Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή φουσκωμένου λογαριασμού νερού λόγω διαρροής σε ενοικιαζόμενο σπίτι


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.

Έχω στην κατοχή μου ένα διαμέρισμα, το οποίο νοικιάζω. Μέσα στις διακοπές του 15αύγουστου επειδή έλειπαν όλοι (μαζί και ο ενοικιαστής) ήταν πολύ αυξημένη η πίεση του νερού, έσπασε ένα σωληνάκι από το καζανάκι και πλυμμήρισε το σπίτι. Οι -σοβαρές- ζημιές στο σπίτι περιορίστηκαν στο ότι φούσκωσε η πόρτα του μπάνιου και δεν έκλεινε την οποία αλλάξαμε άμεσα (εννοείται με δικά μου έξοδα).

Τώρα ήρθε ο λογαριασμός του νερού, κάπου 370 (!!!!) ευρώ. Χωρίς να ψάξω νομικά πλαίσια κλπ, κάτι τέτοια τα θεωρώ "φυσικές καταστροφές" και θεωρώ ότι επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη, οπότε έχω σκοπό να τα πληρώσω εγώ. Αλλά αναρωτιέμαι τι ισχύει γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις, πώς επιμερίζεται η ευθύνη και το κόστος των ζημιών σε τέτοιες ή παρόμοιες περιπτώσεις.

Επεξ/σία από Sadako
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε κοίτα, δεν είναι κάτι για το οποίο φέρει ευθύνη ο ενοικιαστής, δεν υπάρχει η έννοια κακής χρήσης εν προκειμένω, άρα κατά τη γνώμη μου ορθώς αναλαμβάνεις το κόστος

Η ατυχία ήταν ότι έλειπαν, δυστυχώς, το έχω πάθει και εγώ στο πατρικό, αλλά ήμασταν εκεί, πήγα και πήρα ένα σωληνάκι και έληξε αναίμακτα το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NikosKallithea Αυτό δεν το γνώριζα καθόλου να πω την αλήθεια. Διαβάζω σχετικά στο site του ΕΥΑΘ:

 

https://www.eyath.gr/pliromes-ofeiles/#discountonleak

"Απαραίτητη προϋπόθεση για να γίνει έκπτωση είναι να είστε υπόχρεος της υδροληψίας και η εγγραφή σας να είναι επικαιροποιημένη

Θα πρέπει να υποβάλετε αίτημα στο Τμήμα Πρωτοκόλλου της Ε.Υ.Α.Θ. Α.Ε., (Αγγελάκη 6, χωρίς ραντεβού) ή με ηλεκτρονικό αίτημα στο [email protected] για έκπτωση διαρροής, προσκομίζοντας απόδειξη παροχής υπηρεσιών υδραυλικού. Η ημ/νία έκδοσης της απόδειξης πρέπει να συμπίπτει με την περίοδο της υψηλής κατανάλωσης. Η απόδειξη να αναφέρει τη δ/νση του ακινήτου, το ονοματεπώνυμο του υπόχρεου, αριθμό υδρομέτρου και στην περιγραφή της υπηρεσίας να αναφέρεται η επισκευή διαρροής"

Το θέμα είναι ότι εμείς δεν φωνάξαμε υδραυλικό, πιάνουν τα χέρια του πατέρα μου, έκλεισε το νερό και άλλαξε μόνος του το σωληνάκι, οπότε δεν υπάρχει η απόδειξη υδραυλικού. Άσε που γράφει ότι η ημ/νία της απόδειξης πρέπει να συμπίπτει με την περίοδη της υψηλής κατανάλωσης, οπότε δεν ξέρω αν έχει ουσία να φέρουμε τώρα υδραυλικό μόνο και μόνο για την απόδειξη. Επίσης, αν καταλαβαίνω καλά την αίτηση πρέπει να την κάνει ο ενοικιαστής; Έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να σπάσει το σπιράλ είναι κάτι αναμενόμενο δυστυχώς και επιβαρύνεσαι εσύ γιατί δεν προέρχεται απο κακή χρήση του ενοικιαστή. Πάρε μια απόδειξη από υδραυλικό και δείτε μήπως γλυτώσετε τίποτα και πες τον πατέρα σου να τα αλλάξει όλα στο σπίτι γιατί είναι ωρολογιακές βόμβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ακομη και να αλλαξεις τα σπιραλ μπορει να την βρεις απο νεο ελαττωματικο. η απο αλλο εξαρτημα. ειναι υποχρεωση του χρηστη να κλεινει την κεντρικη παροχη μετα η πριν τον τον μετρητη οταν απουσιαζει για καποιο χρονικο διαστημα. 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sadako είπε

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.

