Προς το περιεχόμενο

Rapid test Δωρεάν


Thukididis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, dbrillis είπε

Αχ, συγνώμη. Γιατί αναγκάστηκες;; 

Γιατί στην χώρα που ο περισσότερος κόσμος "αναγκάζεται" να εργασθεί για τον βασικό μισθό, 40ευρω τον μήνα είναι σοβαρό πλήγμα. 

Οι περισσότεροι καταλαβαίνετε και παραδέχεστε οτι το μέτρο είναι εμμέσως εκβιαστικό, μην το ρίχνεται στην παλαβή.

Γιατί κάποιοι ξύνεστε και τρώγεστε με όλα τα νήματα περί κορονοϊού;

Έγινε υποχρεωτικό το εμβόλιο και παρανομεί κάποιος που δεν το κάνει; Δικαίωμα του καθενός δεν είναι; Μην γίνεστε εριστικοί, δεν μπορεί να γνωρίζεται γιατί κάποιος δεν επιθυμεί να κάνει το εμβόλιο. Δεν φοβούνται όλοι την αλλαγή του DNA ούτε το 5G, μεγάλα παιδιά είμαστε, ας είμαστε λίγο πιο διακριτικοί.

2 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Πάντως όσα barcode για rapid test σκανάρω με την εφαρμογή covidfree βγαίνουν άκυρα, είτε το test έχει κλείσει 48ωρο, είτε όχι.

Τους λέω άκυρο, τους δείχνω την οθόνη του κινητού με το κόκκινο απαγορευτικό που γράφει άκυρο και "ψαρώνουν". 😄

Οπότε στα rapid test κοιτάζω ημερομηνία.

Οσα πιστοποιητικά εμβολιασμού σκάναρα, βγήκαν έγκυρα.

Το Σάββατο έκανα rapid και επειδή την προηγούμενη εβδομάδα δεν πρόλαβα να το δω ως έγκυρο(περασαν οι 48 ώρες), όταν εκτύπωσα το πιστοποιητικό το είδα με τα μάτια μου να βγαίνει έγκυρο την ίδια μέρα. Γενικά πάντως η εφαρμογή έχει αρκετά θέματα οπότε υποχρεωτικά καταλήγουμε στον οπτικό έλεγχο .

 

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Ερώτηση. 

Είμαι εμβολιασμενος και θέλω να πάω σε ένα νοσοκομείο για κάποιες προληπτικές εξετάσεις. 

Μου είπε κάποιος ότι για να μπούνε όλοι μέσα στο νοσοκομείο χρειάζονται πρόσφατο rapid test. 

Πήρα τηλέφωνο το νοσοκομείο και δηλώνουν ότι δεν γνωρίζουν κάτι, με παραπέμπουν σε άλλα νούμερα που μιλάνε συνεχώς..... 

Edit: @Liverpool89Είτε κάνεις μοριακό test για να είσαι σίγουρος, είτε κάνεις δεύτερο rapid, αν το δεύτερο βγει θετικό τότε ξέρεις, αν αρνητικό, κανείς και ένα τρίτο μετά για να δεις αν βγει αρνητικό. Προκειμένου βέβαια να μην ταλαιπώρησε, καλύτερα μοριακό μια και καλή. 

Κάτι πήρε και μένα το αυτί μου αλλά εδώ τα ΦΕΚ εκδίδονται μια μέρα μετά την ισχύ των μέτρων :D

(για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω ψάξει)

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Dynamics είπε

Στην ιχνηλάτηση που ίσως σου ζητήσουν βάλε κ εμένα έχω τεράστια ανάγκη να λείψω με άδεια 7 μέρες από την δουλειά 😬

τί είπες τωρα, δεν το είχα σκεφτει. μμμμμμ και εχω και έτοιμο το κρουσμα!! :P

 

2 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Πάντως όσα barcode για rapid test σκανάρω με την εφαρμογή covidfree βγαίνουν άκυρα, είτε το test έχει κλείσει 48ωρο, είτε όχι.

Τους λέω άκυρο, τους δείχνω την οθόνη του κινητού με το κόκκινο απαγορευτικό που γράφει άκυρο και "ψαρώνουν". 😄

Οπότε στα rapid test κοιτάζω ημερομηνία.

