Προς το περιεχόμενο

Γιατί να επιλέξει κάποιος smartwatch και όχι κανονικό ρολόι με σένσορα?


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, onelonelystar είπε

αυτοκίνητο το ένα, αυτοκίνητο το άλλο. ρολόι το ένα ρολόι το άλλο.

οκ τότε γιατί να πάρω Tesla αντί για Audi?

 

και το ένα με πάει εκεί που θέλω και το άλλο.

και γιατί όχι ένα lada?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Dimichios είπε

Το έχεις δοκιμάσει εσύ ή κάποιος γνωστός σου; Καλά ρολόγια τα casio δεν λέω αλλά δεν έδινα πάνω από 50 ευρώ για κάσιο

Προσωπικά εγώ έχω τέσσερα μοντέλα casio με έξυπνες λειτουργίες (ειδοποιήσεις εφαρμογών, έλεγχο μουσικής, phone finder),κ.α.. συνδέονται με Bluetooth.. 2(gb5600b)1(gbx6900b) και 1(STB-1000).Κανένα από αυτά δεν χρειάζεται φόρτιση παρά μόνο αλλαγή μπαταρίας στο περίπου 2 χρόνια και είναι αδιάβροχα 200 μέτρα...

Screenshot_20210923-145104_Samsung Internet Beta.jpg

Screenshot_20210923-145148_Samsung Internet Beta.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, onelonelystar είπε

αυτοκίνητο το ένα, αυτοκίνητο το άλλο. ρολόι το ένα ρολόι το άλλο.

οκ τότε γιατί να πάρω Tesla αντί για Audi?

 

και το ένα με πάει εκεί που θέλω και το άλλο.

Και γιατί δεν παίρνεις μηχανάκι; Αυτό που θέλω να πω το ένα είναι κόσμημα το άλλο είναι εργαλείο. Κανένας δεν φοράει ρολόγια την βλέπει την ώρα 

2 λεπτά πριν, thanoik34 είπε

Προσωπικά εγώ έχω τέσσερα μοντέλα casio με έξυπνες λειτουργίες (ειδοποιήσεις εφαρμογών, έλεγχο μουσικής, phone finder),κ.α.. συνδέονται με Bluetooth.. 2(gb5600b)1(gbx6900b) και 1(STB-1000).Κανένα από αυτά δεν χρειάζεται φόρτιση παρά μόνο αλλαγή μπαταρίας στο περίπου 2 χρόνια και είναι αδιάβροχα 200 μέτρα...

Screenshot_20210923-145104_Samsung Internet Beta.jpg

Screenshot_20210923-145148_Samsung Internet Beta.jpg

Αν θες στείλε μου τις εμπειριές σου με αυτά είτε εδώ είτε σε προσωπικό γιατί δεν έχω επαφή σε αυτά τα ρολόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dimichios είπε

Αυτό που θέλω να πω το ένα είναι κόσμημα το άλλο είναι εργαλείο. Κανένας δεν φοράει ρολόγια την βλέπει την ώρα 

μια χαρά κοιτάω την ώρα από το ρολόι μου, όπως κ πολλοί άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, onelonelystar είπε

μια χαρά κοιτάω την ώρα από το ρολόι μου, όπως κ πολλοί άλλοι.

Είμαστε η μειοψηφία πλέον. Είτε μας μαρέσει είτε όχι ο περισσότερος κόσμος για μόστρα το έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Dimichios είπε

Και γιατί δεν παίρνεις μηχανάκι; Αυτό που θέλω να πω το ένα είναι κόσμημα το άλλο είναι εργαλείο. Κανένας δεν φοράει ρολόγια την βλέπει την ώρα 

Αν θες στείλε μου τις εμπειριές σου με αυτά είτε εδώ είτε σε προσωπικό γιατί δεν έχω επαφή σε αυτά τα ρολόγια

Μπες στο YouTube να δεις τι παίζει γιατί πλέον αυτά τα μοντέλα δεν υπάρχουν Ελλάδα, εγώ τα πήρα από ebay, κοίταξε στα ποιο καινούργια, ίδια φάση είναι περίπου...(gbx100,gbd200)..

