Προς το περιεχόμενο

Οριστικό: Τετραετή τα τμήματα Εφαρμοσμένων Επιστημών- Δυνατότητα στους πτυχιούχους να κάνουν μόνο Μεταπτυχιακά και όχι Διδακτορικά- ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΤΕΙ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Το πρόβλημα είναι ότι εξαπατώνται οι μαθητές στις πανελλαδικές. Γιατί πρέπει να τα ξέρεις όλα αυτά; Βλέπεις ηλ μηχ και λες θα γίνεις ηλ μηχ. Όχι να βγεις απο καπου να σου λενε ποσο σπουδαίο τμήμα είναι και να μην είσαι τίποτα. Το ΠΑΔΑ για κάποιο λόγο δεν το σέβεται/εκτιμά κανένας όπως δεν σεβόταν κανείς και τα ΑΤΕΙ και μια ζωή τα θεωρούσαν το παρακατιανό αδερφάκι των πανεπιστημίων. Το ΤΕΙ είναι κάτι σαν τιμωρία όσων δεν διάβασαν στο μυαλό της πολιτείας και της κοινωνίας

Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή με τα πρώην ΤΕΙ και δεν ξέρει κανείς από που να αρχίσει και που να τελειώσει και μάλλον τέλος στο θέμα δεν θα υπάρξει.

Και εδώ κάποιες εκτιμήσεις μπορώ να κάνω, συνοπτικά 2-3 πράγματα, τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι το όλο ζήτημα.

Το κλείσιμο των ΤΕΙ, ήταν από όσο ξέρω μνημονιακή υποχρέωση. Οι κυβερνήσεις από το 2011 μέχρι και το 2015 προσπαθούσαν να το αποφύγουν. Η κυβέρνηση του 2015-2019 απλά ήταν αυτή που αναγκάστηκε να κάνει την "βρώμικη δουλειά" κατά μια έννοια. Απλά έγινε το εξής, ενώ τα περιφερειακά ΤΕΙ τα κατάργησαν μέσω απορρόφησής τους από υπάρχοντα πανεπιστήμια,  όταν ήρθε η στιγμή να δούνε τι θα κάνουν με τα κεντρικά ΤΕΙ, δηλαδή τα δυό της Αττικής, των Σερρών, του Ηρακλείου και της Σίνδου εκεί μάλλον μέτρησαν το πολιτικό κόστος οπότε και προκρίθηκε μια λύση του στυλ "κάντε τα πανεπιστήμια" αλλά φυσικά "επί ξύλου κρεμάμενα" κοινώς χωρίς Ε.Δ, σαν να λέμε όχι ακριβώς αλλά περίπου, "χρύσωμα χαπιού".

Τι θα ακολουθήσει, πέρα από τα δυό σενάρια που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου δεν μπορώ να "δω" κάτι άλλο. Μακάρι, πραγματικά μακάρι, το ΠΑΔΑ και οι απόφοιτοί του να δικαιωθούν στο τέλος, απλά έχω την υποψία ότι δεν θα πραγματοποιηθεί εύκολα το επιθυμητό σενάριο.

Γενικά τα πρώην ΤΕΙ αντιμετωπίστηκαν σαν φτωχοί συγγενείς των πανεπιστημιακών σχολών γιατί σαν εγχείρημα στήθηκε εντελώς λανθασμένα κατά την δική μου αντίληψη. Δεν ήταν παρά μια άκριτη, ανεύθυνη, επιπόλαια αντιγραφή των γερμανικών FH τα όποια όμως ως τύπος ιδρύματος στην χώρα τους (νο1 βιομηχανική χώρα στην ΕΥΡΩΠΗ), με βάση όσες αναφορές έχω τουλάχιστον διαβάσει, διαδραματίζουν σημαντικότατο ρόλο. Εδώ στην Ελλάδα χρησιμοποιήθηκε το όλο σχήμα για άλλα πράγματα, για την στήριξη της οικονομίας των τοπικών κοινωνιών, για μια έμμεσή αντιμετώπιση της ανεργίας(αμα δεν μπορεί να δώσει το κράτος δουλειές στους νέους τους μετέτρεψε σε φοιτητές αντί να τους έχει άνεργους) και γιατί το πρότυπο ζωής του Έλληνα, όπως αυτό άρχισε να παγιώνεται από τέλη 70 μέσα στο 80 και καθιερώθηκε στα 90, έχει ως πυρήνα του την απόκτηση πτυχίου από σχολή/ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και ακολούθως μια ανάλογου επιπέδου εργασία.

