Προς το περιεχόμενο

Οριστικό: Τετραετή τα τμήματα Εφαρμοσμένων Επιστημών- Δυνατότητα στους πτυχιούχους να κάνουν μόνο Μεταπτυχιακά και όχι Διδακτορικά- ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΤΕΙ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Διαχρονικά παραδείγματα ότι δεν ισχύει ότι τα ΑΕΙ είναι υψηλόβαθμα και τα ΤΕΙ χαμηλόβαθμα είναι το ΤΕΙ Φυσικοθεραπείας με 17 για αρκετά χρόνια και τα ΑΕΙ γεωλογίας Πάτρας (10.000), το τμήμα Ωκεανογραφίας (νομίζω 7.000 μόρια) και κάτι φιλολογίες (Γαλλικές, Ιταλικές, Ισπανικές, Γερμανικές).

Μόνο το παραπάνω απόσπασμα θα σχολιάσω.

΄Οταν κάνεις μια σύγκριση, νομίζω ότι είναι σωστό να συγκρίνεις ένα ίδιο αντικείμενο σπουδών των ΑΕΙ με το αντίστοιχο των ΤΕΙ.

Αν κάποιος ήθελε να γίνει Κοινωνικός Λειτουργός ή Συντηρητής αρχαιοτήτων ή Λογοθεραπευτής ή Φυσικοθεραπευτής ή Αισθητικός ή Μαιευτής ή Οπτικός κτλ, έπρεπε υποχρεωτικά η πρώτη του επιλογή να ήταν τα ΤΕΙ καθώς αυτές οι ειδικότητες δεν προσφέρονταν στα ΑΕΙ με αποτέλεσμα αυτά τα τμήματα να είχαν αυξημένα μόρια εισαγωγής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Sibyl είπε

Μόνο το παραπάνω απόσπασμα θα σχολιάσω.

΄Οταν κάνεις μια σύγκριση, νομίζω ότι είναι σωστό να συγκρίνεις ένα ίδιο αντικείμενο σπουδών των ΑΕΙ με το αντίστοιχο των ΤΕΙ.

Αν κάποιος ήθελε να γίνει Κοινωνικός Λειτουργός ή Συντηρητής αρχαιοτήτων ή Λογοθεραπευτής ή Φυσικοθεραπευτής ή Αισθητικός ή Μαιευτής ή Οπτικός κτλ, έπρεπε υποχρεωτικά η πρώτη του επιλογή να ήταν τα ΤΕΙ καθώς αυτές οι ειδικότητες δεν προσφέρονταν στα ΑΕΙ με αποτέλεσμα αυτά τα τμήματα να είχαν αυξημένα μόρια εισαγωγής.

Αυτό ακριβώς θέλω να πω. Ότι στη νοοτροπία όσων κράζουν τα ΤΕΙ, τα ΤΕΙ είναι ένα πράγμα. Και όταν λένε πανεπιστήμια σκέφτονται την ιατρική και τη νομική. Τα ΤΕΙ είναι πολύ ετερογενή, με τόσο διαφορετικά αντικείμενα και όμως θεωρούνται το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

Αυτό ακριβώς θέλω να πω. Ότι στη νοοτροπία όσων κράζουν τα ΤΕΙ, τα ΤΕΙ είναι ένα πράγμα. Και όταν λένε πανεπιστήμια σκέφτονται την ιατρική και τη νομική. Τα ΤΕΙ είναι πολύ ετερογενή, με τόσο διαφορετικά αντικείμενα και όμως θεωρούνται το ίδιο.

 

Έχουν τελείως διαφορετική φιλοσοφία τα ΤΕΙ , ή τα Πανεπιστήμια εφαρμοσμένων Επιστημών ( όπως θες πες τα) από τα Πανεπιστήμια.

Το διαπίστωσα όταν έκανα το ΜΒΑ μου στην ΑΣΟΕΕ ( νυν Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών), από το ΤΕΙ που τελείωσα.

