Προς το περιεχόμενο

Οριστικό: Τετραετή τα τμήματα Εφαρμοσμένων Επιστημών- Δυνατότητα στους πτυχιούχους να κάνουν μόνο Μεταπτυχιακά και όχι Διδακτορικά- ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΤΕΙ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, vaggos231 είπε

ουσιαστικα, στο δομικων εργων που λες αυτοι τα κανουν, η τζουφρα μπαινει απο αλλους.

Σωστά, αλλά την κύρια ευθύνη την έχει αυτός που υπογράφει, με ότι αυτο συνεπάγεται αν κάτι πάει στραβά....

-

29 λεπτά πριν, johnnieinlab είπε

Το θέμα είναι να δίνεται η δυνατότητα σε κάποιον που μπορεί να μην ήταν τόσο "διαβαστερός" στα 17 του να ασχοληθεί με την επιστήμη, να πιστοποιηθεί και να αποκτήσει δικαιώματα που να αντικατοπτρίζουν τις ικανότητές του.

Αυτός που δεν διάβαζε στα 17 του, αν θέλει πλέον να ασχοληθεί με την επιστήμη, να πάει να σπουδάσει το αντικείμενο όπως πρέπει, από την αρχή. 
Όχι να ζητάει εκ των υστέρων "εκπτώσεις" και "άφεση" για την αμυαλιά που είχε. 
Κάποιες επιλογές και πράξεις έχουν σημαντικές συνέπειες και πληρώνονται ακριβά ή εσαεί. 
Καλώς ή κακώς έτσι είναι.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα πτυχία είναι χαρτιά υγείας σήμερα. 

Εκτός αν είσαι από το Berkeley, κλπ., τα υπόλοιπα είναι να νάχαμε να λέγαμε. 

Η ερώτηση που αναρωτιέται κάποιος σε μια επιχείρηση είναι εξής:

Μπορείς να μου αυξήσεις το κέρδος μου; Αν ναι, είσαι μέσα. Αν όχι, ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ. 

28 λεπτά πριν, AlkisGhost είπε

Δεν έχεις καταλάβει ότι μόνο εσύ συζητάς εδώ μέσα για επαγγελματική εξίσωση;  Αναφέρεις δύο διαφορετικές περιπτώσεις: τους μεν μηχανικούς και τους γιατρούς με τους νοσηλευτές. Απάντησα και στις δύο. Στους μηχανικούς θεωρώ πρέπον και σωστό τα δικαιώματα να είναι κατά βάση ίδια και από εκεί και πέρα όποιος έχεις κάνει καλύτερες σπουδές (πιστοποιημένα καλύτερες όμως, με πιστωτικές μονάδες χρεωμένες και αποδείξεις) να πάρει το παραπάνω. Για τη δεύτερη περίπτωση είσαι εντελώς λάθος πρέπει να κατανοήσεις ότι ο γιατρός και ο νοσηλευτής δεν κάνουν την ίδια δουλειά δεν έχουν ίδιο αντικείμενο. Εγώ είμαι γιατρός εντατικολόγος, δεν μπορώ να πω στον νοσηλευτή της εντατικολογίας πως θα κάνει τη δουλειά του γιατί δεν την γνωρίζω! Είναι άλλο πράγμα το να θεραπεύω τον ασθενή και άλλο να τον διαχειρίζομαι-φροντίζω. Τι καλύτερη ιατρική μου λες; Όσο ξέρω εγώ από νοσηλευτική τόσο ξέρει αυτός από ιατρική...πέντε βασικά πράγματα να μπορούμε να συνεννοηθούμε. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση της νοσηλευτικής (το αναφέρω επειδή είχε τμήματα και στα πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ) οι απόφοιτοι των ΤΕΙ που βλέπω εγώ είναι όντως καλύτεροι σε επίπεδο και σπουδών και ικανότητας προσαρμογής και όμως θεωρούνται υπό συνθήκες κατώτεροι ενώ έχουν τα ίδια προσόντα. Να μην αναφέρω ότι οι περισσότεροι γνωρίζουν να γράψουν μια εργασία να διαβάζεται σε αντίθεση με τους ΠΕ που τα ποσοστά πέφτουν δραματικά και δεν γνωρίζω τον λόγο. Και αναρωτιέμαι γιατί αυτή η αδικία;

