοτες ιστορίες. Σου εξηγώ ότι το reddit και το forum της Apple είναι γεμάτο με τέτοιες ιστορίες από άτομα που το iPhone τους σέρνεται. Ε τι να σου πώ παραπάνω, ok δεν κολλάνε τα iphones, μόνο τα android. Αμα αυτό θες να πιστεύεις ο κόσμος να χαλάσει δεν θα σου αλλάξω γνώμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kata_tixi είπε

μετα απο ενα χρονο αμα ο αλλος το καιει ολη μερα το κινητο και αμα εχει 10 ταμπ ανοιχτα και μαζι με 4g κτλ και το iphone φωτια θα επαρνε και θα εριχνε απόδοση. τι παει να πει αυτο; ενιωσες μεγαλη ικανοποιηση ως προς τι; οτι του αλλου του κολλαγε το κινητο; 

Υ.Γ. ειμαι κατοχος iphone. 

Εσυ αυτό καταλαβες; Ένιωσα ικανοποίηση όταν ο ίδιος σνόμπαρε την apple και τις τιμες της αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι αυτός έκανε χειρότερη αγορά και με τα ίδια χρήματα βρέθηκε να βρίζει το κινητό σε ένα χρόνο!

Μια χαρά το έχω λιωσει το κινητό 3 χρόνια τώρα και δεν πήρε ούτε φωτιά ούτε βλέπω μειωμένη απόδοση! Λες να ήμουν από τους λίγους τυχερούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Georgram είπε

Μην τρελενεσαι δεν στο ειπα για να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα! Ξέρω ότι δεν συμφωνείς η δεν πιστεύεις και είναι απόλυτα σεβαστό! Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι από προσωπικές εμπειριες θεωρούν το iOS πολύ ανώτερο και smooth σαν λογισμικό! Άσχετα αν σε περιορίζει σε κάποια θέματα που για κάποιους είναι ενοχλητικό αυτό! Δεν γίνετε στην οικογένεια να έχουμε 4 ταμπλετ,3 κινητά όλα με Android και να κωλο λαγκαρουν μετά από 1-2 χρόνια και φίλος με 6s και εγώ 8αρι να μην κάνει κιχ! Ε συγγνώμη αλλά δεν με νοιάζει τι λέει το Ίντερνετ και τα φόρουμ όταν τα βλέπω αυτά κάθε μέρα! 

Μου λές για συσκευή 1.5 έτους που σέρνεται. Σου λέω έχω android 2 ετών, και μάλιστα φτηνιάρικο της πλάκας και ενώ με τρώει να το αλλάξω πάει τόσο καλά που δεν βρίσκω πραγματικά λόγο. Και δεν μιλάμε για browsing που προφανώς δεν κάνει κιχ, δουλευώ με πολλαπλά mails σε widget, μεγάλα excelοφυλα και pdfs και όλα πάνε κομπλέ. 

Τώρα τι μπορεί να κάνουν αυτοί στην οικογένεια σου και να κολολαγκαρούν δεν μπορώ να καταλάβω. Με αυτά που λέτε θα με κάνετε να πιστέψω ότι το mi9t που έχω είναι σκάλες ανώτερο από note 20 και λοιπες ναυαρχίδες. Κάτι δεν πάει καλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

To xbox one X έχει ίδιας ακριβώς αρχιτεκτονικής κάρτα με τα ίδια tflops, αλλά με μεγαλύτερο memory bandiwdth. Είναι δηλαδή ουσιαστικά καλύτερη από μια RX580. Δεν ξέρω που είδες ότι αποδίδει καλύτερα αλλά δεν ισχύει. 

Το ότι δεν είναι καλή κονσόλα που κολλάει? Τόση ώρα δεν λέμε ότι επειδή το software τρέχει μόνο σε συγκεκριμένο hardware πάει καλύτερα? Ε ορίστε που δεν πάει. 

Δεν είναι ίδια αρχιτεκτονική είναι παρόμοια επίσης μια rx580 μόνη της δεν λέει κάτι παίζει ρόλο ο cpu, το oc στις ram. Σε καμία περίπτωση ένα pc με ίδια specs (cpu,memory,gpu) δεν δίνει καλύτερα fps από μια κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tronis20 είπε

Δεν είναι ίδια αρχιτεκτονική είναι παρόμοια επίσης μια rx580 μόνη της δεν λέει κάτι παίζει ρόλο ο cpu, το oc στις ram. Σε καμία περίπτωση ένα pc με ίδια specs (cpu,memory,gpu) δεν δίνει καλύτερα fps από μια κονσόλα.