Δεν υπάρχει ανώτερο ή κατώτερο. Άλλη φιλοσοφία έχει το ένα άλλη το άλλο, και έτσι είναι και στο ΕΞωτειρκό, σε χώρες  που έχουν αυτό το σύστημα όπως η Γερμανία, Ολλανδία κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Αυτό είναι στη Γερμανία και στην Ολλανδία που αναφέρεσαι και έχεις δίκιο, αλλά αυτοί δεν το αντιμετωπίζουν ως διαχωρισμό όπως εδώ. Εννοώ υπάρχουν ειδικότητες στην Γερμανία που είναι από Fachhonschule και πληρώνονται καλύτερα από εκείνους που έχουν τελειώσει Uni.

Επίσης ειδικά η Γερμανία που είναι μια βιομηχανική χώρα, οι απόφοιτοι FH έχουν μεγάλυτερη απορροφητικότητα από τους Uni

Έχω συμφοιτητές μου από το ΤΕΙ που έφυγαν για μάστερ και για εργασία στην Αγγλία και δεν τους είπαν ποτέ τίποτα εκεί του τύπου " Α έχεις τελειώσει ΤΕΙ, άρα είσαι κατώτερος κλπ" και σου μιλάω για άτομα που έκαναν master σε πανεπιστήμια όπως του Bristol, Manchester κλπ.

Ποια η διαφορά του uni  και του fh στην Γερμανία? Εγώ προσωπικά δεν ξέρω το εκπαιδευτικό τους σύστημα,πως ακριβώς είναι?δηλαδη έχουν δημοτικό/γυμνασιο/λύκειο και μετά τι? Γράφουν εξετάσεις για να μπουν στον πανεπιστήμιο όπως εμας δηαλδη? Πανελληνιες η πληρώνουν για να μπουν σε πανεπιστήμιο? Επίσης έχουν πανεπιστήμια όπως είπαμε δηλαδή (universtitat) τι άλλο έχουν? Έχουν και κολλέγια\τει\ ΙΕΚ? Ειδικότερα για τα Ιεκ δεν ξέρω εκεί πως αναγνωρίζονται διότι έχω φιλους που έχουν πάει με πτυχίο Ιεκ και δουλεύουν εκεί αλλά έχω και γνωστούς που λένε πως δεν γίνεται να αναγνωριστούν τα πτυχία ικε τους, με τα Ιεκ τι συμβαίνει εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2021 στις 8:47 ΜΜ, airtrelomike13 είπε

Oυτε εμενα με νοιαζουν οι δικες σου αρλουμπες που εναντιτιθεται σε αυτο που αναφερει το αρθρο, ουτε το συμπερασμα σου οτι εγω ψηφιζω το εν λογω κομμα. Κανεναν δεν ψηφιζω. Γιατι ειναι ολοι απατεωνες, ψευτες και οτι μπορεις να φανταστεις. Δεν εχουν μπεσα.

Τα ΤΕΙ ήθελε να τα κανει Πανεπιστημια Εφαρμοσμένων Επιστημών, ο Φίλης όταν ήταν Υπουργός Παιδείας. Το ίδιο του το κόμμα τον μπλόκαρε. Μετά ο Γιαβρόγλου εν μια νυχτί, χωρίς αξιολογηση, χωρις πλανο, χωρις τιποτα εκανε τα ΤΕΙ σε Πανεπιστήμια. Τρομερό αλά Ελληνικό

Σε χώρες όπως η Γερμανία, η Ολλανδία κλπ, υπάρχουν στη τριτοβάθμια εκπαίδευση στο επίπεδο 6, τα Πανεπιστήμια και τα Πανεπιστήμια Εφαρμοσμένων Επιστημών. 

Όλη η φασαρία γίνεται, για το Δημόσιο με το ΠΕ-ΤΕ,  για τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών, μιας και οι περισσότερες σχολές ΤΕΙ έχουν επαγγελματικά δικαιώματα ( λογοθεραπευτες, νοσηλευτες, λογιστες, οδοντοτεχνικες κλπ) σε μια χώρα όπου η φτώχεια, η μιζέρια, οι μισθοί πείνας δεσπόζουν. Λες και αν τα άφηναν έτσι και ήταν όλοι Πανεπιστημιακοί θα άλλαζε κάτι

αν δεν υπήρχαν οι Πανελλήνιες στη μέση,  και πήγαινε ο καθένας όπου ήθελε με πληρωμή όπως γίνεται στη Κύπρο και σε σοβαρές χώρες του Εξωτερικού, κανένας δεν θα έλεγε τίποτα για τα Κολλέγια πιστεψε με.

