Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή φουσκωμένου λογαριασμού νερού λόγω διαρροής σε ενοικιαζόμενο σπίτι


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Sadako είπε

Χωρίς να ψάξω νομικά πλαίσια κλπ, κάτι τέτοια τα θεωρώ "φυσικές καταστροφές" και θεωρώ ότι επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη, οπότε έχω σκοπό να τα πληρώσω εγώ

αν το σπίτι έχει ξεχωριστό υδρομετρητή η  πίνακα διανομής και δεν έκλεισε την παροχή είναι δικό του θέμα Αν δεν έχει πρέπει με κάποιο τρόπο να το δεις μελλοντικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, hp8 είπε

αν το σπίτι έχει ξεχωριστό υδρομετρητή η  πίνακα διανομής και δεν έκλεισε την παροχή είναι δικό του θέμα Αν δεν έχει πρέπει με κάποιο τρόπο να το δεις μελλοντικά

Tώρα σοβαρά, ανοίγετε γυψοσανίδες / κουτιά κλπ για να βρείτε τα κολεκτέρ να τα κλείσετε όταν φεύγετε καμιά βδομάδα από το σπίτι, ή τα γράφετε αυτά σε δουλειά να βρισκόμαστε ; 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Εγώ περιμένω @GREGORYMO να μπει να κάνει τις καίριες ερωτήσεις του, που θα δώσουν λύση στο θέμα

Challenge:

Μπορείς να σκεφτείς μία;

come at me bring it GIF by G2 Esports

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Challenge:

Μπορείς να σκεφτείς μία;

come at me bring it GIF by G2 Esports

Πόσο ενοίκιο πληρώνει;Το μπαλκόνι ήταν κλειδωμένο;Πότε λήγει το συμβόλαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Challenge:

Μπορείς να σκεφτείς μία;

come at me bring it GIF by G2 Esports

Άλλη είναι η πρόκληση, μπορεί να σκεφτεί κάποιος μια άσχετη ερώτηση που ΔΕΝ θα έκανε ο @GREGORYMO ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Nabuko είπε

"Πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι?"

 

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πόσο ενοίκιο πληρώνει;Το μπαλκόνι ήταν κλειδωμένο;Πότε λήγει το συμβόλαιο;

Ήθελα να αυτοσχεδιάσετε αλλά μου ήρθατε με σκονάκια.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Tώρα σοβαρά, ανοίγετε γυψοσανίδες / κουτιά κλπ για να βρείτε τα κολεκτέρ να τα κλείσετε όταν φεύγετε καμιά βδομάδα από το σπίτι, ή τα γράφετε αυτά σε δουλειά να βρισκόμαστε ; 

Εννοείται ότι κάνω ορθή χρήση του χώρου που μένω Άλλωστε επιβάλλεται ειτε ως μισθωτής είτε ως ιδιοκτήτης Προφανώς δεν το έχεις με την ασφαλή διαβίωση και με τα πρέπει Κάποια πράγματα στο σπίτι μπαίνουν γιατί πρέπει να χρησιμοποιούνται (καλή ώρα το θέμα που άνοιξε αν υπήρχε πρόνοια και σωστή χρήση θα μπορούσε να μην είχε συμβεί ) και όχι για να γίνεται τζίρος στα καταστήματα που τα πουλάνε και να κονομάνε οι εγκαταστατες Φαντάζομαι να μένεις σε ιδιόκτητο και νασε τυχερος και μην σου συμβεί κάτι ανάλογο γιατί αν είσαι μισθωτής κάποια στιγμή θα βάλεις το ιδιοκτήτη σε μπελάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hp8 είπε

Εννοείται ότι κάνω ορθή χρήση του χώρου που μένω Άλλωστε επιβάλλεται ειτε ως μισθωτής είτε ως ιδιοκτήτης Προφανώς δεν το έχεις με την ασφαλή διαβίωση και με τα πρέπει Κάποια πράγματα στο σπίτι μπαίνουν γιατί πρέπει να χρησιμοποιούνται (καλή ώρα το θέμα που άνοιξε αν υπήρχε πρόνοια και σωστή χρήση θα μπορούσε να μην είχε συμβεί ) και όχι για να γίνεται τζίρος στα καταστήματα που τα πουλάνε και να κονομάνε οι εγκαταστατες Φαντάζομαι να μένεις σε ιδιόκτητο και νασε τυχερος και μην σου συμβεί κάτι ανάλογο γιατί αν είσαι μισθωτής κάποια στιγμή θα βάλεις το ιδιοκτήτη σε μπελάδες

Ορθή χρήση είναι να σηκώνω τις τέντες όταν έχει 8 μποφώρ να μη σκιστούν, δεν είναι να κάθομαι να ψάχνω τις παροχές του σπιτιού και να ξεβιδώνω γυψοσανίδες (στο δικό μου εκεί είναι το κολεκτέρ) επειδή θα φύγω 3 μέρες από το σπίτι, άραξε...

