Προς το περιεχόμενο

Γιατί να επιλέξει κάποιος smartwatch και όχι κανονικό ρολόι με σένσορα?


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια.Εχω την εξης απορια οπως λεω και στο τιτλο του θεματος γενικα. Βλέπω να πουλανε τα smartwatch σε τιμες των 300 εως 1000 ευρω ενω υπαρχουν ρολογια τυπου casio με σενσορες που εχουν πανω κατω τις ιδιες λειτουργιες οπως βαρομετρο,θερμοκρασια,υψομετρο,πυξιδα κλπ σε τιμες των 80 ευρω.Ακομη και σε ρολοι του lidl που εχω κοιταξει δινει με 20 ευρω που εχει ενδειξεις για θερμοκρασια,βαρομετρο,υψομετρο και πυξιδα και ολα αυτα με 20 ευρω. Και αναρωτιεμαι...Γιατι να δωσει καποιος 500 ευρω να παρει ενα εξυπνο ρολοι που πολλα απο αυτα χρειαζονται και καθε τρεις και λιγο φορτιση,-αν θυμαμαι καλα καθε 16 ωρες πανω κατω ενω στα κανονικα ρολογια βαζεις μια μπαταρια και κραταει 2-3 χρονια- και να μην αγορασει ενα casio για παραδειγμα με σενσορα που εχει τις ιδιες λειτουργιες οπως ενα smartwatch?

Τί ειδους μοδα ειναι αυτη ? Εγω το βλεπω ως ταλαιπωρια και μονο.Δηλαδη και πρεπει καθε τρεις και λιγο να φορτιζεις ενα ρολοι λες και δεν εχουμε τον μπελα να φορτιζουμε καθε τρεις και λιγο και  το σμαρτφον,θα πρεπει να δωσεις και πολλα λεφτα για εξυπνο ρολοι.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι προσφερουν παραπανω αυτα τα εξυπνα ρολογια των 500 και 600 ευρω.Αναλογες λειτουργιες απο καρδιακους παλμους,βηματομετρηση,βαρομετρο,υψομετρο,θερμοκρασια,πυξιδα κλπ μπορεις να βρεις και σε ενα ρολοι των 80 ευρω με κανονικη μπαταρια που κραταει και 2-3 χρονια και ξενοιαζεις.

Αν μπορουσε να μου το εξηγησει καποιος θα ημουν υποχρεωμενος δηλαδη γιατι δεν το καταλαβαινω.Εκτος και αν ειναι χαζομαρκετινγκ oλο αυτο για να καταναλωνει ο κοσμος πραγματα που δεν χρειαζεται πραγματικα.

Σας ευχαριστω.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Παίρνεις τηλέφωνο, βλέπεις τα μηνύματά σου, πληρώνεις στα μαγαζιά και πολλά ακόμα

μα για να παρεις τηλεφωνο δεν πρεπει να εχεις ανοιχτο το blue tooth και των δυο συσκευων.κινητου και ρολογιου?δηλ παλι απο το κινητο δεν θα μιλησεις στην τελικη? τα μηνυματα σου οκ θα σε ειδοποιησει το ρολοι αλλα παλι στο κινητο δεν θα ανατρεξεις να τα δεις? και η πληρωμη των μαγαζιων παλι στο κινητο δεν πρεπει  τελικα να κανεις την ολη διαδικασια δεδομενου οτι η οθονη του ρολογιου ειναι μικροσκοπικη?

Με ΄΄πιανεις΄΄ που θελω να καταληξω?  δηλαδη δεν προσφερει και τιποτα το ρολοι αν το καλοσκεφτεις.Παλι πρεπει να κουβαλας και κινητο και ρολοι μαζι σου.Το εξυπνο ρολοι δεν αντικαθιστα το κινητο σου.

Επεξ/σία από sonikk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, sonikk είπε

Τί ειδους μοδα ειναι αυτη ? Εγω το βλεπω ως ταλαιπωρια και μονο.Δηλαδη και πρεπει καθε τρεις και λιγο να φορτιζεις ενα ρολοι λες και δεν εχουμε τον μπελα να φορτιζουμε καθε τρεις και λιγο και  το σμαρτφον,θα πρεπει να δωσεις και πολλα λεφτα για εξυπνο ρολοι.

Σε ότι αφορά στην μπαταρία έχω ένα mi watch color αγορασμένο σε προφορά 80 ευρώ, του οποίου η μπαταρία μου βγάζει περισσότερο από μήνα. 

