Προς το περιεχόμενο

Οριστικό: Τετραετή τα τμήματα Εφαρμοσμένων Επιστημών- Δυνατότητα στους πτυχιούχους να κάνουν μόνο Μεταπτυχιακά και όχι Διδακτορικά- ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΤΕΙ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Όπως; 

Μηχανολογικά? 

Επίσης το να έρχεται ο απόφοιτος αγγλικού ιδρύματος με 3+1 και να εγγράφετε στο ΤΕΕ αποκτώντας πλήρης δικαιώματα ενώ ο απόφοιτος ΑΤΕΙ με 4+1 να μην μπορεί να κάνει το ίδιο, κάπως φαίνεται. 

Επίσης ο απόφοιτος αγγλικού πανεπιστημίου ή δεν έδωσε πανελλήνιες ή έδωσε και δεν πέρασε.... Οπότε τα των πανελληνίων και κάποιος που διάβασε και κάποιος που δνε διάβασε δεν στέκουν.. 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτυχία σε δύσκολες εξετάσεις, κι επίσης περάτωση μιας δύσκολης σχολής, είναι μεταξύ άλλων ισχυρή ένδειξη
 - ότι έχεις αυτοπειθαρχία και συνέπεια σε πρόγραμμα δουλειάς,
 - ότι έχεις την απαιτούμενη θέληση να αρχίζεις και να τελειώνεις κάτι,  
 - ότι έχεις αντοχή στην πίεση της εργασίας, 
 - ότι μπορείς να συνεργαστείς με άλλους για έναν σκοπό (όπως π.χ. κατά την εκπόνηση της πτυχιακής εργασίας),
κ.α.

Επομένως το αποτέλεσμα των εξετάσεων και η δυσκολία των σπουδών δηλώνουν ποιοτικές διαφορές που δεν μπορούν να παραβλεφθούν. Το ότι κάποιος εισήχθη και τελείωσε ένα ΤΕΙ ενώ ένας άλλος μια αντίστοιχη πολυτεχνική φανερώνει και κάτι από τα παραπάνω.
Πολύ ή λίγο είναι συζητήσιμο - αλλά πάντως δεν είναι το ίδιο.
Συνεπώς και η επιτυχία στις εξετάσεις, η εισαγωγή και περάτωση της σχολής δείχνουν αρκετά και στον "πραγματικό κόσμο".

Το πόσο και πώς αυτές οι ικανότητες χαρακτήρα εκδηλώνονται μετέπειτα και στον εργασιακό τομέα είναι άλλη ιστορία καθώς κάποιοι προσωπικοί παράγοντες (π.χ. αντοχή) μπορεί να έχουν μεταβληθεί.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Μηχανολογικά? 

Ύδρευση - αποχέτευση (λόγω διδαχθέντων μαθημάτων 4ου, 5ου και 6ου εξαμήνου / μηχανική των ρευστων, εφαρμοσμένη υδραυλική, τυπικά υδραυλικά έργα) και παθητική πυροπροστασια (λόγω διδαχθέντων μαθημάτων 7ου εξαμήνου και 9ου - Οικοδομική και άλλο ένα που κάναμε). 

Δεν ξέρω να υπογράφουμε κάτι άλλο. Ξέρεις εσύ κάτι, που να το δέχονται και οι ΥΔΟΜ; (όχι γενικά και αόριστα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MauroPaltoudias είπε

Ύδρευση - αποχέτευση (λόγω διδαχθέντων μαθημάτων 4ου, 5ου και 6ου εξαμήνου / μηχανική των ρευστων, εφαρμοσμένη υδραυλική, τυπικά υδραυλικά έργα) και παθητική πυροπροστασια (λόγω διδαχθέντων μαθημάτων 7ου εξαμήνου και 9ου - Οικοδομική και άλλο ένα που κάναμε). 

Δεν ξέρω να υπογράφουμε κάτι άλλο. Ξέρεις εσύ κάτι, που να το δέχονται και οι ΥΔΟΜ; (όχι γενικά και αόριστα) 

Μέχρι πρότινος μπορούσατε να υπογράψετε και θέρμανση και ηλεκτρολογικα μέχρι κάποιο όριο. Τελευταία τουλάχιστον ήταν το 2018 που έκανα κάποιες μελέτες, και για κάποιον συνάδελφο σου και η ΥΔΟΜ Πρεβέζης τα δέχτηκε κανονικά. Αν έχει αλλάξει κάτι δεν το γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, @pnea1973 είπε

Μέχρι πρότινος μπορούσατε να υπογράψετε και θέρμανση και ηλεκτρολογικα μέχρι κάποιο όριο. Τελευταία τουλάχιστον ήταν το 2018 που έκανα κάποιες μελέτες, και για κάποιον συνάδελφο σου και η ΥΔΟΜ Πρεβέζης τα δέχτηκε κανονικά. Αν έχει αλλάξει κάτι δεν το γνωρίζω