Τα κολέγια δεν έχουν εγκαταστάσεις. Θες να μου πεις πως υπάρχουν κολέγια στα οποία υπάρχουν εργαστήρια που μπορείς να κάνεις εξάσκηση για να γινεις μηχανικός; που μπορείς να κάνεις κανονική διπλωματική (όχι θεωρητική); το να νοικιάσεις ένα κτήριο, φέρεις 5 θρανία και φτιάχνεις μια καντίνα, δεν σε κάνει πανεπιστήμιο ή πολυτεχνείο. 

6 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Αυτό που πρέπει να ξέρουμε είναι ότι η βάση καθορίζεται από τη ζήτηση, όχι από τη δυσκολία των τμημάτων. Ακόμα και με την κατώτατη βάση εισαγωγής της υπουργού δεν άλλαξε ιδιιαίτερα αυτό (μάλλον χειρότερα τα έκανε γιατί παιδιά με 19 δεν μπήκαν σε σχολές που ήθελαν). Διαχρονικά παραδείγματα ότι δεν ισχύει ότι τα ΑΕΙ είναι υψηλόβαθμα και τα ΤΕΙ χαμηλόβαθμα είναι το ΤΕΙ Φυσικοθεραπείας με 17 για αρκετά χρόνια και τα ΑΕΙ γεωλογίας Πάτρας (10.000), το τμήμα Ωκεανογραφίας (νομίζω 7.000 μόρια) και κάτι φιλολογίες (Γαλλικές, Ιταλικές, Ισπανικές, Γερμανικές).

Αυτοί από εξωτερικό κατά βάση είναι όσοι δεν μπόρεσαν ούτε την βάση να πιάσουν και πάνε να γίνουν γιατροί στη Ρουμανία και τη Βουλγαρία. 

Ένα άλλο πράγμα που τρώει τα ΤΕΙ είναι ότι οι απόφοιτοι είναι "ακρωτηριασμένοι" επιστημονικά. Πολλά τμήματα φτιάχτηκαν ενώ ήδη υπήρχαν τα Πολυτεχνεία, οπότε φτιάχτηκαν εξορισμού κατώτεροι. 

Βέβαια στην Ελλάδα έχουμε μια λατρεία στο να έχουμε κάποιους θεούς.Πχ εδώ είναι ανήκουστο να συνταγογραφήσει ψυχολόγος φάρμακα, αλλά σε πολιτείες των ΗΠΑ γίνεται https://www.apaservices.org/practice/advocacy/authority/prescribing-psychologists

όπως και οι νοσηλευτές https://human-resources-health.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12960-019-0429-6#citeas

Φυσικά όλα αυτά με κατάλληλη μετεκπαίδευση. Αλλά εδώ βρίσκουμε πιο βολικό να βγάλουμε άχρηστη σύσσωμη μια σχολή, να μην αξιολογούμε μεταπτυχιακά και διδακτορικά και να κολλάμε σε ένα προπτυχισκό.

Τέλος εδώ τσακωνόμαστε (και καλά) ποιος είναι πιο επιστήμονας και ποιος γιατρός θα κάνει μποτοξ γιατί ο γενικός και ο οδοντίατρος δεν είναι καλός αλλά οι δερματολόγοι και κάποιοι ακόμα μόνο θα έπρεπε ενώ σε άλλες χώρες ακόμα και μη γιατροι/οδοντίατροι κάνουν https://www.indeed.com/career-advice/finding-a-job/what-degree-do-you-need-to-give-botox-injections

 

Όλα αυτά τα λέω για να καταλήξω ότι στην Ελλάδα το έχουμε παρακάνει με τα κομπλεξ, θεωρούμε ότι επειδή έγραψες κάτι στα 18 μέχρι τα 118 πρέπει να είισαι θεός, κάτι σαν νομπελίστας ή Ολυμπιονίκης ξέρω γω. Και ότι επειδή κάποιος δεν έγραψε 20 στα 18 του έχουμε το δικαίωμα να ακυρώνουμε όλες τις άλλες επιδόσεις κάποιου από ΤΕΙ από επιστημονικές δημοσιεύσεις μέχρι διδακτορικά επειδή το πρώτο του πτυχίο δεν ήταν ΑΕΙ.

