Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή φουσκωμένου λογαριασμού νερού λόγω διαρροής σε ενοικιαζόμενο σπίτι


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Ορθή χρήση είναι να σηκώνω τις τέντες όταν έχει 8 μποφώρ να μη σκιστούν, δεν είναι να κάθομαι να ψάχνω τις παροχές του σπιτιού και να ξεβιδώνω γυψοσανίδες (στο δικό μου εκεί είναι το κολεκτέρ) επειδή θα φύγω 3 μέρες από το σπίτι, άραξε...

Άσε που πολύς κόσμος δε ξέρει καν τι είναι ο συλλέκτης, όχι που είναι και τι κάνει

Στη δική μου περίπτωση δε, μιας και μου λες ότι "δεν το έχω", παίζει να ξέρω δέκα φορές καλύτερα το σπίτι που νοικιάζω από την ιδιοκτήτρια

Το σπίτι όμως δεν είναι αμάξι να αλλάζουμε προληπτικά βρύσες, λάστιχα, καζανάκια, καλώδια, επειδή μπορεί να αστοχήσει κάτι από αυτά...

Το καζανάκι σου, δεν έχει βανα να απομονωνει την παροχή νερού ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το καζανάκι σου, δεν έχει βανα να απομονωνει την παροχή νερού ?

Καλώς τον, είχαμε αρχίσει να ανησυχούμε!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το καζανάκι σου, δεν έχει βανα να απομονωνει την παροχή νερού ?

Και αν σκάσει το σωληνάκι απο τον νιπτήρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Tώρα σοβαρά, ανοίγετε γυψοσανίδες / κουτιά κλπ για να βρείτε τα κολεκτέρ να τα κλείσετε όταν φεύγετε καμιά βδομάδα από το σπίτι, ή τα γράφετε αυτά σε δουλειά να βρισκόμαστε ; 

Πας στην αλλη ακρη για να δικαιολογήσεις την αποψη σου.Δεν ειναι και επιστήμη να βρεις και να κλείσεις μια βανα.Αμα ηταν δικο σου το σπιτι μια χαρα θα την έβρισκες και θα την εκλεινες.Εγω στη θεση του ιδιοκτητη θα αναλάμβανα τις ζημιες αλλα το νερο θα το πληρωνε ο ενοικιαστης μονος του

34 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το καζανάκι σου, δεν έχει βανα να απομονωνει την παροχή νερού ?

Σας εφαγε ουτε ένας δεν το πετυχε.

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Tώρα σοβαρά, ανοίγετε γυψοσανίδες / κουτιά κλπ για να βρείτε τα κολεκτέρ να τα κλείσετε όταν φεύγετε καμιά βδομάδα από το σπίτι, ή τα γράφετε αυτά σε δουλειά να βρισκόμαστε ; 

Εντάξει υπερβάλλεις, στα περισσότερα σπίτια αυτά είναι σε εμφανή σημεία. Πχ κάτω από τον νεροχύτη της κουζίνας είναι ο κεντρικός μαζί με το ζεστό και το κρύο, νιπτήρας μπάνιου, καζανάκι, μπιντες κοκ έχουν τις δικές τους βάνες από πίσω, κλείνεις μόνο τον κεντρικό και τελείωσες. Τώρα αν έχει κλείσει ο ιδιοκτήτης με γυψοσανίδες τους διακοπτες και δεν είναι προσβάσιμοι η εύκολο να εντοπιστούν και πρέπει να γίνεις ο ντετέκτιβ Ματλοκ για να τους βρεις, ε κακό του κεφαλιού του. 

Γενικά πάντως, συμφωνώ με την αποψη πως αυτά πρέπει να πληρωθούν από τον ιδιοκτήτη γιατί δεν εμπίπτουν σε κακή χρήση. 

Τώρα θα είχε ενδιαφέρον νομικά να μάθουμε τι ισχύει η αν πήγαιναν δικαστικως ποιος έχει δίκιο. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agiannesg59 είπε

Πας στην αλλη ακρη για να δικαιολογήσεις την αποψη σου.Δεν ειναι και επιστήμη να βρεις και να κλείσεις μια βανα.Αμα ηταν δικο σου το σπιτι μια χαρα θα την έβρισκες και θα την εκλεινες.Εγω στη θεση του ιδιοκτητη θα αναλάμβανα τις ζημιες αλλα το νερο θα το πληρωνε ο ενοικιαστης μονος του

Σας εφαγε ουτε ένας δεν το πετυχε.

Εμενα το κολεκτερ βρισκεται πισω απο το πλυντηριο.Επισης οι βανες δεν κλεινουν πλεον με το χερι(μινι βάνες) .Αν λειπω καιρο τις κλεινω .Σαβ/κο δεν τις κλεινω που θα έπρεπε και τότε να το κανω.

Δεν το κανει κανεις ομως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Εμενα το κολεκτερ βρισκεται πισω απο το πλυντηριο.Επισης οι βανες δεν κλεινουν πλεον με το χερι(μινι βάνες) .Αν λειπω καιρο τις κλεινω .Σαβ/κο δεν τις κλεινω που θα έπρεπε και τότε να το κανω.

Δεν το κανει κανεις ομως...

Αυτά οφείλονται κυρίως στο ότι δεν τα χρησιμοποιεί κανένας αυτά και αν περάσουν τα χρονια είναι δύσκολο να κινηθούν ακόμα και καινούργιες να είναι. 