 

 

 

Επεξ/σία από jimdenin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, jimdenin είπε

Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή με τα πρώην ΤΕΙ και δεν ξέρει κανείς από που να αρχίσει και που να τελειώσει και μάλλον τέλος στο θέμα δεν θα υπάρξει.

Και εδώ κάποιες εκτιμήσεις μπορώ να κάνω, συνοπτικά 2-3 πράγματα, τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι το όλο ζήτημα.

Το κλείσιμο των ΤΕΙ, ήταν από όσο ξέρω μνημονιακή υποχρέωση. Οι κυβερνήσεις από το 2011 μέχρι και το 2015 προσπαθούσαν να το αποφύγουν. Η κυβέρνηση του 2015-2019 απλά ήταν αυτή που αναγκάστηκε να κάνει την "βρώμικη δουλειά" κατά μια έννοια. Απλά έγινε το εξής, ενώ τα περιφερειακά ΤΕΙ τα κατάργησαν μέσω απορρόφησής τους από υπάρχοντα πανεπιστήμια,  όταν ήρθε η στιγμή να δούνε τι θα κάνουν με τα κεντρικά ΤΕΙ, δηλαδή τα δυό της Αττικής, των Σερρών, του Ηρακλείου και της Σίνδου εκεί μάλλον μέτρησαν το πολιτικό κόστος οπότε και προκρίθηκε μια λύση του στυλ "κάντε τα πανεπιστήμια" αλλά φυσικά "επί ξύλου κρεμάμενα" κοινώς χωρίς Ε.Δ, σαν να λέμε όχι ακριβώς αλλά περίπου, "χρύσωμα χαπιού".

Τι θα ακολουθήσει, πέρα από τα δυό σενάρια που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου δεν μπορώ να "δω" κάτι άλλο. Μακάρι, πραγματικά μακάρι, το ΠΑΔΑ και οι απόφοιτοί του να δικαιωθούν στο τέλος, απλά έχω την υποψία ότι δεν θα πραγματοποιηθεί εύκολα το επιθυμητό σενάριο.

Γενικά τα πρώην ΤΕΙ αντιμετωπίστηκαν σαν φτωχοί συγγενείς των πανεπιστημιακών σχολών γιατί σαν εγχείρημα στήθηκε εντελώς λανθασμένα κατά την δική μου αντίληψη. Δεν ήταν παρά μια άκριτη, ανεύθυνη, επιπόλαια αντιγραφή των γερμανικών FH τα όποια όμως ως τύπος ιδρύματος στην χώρα τους (νο1 βιομηχανική χώρα στην ΕΥΡΩΠΗ), με βάση όσες αναφορές έχω τουλάχιστον διαβάσει, διαδραματίζουν σημαντικότατο ρόλο. Εδώ στην Ελλάδα χρησιμοποιήθηκε το όλο σχήμα για άλλα πράγματα, για την στήριξη της οικονομίας των τοπικών κοινωνιών, για μια έμμεσή αντιμετώπιση της ανεργίας(αμα δεν μπορεί να δώσει το κράτος δουλειές στους νέους τους μετέτρεψε σε φοιτητές αντί να τους έχει άνεργους) και γιατί το πρότυπο ζωής του Έλληνα, όπως αυτό άρχισε να παγιώνεται από τέλη 70 μέσα στο 80 και καθιερώθηκε στα 90, έχει ως πυρήνα του την απόκτηση πτυχίου από σχολή/ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και ακολούθως μια ανάλογου επιπέδου εργασία.