Γενικά πιστεύω πως είναι πιο χρήσιμο σε αθλητές και εκείνους που πηγαίνουν γυμναστήριο καθώς έχουν πρόσβαση σε επιλογές για μετρήσεις χωρίς να χρειάζεται να είναι συνδεδεμένο με το κινητό, όταν συνδεθεί θα συγχρονίσει και τα δεδομένα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι απλό μπρο:

Πήρες iphone για να μοστράρεις το μηλαράκι και τις 3 κάμερες του splinter cell στους φίλους σου; Ανησυχείς πώς θα φαίνεται ότι έχεις iphone όταν έχεις το κινητό στην τσέπη;;; Η λύση βρέθηκε..αγοράζεις το ρολογάκι apple watch στην προνομιακή τιμή των 800 ευρώ και κυκλοφορείς κάνωντας μόστρα παντού και χωρίς να χρειάζεται έχεις διαρκώς το iphone ανα χείρας!

Επεξ/σία από nbtz89
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, sonikk said:

Γεια χαρα παιδια.Εχω την εξης απορια οπως λεω και στο τιτλο του θεματος γενικα. Βλέπω να πουλανε τα smartwatch σε τιμες των 300 εως 1000 ευρω ενω υπαρχουν ρολογια τυπου casio με σενσορες που εχουν πανω κατω τις ιδιες λειτουργιες οπως βαρομετρο,θερμοκρασια,υψομετρο,πυξιδα κλπ σε τιμες των 80 ευρω.Ακομη και σε ρολοι του lidl που εχω κοιταξει δινει με 20 ευρω που εχει ενδειξεις για θερμοκρασια,βαρομετρο,υψομετρο και πυξιδα και ολα αυτα με 20 ευρω. Και αναρωτιεμαι...Γιατι να δωσει καποιος 500 ευρω να παρει ενα εξυπνο ρολοι που πολλα απο αυτα χρειαζονται και καθε τρεις και λιγο φορτιση,-αν θυμαμαι καλα καθε 16 ωρες πανω κατω ενω στα κανονικα ρολογια βαζεις μια μπαταρια και κραταει 2-3 χρονια- και να μην αγορασει ενα casio για παραδειγμα με σενσορα που εχει τις ιδιες λειτουργιες οπως ενα smartwatch?

Τί ειδους μοδα ειναι αυτη ? Εγω το βλεπω ως ταλαιπωρια και μονο.Δηλαδη και πρεπει καθε τρεις και λιγο να φορτιζεις ενα ρολοι λες και δεν εχουμε τον μπελα να φορτιζουμε καθε τρεις και λιγο και  το σμαρτφον,θα πρεπει να δωσεις και πολλα λεφτα για εξυπνο ρολοι.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι προσφερουν παραπανω αυτα τα εξυπνα ρολογια των 500 και 600 ευρω.Αναλογες λειτουργιες απο καρδιακους παλμους,βηματομετρηση,βαρομετρο,υψομετρο,θερμοκρασια,πυξιδα κλπ μπορεις να βρεις και σε ενα ρολοι των 80 ευρω με κανονικη μπαταρια που κραταει και 2-3 χρονια και ξενοιαζεις.

Αν μπορουσε να μου το εξηγησει καποιος θα ημουν υποχρεωμενος δηλαδη γιατι δεν το καταλαβαινω.Εκτος και αν ειναι χαζομαρκετινγκ oλο αυτο για να καταναλωνει ο κοσμος πραγματα που δεν χρειαζεται πραγματικα.

Σας ευχαριστω.

 

μαλλον εχεις μπερδεψει τι κανει το smartwatch και τι κανει το casio pro trek που αναφερεις.κοινως συγκρινεις αυγα με ντοματες.google it

εβαλες και το lidl στην εξισωση και εδεσε υο γλυκο

καλα που δεν ειπες και για αυτοο

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sonikk είπε

Γεια χαρα παιδια.Εχω την εξης απορια οπως λεω και στο τιτλο του θεματος γενικα. Βλέπω να πουλανε τα smartwatch σε τιμες των 300 εως 1000 ευρω ενω υπαρχουν ρολογια τυπου casio με σενσορες που εχουν πανω κατω τις ιδιες λειτουργιες οπως βαρομετρο,θερμοκρασια,υψομετρο,πυξιδα κλπ σε τιμες των 80 ευρω.Ακομη και σε ρολοι του lidl που εχω κοιταξει δινει με 20 ευρω που εχει ενδειξεις για θερμοκρασια,βαρομετρο,υψομετρο και πυξιδα και ολα αυτα με 20 ευρω. Και αναρωτιεμαι...Γιατι να δωσει καποιος 500 ευρω να παρει ενα εξυπνο ρολοι που πολλα απο αυτα χρειαζονται και καθε τρεις και λιγο φορτιση,-αν θυμαμαι καλα καθε 16 ωρες πανω κατω ενω στα κανονικα ρολογια βαζεις μια μπαταρια και κραταει 2-3 χρονια- και να μην αγορασει ενα casio για παραδειγμα με σενσορα που εχει τις ιδιες λειτουργιες οπως ενα smartwatch?