Για να γίνει διαρροή σε δύο ημέρες απουσίας πρέπει να είσαι γκαντέμης, όχι πως αποκλείεται βέβαια. Για διακοπές όμως που είναι πιο πολλές μέρες πρέπει να κλείνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτά οφείλονται κυρίως στο ότι δεν τα χρησιμοποιεί κανένας αυτά και αν περάσουν τα χρονια είναι δύσκολο να κινηθούν ακόμα και καινούργιες να είναι. 

Για να γίνει διαρροή σε δύο ημέρες απουσίας πρέπει να είσαι γκαντέμης, όχι πως αποκλείεται βέβαια. Για διακοπές όμως που είναι πιο πολλές μέρες πρέπει να κλείνουν. 

Εσπασε το Φιλτρο νερου της κουζινας σε εργασιμες ωρες χειμωνα με χαλια στρωμενα....Ασε. ευτύχως που το νερο ετρεχε στις σκαλες των κοινοχρηστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Εσπασε το Φιλτρο νερου της κουζινας σε εργασιμες ωρες χειμωνα με χαλια στρωμενα....Ασε. ευτύχως που το νερο ετρεχε στις σκαλες των κοινοχρηστων.

Μεγάλη γκαντεμιά..... Απλά δεν γίνεται να κλείνεις τον κεντρικό οπότε φεύγεις. Το δικό μας φίλτρο είναι μεταλλικό. 

Στο παρελθόν μας είχε σπάσει κεντρικός σωλήνας εξωτερικός στον ακάλυπτο, το νερό κυλούσε χαμηλα και έφευγε από ένα φρεάτιο. 500 ευρώ λογαριασμός, το μαθαμε μόνο όταν μας κόλλησε ειδοποίηση στην πόρτα ο υπάλληλος καταμέτρησης ότι είχαμε υπερβολική κατανάλωση. 

Χρόνια μετά, κάποιοι προσπάθησαν να μας σπάσουν σωλήνα πάλι στον ακάλυπτο κοντά στο ίδιο σημείο για να κλέψουν το μέταλλο. Το νερό ακουγόταν δυνατά 4 ημέρες, εγώ ο χαζός άκουγα το νερό να τρέχει από άλλο μέρος και νόμιζα ότι δεν ήταν από εμάς, δεν κατεβηκα κάτω να δω τι γίνεται, 350 ευρώ λογαριασμός...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μεγάλη γκαντεμιά..... Απλά δεν γίνεται να κλείνεις τον κεντρικό οπότε φεύγεις. Το δικό μας φίλτρο είναι μεταλλικό. 

Στο παρελθόν μας είχε σπάσει κεντρικός σωλήνας εξωτερικός στον ακάλυπτο, το νερό κυλούσε χαμηλα και έφευγε από ένα φρεάτιο. 500 ευρώ λογαριασμός, το μαθαμε μόνο όταν μας κόλλησε ειδοποίηση στην πόρτα ο υπάλληλος καταμέτρησης ότι είχαμε υπερβολική κατανάλωση. 

Χρόνια μετά, κάποιοι προσπάθησαν να μας σπάσουν σωλήνα πάλι στον ακάλυπτο κοντά στο ίδιο σημείο για να κλέψουν το μέταλλο. Το νερό ακουγόταν δυνατά 4 ημέρες, εγώ ο χαζός άκουγα το νερό να τρέχει από άλλο μέρος και νόμιζα ότι δεν ήταν από εμάς, δεν κατεβηκα κάτω να δω τι γίνεται, 350 ευρώ λογαριασμός...... 

Την λυση θα την δωσουν οι εξυπνες συσκευες/σπιτι.Ηλεκτροβάνα θα κλεινει την παροχη οποτε λειπεις απο το σπιτι,παρατηρειται συνεχης ροη νερου,αισθητήρας πλημμύρας και οτι αλλο ευφάνταστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συμβολαιο σας, αν εχετε, καπου αναφερεται οτι θα παραδοθει το ακινητο με ολους τους λογσμους ΔΕΚΟ εξωφλημενους...οποτε λογσμος ειναι και αυτος.. αυτο λεει η λογικη μου. Ο νομος ισως το βλεπει αλλοιως.

Εχεις δωσει εγγυηση φανταζομαι, το ρολοι στο ονομα σου;...

Εγω στη θεση σου θα προτεινα μισα μισα...με ιδιοκτητη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

12 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Ε κοίτα, δεν είναι κάτι για το οποίο φέρει ευθύνη ο ενοικιαστής, δεν υπάρχει η έννοια κακής χρήσης εν προκειμένω, ...

Αυτό είναι πολύ "debatable".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε αιτηση στην ευδαπ και θα πληρωσεις το 50% του λογαριασμου.Ειχε συμβει σε μενα παρομοιο γεγονος το 2006.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και στον αποπάνω φίλο, συνέβη και σ' εμένα παρόμοιο περιστατικό πέρυσι, με καζανάκι κι εμένα.

Επειδή κι εγώ έχω την ατυχία να πιάνουν τα χέρια μου, αναγκάστηκα να βρω γνωστό μου υδραυλικό και να του ζητήσω να μου κόψει μια απόδειξη με ημερομηνία ενδιάμεση του λογαριασμού (το διάστημα που αναφέρει και η ΕΥΑΘ), στην οποία αναφερόταν παροχή υπηρεσιών και συγκεκριμένα αλλαγή καζανακίου λόγω παλαιότητας.

Του πλήρωσα το ΦΠΑ (50€ υποτιθέμενη ζημιά) + ένα 10ρικο να πιει μια μπύρα και κάπως έτσι γλίτωσα το 50% του λογαριασμού (πλήρωσα 600 αντί για 1200€).

Μοναδική προϋπόθεση για να γίνει δεκτή η αίτησή σου, είναι να μην έχει λήξει ο λογαριασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...