 

 

 

Τα ΤΕΙ ήταν ένα παράλογο πράγμα. Σπούδαζες 4 χρόνια, και σε αντιμετώπιζαν σαν ΙΕΚ. Επαγγελματικά δικαιώματα κατά βάση ανύπαρκτα γιατί είχες πιο δυναντούς συλλόγους των αντίστοιχων σχολών από ΑΕΙ. Υπήρχε το εκπληκτικό ότι και μεταπτυχιακό και διδακτορικό να είιχες στο Χ αντικείμενο ήσουν κατώτερος από ένα ΑΕΙ χωρίς μαστερ κτλ. Ένα άλλο λάθος που κάνουν πολλόι είναι ότι βλέπουν τα ΤΕΙ σαν να είναι όλα τεχνολογικές σχολές ενώ δεν είναι.

Για παράδειγμα στη Γαλλία, μαιευτική, νοσηλευτική, ιατρική, οδοντιατρική έχουν ένα έτος κοινό. Εδώ τους έχουμε χωριστά με αποτέλεσμα εκτός όλων των άλλων (πόσα εργαστήρια να στελεχώνουμε για να διδάσκουμε το ίιδιο εκπαιδευτικό αντικείμενο να έχουμε;) να μην προωθείται και η κουλτούρα συνεργασίας. Προωθείται η κακία με το σενάριο της παρακατιανής νοσοκόμας του ΤΕΙ και της πετυχημένης προϊσταμένης νοσηλεύτριας που βγαίνει από το ΕΚΠΑ, ενώ και οι 2 απόφοιτοι είναι νοσηλευτές. Ένα σωρό ασυναρτήσίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jimdenin είπε

Για να μην υπάρχουν αυταπάτες μια πρώτη ένδειξη του τι ίσως/πιθανώς μαγειρεύεται:

https://www.esos.gr/arthra/77877/epistoli-foititon-toy-pada-stin-ypoyrgo-n-kerameos

Χρήσιμο το άρθρο.

Και οι φοιτητές όλα θα τα δεχτούν, ότι θέλουν τους κάνουν. Ούτε τα πτυχία των ΑΤΕΙ τα εξίσωσαν με το ΠΑΔΑ ούτε τίποτα. Δε διαφωνώ ότι κάποια ΤΕΙ πρέπει να γίνουν τριετή. Διαφωνώ με τα καραγκιοζιλίκια γίναμε από Ανώτεροι Ανώτατοι, μετά γιναμε ΠΑΔΑ, μετα μπορεί το ΠΑΔΑ να δίνει διδακτορικά, μετα το ΠΑΔΑ θα γίνει εφαρμοσμένων επιστημών πως το λενε και μετα δεν θα μπορουν διδακτορικα ουτε αλλου. Σε μια 10ετια 3 κατηγορίες πτυχιούχων από την ίδια σχολή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Στο Εξωτερικό πάντως αν πας με πτυχίο ΤΕΙ, ούτε θα δώσουν σημασία

Έχουμε μια μεγάλη μανία με το "εξωτερικό" και τι σε θεωρούν. Αν πας ως νοσηλευτής, φυσικοθεραπευτής, οδοντοτεχνίτης, ακτινολόγος μια χαρα σημασία θα σου δώσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gingerbread είπε

Έχουμε μια μεγάλη μανία με το "εξωτερικό" και τι σε θεωρούν. Αν πας ως νοσηλευτής, φυσικοθεραπευτής, οδοντοτεχνίτης, ακτινολόγος μια χαρα σημασία θα σου δώσουν.

εννοω δεν θα κολλησουν στο διαχωρισμό που εχουμε εδω. Εκεί είναι όλα bachelor επιπεδου 6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

εννοω δεν θα κολλησουν στο διαχωρισμό που εχουμε εδω. Εκεί είναι όλα bachelor επιπεδου 6

Δε θα κολλήσουν αλλά μια χαρά υφίσταται ο διαχωρισμός, μεταξύ π.χ. Uni και Fachhochschule.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2022 στις 2:21 ΜΜ, golden33 είπε

Το είπε και ένα παιδί πιο πάνω αλλά δεν το σχολιάσατε. Υπάρχουν παιδιά που σπουδάζουν Αγγλία γιατί δεν πέρασαν εδώ μέσω Πανελληνίων και μάλιστα 3 έτη σπουδών και όχι 4 και επιστρέφουν και έχουν τα ίδια δικαιώματα με εσάς. 

Επειδή πραγματικά δεν γνωρίζω, το επίπεδο σπουδών από αυτές τις σχολές της Αγγλίας πως είναι σε σύγκριση με τα ελληνικά ΤΕΙ και τα ΑΕΙ?