Παλιά που δεν υπήρχαν τα ΤΕΙ υπήρχε το μικρό πολυτεχνείο όπου αποφοιτουσες ως υπομηχανικος. Εκεί στηρίχθηκαν και φτιάχτηκαν τα ΤΕΙ. Στο εξωτερικό τα πανεπιστήμια ειναι πιο ελίτ από την Ελλάδα με την έννοια πως Πανεπιστήμια ειναι για τους πολύ λίγους και οι υπόλοιποι ουσιαστικά μαθαίνουν ένα αντικείμενο στην εφαρμογή του, δεν παράγουν την γνώση. Την παιρνουν έτοιμη από τα πανεπιστήμια για να την εφαρμοσουν. Στην Ελλάδα τα κάναμε αχταρμά, ειδικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα και τα κλειστά επαγγέλματα που έπρεπε να είχαν καταργηθει εδώ και πολλά χρονια. Κάναμε τα ΤΕΙ να παράγουν γνώση, που δεν είναι η δουλειά τους. Επίσης στην Ελλάδα ο καθένας μπορεί να κάνει διδακτορικό. Έξω, δεν υπάρχει αυτό... Ελλάδα μόνο να πληρώνεις για εκπαίδευση 10 χρόνια χωρίς αντίκρυσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, james01gr είπε

Τα κολέγια δεν έχουν εγκαταστάσεις. Θες να μου πεις πως υπάρχουν κολέγια στα οποία υπάρχουν εργαστήρια που μπορείς να κάνεις εξάσκηση για να γινεις μηχανικός; που μπορείς να κάνεις κανονική διπλωματική (όχι θεωρητική); το να νοικιάσεις ένα κτήριο, φέρεις 5 θρανία και φτιάχνεις μια καντίνα, δεν σε κάνει πανεπιστήμιο ή πολυτεχνείο. 

Παλιά που δεν υπήρχαν τα ΤΕΙ υπήρχε το μικρό πολυτεχνείο όπου αποφοιτουσες ως υπομηχανικος. Εκεί στηρίχθηκαν και φτιάχτηκαν τα ΤΕΙ. Στο εξωτερικό τα πανεπιστήμια ειναι πιο ελίτ από την Ελλάδα με την έννοια πως Πανεπιστήμια ειναι για τους πολύ λίγους και οι υπόλοιποι ουσιαστικά μαθαίνουν ένα αντικείμενο στην εφαρμογή του, δεν παράγουν την γνώση. Την παιρνουν έτοιμη από τα πανεπιστήμια για να την εφαρμοσουν. Στην Ελλάδα τα κάναμε αχταρμά, ειδικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα και τα κλειστά επαγγέλματα που έπρεπε να είχαν καταργηθει εδώ και πολλά χρονια. Κάναμε τα ΤΕΙ να παράγουν γνώση, που δεν είναι η δουλειά τους. Επίσης στην Ελλάδα ο καθένας μπορεί να κάνει διδακτορικό. Έξω, δεν υπάρχει αυτό... Ελλάδα μόνο να πληρώνεις για εκπαίδευση 10 χρόνια χωρίς αντίκρυσμα. 

Για μενα έχει περισσότερο νόημα να είναι όλα μαζεμένα σε ένα ίδρυμα και να έχει διαφορετικές βαθμίδες. Να σπουδάζεις 4 χρόνια ΤΕΙ, ο "από πάνω 5" και για 1 χρόνο διαφορά να περνάς όλη σου την καριέρα υπό, ανεξαρτήτως μεταπτυχιακών και διδακτορικών είναι καθυστερημένο. Κάπως έτσι ήταν και οδοντιατρική, λεγόταν οδοντιατρικό σχολείο. Για να μη μιλήσω για τη νοσηλευτική που βγάζουμε νοσηλευτές και βοηθούς από ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΕΚ, ΕΠΑΛ, σχολή αδελφών νοσοκόμων και ΚΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pi314 είπε

Τί εννοείς?