Το ότι σαν κοινωνία επιλέγουμε να χρηματοδοτούμε περισσότερο έναν τομέα από έναν άλλο και να τον θεωρούμε σημαντικότερο είναι δικό μας πρόβλημα. Σε άλλες χώρες πχ δεν το κάνουν. Μπορείς να συγκρίνεις αν θες ποιοι είναι σε καλύτερο επίπεδο, εμείς ή αυτοί;

Σε χώρες του εξωτερικού, οι νοσηλευτές γίνονται γιατροί, άνετα. (δηλαδή μπορούν να δώσουν εξετάσεις). Στην Ελλάδα όχι γιατί είναι λόμπι. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε, εσύ μην σπουδάζεις και μην παίρνεις πτυχίο.
Κι άσε εμάς τα κορόιδα να παίρνουμε.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Και στην επιχείρησή σου (αν έχεις) πάρε κάποιον που θα σου πει ότι μπορεί να αυξήσει το κέρδος σου, 
ανεξάρτητα αν έχει πτυχίο στον τομέα ενδιαφέροντος ή αν έβοσκε πρόβατα στο χωριό του....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 4
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Κάτσε ρε μάστορα με συγχωρείς κι όλας. Οταν ήμουν μαθητής 15 ετών, αποφάσισα να δώσω για ΗΜΜΥ πολυτεχνείο.

Φίλε μου, με όλο το σεβασμό, το ότι μπήκες στο ΗΜΜΥ, δεν σε κάνει καλό μηχανικό. Βασικά δεν σε κάνει τίποτα. (Δες το ποστ μου πιο πάνω). Το ότι βγήκες σε κάνει μηχανικό (και συγχαρητήρια γιατί ξέρω τι παλούκι σχολή είναι) . Αλλά για το θεό, σταματήστε να λέτε "εγώ έγραψα τόσο στις πανελλαδικές άρα πρέπει να με αντιμετωπίσουν διαφορετικά". Το γράφεις και μόνος σου παραπάνω. Διάβασες 2 χρόνια.! Το λέω και εγώ παραπάνω. Διάβασα 1 χρόνο.! Πώς στο καλό διαβάζοντας 1 και 2 χρόνια βιολογιες, έκθεση και τόσα άλλα άσχετα μαθήματα γίναμε μηχανικοί..;! 

Γενικώς, σταματήστε να γράφετε για τις πανελλαδικές.. είναι σαν τους βαθμούς στο στρατό. Στο πραγματικό κόσμο δεν σημαίνουν τίποτα.! Δεν πα να είναι άλλος συνταγματάρχης. Έξω στο δρόμο (πραγματική ζωή) δεν μπορεί να διατάξει κανέναν.

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, insomniac01 είπε

 

Σε χώρες του εξωτερικού, οι νοσηλευτές γίνονται γιατροί, άνετα. (δηλαδή μπορούν να δώσουν εξετάσεις). Στην Ελλάδα όχι γιατί είναι λόμπι. 

Να σου πω τι είδα εγώ; Σε χώρες του εξωτερικού με μεγάλη ανάπτυξη δεν τους ενδιαφέρει καν αυτή η οπτική. Έχουν το δικό τους αντικείμενο που έχει πολύ ψωμί ακόμα και μπορούν να κάνουν τρελά πράγματα αν θέλουν και δεν τους καίγεται καρφί αν εσύ είσαι γιατρός. Έχουν ξεφύγει πολύ μπροστά από αυτή την νοοτροπία....Έχω δει δικούς μας να πηγαίνουν εξωτερικό να νομίζουν ότι εκεί είναι Ελλάδα και θα κάνουν ότι θέλουν και όταν βλέπουν τα πρωτόκολλα και τις διαδικασίες καταλαβαίνουν ότι είναι αστοιχείωτοι και γυρίζουν πίσω άρον άρον...είμαστε ήδη πολύ πολύ πολύ πίσω. Τα περιοδικά που εκδίδουν αυτοί πλέον έχουν impact factor μεγαλύτερο από τα ιατρικά σε κάποιες περιπτώσεις.