Μα πώς δεν λέει κάτι, μια ίδια κάρτα δεν θα πρέπει να δουλεύει καλύτερα σε κονσόλα από ότι στο PC? Αυτό δεν είναι το επιχειρήμα σου? Ε η μέγιστη απόδοση που βγάζει μια RX 580 είναι στα ίδια με το one X που έχει ίδιας απόδσοης κάρτα. Τι σημασία έχει το CPU, αφού την κάρτα εξετάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Tronis20 είπε

Δεν είναι ίδια αρχιτεκτονική είναι παρόμοια επίσης μια rx580 μόνη της δεν λέει κάτι παίζει ρόλο ο cpu, το oc στις ram. Σε καμία περίπτωση ένα pc με ίδια specs (cpu,memory,gpu) δεν δίνει καλύτερα fps από μια κονσόλα.

μια χαρα δινει παραπανω fps απο μια κονσολα οπως δινει και παραπανω fps απο ενα laptop με τα ιδια specs για πολλους λογους και δεν ειναι μονο το λογισμικό.

Επεξ/σία από kata_tixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Συνεχίζεις με ανέκδοτες ιστορίες. Σου εξηγώ ότι το reddit και το forum της Apple είναι γεμάτο με τέτοιες ιστορίες από άτομα που το iPhone τους σέρνεται. Ε τι να σου πώ παραπάνω, ok δεν κολλάνε τα iphones, μόνο τα android. Αμα αυτό θες να πιστεύεις ο κόσμος να χαλάσει δεν θα σου αλλάξω γνώμη. 

Επίσης τα φόρουμ είναι γεμάτα με αναφορές για το πόσο buggy είναι το MIUI. Προσωπικά το θεωρώ κλάσεις ανώτερο απο το ONE UI χρόνια τώρα...Δεν είπα οτι τα iphone δεν χαλάνε ή οτι το 5s πάει σφάιρα ακόμα και τώρα αλλά πως να το κάνουμε τα iphone είναι πολύ πιο αξιόπιστα και με αντοχή στον χρόνο από τα android όσο και αν θες να πιστέυεις οτι με 200 ευρώ android έχεις την ίδια εμπειρία με ναυαρχίδα iOS και απλά δεν έχεις τόσο δυνατές κάμερες την νύχτα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Georgram είπε

Εσυ αυτό καταλαβες; Ένιωσα ικανοποίηση όταν ο ίδιος σνόμπαρε την apple και τις τιμες της αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι αυτός έκανε χειρότερη αγορά και με τα ίδια χρήματα βρέθηκε να βρίζει το κινητό σε ένα χρόνο!

Μια χαρά το έχω λιωσει το κινητό 3 χρόνια τώρα και δεν πήρε ούτε φωτιά ούτε βλέπω μειωμένη απόδοση! Λες να ήμουν από τους λίγους τυχερούς;

μειωμενη αποδοση δεν σημαινει οτι εσυ θα την καταλαβεις. το κινητο κατεβαζει χρονισμούς. στα ιδια λεφτα αν παρεις   το αντιστοιχο flagship της sumsung την ιδια αποδοση θα εχεις. σιγουρα το ios ειναι πιο καλο στο πως δουλευει αλλα αλλο αυτο αλλο το παιρνει φωτια το κινητο επειδη δεν ειναι iphone. παντως με κινηστο στα 300 ευρω αν βγαλεις την καμερα στα αλλα πανω κατω τα ιδια θα σου κανει. και μια χαρα 3χρονια θα στα βγαλει ανετα μετα οκ πας παιρνεις αλλο παλι με 300 και εχεις δωσει στα 6 χρονια 600 ευρω. δεν καταλαβαινω πως κερδιζει το iphone; ναι οκ δουλευουν για πολλα χρονια αλλα στην ουσια εισαι με ενα κινητο που ειναι 6ετιας και εχει χασει οτι καινουριο εχει βγει. οποτε αν δεν ηταν τοσο ακριβο ολοι θα το αλλαζαμε πιο συχνα απλα επειδη οντως τρεχει smouth σε απλη χρηση για χρονια ειμαστε οκ. 