Βλέπω μία σχετική εμπάθεια όσον αφορά τα ΤΕΙ.

Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα και ας έκανα παράθεση το μήνυμά σου. Απλά θέλω να εκφράσω τον προβληματισμό μου και να ακούσω απόψεις.

Βλέπω ότι αρκετοί εδώ πέρα μειώνουν τα ΤΕΙ  χρησιμοποιώντας ως κύριο επιχείρημα τους βαθμούς πανελληνιων εξετάσεων και αγνούν αυτά που είπε ο προλαλήσαντας. 

Δηλαδή ένας φοιτητής που αποφάσισε να σπουδάσει στο εξωτερικό και επιστρέφει στην Ελλάδα μετά απο 3 έτη σπουδών με πλήρης επαγγελματικά δικαιώματα θεωρείτε εντάξει σε σύγκριση με κάποιον που πήγε στο Π.Α.Δ.Α και κάνει ακριβώς τα ίδια χρόνια με αυτον του εκάστοτε ελληνικού πολυτεχνείου. Αν αυτο δεν είναι παραλογισμός δεν ξέρω τι είναι.

Όσο υπάρχουν αυτοί οι τεχνητοί περιορισμοί στην Ελλάδα ανάπτυξη δεν θα δούμε ούτε με το κυάλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Βλέπω ότι αρκετοί εδώ πέρα μειώνουν τα ΤΕΙ  χρησιμοποιώντας ως κύριο επιχείρημα τους βαθμούς πανελληνιων εξετάσεων και αγνούν αυτά που είπε ο προλαλήσαντας. 

Δηλαδή ένας φοιτητής που αποφάσισε να σπουδάσει στο εξωτερικό και επιστρέφει στην Ελλάδα μετά απο 3 έτη σπουδών με πλήρης επαγγελματικά δικαιώματα θεωρείτε εντάξει σε σύγκριση με κάποιον που πήγε στο Π.Α.Δ.Α και κάνει ακριβώς τα ίδια χρόνια με αυτον του εκάστοτε ελληνικού πολυτεχνείου. Αν αυτο δεν είναι παραλογισμός δεν ξέρω τι είναι.

Όσο υπάρχουν αυτοί οι τεχνητοί περιορισμοί στην Ελλάδα ανάπτυξη δεν θα δούμε ούτε με το κυάλι.

Αυτό που πρέπει να ξέρουμε είναι ότι η βάση καθορίζεται από τη ζήτηση, όχι από τη δυσκολία των τμημάτων. Ακόμα και με την κατώτατη βάση εισαγωγής της υπουργού δεν άλλαξε ιδιιαίτερα αυτό (μάλλον χειρότερα τα έκανε γιατί παιδιά με 19 δεν μπήκαν σε σχολές που ήθελαν). Διαχρονικά παραδείγματα ότι δεν ισχύει ότι τα ΑΕΙ είναι υψηλόβαθμα και τα ΤΕΙ χαμηλόβαθμα είναι το ΤΕΙ Φυσικοθεραπείας με 17 για αρκετά χρόνια και τα ΑΕΙ γεωλογίας Πάτρας (10.000), το τμήμα Ωκεανογραφίας (νομίζω 7.000 μόρια) και κάτι φιλολογίες (Γαλλικές, Ιταλικές, Ισπανικές, Γερμανικές).

Αυτοί από εξωτερικό κατά βάση είναι όσοι δεν μπόρεσαν ούτε την βάση να πιάσουν και πάνε να γίνουν γιατροί στη Ρουμανία και τη Βουλγαρία. 

Ένα άλλο πράγμα που τρώει τα ΤΕΙ είναι ότι οι απόφοιτοι είναι "ακρωτηριασμένοι" επιστημονικά. Πολλά τμήματα φτιάχτηκαν ενώ ήδη υπήρχαν τα Πολυτεχνεία, οπότε φτιάχτηκαν εξορισμού κατώτεροι. 