εμείς εδώ κάθε βδομάδα ανακαλύπτουμε εκ νέου τον τροχό και ασχολούμαστε με ανοησίες. Στην Ελλάδα όμως όλοι είναι νομπελίστες ενώ καλά καλά μια σκέψη δεν μπορούν να δομήσουν να βγάζει νόημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AlkisGhost είπε

Γιατί ως γνωστόν αυτό είπα πιο πάνω....😄

Αυτό λοιπόν αποκαλύπτει την ελληνική νοοτροπία. Ο νοσηλευτής λοιπόν καταπιάνεται με ασθενείς άρα κάνει ιατρική ε; Τι να πω δεν μπορώ να αντικρούσω αυτή τη λογική. 

Διάβασε λίγο προσεκτικότερα. Μην έχεις αυτή την έπαρση διότι από αυτή την κουβέντα κάνει μπαμ ότι δεν γνωρίζεις τίποτα. Ναι την ώθησε από πολλές απόψεις. Από την αντισηψία και τις χειροπιαστές εφευρέσεις μέχρι τις διοικητικές διαδικασίες στα νοσοκομεία. Αυτό διευκόλυνε αφάνταστα και την κλινική πράξη. Και δεν θα γινόταν ποτέ αν δεν τους είχαμε.Αν θες να διαβάσεις στοιχεία υπάρχουν καλά επιστημονικά περιοδικά να ενημερωθείς.

Και επειδή οι εξυπνάδες περισσεύουν σε αυτό τον τόπο, το ότι ένα αντικείμενο αναπτύσσεται δεν σημαίνει ότι ένα άλλο υποβαθμίζεται. Είναι βασική αρχή της επιστημονικής ηθικής ότι οι επιστήμες όταν αναπτύσσονται όλες μαζί συμμετέχουν σε έναν σκοπό. Αλλά τι λέω τώρα και εγώ, λες και μπόρεσε ποτέ κανένας να αντικρούσει την έπαρση και την ανοησία. Μια χαρά είναι η Ελλάδα λοιπόν και ίσως και μακριά που έφτασε με όλα αυτά...

Είπες τη μπαρούφα σου και το συνεχίζεις κιόλας. 

1 ώρα πριν, AlkisGhost είπε

Για τη δεύτερη περίπτωση είσαι εντελώς λάθος πρέπει να κατανοήσεις ότι ο γιατρός και ο νοσηλευτής δεν κάνουν την ίδια δουλειά δεν έχουν ίδιο αντικείμενο. Εγώ είμαι γιατρός εντατικολόγος, δεν μπορώ να πω στον νοσηλευτή της εντατικολογίας πως θα κάνει τη δουλειά του γιατί δεν την γνωρίζω! Είναι άλλο πράγμα το να θεραπεύω τον ασθενή και άλλο να τον διαχειρίζομαι-φροντίζω. Τι καλύτερη ιατρική μου λες; Όσο ξέρω εγώ από νοσηλευτική τόσο ξέρει αυτός από ιατρική...πέντε βασικά πράγματα να μπορούμε να συνεννοηθούμε

Κατά τα άλλα, η Νοσηλευτική οδηγεί την πρόοδο της Ιατρικής..

1 ώρα πριν, insomniac01 είπε

Σε χώρες του εξωτερικού, οι νοσηλευτές γίνονται γιατροί, άνετα. (δηλαδή μπορούν να δώσουν εξετάσεις). Στην Ελλάδα όχι γιατί είναι λόμπι. 