Οσα πιστοποιητικά εμβολιασμού σκάναρα, βγήκαν έγκυρα.

ασχολεισαι ακομα με την εφαρμογη? δεν δουλευει σχεδον ποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε οτι ειμαι μεσα σπιτι και δεν έχω πάει πουθενα, εχω ενημερωσει την δουλεια (καλα αθλιοι, μου ελεγαν αν οντως ο φαρμακοποιός το δηλωσε και τετοια), το ειπα στους δικους μου.

Αυριο μονο θα πάω για το μοριακο και θα προσεχω οσο μπορω. 

Τωρα για τις δεκα μερες καραντινα αν βγει και το μοριακο θετικο τι προβλέπεται απο την εργασια και απο την μερια μου;

Πρεπει εγω να κανω δηλωσω παλι στο εργανη οτι βγηκα θετικος με το πιο πρόσφατο τεστ; Οι μερες που θα κατσω πληρωνονται ή απλα καθεσαι; Το ρωταω γιατί μπορει να με πουν καμια εξυπναδα απο την εργασία.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τα σχόλια σας.

Πήρε τηλ στον ΕΟΔΥ και ρώτησα.

Προς ενημέρωση όλων 

Αφού κανείς την πρώτη δόση του εμβολίου ζητάς από το κέντρο υγείας που θα σου το κάνουν βεβαίωση ότι έχεις κάνει την πρώτη δόση του εμβολίου.

Μετά μπορείς άφοβα και δωρεάν σε οποιοδήποτε κλιμάκιο του ΕΟΔΥ δωρεάν rapid test μέχρι την Δεύτερη δόση του εμβολίου.

Μετά την δεύτερη δόση μου είπαν το πιστοποιητικό βγαίνει άμεσα την επόμενη μέρα εάν όχι την επόμενη την μεθεπόμενη σίγουρα. Δεν χρειάζεται 14 ημέρες μετά την δεύτερη δόση να περιμένει κανείς για την έκδοση της βεβαίωσης .

Αυτά μου είπαν στο τηλ του ΕΟΔΥ μετά από μισή ώρα αναμονή στα τηλέφωνα τους κατάφερα όμως να βγάλω γραμμή

Καλή συνέχεια σε όλους!!!

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Thukididis είπε

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τα σχόλια σας.

Πήρε τηλ στον ΕΟΔΥ και ρώτησα.

Προς ενημέρωση όλων 

Αφού κανείς την πρώτη δόση του εμβολίου ζητάς από το κέντρο υγείας που θα σου το κάνουν βεβαίωση ότι έχεις κάνει την πρώτη δόση του εμβολίου.

Μετά μπορείς άφοβα και δωρεάν σε οποιοδήποτε κλιμάκιο του ΕΟΔΥ δωρεάν rapid test μέχρι την Δεύτερη δόση του εμβολίου.

Μετά την δεύτερη δόση μου είπαν το πιστοποιητικό βγαίνει άμεσα την επόμενη μέρα εάν όχι την επόμενη την μεθεπόμενη σίγουρα. Δεν χρειάζεται 14 ημέρες μετά την δεύτερη δόση να περιμένει κανείς για την έκδοση της βεβαίωσης .

Αυτά μου είπαν στο τηλ του ΕΟΔΥ μετά από μισή ώρα αναμονή στα τηλέφωνα τους κατάφερα όμως να βγάλω γραμμή

Καλή συνέχεια σε όλους!!!

Κάτι δεν σου είπαν ή δεν μας λες σωστά, το rapid test είναι δωρεάν για όλους ανεξαρτήτως αν είναι πλήρως ή μερικώς εμβολιασμένοι ή ανεμβολίαστοι.

Το γνωρίζω από πρώτο χέρι μια και έκανα την Τετάρτη, πριν το κάνω δεν έλεγξαν απολύτως τίποτα, απλά σημείωσαν σε ένα βιβλίο ονοματεπώνυμο, ΑΜΚΑ, και νούμερο κινητού τηλ.