Άσε που πολύς κόσμος δε ξέρει καν τι είναι ο συλλέκτης, όχι που είναι και τι κάνει

Στη δική μου περίπτωση δε, μιας και μου λες ότι "δεν το έχω", παίζει να ξέρω δέκα φορές καλύτερα το σπίτι που νοικιάζω από την ιδιοκτήτρια

Το σπίτι όμως δεν είναι αμάξι να αλλάζουμε προληπτικά βρύσες, λάστιχα, καζανάκια, καλώδια, επειδή μπορεί να αστοχήσει κάτι από αυτά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Άσε που πολύς κόσμος δε ξέρει καν τι είναι ο συλλέκτης, όχι που είναι και τι κάνει

καιρός να μάθουμε Δεν είναι μόνο τα σοσιαλ  και οι συναφείς μπούρδες που πρέπει να μας απασχολούν

 

20 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Το σπίτι όμως δεν είναι αμάξι να αλλάζουμε προληπτικά βρύσες, λάστιχα, καζανάκια, καλώδια, επειδή μπορεί να αστοχήσει κάτι από αυτά..

Σίγουρα  γιατί το αμάξι είναι δικό μας και το έχουμε πληρώσει από την τσέπη μας αφ ενός αφετέρου αν δεν το προσέξουμε θα μας στείλει αδιάβαστους Αυτά και δεν συνεχίζω

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hp8 είπε

καιρός να μάθουμε Δεν είναι μόνο τα σοσιαλ  και οι συναφείς μπούρδες που πρέπει να μας απασχολούν

Σίγουρα  γιατί το αμάξι είναι δικό μας και το έχουμε πληρώσει από την τσέπη μας αφ ενός αφετέρου αν δεν το προσέξουμε θα μας στείλει αδιάβαστους Αυτά και δεν συνεχίζω

Εντάξει μάστορά μου, αφού τα ξέρεις τόσο καλά, κάνε εσύ στο σπίτι σου μια προληπτική αλλαγή σε όλους τους σωλήνες / καλώδια και τα συναφή ανά δεκαπέντε - είκοσι χρόνια, και άσε εμάς τους υπόλοιπους τους άσχετους να ζούμε με τον (τεράστιο) κίνδυνο μήπως σκάσει κάνα σωληνάκι στο καζανάκι

Αυτά και δεν συνεχίζω

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Tώρα σοβαρά, ανοίγετε γυψοσανίδες / κουτιά κλπ για να βρείτε τα κολεκτέρ να τα κλείσετε όταν φεύγετε καμιά βδομάδα από το σπίτι, ή τα γράφετε αυτά σε δουλειά να βρισκόμαστε ; 

Εγώ προσωπικά επειδή την έχω πατήσει πολύ άσχημα με τον ίδιο τρόπο (έσκασε σπιράλ στο μπάνιο και η ζημιά ξεπέρασε τις 3.000€) πάντα κλείνω το νερό όταν πρόκειται να λείψω για καμιά βδομάδα.

Επίσης δεν υπάρχει λόγος ούτε να ψάχνεις ούτε να ξηλώνεις, μια χαρά μπορεί να κλείσεις τη βάνα που υπάρχει ακριβώς πριν τον μετρητή, ή αν είναι σε τόσο δύσκολο σημείο μπορείς να βάλεις άλλη σε κάποιο σημείο με εύκολη πρόσβαση.

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εντάξει μάστορά μου, αφού τα ξέρεις τόσο καλά, κάνε εσύ στο σπίτι σου μια προληπτική αλλαγή σε όλους τους σωλήνες / καλώδια και τα συναφή ανά δεκαπέντε - είκοσι χρόνια, και άσε εμάς τους υπόλοιπους τους άσχετους να ζούμε με τον (τεράστιο) κίνδυνο μήπως σκάσει κάνα σωληνάκι στο καζανάκι

Αυτά και δεν συνεχίζω

Ακριβώς επειδή κανένας δεν κάνει προληπτικές αλλαγές στους σωλήνες, καλό να κλείνουν το νερό όταν λείπουν για μεγάλο διάστημα.

Όποιος θέλει βέβαια :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...