Τί ειδους μοδα ειναι αυτη ? Εγω το βλεπω ως ταλαιπωρια και μονο.Δηλαδη και πρεπει καθε τρεις και λιγο να φορτιζεις ενα ρολοι λες και δεν εχουμε τον μπελα να φορτιζουμε καθε τρεις και λιγο και  το σμαρτφον,θα πρεπει να δωσεις και πολλα λεφτα για εξυπνο ρολοι.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι προσφερουν παραπανω αυτα τα εξυπνα ρολογια των 500 και 600 ευρω.Αναλογες λειτουργιες απο καρδιακους παλμους,βηματομετρηση,βαρομετρο,υψομετρο,θερμοκρασια,πυξιδα κλπ μπορεις να βρεις και σε ενα ρολοι των 80 ευρω με κανονικη μπαταρια που κραταει και 2-3 χρονια και ξενοιαζεις.

Αν μπορουσε να μου το εξηγησει καποιος θα ημουν υποχρεωμενος δηλαδη γιατι δεν το καταλαβαινω.Εκτος και αν ειναι χαζομαρκετινγκ oλο αυτο για να καταναλωνει ο κοσμος πραγματα που δεν χρειαζεται πραγματικα.

Σας ευχαριστω.

 

Πολλές ανακρίβειες,τα εχεις κάνει σαλάτα στο μυαλό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sonikk είπε

μα για να παρεις τηλεφωνο δεν πρεπει να εχεις ανοιχτο το blue tooth και των δυο συσκευων.κινητου και ρολογιου?δηλ παλι απο το κινητο δεν θα μιλησεις στην τελικη? τα μηνυματα σου οκ θα σε ειδοποιησει το ρολοι αλλα παλι στο κινητο δεν θα ανατρεξεις να τα δεις? και η πληρωμη των μαγαζιων παλι στο κινητο δεν πρεπει  τελικα να κανεις την ολη διαδικασια δεδομενου οτι η οθονη του ρολογιου ειναι μικροσκοπικη?

Με ΄΄πιανεις΄΄ που θελω να καταληξω?  δηλαδη δεν προσφερει και τιποτα το ρολοι αν το καλοσκεφτεις.Παλι πρεπει να κουβαλας και κινητο και ρολοι μαζι σου.Το εξυπνο ρολοι δεν αντικαθιστα το κινητο σου.

Να σου απαντήσω μιας και είμαι κάτοχος smartwatch εδώ και λίγες μέρες μόνο. 

Για το θέμα με το κόστος, υπάρχουν επίσης smartwatch οικονομικά, δεν χρειάζεται να δώσεις 300 ή 500 ευρώ. 

Για το θέμα με το κινητό. Εμένα μ' έχουν βολέψει αφάνταστα οι ειδοποιήσεις. Το κινητό στο τσαντάκι ή μακριά, βλέπω ποιος με καλεί, ή το μήνυμα που μου έστειλε, Μαγειρεύω και το κινητό είναι παρατημένο οπουδήποτε, βλέπω ποιος καλεί και δεν χρειάζεται να τρέχω (για μένα που είναι και επαγγελματικό το θέμα και δεν μπορώ να αγνοώ τις κλήσεις αν δεν ξέρω ποιος είναι). Επίσης απ' το ρολόι διαβάζω απευθείας το μήνυμα που μου έχουν στείλει. Οι πληρωμές από τα smartwatch που το υποστηρίζουν γίνονται απευθείας από το ρολόι, σαν να ήταν ανέπαφη. 

Για όσους το χρησιμοποιούν για τρέξιμο, gps κλπ δεν το συζητώ σου παρέχει μια πληθώρα δεδομένων που βλέπεις μετά στον υπολογιστή και μπορείς να αναλύσεις.

Δεν λέω ότι είναι απαραίτητα, λέω όμως ότι μπορεί να βολέψουν πολύ και δεν συγκρίνονται με ένα ρολόι, είναι διαφορετικά πράγματα. 