Επεξ/σία από kata_tixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα πώς δεν λέει κάτι, μια ίδια κάρτα δεν θα πρέπει να δουλεύει καλύτερα σε κονσόλα από ότι στο PC? Αυτό δεν είναι το επιχειρήμα σου? Ε η μέγιστη απόδοση που βγάζει μια RX 580 είναι στα ίδια με το one X που έχει ίδιας απόδσοης κάρτα. Τι σημασία έχει το CPU, αφού την κάρτα εξετάζουμε.

Γενικά καλά το πηγαίναμε το debate αλλά αυτό που είπες τώρα είναι λίγο άτοπο. Δεν δουλεύουν έτσι τα benchmarks στο hardware...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα πώς δεν λέει κάτι, μια ίδια κάρτα δεν θα πρέπει να δουλεύει καλύτερα σε κονσόλα από ότι στο PC? Αυτό δεν είναι το επιχειρήμα σου? Ε η μέγιστη απόδοση που βγάζει μια RX 580 είναι στα ίδια με το one X που έχει ίδιας απόδσοης κάρτα. Τι σημασία έχει το CPU, αφού την κάρτα εξετάζουμε.

τα δεδομενα της καρτας τα επεξεργάζεται ο cpu οποτε ναι ο cpu παιζει ρολο. 

Επεξ/σία από kata_tixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tronis20 είπε

Γενικά καλά το πηγαίναμε το debate αλλά αυτό που είπες τώρα είναι λίγο άτοπο. Δεν δουλεύουν έτσι τα benchmarks στο hardware...

Μα πως δεν δουλεύουν έτσι. Αν θες να εξετάσεις την GPU την απομονώνεις, δηλαδή βάζεις τον γρηγορότερο επεξεργαστή για να πάρεις την μέγιστη απόδοση. Η μέγιστη απόδοση λοιπόν μιας RX580 είναι ~ίδια με το one X. Ούτως η άλλος μιλάμε για ανάλυση 4k, και επεξεργαστή από το 2011 να βάλεις την ίδια απόδοση θα δείς. 

Μόλις τώρα, kata_tixi είπε

τα δεδομενα της καρτας τα επεξεργάζεται ο cpu οποτε ναι ο cpu παιζει ρολο. 

Προφανώς, οπότε για να μετρήσεις την μέγιστη απόδοση της κάρτας βάζεις τον δυνατότερο CPU για να μην την κόβει. Γιαυτό λέω δεν έχει σχέση ο επεξεργαστής, την κάρτα μετράμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Μα πως δεν δουλεύουν έτσι. Αν θες να εξετάσεις την GPU την απομονώνεις, δηλαδή βάζεις τον γρηγορότερο επεξεργαστή για να πάρεις την μέγιστη απόδοση. Η μέγιστη απόδοση λοιπόν μιας RX580 είναι ~ίδια με το one X. Ούτως η άλλος μιλάμε για ανάλυση 4k, και επεξεργαστή από το 2011 να βάλεις την ίδια απόδοση θα δείς. 

Επι του θέματος….ποιο iPhone 13 θα πάρεις τελικά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Μα πως δεν δουλεύουν έτσι. Αν θες να εξετάσεις την GPU την απομονώνεις, δηλαδή βάζεις τον γρηγορότερο επεξεργαστή για να πάρεις την μέγιστη απόδοση. Η μέγιστη απόδοση λοιπόν μιας RX580 είναι ~ίδια με το one X. Ούτως η άλλος μιλάμε για ανάλυση 4k, και επεξεργαστή από το 2011 να βάλεις την ίδια απόδοση θα δείς. 

Προφανώς, οπότε για να μετρήσεις την μέγιστη απόδοση της κάρτας βάζεις τον δυνατότερο CPU για να μην την κόβει. Γιαυτό λέω δεν έχει σχέση ο επεξεργαστής, την κάρτα μετράμε. 

ναι αλλα αν βαλεις την καρτα σε ενα pc και στο xbox ας πουμε με τον ιδιο επεξεργαση στο pc 100% θα δωσει παραπανω fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...