Προς το περιεχόμενο

Πέθανε ο εφευρέτης του θρυλικού ZX Spectrum, Sir Clive Sinclair


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω   πρωτογνωρισα  την  εταιρεια  οταν  μου  δωρισε  ο  πατερας   μου   ενα   ηλεκτρονικο   ρολοι

στα  γενεθλια  μου   το  1976!

Ακομα  το  φυλαω  αν  και  δεν  λειτουργει.

spacer.png

spacer.png

ΚΑΛΟ  ΤΑΞΕΙΔΙ  SIR.....

Επεξ/σία από tigergreg
  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1982, Λεφτα απο δώρα και κάλαντα. Και 29000 δρχ για να πάρω τον Spectrum. Ακόμα θυμάμαι να πηγαίνω να τον αγοράσω και με τι χαρά να τον συνδέσω σε μια μικρη ασπρόμαυρη TV. Ακόμα υπάρχει κάπου στο πατάρι. 

Επεξ/σία από vorlon68
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη μορφή.. Οι πιτσιρίκαδες τι να καταλάβουν σήμερα.. Βοήθησε σημαντικα να περάσουν οι υπολογιστές στο σπίτι. Έριξε τα κόστη δραματικά. Οκ δεν είχαν την μεγάλη ποιότητα, τα μηχανήματα του δεν άφησαν εποχή, συχνά είχαν πλήκτρα γομολάστιχα, οτι ποιο φτηνό, λιγα χρώματα κλπ. Αλλά ετσι έριξε το κόστος, εμαθε ο κόσμος τους υπολογιστές και ξεκίνησε μια επανάσταση. Είχα τον amstrad cpc τοτε (πολυ παρόμοιος του spectrum). Αν και ο commodore 64 για μενα ειναι ενας σταθμός στην ιστορία των υπολογιστών. Ουσιαστικά το 1ο πραγματικά σοβαρό pc με καλά γραφικά και απίστευτα παιχνίδια για την εποχή. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο άνθρωπος που μου άνοιξε την πόρτα στον (μαγικό τότε) χώρο της πληροφορικής. Αναμνήσεις ανεκτίμητες, θα έδινα τα πάντα για να ξαναζήσω εκείνες τις εποχές...
Ναι, είχα αγοράσει το πρώτο τεύχος Pixel με τα listing.
RIP. 😢

pixel.jpg

Επεξ/σία από NewGascp
  • Like 12
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξέχαστες στιγμές με πολλές κασέτες, ατελείωτη αναμονή και μπόλικα "R Tape Loading Error"

ManicMinerLoading.jpg.cb987d878d189aa12f75978492ddf8cb.jpg

 

548990522_Rtapeloadingerror.jpg.c1c415e47df60fb2a0fa607c1bb6fd40.jpg

Φτου κι απ' την αρχή. Γύρισμα της κασέτας με το μολύβι (μάπα κασετόφωνο) και Load "" ξανά. Άλλες εποχές, μοναδικές στιγμές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ σημαντικός στην διάδοση των υπολογιστών στην ευρώπη λόγω των φθηνών μηχανημάτων που πάντα κατασκεύαζε, δείτε το micro men. Δεν είχα κάποιο μηχάνημά του όντας χρήστης 464 οπότε μπορώ να πω την κακία μου ότι δεν ήταν ο εφευρέτης του υπολογιστή τσέπης (εννοεί calculator) όπως αναφέρει το άρθρο.. Ήταν από τους πρώτους που κατασκεύασε μικρές αριθμομηχανές αλλά όχι ο πρώτος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ η πρώτη μου και παντοτινή αγάπη...

IN SPECTRUM WE TRUST!!!