Για το θέμα της μπαταρίας ανάλογα πόσο το χρησιμοποιείς, αν δεν χρησιμοποιείς gps, μουσική κρατάει μέρες. Σίγουρα όχι χρόνια όπως ένα ρολόι, αλλά σταθμίζεις εσύ αν αξίζει τον κόπο ή όχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Να σου απαντήσω μιας και είμαι κάτοχος smartwatch εδώ και λίγες μέρες μόνο. 

Για το θέμα με το κόστος, υπάρχουν επίσης smartwatch οικονομικά, δεν χρειάζεται να δώσεις 300 ή 500 ευρώ. 

Για το θέμα με το κινητό. Εμένα μ' έχουν βολέψει αφάνταστα οι ειδοποιήσεις. Το κινητό στο τσαντάκι ή μακριά, βλέπω ποιος με καλεί, ή το μήνυμα που μου έστειλε, Μαγειρεύω και το κινητό είναι παρατημένο οπουδήποτε, βλέπω ποιος καλεί και δεν χρειάζεται να τρέχω (για μένα που είναι και επαγγελματικό το θέμα και δεν μπορώ να αγνοώ τις κλήσεις αν δεν ξέρω ποιος είναι). Επίσης απ' το ρολόι διαβάζω απευθείας το μήνυμα που μου έχουν στείλει. Οι πληρωμές από τα smartwatch που το υποστηρίζουν γίνονται απευθείας από το ρολόι, σαν να ήταν ανέπαφη. 

Για όσους το χρησιμοποιούν για τρέξιμο, gps κλπ δεν το συζητώ σου παρέχει μια πληθώρα δεδομένων που βλέπεις μετά στον υπολογιστή και μπορείς να αναλύσεις.

Δεν λέω ότι είναι απαραίτητα, λέω όμως ότι μπορεί να βολέψουν πολύ και δεν συγκρίνονται με ένα ρολόι, είναι διαφορετικά πράγματα. 

Για το θέμα της μπαταρίας ανάλογα πόσο το χρησιμοποιείς, αν δεν χρησιμοποιείς gps, μουσική κρατάει μέρες. Σίγουρα όχι χρόνια όπως ένα ρολόι, αλλά σταθμίζεις εσύ αν αξίζει τον κόπο ή όχι.

ποιο smartwatch εχεις αν επιτρεπεται?

οταν λες σε βολευουν οι ειδοποιησεις αντιλαμβανομαι τι εννοεις οτι σε εξυπηρετει το να βλεπεις ποιος σε καλει αλλα αν θες να το σηκωσεις παλι δεν τρεχεις στο κινητο σου για να μιλησεις?

το μηνυμα ναι μπορεις να το διαβασεις αλλα να απαντησεις μπορεις ή ανατρεχεις παλι στο κινητο?

Μπορεις με απλα λογια να εξηγησεις λιγο πώς λειτουργει το gps? πχ οδηγαει καποιος και ψαχνει μια συγκεκριμενη οδο.Σε καθοδηγει φωνητικα το ρολοι για το που πρεπει να πας?

ευχαριστω.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sonikk είπε

ποιο smartwatch εχεις αν επιτρεπεται?

οταν λες σε βολευουν οι ειδοποιησεις αντιλαμβανομαι τι εννοεις οτι σε εξυπηρετει το να βλεπεις ποιος σε καλει αλλα αν θες να το σηκωσεις παλι δεν τρεχεις στο κινητο σου για να μιλησεις?

το μηνυμα ναι μπορεις να το διαβασεις αλλα να απαντησεις μπορεις ή ανατρεχεις παλι στο κινητο?

Μπορεις με απλα λογια να εξηγησεις λιγο πώς λειτουργει το gps? πχ οδηγαει καποιος και ψαχνει μια συγκεκριμενη οδο.Σε καθοδηγει φωνητικα το ρολοι για το που πρεπει να πας?

ευχαριστω.

honor magicwatch2 που κάνει 130€ πανω κάτω.Η μπαταρία κρατάει πάνω απο 10 μερες.Απαντας στις κλήσεις απο το κινητό,βλέπεις τις ειδοποιήσεις και μερικες μπορείς να τις διαβασεις αλλά όχι να απαντήσεις.Μπορείς να καλέσεις και εσύ απο τις επαφές που έχεις αποθηκεύσει στο ρολόι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημασία έχει εσύ τι θέλεις από οποία συσκευή και αν διαλέξεις??

εσύ κοιτάς τι θέλεις και μετά κοιτάς το μπατζετ σου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, sonikk said:

ποιο smartwatch εχεις αν επιτρεπεται?