Έχω στην κατοχή μου ένα διαμέρισμα, το οποίο νοικιάζω. Μέσα στις διακοπές του 15αύγουστου επειδή έλειπαν όλοι (μαζί και ο ενοικιαστής) ήταν πολύ αυξημένη η πίεση του νερού, έσπασε ένα σωληνάκι από το καζανάκι και πλυμμήρισε το σπίτι. Οι -σοβαρές- ζημιές στο σπίτι περιορίστηκαν στο ότι φούσκωσε η πόρτα του μπάνιου και δεν έκλεινε την οποία αλλάξαμε άμεσα (εννοείται με δικά μου έξοδα).

Τώρα ήρθε ο λογαριασμός του νερού, κάπου 370 (!!!!) ευρώ. Χωρίς να ψάξω νομικά πλαίσια κλπ, κάτι τέτοια τα θεωρώ "φυσικές καταστροφές" και θεωρώ ότι επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη, οπότε έχω σκοπό να τα πληρώσω εγώ. Αλλά αναρωτιέμαι τι ισχύει γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις, πώς επιμερίζεται η ευθύνη και το κόστος των ζημιών σε τέτοιες ή παρόμοιες περιπτώσεις.

Νομιζω έπρεπε να έχει κλείσει την κεντρικη παροχή, οπότε ίσως εμπίπτει σε καλή χρήση του ενοικιαστή, άρα δικά του όλα τα έξοδα.

Επεξ/σία από _Biohazard_
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xsterg Καλά ναι, γενικά και εντελώς τυπικά ισχύει αυτό που λες, αλλά πόσοι το κάνουν; Μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο να ρίξω το φταίξιμο στον ενοικιαστή. Ούτε καν τον είχα συμβουλέψει σχετικά και αγνόησε την προτροπή για να μπορώ να του χρεώσω κάτι.

Περισσότερο αναρωτιέμαι πού σταματάει η δική μου "ευθύνη" στην περίπτωση "φυσικών" καταστροφών. Για παράδειγμα, πες ότι κάνει τίποτα αυξομειώσεις η τάση του ρεύματος, ή πέφτει κανένας κεραυνός, ε εκεί αν της κάψει την τηλεόραση, δεν νομίζω πως έχω την υποχρέωση να της την αντικαταστήσω. Νομικά δεν ξέρω τι ισχύει. Και άντε τώρα είμαι τυχερός που ο ενοικιαστής είναι καλοπληρωτής γενικά, οπότε κι εγώ προσπαθώ να το ανταποδώσω (για παράδειγμα στην περίοδο Covid τους έκανα άτυπη μείωση ενοικίου παρόλο που δεν την δικαιούνταν), αλλά δεν θέλω να πάω και στο άλλο άκρο και να παραείμαι καλός ιδιοκτήτης, ειδικά αν στο μέλλον τύχει κάποιος χειρότερος ενοικιαστής.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Biohazard_ είπε

Νομιζω έπρεπε να έχει κλείσει την κεντρικη παροχή, οπότε ίσως εμπίπτει σε καλή χρήση του ενοικιαστή, άρα δικά του όλα τα έξοδα.

Με μπερδεύει λίγο όλο αυτό, από τη μία ξεκινάς τη σκέψη σου με "νομίζω", συνεχίζεις με "ίσως", αλλά για το συμπέρασμα που βγάζεις φαίνεται να είσαι 100% σίγουρος.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Με μπερδεύει λίγο όλο αυτό, από τη μία ξεκινάς τη σκέψη σου με "νομίζω", συνεχίζεις με "ίσως", αλλά για το συμπέρασμα που βγάζεις φαίνεται να είσαι 100% σίγουρος.

Μαλλον μπερδεύτηκες γενικά, ας μείνουμε σε αυτό.

Το συμπέρασμα μου εξαρτάται από το εάν είναι υποχρεωμένος να κλείσει την παροχή (και η ΕΥΔΑΠ νομίζω γράφει πως πρέπει να κλείνει η παροχή όταν είναι να λείψει κάποιος), οπότε μετατρέπεται σε κακή η χρήση που έκανε ο ενοικιαστής.

Καλύτερα τώρα για την κατανόηση σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Biohazard_ είπε

Μαλλον μπερδεύτηκες γενικά, ας μείνουμε σε αυτό.

Το συμπέρασμα μου εξαρτάται από το εάν είναι υποχρεωμένος να κλείσει την παροχή (και η ΕΥΔΑΠ νομίζω γράφει πως πρέπει να κλείνει η παροχή όταν είναι να λείψει κάποιος), οπότε μετατρέπεται σε κακή η χρήση που έκανε ο ενοικιαστής.

Καλύτερα τώρα για την κατανόηση σου;

Η κατανόηση μου μια χαρά είναι, το πρόβλημα ήταν στο συμπέρασμα που έβγαλες το οποίο ήταν αυθαίρετο μια και βασιζόταν σε "νομίζω" και "ίσως".