Θα είσαι για πάντα ζωντανός μέσα στις καρδιές μας και τις παιδικές μας αναμνήσεις Sir Clive.ZX_Spectrum.jpg

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτος υπολογιστής zx spectrum 48K, εξωτερικό κασετόφωνο και σύνδεση σε ασπρόμαυρη τηλεόραση,

πρώτο update σε zx spectrum +2 με ενσωματωμένο κασετόφωνο και πλέον σύνδεση σε έγχρωμη τηλεόραση,

αναζήτηση σε αγγελίες και στην Στουρνάρη για τύπους που πούλαγαν κασέτες με συλλογές παιχνιδιών,

σε βιτρίνες και εκθέσεις χαζεύαμε το sinclair QL, όνειρο απλησίαστο τότε για μας

αξέχαστες στιγμές που όποτε τις θυμάμαι μουτζώνω τον εαυτό μου που είχε πουλήσει αυτά τα ιστορικά μηχανήματα ...

Ευχαριστούμε Sir για τις αναμνήσεις μα πάνω από όλα για το όραμα ...  καλό σου ταξίδι

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλος ένας απο τους μεγάλους, με τεράστια επίδραση στο μέλλον εκατομυρίων ανθρώπων.... Πόσοι πιτσιρικάδες του τότε είναι σήμερα επαγγελματίες της πληροφορικής....  Τι κρίμα....

Αλλήθεια, δεν εκνεύριζε κανένα που αντί να γράφεις τις εντολές, έπρεπε να βρίσκεις το πλήκτρο που την είχε και να το πατήσεις? με τους άπειρους συνδιασμούς πλήκτρων?

 

Αναφορά σε κείμενο

Ο Sir Clive Sinclair, ο οποίος εφηύρε τον υπολογιστή τσέπης και εισήγαγε την έννοια του οικιακού υπολογιστή -με τον ZX Spectrum και αργότερα με τον ZX 80- πέθανε στο σπίτι του στο Λονδίνο σε ηλικία 81 ετών.

Δεν αλλάζετε και το άρθρο, να είσαι σωστό?  ο ΖΧ80 προυπήρχε του Spectrum..... 

 

 

1 ώρα πριν, dasimo είπε

ΑΘΑΝΑΤΟΣ. Ένας πραγματικός ιππότης , ό άνθρωπος που μας έκανε να ονειρευόμαστε. Πραγματικά μου έχετε να δακρύσω.......μόνο ο Alan Sugar εμεινε αλλα ο Alan ειναι κατι αλλο

Ο Alan είναι της αρπακτής. Γεράκι businessman. Κανένα inovation... Δεν θα σκάσω καθόλου... (χρήστης CPC464 αμέσως μετά τον Θρυλικό μου TI-99/4A)

 

Επεξ/σία από nkarama
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Load "" ξανά.

Load τικι τικι (αξέχαστη BASIC | πολύ BASIC όμως !), που λέγαμε μικροί (τόσο μικροί που δεν ξέραμε τα εισαγωγικά !). Και βασική οδηγία : ENTER και μετά play στο κασσετόφωνο 😀

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Load τικι τικι (αξέχαστη BASIC | πολύ BASIC όμως !), που λέγαμε μικροί (τόσο μικροί που δεν ξέραμε τα εισαγωγικά !). Και βασική οδηγία : ENTER και μετά play στο κασσετόφωνο 😀

 

Έτσι! Ήταν ο μοναδικός home micro όπου η Basic του είχε keywords (κουμπί-γόμα και ολόκληρη εντολή)! :) 'Ένα μήνα για να γράψεις δέκα γραμμές, χώρια που κανα-δυο πλήκτρα έπρεπε να τα πατήσεις καλά γιατί από το πολύ παιχνίδι είχε πετσικάρει η μεμβράνη από κάτω (συνήθως ένα από τα O,P,Q,A).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να πει κανείς είναι λίγο. Στον άνθρωπο αυτό οφείλεται το γεγονός ότι ο υπολογιστής είναι σήμερα μια απλή στη χρήση συσκευή που υπάρχει σε κάθε σπίτι.

Πέρα απ' αυτό, μέσα από τις εφευρέσεις του (κυρίως τον Spectrum ZX80, ZX81) έδωσε στον κάθε απλό άνθρωπο τη δυνατότητα να μυηθεί στο θαυμαστό κόσμο της αλγοριθμικής επιστήμης και του προγραμματισμού.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλα, φίλε !

Ο Άσπρος Γάτος

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...