Ως τι εκπονούσες τις μελέτες για λογαριασμό κάποιου άλλου όμως; 

Δεν ξέρω τι κάνει η ΥΔΟΜ Πρεβέζης, σίγουρα όμως στην ΥΔΟΜ Αθηνών (Σωκράτους), τέτοια πράγματα δεν έχουν περάσει. Τουλάχιστον εξ όσων γνωρίζω εγώ αλλά και με βάση την εμπειρία άλλων συναδέλφων. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Ως τι εκπονούσες τις μελέτες για λογαριασμό κάποιου άλλου όμως; 

Αυτο τι σχέση έχει? Μπορούσατε η όχι να υπογράψετε και μηχανολογικά? 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Αυτο τι σχέση έχει? Μπορούσατε η όχι να υπογράψετε και μηχανολογικά? 

Είσαι συνάδελφος και ονομάζεις Μηχανολογικά την υποκατηγορία ύδρευση - αποχέτευση; Σου απάντησα και πριν, δεν υπογράφουμε ηλεκτρολογικά, δεν υπογράφουμε ενεργητική πυροπροστασια, δεν υπογράφουμε ανελκυστήρα και άλλα πολλά "δεν" (κλιματισμό κεντρικό, φυσικό αέριο, καυστήρες γενικά). 

Τωρα, αν θες να γενικευσουμε και να πούμε ότι υπογράφουμε τα Η/Μ γενικά και αόριστα για να μην χαλάσουμε το αφήγημα, ε τι να σου πω, να το κάνουμε. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Είσαι συνάδελφος και ονομάζεις Μηχανολογικά την υποκατηγορία ύδρευση - αποχέτευση; Σου απάντησα και πριν, δεν υπογράφουμε ηλεκτρολογικά, δεν υπογράφουμε ενεργητική πυροπροστασια, δεν υπογράφουμε ανελκυστήρα και άλλα πολλά "δεν". 

Τωρα, αν θες να γενικευσουμε και να πούμε ότι υπογράφουμε τα Η/Μ γενικά και αόριστα για να μην χαλάσουμε το αφήγημα, ε τι να σου πω, να το κάνουμε. 

Μάλλον δεν με κατάλαβες. Με τον όρο μηχανολογικά εννοώ θέρμανση ηλεκτρολογικα που μέχρι πρόσφατα μπορούσατε να υπογράψετε. Ξαναλέω ότι το 2018 ΥΔΟΜ δέχτηκε τις ανωτέρω μελέτες κανονικά. Αν έχει αλλάξει κάτι δεν το γνωρίζω. Επίσης ανελκυστήρα αν και είχε τεθεί θέμα παλιότερα από συναδέλφους πολιτικούς μηχανικούς επειδή ήταν στην κατηγορία ειδικών Ημ μελετών δεν είχατε δικαίωμα. Ότι σου λέω έχω και αποδείξεις. Αλλά ξαναλέω δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι από το 2018 και μετά. Χωρίς διάθεση να μαλώσω σου τα λέω. Αν είσαι νέος συνάδελφος ρώτησε παλιότερους και θα σου πούνε. Επίσης ο Π. Μ που του έκανα τις μελέτες είναι φίλος μου και γι αυτό το έκανα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, @pnea1973 είπε

Αν είσαι νέος συνάδελφος ρώτησε παλιότερους και θα σου πούνε. Επίσης ο Π. Μ που του έκανα τις μελέτες είναι φίλος μου και γι αυτό το έκανα. 

Αν θεωρείται νέος ο μηχανικός με άδεια άσκησης ΤΕΕ το 2002, τότε ναι, είμαι νέος. 

Αποφεύγεις να αναφέρεις ως τι, εκπόνησες τις μελέτες του φίλου σου όμως. 

1 λεπτό πριν, @pnea1973 είπε

Μάλλον δεν με κατάλαβες. Με τον όρο μηχανολογικά εννοώ θέρμανση ηλεκτρολογικα που μέχρι πρόσφατα μπορούσατε να υπογράψετε

Δεν ξέρω τι εννοείς, ξέρω σίγουρα όμως τι έγραψες (ξερά "Μηχανολογικά") και σε αυτό σου απάντησα. Δεν παίζουν δυστυχώς αυτά που λες, στην Αθήνα. Στην Πρέβεζα, στην Άρτα ή στα Γιάννενα μπορεί. 

Ούτε εγώ έχω διάθεση να μαλώσω, για αυτό και προσπαθώ να κρατήσω ήπιους τόνους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Αν θεωρείται νέος ο μηχανικός με άδεια άσκησης ΤΕΕ το 2002, τότε ναι, είμαι νέος. 