Επίσης με ενημέρωσαν πως το κάνουν σε όλους αλλά το σύστημα βεβαίωση θα μου βγάλει μόνο αν είμαι πλήρως εμβολιασμένος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάτι δεν σου είπαν ή δεν μας λες σωστά, το rapid test είναι δωρεάν για όλους ανεξαρτήτως αν είναι πλήρως ή μερικώς εμβολιασμένοι ή ανεμβολίαστοι.

Το γνωρίζω από πρώτο χέρι μια και έκανα την Τετάρτη, πριν το κάνω δεν έλεγξαν απολύτως τίποτα, απλά σημείωσαν σε ένα βιβλίο ονοματεπώνυμο, ΑΜΚΑ, και νούμερο κινητού τηλ.

Επίσης με ενημέρωσαν πως το κάνουν σε όλους αλλά το σύστημα βεβαίωση θα μου βγάλει μόνο αν είμαι πλήρως εμβολιασμένος.

 

Μια ερώτηση. Δωρεάν στο έγραψε ο γιατρός ή πηγές μόνος σου στο φαρμακείο και το ψάχνουν από τον ΑΜΚΑ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μια ερώτηση. Δωρεάν στο έγραψε ο γιατρός ή πηγές μόνος σου στο φαρμακείο και το ψάχνουν από τον ΑΜΚΑ; 

Δεν μου έγραψε κανένας τίποτα, απλά πήγα εκεί που είναι κλιμάκιο του εοδυ καθημερινά και το έκανα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thukididis είπε

Μετά μπορείς άφοβα και δωρεάν σε οποιοδήποτε κλιμάκιο του ΕΟΔΥ δωρεάν rapid test μέχρι την Δεύτερη δόση του εμβολίου.

 Όχι όμως για χρήση στη δουλειά σου.

Δωρεάν μπορείς να κάνεις και τώρα, ανεμβολίαστος. Αλλά και πάλι, μόνο για ενημέρωση και όχι για χρήση στη δουλειά σου.

1 ώρα πριν, Thukididis είπε

  Μετά την δεύτερη δόση μου είπαν το πιστοποιητικό βγαίνει άμεσα την επόμενη μέρα εάν όχι την επόμενη την μεθεπόμενη σίγουρα. Δεν χρειάζεται 14 ημέρες μετά την δεύτερη δόση να περιμένει κανείς για την έκδοση της βεβαίωσης.

Το πιστοποιητικό βγαίνει όποτε σου είπαν. Δε σημαίνει ότι θεωρείσαι πλήρως εμβολιασμένος όμως.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

αχολεισαι ακομα με την εφαρμογη? δεν δουλευει σχεδον ποτε. 

Υποτίθεται πως με αυτό τον τρόπο θα γινόταν η διαδικασία.Μας έδωσε η εταιρία 1 κινητό με την εφαρμογή και να μην επιτρέψουμε την είσοδο σε κανέναν που δεν έχει ενεργό rapid test η πιστοποιητικό νόσησης η εμβολιασμού, είτε είναι υπάλληλος η συνεργάτης η επισκέπτης.

Απλά θα το χρησιμοποιούμε μόνο για τα πιστοποιητικά εμβολιασμού.

Αυτό που έχω παρατηρήσει, είναι πως οι εμβολιασμένοι υπάλληλοι αυξάνονται.Αυτούς τους έχουμε σημειώσει, κάναμε 1 φορά έλεγχο στο πιστοποιητικό τους και μετά τουλάχιστον εγώ δεν τους ενοχλώ καν εφόσον τους θυμάμαι φυσιογνωμικά και το ονοματεπώνυμό τους.

Αναρωτιέμαι όμως, ποιός υπάλληλος θα ερχόταν για εργασία χωρίς rapid test σε ισχύ;Εφόσον το διαγνωστικό κέντρο καταχωρεί το αποτέλεσμα και φαίνεται στον εργοδότη.Δεν θα ασχοληθεί η εταιρία του να τον ενημερώσει;Εχει όμως λογική γιατί η ουσία είναι να μην μπεί στον χώρο εργασίας ούτε για λίγες ώρες.

Το θέμα όμως είναι πως το rapid test του καθένα λήγει διαφορετική ώρα και ημέρα, οπότε σε όσους έλεγξα, σημείωσα ημερομηνία που έγινε το rapid test με την λογική να μην τους ενοχλώ για 7 ημέρες, το έκανα για δική μου διευκόλυνση.