Αλήθεια? Σε ποιες χώρες ακριβώς?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Φίλε μου, με όλο το σεβασμό, το ότι μπήκες στο ΗΜΜΥ, δεν σε κάνει καλό μηχανικό. Βασικά δεν σε κάνει τίποτα. (Δες το ποστ μου πιο πάνω). Το ότι βγήκες σε κάνει μηχανικό (και συγχαρητήρια γιατί ξέρω τι παλούκι σχολή είναι) . Αλλά για το θεό, σταματήστε να λέτε "εγώ έγραψα τόσο στις πανελλαδικές αλλά πρέπει να με αντιμετωπίσουν διαφορετικά". Το γράφεις και μόνος σου παραπάνω. Διάβασες 2 χρόνια.! Το λέω και εγώ παραπάνω. Διάβασα 1 χρόνο.! Πώς στο καλό διαβάζοντας 1 και 2 χρόνια βιολογιες, έκθεση και τόσα άλλα άσχετα μαθήματα γίναμε μηχανικοί..;! 

Γενικώς, σταματήστε να γράφετε για τις πανελλαδικές.. είναι σαν τους βαθμούς στο στρατό. Στο πραγματικό κόσμο δεν σημαίνουν τίποτα.! Δεν πα να είναι άλλος συνταγματάρχης. Έξω στο δρόμο (πραγματική ζωή) δεν μπορεί να διατάξει κανέναν.

Σε είχα ρωτήσει και παλιότερα αλλά μάλλον δεν το είχες δει.. Έτσι από περιέργεια, μπορείς να μου πεις ποιο τμήμα εχεις τελειώσει; Στείλε πμ αν δεν θες να το πεις δημόσια. Απλώς το αναφέρεις συχνά και λες ότι δεν έμαθες τίποτα ουσιαστικό κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, AlkisGhost είπε

Να σου πω τι είδα εγώ; Σε χώρες του εξωτερικού με μεγάλη ανάπτυξη δεν τους ενδιαφέρει καν αυτή η οπτική.

Που? Σε ποιες χώρες? Ο γιατρός είναι γιατρός παντού πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Σωστά, αλλά την κύρια ευθύνη την έχει αυτός που υπογράφει, με ότι αυτο συνεπάγεται αν κάτι πάει στραβά....

-

Αυτός που δεν διάβαζε στα 17 του, αν θέλει πλέον να ασχοληθεί με την επιστήμη, να πάει να σπουδάσει το αντικείμενο όπως πρέπει, από την αρχή. 
Όχι να ζητάει εκ των υστέρων "εκπτώσεις" και "άφεση" για την αμυαλιά που είχε. 
Κάποιες επιλογές και πράξεις έχουν σημαντικές συνέπειες και πληρώνονται ακριβά ή εσαεί. 
Καλώς ή κακώς έτσι είναι.

-

Αν διαβάσεις και κατακτήσεις τη γνώση δεν συζητάμε για εκπτώσεις. Η σύγχρονη εποχή χαρακτηρίζεται από ευελιξία και γρήγορες αλλαγές στις οποίες ο άνθρωπος πρέπει να προσαρμόζεται. Δεν είναι ανθρωπιστικό να "τιμωρείς" για πάντα κάποιον που για οποιονδήποτε λόγο δεν ήταν αρκετά ικανός σε μια Α' περίοδο της ζωής του.

Θα έπρεπε να υπάρχει τρόπος οι φοιτητές που έχουν τελειώσει πχ ΤΕΙ ηλεκτρολογίας να μπορούν να κάνουν επιπλέον χρόνια εκπαίδευσης , να πάρουν πιστοποιήσεις μέσω εξετάσεων και να φτάσουν τους Ηλεκτρολόγους ΕΜΠ, χωρίς να πετιέται στον κάδο των αχρήστων η τετραετής εκπαίδευσή τους (δλδ χωρίς να πρέπει μέσω κατατακτηρίων να φοιτήσουν από την αρχή στους ηλεκτρολόγους μηχανικούς)