Βέβαια στην Ελλάδα έχουμε μια λατρεία στο να έχουμε κάποιους θεούς.Πχ εδώ είναι ανήκουστο να συνταγογραφήσει ψυχολόγος φάρμακα, αλλά σε πολιτείες των ΗΠΑ γίνεται https://www.apaservices.org/practice/advocacy/authority/prescribing-psychologists

όπως και οι νοσηλευτές https://human-resources-health.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12960-019-0429-6#citeas

Φυσικά όλα αυτά με κατάλληλη μετεκπαίδευση. Αλλά εδώ βρίσκουμε πιο βολικό να βγάλουμε άχρηστη σύσσωμη μια σχολή, να μην αξιολογούμε μεταπτυχιακά και διδακτορικά και να κολλάμε σε ένα προπτυχισκό.

Τέλος εδώ τσακωνόμαστε (και καλά) ποιος είναι πιο επιστήμονας και ποιος γιατρός θα κάνει μποτοξ γιατί ο γενικός και ο οδοντίατρος δεν είναι καλός αλλά οι δερματολόγοι και κάποιοι ακόμα μόνο θα έπρεπε ενώ σε άλλες χώρες ακόμα και μη γιατροι/οδοντίατροι κάνουν https://www.indeed.com/career-advice/finding-a-job/what-degree-do-you-need-to-give-botox-injections

 

Όλα αυτά τα λέω για να καταλήξω ότι στην Ελλάδα το έχουμε παρακάνει με τα κομπλεξ, θεωρούμε ότι επειδή έγραψες κάτι στα 18 μέχρι τα 118 πρέπει να είισαι θεός, κάτι σαν νομπελίστας ή Ολυμπιονίκης ξέρω γω. Και ότι επειδή κάποιος δεν έγραψε 20 στα 18 του έχουμε το δικαίωμα να ακυρώνουμε όλες τις άλλες επιδόσεις κάποιου από ΤΕΙ από επιστημονικές δημοσιεύσεις μέχρι διδακτορικά επειδή το πρώτο του πτυχίο δεν ήταν ΑΕΙ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xgol είπε

Δε θα κολλήσουν αλλά μια χαρά υφίσταται ο διαχωρισμός, μεταξύ π.χ. Uni και Fachhochschule.

Αυτό είναι στη Γερμανία και στην Ολλανδία που αναφέρεσαι και έχεις δίκιο, αλλά αυτοί δεν το αντιμετωπίζουν ως διαχωρισμό όπως εδώ. Εννοώ υπάρχουν ειδικότητες στην Γερμανία που είναι από Fachhonschule και πληρώνονται καλύτερα από εκείνους που έχουν τελειώσει Uni.

Επίσης ειδικά η Γερμανία που είναι μια βιομηχανική χώρα, οι απόφοιτοι FH έχουν μεγάλυτερη απορροφητικότητα από τους Uni

Έχω συμφοιτητές μου από το ΤΕΙ που έφυγαν για μάστερ και για εργασία στην Αγγλία και δεν τους είπαν ποτέ τίποτα εκεί του τύπου " Α έχεις τελειώσει ΤΕΙ, άρα είσαι κατώτερος κλπ" και σου μιλάω για άτομα που έκαναν master σε πανεπιστήμια όπως του Bristol, Manchester κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Αυτό είναι στη Γερμανία και στην Ολλανδία που αναφέρεσαι και έχεις δίκιο, αλλά αυτοί δεν το αντιμετωπίζουν ως διαχωρισμό όπως εδώ. Εννοώ υπάρχουν ειδικότητες στην Γερμανία που είναι από Fachhonschule και πληρώνονται καλύτερα από εκείνους που έχουν τελειώσει Uni.

Επίσης ειδικά η Γερμανία που είναι μια βιομηχανική χώρα, οι απόφοιτοι FH έχουν μεγάλυτερη απορροφητικότητα από τους Uni

Έχω συμφοιτητές μου από το ΤΕΙ που έφυγαν για μάστερ και για εργασία στην Αγγλία και δεν τους είπαν ποτέ τίποτα εκεί του τύπου " Α έχεις τελειώσει ΤΕΙ, άρα είσαι κατώτερος κλπ" και σου μιλάω για άτομα που έκαναν master σε πανεπιστήμια όπως του Bristol, Manchester κλπ.