Ομως υποτίθεται πως έχουμε την υποχρέωση να ελέγχουμε όσους μπαίνουν κάθε μέρα και όχι να είμαστε υποχρεωμένοι να θυμόμαστε φυσιογνωμίες και ονοματεπώνυμα.Επίσης ο ίδιος υπάλληλος μπορεί πχ να μπεί, να βγεί μετά απο 1 ώρα, μετά να μπεί μετά απο 6-7 ώρες και μετά να σχολάσει. 😄

Το καλό της υπόθεσης, είναι πως μιλάμε για διψήφιο αριθμό υπαλλήλων, αλλιώς θα έπαιρνα χάπια. 😆

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα εκανα μοριακο σημερα, το αποτέλεσμα θα βγει το βράδυ ή αυριο το πρωί θα με πάρουν τηλέφωνο.

Με πήρε ομως η πολιτικη προστασία και με ενημέρωσε οτι πρέπει να μαι σε καραντίνα και οτι γι αυτούς ειμαι θετικος, τους ενημερωσα οτι εκανα μοριακο, ακομα και αν βγει αρνητικο θα ειμαι θετικος για αυτούς, εκτος αν ο μικροβιολόγος επικοινωνησει με τον εοδυ και αλλαξουν το αποτελεσμα.

Με τόνισε οτι έπρεπε να πω το φαρμακοποιό να μην το δηλωσει το αποτέλεσμα και πως επρεπε το νοσοκομείο να με είχαν κάνει μοριακο τεστ, ενω την ειπα πως εγω την ιδια ωρα πηγα στο νοσοκομείο της περιοχης μου και δεν με εκαναν μοριακο τεστ και οτι δεν φταιω εγω για αυτο. Μου απάντησε λογικα ακολουθούν αλλο πρωτόκολλο. 

Το αρνητικό μοριακο δεν αναιρει το θετικο ραπιτ γι'αυτους.

Στην ουσια αν το μοριακο βγει αρνητικο εγω θα πάρω πιστοποιητικό νοσησης εικονικο χωρις να το θελω. Και αν ο μικροβιολογος το δηλωσει στο ΗΔΙΚΑ σαν αρνητικο θα μπερδευτουν τα πράγματα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εοδυ-πολιτική προστασία-φαρμακεία-νοσοκομεία δεν μπορούν ακόμα να συνεννοηθούν μεταξύ τους μετά από 1μιση χρόνο πανδημίας! Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάμε η να κλαίμε με τα χάλια τους!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Κάτι δεν σου είπαν ή δεν μας λες σωστά, το rapid test είναι δωρεάν για όλους ανεξαρτήτως αν είναι πλήρως ή μερικώς εμβολιασμένοι ή ανεμβολίαστοι.

Το γνωρίζω από πρώτο χέρι μια και έκανα την Τετάρτη, πριν το κάνω δεν έλεγξαν απολύτως τίποτα, απλά σημείωσαν σε ένα βιβλίο ονοματεπώνυμο, ΑΜΚΑ, και νούμερο κινητού τηλ.

Επίσης με ενημέρωσαν πως το κάνουν σε όλους αλλά το σύστημα βεβαίωση θα μου βγάλει μόνο αν είμαι πλήρως εμβολιασμένος.

 

εγω που πηγα σε κλιμακιο του εοδυ να κανω ραπιντ τεστ με ρωτησαν ειστε εμβολιασμενος?

τους λεω οχι

μου λενε δυστυχως πρεπει να πατε σε ιδιωτη να κανετε ραπιντ τεστ.

16 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δεν μου έγραψε κανένας τίποτα, απλά πήγα εκεί που είναι κλιμάκιο του εοδυ καθημερινά και το έκανα.

και πως στο εκαναν δωρεαν

αφου λενε οτι δωρεαν ραπιντ τεστ κανουν μονο οι εμβολιασμενοι

εσυ πως το εκανες δωρεαν

κατι δεν μας λες...

εαν ειναι πες μας το μυστικο σου να το κανουμε και εμεις δωρεαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Georgram είπε

Εοδυ-πολιτική προστασία-φαρμακεία-νοσοκομεία δεν μπορούν ακόμα να συνεννοηθούν μεταξύ τους μετά από 1μιση χρόνο πανδημίας! Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάμε η να κλαίμε με τα χάλια τους!