Με την ίδια λογική, υποθέτω ότι στη σχολή που έβγαλες δεν ξαναέδωσες κανένα μάθημα το Σεπτέμβρη... Αλλιώς θα ήταν "έκπτωση" και αδικία σε αυτούς που δεν είχαν την "αμυαλία" και διάβασαν στην ώρα τους! Μήπως καλύτερα αυτοί που κόβονται να κάνουν όλη τη σχολή από την αρχή; Οι ΤΕΙ έχουν κάποιες βάσεις που είναι σαφώς ανώτερες από αυτές των νεοεισαχθέντων. Θα μπορούσε να αναγνωρίζεται αυτό το ποσοστό και να οδηγεί σε αναβαθμισμένο πτυχίο σε πχ +2 χρόνια φοίτησης, σαν μεταπτυχιακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πάνε να δώσουν κατατακτήριες και να τελειώσουν κανονικά τη σχολή.
Αυτοί που πέρασαν αρχής εξαρχής, το έκαναν βαδίζοντας τον δύσκολο δρόμο.
Ε, κι αυτοί που μετάνιωσαν για την κουφιοκεφαλιά τους, θα περάσουν επίσης το ίδιο, έστω και ετεροχρονισμένα.
By the hard way κι αυτοί, όχι να ψάχνουν με τι τρόπο να τους χαριστεί. 
Η επιπολαιότητα έχει τίμημα και πληρώνεται. 
Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα, λένε.


Οι ακαδημαϊκές εξετάσεις τον Σεπτέμβρη έχουν εντελώς άλλον σκοπό και προσανατολισμό,
και δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης της σκοπιμότητάς τους με τις αντίστοιχες των πανελληνίων.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, primeragt είπε

Εδώ βλέπουμε το κλασικό σταρχιδισμο και ανωτερωτητα που διέπει τη χώρα μας. Αφού κόπιασα στα 15-16 όλοι οι άλλοι να πάνε να γ@μηθουν. Σκληρή γλώσσα αλλά είναι η αλήθεια. Γι'αυτό μόλις πάνε έξω τους έχουν γραμμένους από που πήραν πτυχία και περγαμηνές αλλά κοιτάνε αν έχουν πραγματικά τις δεξιότητες που διατυμπανίζουν. Εδώ θέλουμε με το καλημέρα να εξοντώσουμε τον ανταγωνισμό να μην έχει καν ελπίδες ανέλιξης. Όλα θέμα συντεχνιών λες και ηλεκτρολόγος που πραγματικά ξέρει τη δουλειά και φτιάχνει πχ 5mw εγγατασταση δεν θα ξέρει να φτιάξει και μεγαλύτερες. Αλλάζει η επιστήμη μετά το όριο αυτό και γίνεται πυρηνική φυσική. Αλλά δεν θέλουμε η αγορά να κρίνει το ποσό αξίζουμε αλλά να το έχουμε απευθείας εξασφαλισμένο από τον ανταγωνισμό γιατί περί αυτού πρόκειται. Ισότητες και δικαιώματα αλλά καρτ κλασικά. (Άσχετα αν οι των πολυτεχνείων έχουν καλύτερα πτυχία σαν πενταετούς).

Επαγγελματικά ασχολουμε με μελέτες-επιβλεψεις εγκαταστάσεων φυσικού αερίου. Ναι έχει τεράστια διαφορά να σχεδιάσω και να εκτελέσω ένα οικιακό δίκτυο με έναν επιτοίχο λέβητα 24kw και άλλη ένα βιομηχανικό δίκτυο με ατμολέβητες ισχύος 12MW έκαστος. Πολυ μεγαλύτερη ευθύνη και επιστημονική γνώση-εμπειρια του αντικειμένου απαιτείται. Τα τσουβαλιαζεις όλα, δεν γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι περισσότερες κατασκευές στην αγορά εργασίας έχουν εν πολλοίς δομικό χαρακτήρα, 
κι ως εκ τούτου η εμπλοκή των πολ. μηχανικών (επίβλεψη/υπογραφή) είναι αναπόφευκτη σε πολλές περιπτώσεις.