Αποφεύγεις να αναφέρεις ως τι, εκπόνησες τις μελέτες του φίλου σου όμως. 

Δεν ξέρω τι εννοείς, ξέρω σίγουρα όμως τι έγραψες (ξερά "Μηχανολογικά") και σε αυτό σου απάντησα. Δεν παίζουν δυστυχώς αυτά που λες, στην Αθήνα. Στην Πρέβεζα, στην Άρτα ή στα Γιάννενα μπορεί. 

Ούτε εγώ έχω διάθεση να μαλώσω, για αυτό και προσπαθώ να κρατήσω ήπιους τόνους. 

Σε σχέση με εμένα που είμαι 6 χρόνια πιο πίσω είσαι πιο  νέος... 

 

Επίσης σου παραθέτω αυτά που βρηκα με ένα απλό Google.. 

Δικαιωμα υπογραφης ΠΜ και ΑΜ

 

Α. Πολιτικοί Μηχανικοί.

 

Βάσει του Ν-4663/30 έχουν απεριόριστα δικαιώματα συντάξεως και υπογραφής

 

Αρχιτεκτονικών και Στατικών Μελετών ως και Επιβλέψεως παντός έργου.

 

Έχουν επίσης δικαίωμα, βάσει του από ΒΔ/16-3-50 σύνταξης υπογραφής της

 

μελέτης και επίβλεψης απλών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, των οποίων η αξία

 

δεν υπερβαίνει το 1000000 δρχ, (ΠΔ-902/75) η εγκατάσταση δεν διαθέτει συνολική

 

κινητήρια δύναμη μεγαλύτερη των 50 HP, μη υπολογιζομένης της τυχόν εφεδρικής, και η

 

εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης δεν υπερβαίνει τις 400 00 θερμομονάδες.

 

Αν εχει καταργηθεί δεν το γνωρίζω. 

 

Είμαι ΜΜ ΤΕΙ από το 1996 στο ελεύθερο επάγγελμα. 

Ελπίζω να σε κάλυψα και να μην επιμένεις για κάποια πράγματα αν δεν τα γνωρίζεις. 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Μάλλον δεν με κατάλαβες. Με τον όρο μηχανολογικά εννοώ θέρμανση ηλεκτρολογικα που μέχρι πρόσφατα μπορούσατε να υπογράψετε. Ξαναλέω ότι το 2018 ΥΔΟΜ δέχτηκε τις ανωτέρω μελέτες κανονικά. Αν έχει αλλάξει κάτι δεν το γνωρίζω. Επίσης ανελκυστήρα αν και είχε τεθεί θέμα παλιότερα από συναδέλφους πολιτικούς μηχανικούς επειδή ήταν στην κατηγορία ειδικών Ημ μελετών δεν είχατε δικαίωμα. Ότι σου λέω έχω και αποδείξεις. Αλλά ξαναλέω δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι από το 2018 και μετά. Χωρίς διάθεση να μαλώσω σου τα λέω. Αν είσαι νέος συνάδελφος ρώτησε παλιότερους και θα σου πούνε. Επίσης ο Π. Μ που του έκανα τις μελέτες είναι φίλος μου και γι αυτό το έκανα. 

Υπέγραφαν παλιότερα Η/Μ περιορισμένης ισχύος, κάτι λίγα kw οι Π.Μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Οι διπλ. πολιτικοί μηχανικοί υπογράφουν μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς..

Αρχικά, για να τα πιάσουμε ένα - ένα, έγραψες "υπογράφουν". Μετά όμως, ανασκεύασες και άρχισες να λες "το αν άλλαξε κάτι", "αν έγινε κάτι το 2018, δεν το γνωρίζω". 

Ως παλαιότερος και πιο έμπειρος - τουλάχιστον σύμφωνα με τα λεγόμενα σου - θα έπρεπε να ξέρεις ότι μια αναζήτηση στο google, μπορεί περισσότερο να μπερδέψει πάρα να διαλευκάνει γκρίζες ζώνες και αναπάντητα ερωτήματα :

27 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Α. Πολιτικοί Μηχανικοί.

 

Βάσει του Ν-4663/30 έχουν απεριόριστα δικαιώματα συντάξεως και υπογραφής

 

Αρχιτεκτονικών και Στατικών Μελετών ως και Επιβλέψεως παντός έργου

Καμία σχεση και καμία αναφορά στα όσα υποστηρίζεις (σελ. 2 του ΦΕΚ, εφόσον θες να το ψάξεις και να μην καθυστερείς). Συν τοις άλλοις, αναφέρεται σε πολιτικούς μηχανικούς, τοπογραφους και αρχιτέκτονες. 