Πραγματικά δεν ξερω τι γίνεται. Εμενα με ειπαμε οτι γραφω παραπάνω. Ειμαι θετικο κρουσμα γι'αυτους, επρεπε το νοσοκομείο να με ειχε κανει χτες μοριακο, ενώ αυτη απο το νοσοκομείο πηγε μεσα να ρωτήσει άλλον υπεύθυνο και με ειπε οτι δεν θα σε κάνουμε μοριακό γιατι βγηκε θετικο το ραπιτ. Ενω σημερα αυτη στο τηλεφωνο τονισε οτι στο νοσοκομείο επρεπε να με ειχαν κανει το μοριακό εντος 24 ωρων. Αλλα ακολουθούν αλλο πρωτόκολλο. 

Ιδια χωρα, ιδια δεδομενα, ιδιες περιπτωσεις, αλλα πρωτόκολλα ουτε που καταλαβαίνω γιατι τα απλα τα κάνουν πολυ δύσχρηστα. 

Βγηκες θετικος με ραπιτ, κανε μοριακο να ειναι επιβεβαιωμένο να κατσεις σπιτι. Να ξερεις τι σου γίνεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Πηγα εκανα μοριακο σημερα, το αποτέλεσμα θα βγει το βράδυ ή αυριο το πρωί θα με πάρουν τηλέφωνο.

Με πήρε ομως η πολιτικη προστασία και με ενημέρωσε οτι πρέπει να μαι σε καραντίνα και οτι γι αυτούς ειμαι θετικος, τους ενημερωσα οτι εκανα μοριακο, ακομα και αν βγει αρνητικο θα ειμαι θετικος για αυτούς, εκτος αν ο μικροβιολόγος επικοινωνησει με τον εοδυ και αλλαξουν το αποτελεσμα.

Με τόνισε οτι έπρεπε να πω το φαρμακοποιό να μην το δηλωσει το αποτέλεσμα και πως επρεπε το νοσοκομείο να με είχαν κάνει μοριακο τεστ, ενω την ειπα πως εγω την ιδια ωρα πηγα στο νοσοκομείο της περιοχης μου και δεν με εκαναν μοριακο τεστ και οτι δεν φταιω εγω για αυτο. Μου απάντησε λογικα ακολουθούν αλλο πρωτόκολλο. 

Το αρνητικό μοριακο δεν αναιρει το θετικο ραπιτ γι'αυτους.

Στην ουσια αν το μοριακο βγει αρνητικο εγω θα πάρω πιστοποιητικό νοσησης εικονικο χωρις να το θελω. Και αν ο μικροβιολογος το δηλωσει στο ΗΔΙΚΑ σαν αρνητικο θα μπερδευτουν τα πράγματα. 

 

βασικα αν βγει αρνητικο (που ειναι δυσκολο) θα παρεις τσαμπα πιστ. νοσησης και δεν θα εχεις και covid. μια χαρα θα σου κατσει.

οσο για την οργανωση, τα ειπαμε και αλλου, τραγωδία...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

βασικα αν βγει αρνητικο (που ειναι δυσκολο) θα παρεις τσαμπα πιστ. νοσησης και δεν θα εχεις και covid. μια χαρα θα σου κατσει.

οσο για την οργανωση, τα ειπαμε και αλλου, τραγωδία...

Οτι βγει σε κανουν να θεωρεις τον εαυτο σου χαζο. Τωρα αν βγει αρνητικο και το δηλωσει δεν ξερω τι μέλλει γενέσθαι, αν βγει θετικό οκ, συνεχιζω. 

Εντωμεταξυ στο εφκα που πήρα για την αναρρωτική θέλει ενα σωρο χαρτια για να βγει, εγω ο ίδιος δεν μπορω να πάω στο νοσοκομείο να παρω γνωμάτευση από γιατρο, η γυναίκα ειναι καραντίνα , οι γονεις ειναι μακρια. Βλέπω απλα να μην πληρωνομαι. Γιατι ολα αυτά κανονικα έπρεπε να γίνονται αυτόματα. Πώς να το τρεξω αφού ειμαι καραντινα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...