οταν λες σε βολευουν οι ειδοποιησεις αντιλαμβανομαι τι εννοεις οτι σε εξυπηρετει το να βλεπεις ποιος σε καλει αλλα αν θες να το σηκωσεις παλι δεν τρεχεις στο κινητο σου για να μιλησεις?

το μηνυμα ναι μπορεις να το διαβασεις αλλα να απαντησεις μπορεις ή ανατρεχεις παλι στο κινητο?

Μπορεις με απλα λογια να εξηγησεις λιγο πώς λειτουργει το gps? πχ οδηγαει καποιος και ψαχνει μια συγκεκριμενη οδο.Σε καθοδηγει φωνητικα το ρολοι για το που πρεπει να πας?

ευχαριστω.

για να σου φυγουν οι αποριες με απλα λογια.

α. κανονικο ρολοι.εχεις την ωρα και κανα χρονομετρο και τερμα.

β.κανονικο ρολοι με σενσορες πχ casio pro trek ,suunto core. εχεις υψομετρο, βαρομετρο,θερμοκρασια .αποθηκευονται οι ρυθμισεις τοπικα. δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο.

β.κανονικο ρολοι καταδυσεων. σωζει ολη την καταδυση και την επεξεργαζεσαι με software.

δ.fitness tracker. εδω μπορει να ειναι ενα smartwatch με απλα χαρακτηριστικα πχ να μετραει βηματα καρδιακους παλμους ,spo2 και να μπορεις να τα κατεβασεις σε software κτλ.

e.smartwatch με fitness tracker.λαμβανεις ειδοποιησεις απο κινητα, μπορεις να απαντησεις κληση απο το ρολοι κτλ.

αναλογως την μαρκα και το τι χαρακτηριστικα εχει ειναι και αλλη τιμη. αλλη τιμη ενα samsung αλλο ενα apple αλλο ενα huawei. αυτα εν ολιγοις.το τι θες να παρεις εχει να κανει με το τι θες.δεν μπορειςνα τα τσουβαλιαζεις ολα.σε καποια πληρωνεις το ονομα σε αλλα το software κτλ. οπως υπαρχει δεκτης gps με 20 ευρω ετσι υπαρχει και με 500.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο το Smartwatch απανταω στα μηνυματα, απανταω στην κληση ακομα και αν εχω το κινητο στο σπιτι (βλ.galaxy watch 4) Για να μην αναφέρω καταγραφη καρδιακών παλμων και καταγραφη gps σε ασκήσεις τρεξιμο κλπ. Ακομα και την διαδρομη που θες να πας σου δειχνει με το gps που ρωτας. Και αυτα ειναι λιγα που λεω απο αυτα που κανουν τα ssmartwatches σημερα. 

υ.γ.1 Με τις απαντησεις σου πιστευω ολα και περισσοτερο οτι τρολαρεις. 
υ.γ.2 Ελπιζω να τρολαρεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gorge18 είπε

Εγω απο το Smartwatch απανταω στα μηνυματα, απανταω στην κληση ακομα και αν εχω το κινητο στο σπιτι (βλ.galaxy watch 4) Για να μην αναφέρω καταγραφη καρδιακών παλμων και καταγραφη gps σε ασκήσεις τρεξιμο κλπ. Ακομα και την διαδρομη που θες να πας σου δειχνει με το gps που ρωτας. Και αυτα ειναι λιγα που λεω απο αυτα που κανουν τα ssmartwatches σημερα. 

υ.γ.1 Με τις απαντησεις σου πιστευω ολα και περισσοτερο οτι τρολαρεις. 
υ.γ.2 Ελπιζω να τρολαρεις.

οχι φιλε μου δεν τρολαρω σε καμια περιπτωση. Απλα ειμαι για πρωτη φορα υποψηφιος καταναλωτης smartwatch και προσπαθω να καταλαβω τι θα με εξυπηρετησει αν παρω ρολοι με gps.Πολλες κριτικες το αναφερουν ως πλεονεκτημα. Εγω ομως το τρεξιμο που κανω το κανω σε συγκεκριμενες περιοχες και σημεια που ξερω πού ξεκιναω και που θα καταληξω. Οποτε δεν νομιζω οτι θα μου προσεφερε κατι το gps.

Θα με ενδιεφερε ομως να μου απαντησεις,αν γνωριζεις φυσικα γιατι απαντηση σε αυτο δεν πηρα αν μπορω με το ρολοι που διαθετει gps να το χρησιμοποιησω οπως το gps αυτοκινητου.Να βαλω δηλ μια διευθυνση και να με καθοδηγησει φωνητικα.Αυτο το κανει ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...