Πως είναι πολύ εύκολο στην Ελλάδα να το κάνεις. Διδακτορικό = ακαδημαϊκή καριέρα. Δεν έχει νόημα να το κάνεις εάν δεν πας ακαδημαϊκά. Αλλιώς γιατί να το κάνεις; 

1 ώρα πριν, Gingerbread είπε

Για μενα έχει περισσότερο νόημα να είναι όλα μαζεμένα σε ένα ίδρυμα και να έχει διαφορετικές βαθμίδες. Να σπουδάζεις 4 χρόνια ΤΕΙ, ο "από πάνω 5" και για 1 χρόνο διαφορά να περνάς όλη σου την καριέρα υπό, ανεξαρτήτως μεταπτυχιακών και διδακτορικών είναι καθυστερημένο. Κάπως έτσι ήταν και οδοντιατρική, λεγόταν οδοντιατρικό σχολείο. Για να μη μιλήσω για τη νοσηλευτική που βγάζουμε νοσηλευτές και βοηθούς από ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΕΚ, ΕΠΑΛ, σχολή αδελφών νοσοκόμων και ΚΕΚ.

Μα είναι διαφορετική η φιλοσοφία μεταξύ πανεπιστημίου και ΤΕΙ. Αυτό δεν μπορεί να γίνει αντιληπτό και αποδεκτό από όλους. Δεν σημαίνει ως επειδή είσαι από ΤΕΙ είσαι κάτω απο τον ΑΕΙ. Απλά κάνεις διαφορετική δουλειά που στην Ελλάδα λόγω υπερποσφορας αποφοίτων ΑΕΙ μπλέκουν τα πράγματα. Οι απόφοιτοι των αντίστοιχων γερμανικών ΤΕΙ μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακό; δεν γνωρίζω, απλά ρωτάω για να μάθω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, james01gr είπε

Πως είναι πολύ εύκολο στην Ελλάδα να το κάνεις. Διδακτορικό = ακαδημαϊκή καριέρα. Δεν έχει νόημα να το κάνεις εάν δεν πας ακαδημαϊκά. Αλλιώς γιατί να το κάνεις; 

Μα είναι διαφορετική η φιλοσοφία μεταξύ πανεπιστημίου και ΤΕΙ. Αυτό δεν μπορεί να γίνει αντιληπτό και αποδεκτό από όλους. Δεν σημαίνει ως επειδή είσαι από ΤΕΙ είσαι κάτω απο τον ΑΕΙ. Απλά κάνεις διαφορετική δουλειά που στην Ελλάδα λόγω υπερποσφορας αποφοίτων ΑΕΙ μπλέκουν τα πράγματα. Οι απόφοιτοι των αντίστοιχων γερμανικών ΤΕΙ μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακό; δεν γνωρίζω, απλά ρωτάω για να μάθω. 

Δεν μπορούμε να μιλάμε για φιλοσοφία (εννοώντας ότι υπάρχει ένας συγκεκριμένος σκοπός) όταν έχουμε τόσο ετερόκλιτα τμήματα, από μηχανικούς και τεχνολόγους τροφίμων μέχρι λογοθεραπευτές και διαιτολόγους. Ορισμένες σχολές είναι λάθος που ήταν στα ΤΕΙ εξαρχής. Αυτό θέλω να πω. Πως μπορεί η μαία να είναι ένα πρακτικό επάγγελμα και η νοσηλεύτρια να είναι επιστημόνισα; Δεν έχει λογική, τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james01gr είπε

Πως είναι πολύ εύκολο στην Ελλάδα να το κάνεις. Διδακτορικό = ακαδημαϊκή καριέρα. Δεν έχει νόημα να το κάνεις εάν δεν πας ακαδημαϊκά. Αλλιώς γιατί να το κάνεις; 