29 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Έχουν επίσης δικαίωμα, βάσει του από ΒΔ/16-3-50 σύνταξης υπογραφής της

 

μελέτης και επίβλεψης απλών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, των οποίων η αξία

 

δεν υπερβαίνει το 1000000 δρχ, (ΠΔ-902/75) η εγκατάσταση δεν διαθέτει συνολική

 

κινητήρια δύναμη μεγαλύτερη των 50 HP, μη υπολογιζομένης της τυχόν εφεδρικής, και η

 

εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης δεν υπερβαίνει τις 400 00 θερμομονάδες.

Δεν ισχύει αυτό το Βασιλικό Διάταγμα του 1950 (αλλά και να ίσχυε, δεν μπορώ να βρω κάποια αναφορά στο ΦΕΚ). Εσύ ως πιο παλιός και πιο έμπειρος πάντως, θα έπρεπε να το γνωρίζεις, σε αντίθεση με εμένα τον νέο, που ξέρω λιγότερα από εσένα. 

Αντίθετα, αν έκανες μια απλή αναζήτηση εκεί που έπρεπε (ΤΕΕ), θα έβλεπες ότι ουδεμία σχέση έχουν τα όσα υποστηρίζεις σε ενεστώτα χρόνο ότι ισχύουν, καθώς το σε ισχύ ΦΕΚ που ορίζει τα δικαιώματα των ΠΜ, είναι το 187/α'/5-11-2018 (άρθρο 3). Σε σχέση με αυτά λοιπόν που έγραψα, μόνο η ενεργητική πυροπροστασια περιλαμβάνεται επιπλέον (ούτε ηλεκτρολογικά ούτε τίποτα). Εκτός και αν με το "ηλεκτρολογικά", εννοείς μόνο τα ασθενή και όχι τα ισχυρά 😊 (μην έχουμε κανένα μπέρδεμα όπως πριν, με τα "μηχανολογικά"). 

Άρα, ως πιο παλιός και πιο έμπειρος Μηχανικός, θα έπρεπε να γνωρίζεις καλύτερα από εμένα τον νεότερο μηχανικό, ότι αλόγιστη και αφιλτράριστη άντληση πληροφορίας με τη διαδικασία του copy paste,  μπορεί να σε εκθέσει, παρά να δημιουργήσει έρεισμα στα όσα υποστηρίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ ότι πεις συνάδελφε. Κοίτα κ τι κει και ο στρατός tzitzikas πιο πάνω. Το θέμα ειναι ότι ο ΠΜ υπέγραφε απλά ΗΜ. 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Ελπίζω να σε κάλυψα και να μην επιμένεις για κάποια πράγματα αν δεν τα γνωρίζεις

Εξ όσων φάνηκε λοιπόν, παρουσιάζονται αρκετά κενά στα όσα γράφεις. Τουλάχιστον σε ό, τι αφορά την ισχύουσα νομοθεσία. 

4 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Κοίτα κ τι κει και ο στρατός tzitzikas πιο πάνω. 

Έγραψε "παλιά" και έγραψες "υπογράφουν".  Το πιο πρόσφατο ΦΕΚ έχει κλείσει 5ετία. Εσύ ως παλιότερος και πιο έμπειρος, θα έπρεπε να το γνωρίζεις. 

7 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Το θέμα ειναι ότι ο ΠΜ υπέγραφε απλά ΗΜ. 

Δεν θα το αλλάξουμε το αφήγημα. Εφόσον έγραψες "υπογράφουν" και καταλήξαμε να λες "ο ΠΜ υπέγραφε", κανένα πρόβλημα, μαζί σου. Έχει ιδιαίτερη σημασία να ξέρουμε τι προέβλεπε το ΒΔ του 1950.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

 

Έγραψε "παλιά" και έγραψες "υπογράφουν".  Το πιο πρόσφατο ΦΕΚ έχει κλείσει 5ετία. Εσύ ως παλιότερος και πιο έμπειρος, θα έπρεπε να το γνωρίζεις. 

Δεν θα το αλλάξουμε το αφήγημα. Εφόσον έγραψες "υπογράφουν" και καταλήξαμε να λες "ο ΠΜ υπέγραφε", κανένα πρόβλημα, μαζί σου. Έχει ιδιαίτερη σημασία να ξέρουμε τι προέβλεπε το ΒΔ του 1950.

Δουλειά του ΠΜ είναι να το γνωρίζει όχι του ΜΜ.. Δεν αλλάζω κανένα αφήγημα. Μην είσαι εριστικός. Σου ξαναλέω το 2918 συνάδελφος σου υπέγραψε. Νόμιμα η όχι δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Το κλείνουμε εδώ γιατί είμαστε εντελώς off topic. 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...