Αλλά δεν υπογράφουν τα πάντα - τουλάχιστον όχι χωρίς άλλες ειδικότητες μηχανικών να λαμβάνουν επίσης μέρος. 
Αυτός που λέει ότι έχουν ανεξέλεγκτη δικαιοδοσία απλώς έχει άγνοια της κατάστασης.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, primeragt είπε

Έτσι γίνεται όταν συγχέουμε ανομίες ειδικότητες. Άκου εκεί χειρουργός και νοσηλευτής. Λες και ένας καρδιολόγος θα μπορούσε ας πούμε. Υπάρχουν κάποιες ειδικότητες που είναι ίδιες και άλλες που δεν έχουν καν κοινό υπόβαθρο. Ένας ηλεκτρολόγος ή ένας μηχανολόγος είτε ξέρει είτε δεν ξέρει την επιστήμη του. Δεν αλλάζουν ανάλογα τα μεγέθη, αυτά είναι ξεκάθαρα τεχνάσματα για να έχουμε διαχωρισμό των αποφοίτων για τα σαν χώρα απλά φτιάξαμε πεντακόσιες τέτοιες σχολές για να καλύψουμε τις οικονομίες πόλεων και τις φιλοδοξίες γονέων. Συντεχνιακό διαχωρισμοί είναι γι'αυτό και το βλέπουμε ξεκάθαρα σε αυτών του είδους τα επαγγέλματα.

Καμία φιλοδοξία. Επειδή η επιστήμη του μηχανικού έχει από την φύση της δυσκολία, ευθύνη, όγκο γνώσης και συνεχώς αναπτυσσόμενης γνώσης για να μπορέσεις να εκτελέσεις ένα περίπλοκο έργο θα πρέπει να έχεις αποκτήσει και το σχετικό επιστημονικό υπόβαθρο. Δεν αποκτάται το ίδιο επιστημονικό υπόβαθρο στα ΤΕΙ και στα πολυτεχνεια. Συμφωνείς τουλάχιστον σε αυτό το τελευταίο? Αν όχι τζαπα συζήτηση κάνουμε. Αν θέλουμε τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα ας καταργήσουμε τα ΤΕΙ και όποιος έχει την επιθυμία και την όρεξη να σπουδάσει μηχανικός και να έχει όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα ας δίνει για Πολυτεχνείο. Είναι επαγγελμα με εξαιρετική ευθύνη όποτε θέλουμε πολύ δυνατούς αποφοίτους. σε αυτό δεν θα διαφωνήσεις, σωστά?

2 ώρες πριν, AlkisGhost είπε

Δεν έχεις καταλάβει ότι μόνο εσύ συζητάς εδώ μέσα για επαγγελματική εξίσωση;  Αναφέρεις δύο διαφορετικές περιπτώσεις: τους μεν μηχανικούς και τους γιατρούς με τους νοσηλευτές. Απάντησα και στις δύο. Στους μηχανικούς θεωρώ πρέπον και σωστό τα δικαιώματα να είναι κατά βάση ίδια και από εκεί και πέρα όποιος έχεις κάνει καλύτερες σπουδές (πιστοποιημένα καλύτερες όμως, με πιστωτικές μονάδες χρεωμένες και αποδείξεις) να πάρει το παραπάνω. Για τη δεύτερη περίπτωση είσαι εντελώς λάθος πρέπει να κατανοήσεις ότι ο γιατρός και ο νοσηλευτής δεν κάνουν την ίδια δουλειά δεν έχουν ίδιο αντικείμενο. Εγώ είμαι γιατρός εντατικολόγος, δεν μπορώ να πω στον νοσηλευτή της εντατικολογίας πως θα κάνει τη δουλειά του γιατί δεν την γνωρίζω! Είναι άλλο πράγμα το να θεραπεύω τον ασθενή και άλλο να τον διαχειρίζομαι-φροντίζω. Τι καλύτερη ιατρική μου λες; Όσο ξέρω εγώ από νοσηλευτική τόσο ξέρει αυτός από ιατρική...πέντε βασικά πράγματα να μπορούμε να συνεννοηθούμε. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση της νοσηλευτικής (το αναφέρω επειδή είχε τμήματα και στα πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ) οι απόφοιτοι των ΤΕΙ που βλέπω εγώ είναι όντως καλύτεροι σε επίπεδο και σπουδών και ικανότητας προσαρμογής και όμως θεωρούνται υπό συνθήκες κατώτεροι ενώ έχουν τα ίδια προσόντα. Να μην αναφέρω ότι οι περισσότεροι γνωρίζουν να γράψουν μια εργασία να διαβάζεται σε αντίθεση με τους ΠΕ που τα ποσοστά πέφτουν δραματικά και δεν γνωρίζω τον λόγο. Και αναρωτιέμαι γιατί αυτή η αδικία;