Άλλα σου λέω, άλλα μου απαντάς. Σαφώς και υπάρχει ξεκάθαρος διαχωρισμός μεταξύ των δυο βαθμίδων και σε άποψη απολαβών και επαγγελματικών δυνατοτήτων και κύρους. Και μιλαω για τον μεσο όρο, όχι για τις εξαιρέσεις. 
 

Επίσης μιλάω για Ελβετία και Γερμανία που έχω προσωπική άποψη. 
 

Βέβαια αυτο που συνέβαινε ίσως παλιότερα στην Ελλάδα να αντιμετωπίζονται οι Τειτζήδες σαν άνθρωποι κατώτερου θεού, δεν υπάρχει πουθενά στο εξωτερικό. 

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xgol είπε

Άλλα σου λέω, άλλα μου απαντάς. Σαφώς και υπάρχει ξεκάθαρος διαχωρισμός μεταξύ των δυο βαθμίδων και σε άποψη απολαβών και επαγγελματικών δυνατοτήτων και κύρους. Και μιλαω για τον μεσο όρο, όχι για τις εξαιρέσεις. 
 

Επίσης μιλάω για Ελβετία και Γερμανία που έχω προσωπική άποψη. 

Αυτές οι 2 βαθμίδες όμως σπουδάζουν τα ίδια χρόνια; Γιατί για μενα ένα σημαντικό θέμα με τα ΤΕΙ είναι ότι σπούδαζες 4 χρόνια και σε είχαν σαν ΙΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xgol είπε

Άλλα σου λέω, άλλα μου απαντάς. Σαφώς και υπάρχει ξεκάθαρος διαχωρισμός μεταξύ των δυο βαθμίδων και σε άποψη απολαβών και επαγγελματικών δυνατοτήτων και κύρους. Και μιλαω για τον μεσο όρο, όχι για τις εξαιρέσεις. 
 

Επίσης μιλάω για Ελβετία και Γερμανία που έχω προσωπική άποψη. 
 

Βέβαια αυτο που συνέβαινε ίσως παλιότερα στην Ελλάδα να αντιμετωπίζονται οι Τειτζήδες σαν άνθρωποι κατώτερου θεού, δεν υπάρχει πουθενά στο εξωτερικό. 

Ο Μ.Ο είναι σχετικός. Σαφώς και δεν διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλά αυτό αντικατοπτρίζεται από τους ανθρώπους που γνωρίζουμε. Και εγώ ξέρω άνθρωπο από ΤΕΙ Μηχανολογίας στην Ελλάδα που είναι προιστάμενος σε μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία στη Γερμανία. Δεν είναι όμως ο μοναδικός στη Γερμανία, σαφώς και θα υπάρχουν και άλλοι.

Όσο για τα υπόλοιπα, η θεία μου το 1980 πέρασε νοσηλεύτρια στα τότε ΚΑΤΕΕ. Τελειώνει, και έψαχνε να κάνει μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Μονάδων Υγείας. Στην Ελλάδα δεν τη δέχονταν ( ήταν λίγα τα μεταπτυχιακά τότε, συν ότι ήταν αυτό που έιπες ότι κάποτε αντιμετωπίζονταν ως άνθρωποι κατώτεροι θεού) και επειδή είχε την οικονομική δυνατότητα έφυγε στην Αγγλια για μάστερ, το 1985. Μια χαρά τη δέχτηκαν σε ένα από τα τοπ πανεπιστήμια που φημίζονταν για το μεταπτυχιακό χωρίς πολλά πολλά. Δεν της είπαν ¨" επειδή τελείωσες ΚΑΤΕΕ και μάλιστα 2ετης ή 3ετης δεν θυμαμαι ποσα χρονια μου ειχε πει οτι ηταν , οτι δεν θα σε δεχτούμε"

5 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

Αυτές οι 2 βαθμίδες όμως σπουδάζουν τα ίδια χρόνια; Γιατί για μενα ένα σημαντικό θέμα με τα ΤΕΙ είναι ότι σπούδαζες 4 χρόνια και σε είχαν σαν ΙΕΚ.

4 χρόνια σπουδές ΤΕΙ, = 240 ects, bachelor επιπέδου 6 συνθήκη Μπολόνια ισότιμο με το Πανεπιστήμιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...