Αυτό που γράφεις τώρα είναι τελείως διαφορετικό, δεν φταίω εγώ που άλλο είχες γράψει πριν και άλλο εννοούσες.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η κατανόηση μου μια χαρά είναι, το πρόβλημα ήταν στο συμπέρασμα που έβγαλες το οποίο ήταν αυθαίρετο μια και βασιζόταν σε "νομίζω" και "ίσως".

Αυτό που γράφεις τώρα είναι τελείως διαφορετικό, δεν φταίω εγώ που άλλο είχες γράψει πριν και άλλο εννοούσες.

Κατανοητό ήταν και όπως το έγραψα, δεν άλλαξα απολύτως τίποτα στα λεγόμενα/γραφόμενα μου άλλωστε.

Χαίρομαι όμως που σε βοήθησα να καταλάβεις κι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ΕΥΔΑΠ δεν ενδιαφέρεται για ποιον λόγο και γιατί και πως πιο παλιά υπηρψμχε η δυνατότητα έκπτωσης στο λογαριασμό με αντίστοιχη εργασία από υδραυλικό με την προϋπόθεση ότι η βλάβη ήταν κοντά στο ρολόι στα εσωτερικά συο πεζοδρόμιο και όχι μέσα συο σπίτι.( να ανεφερω ότι προβλέπεται έλεγχος από την υπηρεσία σε τέτοιες περιπτώσεις…..). Σε πολλές περίπτωσης ειδικά παλιότερα δεν έμπαινε σε αυτή την διαδικασία μια άμεση έκπτωση 30% στον πελάτη και τέλος….

φυσικα αν σκεφτείς 300. € λογαριασμό μείον το 30% και εργασία από υδραυλικό που θα του ζητήσεις απόδειξη πιστεύω ότι φαντάζεσαι…….

και να το λήξω γιατί πιθανών πόλοι θα μπερδεύτηκαν η εταιρεία δεν έχει ευθύνη εφόσον περνάει από το ρολόι και γράφει…. Πληρώνεις εν σου αρέσει να το ακούς μα τρέχει ή το χρησιμοποιείς αδιάφορα. Υποχρέωση ιδιοκτήτη/ενοικιαστή να προσέχει και να ασφαλίζει το δίκτυο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Χαίρομαι όμως που σε βοήθησα να καταλάβεις κι εσύ.

Άμα είστε μάγκες πείτε μου αν καταλάβατε και οι 2 τι γράφει ο από πάνω 😅

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Sadako είπε

Περισσότερο αναρωτιέμαι πού σταματάει η δική μου "ευθύνη" στην περίπτωση "φυσικών" καταστροφών. Για παράδειγμα, πες ότι κάνει τίποτα αυξομειώσεις η τάση του ρεύματος, ή πέφτει κανένας κεραυνός, ε εκεί αν της κάψει την τηλεόραση, δεν νομίζω πως έχω την υποχρέωση να της την αντικαταστήσω. Νομικά δεν ξέρω τι ισχύει. Και άντε τώρα είμαι τυχερός που ο ενοικιαστής είναι καλοπληρωτής γενικά, οπότε κι εγώ προσπαθώ να το ανταποδώσω (για παράδειγμα στην περίοδο Covid τους έκανα άτυπη μείωση ενοικίου παρόλο που δεν την δικαιούνταν), αλλά δεν θέλω να πάω και στο άλλο άκρο και να παραείμαι καλός ιδιοκτήτης, ειδικά αν στο μέλλον τύχει κάποιος χειρότερος ενοικιαστής.

Πρώτα από όλα αυτό που έγινε δεν μπορεί να θεωρηθεί σε καμία περίπτωση "φυσική" καταστροφή.

Επίσης για τις ζημιές από αυξομειώσεις τάσης του ρεύματος, και γενικότερα για τις ζημιές που οφείλονται σε προβλήματα του δικτύου ασχέτως πως προκλήθηκαν, υπεύθυνος σαφέστατα είναι ο ΔΕΔΔΗΕ.

Όσον αφορά τους σωλήνες παροχής νερού υπεύθυνος μέχρι και τον μετρητή είναι η εταιρεία ύδρευσης και από κει και πέρα ο πελάτης. Το μόνο που θα μπορούσες να ισχυριστείς εσύ είναι ότι ο μισθωτής δεν έκλεισε εντελώς την παροχή του νερού ενώ ήξερε ότι θα λείψει για καιρό, για να σταθεί ένας τέτοιος ισχυρισμός θα πρέπει κάτι τέτοιο να προβλέπεται στη συμφωνία που έχετε κάνει.

Και τέλος σε περιπτώσεις αφανούς διαρροής (δλδ διαρροή που δεν φαίνεται, καμία σχέση με αυτό που έπαθες εσύ) προβλέπεται έκπτωση στον φουσκωμένο λογαριασμό, έλεγξε τι ακριβώς προβλέπει ο δήμος στον οποίο ανήκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...