Το ότι σαν κοινωνία επιλέγουμε να χρηματοδοτούμε περισσότερο έναν τομέα από έναν άλλο και να τον θεωρούμε σημαντικότερο είναι δικό μας πρόβλημα. Σε άλλες χώρες πχ δεν το κάνουν. Μπορείς να συγκρίνεις αν θες ποιοι είναι σε καλύτερο επίπεδο, εμείς ή αυτοί;

Τα του οίκου σου φίλε μου προτείνω αν δεν έχεις γνώση του επιστημονικού πεδίου των μηχανικών και των προγραμμάτων σπουδών μηχανικών ΤΕΙ και ΑΕΙ. Δεν έχουν καμία βάση αυτά που λες. 

2 ώρες πριν, insomniac01 είπε

Τα πτυχία είναι χαρτιά υγείας σήμερα. 

Εκτός αν είσαι από το Berkeley, κλπ., τα υπόλοιπα είναι να νάχαμε να λέγαμε. 

Η ερώτηση που αναρωτιέται κάποιος σε μια επιχείρηση είναι εξής:

Μπορείς να μου αυξήσεις το κέρδος μου; Αν ναι, είσαι μέσα. Αν όχι, ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ. 

Σε χώρες του εξωτερικού, οι νοσηλευτές γίνονται γιατροί, άνετα. (δηλαδή μπορούν να δώσουν εξετάσεις). Στην Ελλάδα όχι γιατί είναι λόμπι. 

Σώπα ρε μεγάλε που θα πεις τον κόπο μας χαρτί υγείας... Εσύ τι έχεις σπουδάσει που απαξιώνεις τον κόπο χιλιάδων ανθρώπων?

Και στην Ελλάδα μπορεις κατατακτήριες. Όποιος έχει θέληση να προχωρήσει προχωράει.

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Φίλε μου, με όλο το σεβασμό, το ότι μπήκες στο ΗΜΜΥ, δεν σε κάνει καλό μηχανικό. Βασικά δεν σε κάνει τίποτα. (Δες το ποστ μου πιο πάνω). Το ότι βγήκες σε κάνει μηχανικό (και συγχαρητήρια γιατί ξέρω τι παλούκι σχολή είναι) . Αλλά για το θεό, σταματήστε να λέτε "εγώ έγραψα τόσο στις πανελλαδικές άρα πρέπει να με αντιμετωπίσουν διαφορετικά". Το γράφεις και μόνος σου παραπάνω. Διάβασες 2 χρόνια.! Το λέω και εγώ παραπάνω. Διάβασα 1 χρόνο.! Πώς στο καλό διαβάζοντας 1 και 2 χρόνια βιολογιες, έκθεση και τόσα άλλα άσχετα μαθήματα γίναμε μηχανικοί..;! 

Γενικώς, σταματήστε να γράφετε για τις πανελλαδικές.. είναι σαν τους βαθμούς στο στρατό. Στο πραγματικό κόσμο δεν σημαίνουν τίποτα.! Δεν πα να είναι άλλος συνταγματάρχης. Έξω στο δρόμο (πραγματική ζωή) δεν μπορεί να διατάξει κανέναν.

Τα 2-3 χρόνια μου έδωσαν την δυνατότητα να μπω. Αυτό δεν ήταν φυσικά αρκετό. Χρειάστηκε να διαβάσω 56 μάθηματα με όγκο ύλης και μεγάλης δυσκολίας τα περισσότερα για να βγω. Αρκετοί στην πορεία τα παρατάνε. Οι πολυτεχνικές σχολές έχουν μεγάλο ποσοστό φοιτητών που καθυστερούν να τελειώσουν ή τα παρατάνε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...