Αυτό είναι εντελώς Ελληνική νοοτροπία, καμία μα καμία σχέση με τι ισχύει σε Κεντρική ή/και Βόρεια Ευρώπη αλλά και Β. Αμερική. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james01gr είπε

Πως είναι πολύ εύκολο στην Ελλάδα να το κάνεις. Διδακτορικό = ακαδημαϊκή καριέρα. Δεν έχει νόημα να το κάνεις εάν δεν πας ακαδημαϊκά. Αλλιώς γιατί να το κάνεις; 

Δεν είναι μόνο για ακαδημαϊκή καριέρα...ψάξτο λίγο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μην λέμε στον αέρα, η Meta άνοιξε/ανοίγει παραρτήματα στην Ευρώπη (εκτός από την Γαλλία που ήδη είχε). Ζητάνε AI scientists. Απαραίτητη προϋπόθεση το PhD.

Στην αγορά της Ελλάδας δεν είναι γνωστή η κουλτούρα του R&D στον ιδιωτικό τομέα. Ούτε και του scientist στον ιδιωτικό τομέα. Σε ανεπτυγμένες αγορές υπάρχει και η θέση του scientist αλλά και θέσεις R&D. Στις συντριπτικά περισσότερες θέσεις που ανοίγουν παγκόσμια (από Ιαπωνία μέχρι και ΗΠΑ αλλά και Ευρώπη) και είναι σε R&D ή scientist position, απαιτείται PhD.

Το να λέει κανείς πως PhD = ακαδημαϊκή καριέρα, φανερώνει πλήρη άγνοια του τι γίνεται εκτός Ελλάδας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kouvelis είπε

Στραβός βελόνα γύρευε μέσα σε αχυρώνα, και ένας κουφός του απαντά , την άκουγα που εβρόντα.

Κάν'το "ψιλά" ("κέρματα") να το καταλάβουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2022 στις 8:37 ΠΜ, jimdenin είπε

Το κλείσιμο των ΤΕΙ, ήταν από όσο ξέρω μνημονιακή υποχρέωση. Οι κυβερνήσεις από το 2011 μέχρι και το 2015 προσπαθούσαν να το αποφύγουν. Η κυβέρνηση του 2015-2019 απλά ήταν αυτή που αναγκάστηκε να κάνει την "βρώμικη δουλειά" κατά μια έννοια. Απλά έγινε το εξής, ενώ τα περιφερειακά ΤΕΙ τα κατάργησαν μέσω απορρόφησής τους από υπάρχοντα πανεπιστήμια,  όταν ήρθε η στιγμή να δούνε τι θα κάνουν με τα κεντρικά ΤΕΙ, δηλαδή τα δυό της Αττικής, των Σερρών, του Ηρακλείου και της Σίνδου εκεί μάλλον μέτρησαν το πολιτικό κόστος οπότε και προκρίθηκε μια λύση του στυλ "κάντε τα πανεπιστήμια" αλλά φυσικά "επί ξύλου κρεμάμενα" κοινώς χωρίς Ε.Δ, σαν να λέμε όχι ακριβώς αλλά περίπου, "χρύσωμα χαπιού".

Έτσι ακριβώς έχει η ιστορία. Αντί, απο πλευράς υπουργείου και κυβέρνησης, να βάλουν κάποια στάνταρ, να υπάρχει αξιολόγηση και εντέλει, είτε να καταργηθούν τα τμήματα που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις, είτε να συγχωνευθούν, είτε να τους δοθεί ακόμα μια ευκαιρία να βελτιωθούν, καταργήθηκαν εν μια νυκτί. Πραγματικά ότι να 'ναι. Για μένα το κακό έχει ήδη γίνει και πολλά αξιόλογα τμήματα καταργήθηκαν. 

Ας ελπίσουμε ΑΝ και ΟΤΑΝ ιδρυθούν ξανά, να γίνει με οργάνωση και σχέδιο και όχι πάλι όπως να είναι (χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα, χωρίς δυνατότητα διδακτορικών και λοιπές ανοησίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...