Screenshot_20210923-150530_Samsung Internet Beta.jpg

Screenshot_20210923-150632_Samsung Internet Beta.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2021 στις 4:08 ΠΜ, sonikk είπε

Γεια χαρα παιδια.Εχω την εξης απορια οπως λεω και στο τιτλο του θεματος γενικα. Βλέπω να πουλανε τα smartwatch σε τιμες των 300 εως 1000 ευρω ενω υπαρχουν ρολογια τυπου casio με σενσορες που εχουν πανω κατω τις ιδιες λειτουργιες οπως βαρομετρο,θερμοκρασια,υψομετρο,πυξιδα κλπ σε τιμες των 80 ευρω.Ακομη και σε ρολοι του lidl που εχω κοιταξει δινει με 20 ευρω που εχει ενδειξεις για θερμοκρασια,βαρομετρο,υψομετρο και πυξιδα και ολα αυτα με 20 ευρω. Και αναρωτιεμαι...Γιατι να δωσει καποιος 500 ευρω να παρει ενα εξυπνο ρολοι που πολλα απο αυτα χρειαζονται και καθε τρεις και λιγο φορτιση,-αν θυμαμαι καλα καθε 16 ωρες πανω κατω ενω στα κανονικα ρολογια βαζεις μια μπαταρια και κραταει 2-3 χρονια- και να μην αγορασει ενα casio για παραδειγμα με σενσορα που εχει τις ιδιες λειτουργιες οπως ενα smartwatch?

Τί ειδους μοδα ειναι αυτη ? Εγω το βλεπω ως ταλαιπωρια και μονο.Δηλαδη και πρεπει καθε τρεις και λιγο να φορτιζεις ενα ρολοι λες και δεν εχουμε τον μπελα να φορτιζουμε καθε τρεις και λιγο και  το σμαρτφον,θα πρεπει να δωσεις και πολλα λεφτα για εξυπνο ρολοι.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι προσφερουν παραπανω αυτα τα εξυπνα ρολογια των 500 και 600 ευρω.Αναλογες λειτουργιες απο καρδιακους παλμους,βηματομετρηση,βαρομετρο,υψομετρο,θερμοκρασια,πυξιδα κλπ μπορεις να βρεις και σε ενα ρολοι των 80 ευρω με κανονικη μπαταρια που κραταει και 2-3 χρονια και ξενοιαζεις.

Αν μπορουσε να μου το εξηγησει καποιος θα ημουν υποχρεωμενος δηλαδη γιατι δεν το καταλαβαινω.Εκτος και αν ειναι χαζομαρκετινγκ oλο αυτο για να καταναλωνει ο κοσμος πραγματα που δεν χρειαζεται πραγματικα.

Σας ευχαριστω.

 

Υπάρχουν πολλοί λόγοι να αγοράσει κάποιος smartwatch αντι για ένα απλό ψηφιακό ρολόι. 

  • Ακρίβεια!
    Αρχικά οι σένσορες των Casio/Gshock έχουν πολύ χειρότερη ακρίβεια σε σχέση με τα smartwatches. Είχαν τις χρήσεις τους πριν 10/15 χρόνια, αλλά τώρα αν όντως χρειάζεσαι αυτές τις λειτουργίες, η αγορά smartwatch είναι μονόδρομος. 
    Για παράδειγμα, ακόμη και το Gshock Rangeman που κοστίζει ~300Ε και είναι από τα καλύτερα Gshocks με σένσορες, δεν προσφέρει τόσο καλή ακρίβεια όσο smartwatches των 150Ε. 
    Επίσης με τα smartwatch έχεις πρακτικά τέλεια ακρίβεια στην ώρα, επειδή συγχρονίζεται με ατομικά ρολόγια όπως και το κινητό σου. Κάτι το οποίο το ακριβοπληρώνεις και στα "απλά" Radio Controlled ρολόγια που είναι και πιο ακριβά. 
  • Λειτουργίες υγείας 
    Οι καρδιακοί παλμοί και το οξυγόνο του αίματος είναι τρομερά σημαντικοί παράγοντας για αθλητές ή άτομα με προβλήματα υγείας. Μιλάμε για λειτουργίες που κυριολεκτικά μπορεί να σου σώσει την ζωή. Το ίδιο και το fall detection
  • GPS
    Οκ, GPS έχει και το κινητό σου, αλλά για κάποιον που θέλει να αθλείται χωρίς κινητό (βλέπε κολύμβηση κλπ) σου επιτρέπει να ακολουθήσεις την προπόνησή σου καταγράφοντας την διαδρομή. Εσύ λες ότι κάνεις πάντα την ίδια διαδρομή στο τρέξιμο, αλλά σε μια προπόνηση δεν έχεις πάντα τον ίδιο ρυθμό. Μπορεί να κάνεις ασκήσεις tempo, μπορεί να τρέχεις σε βουνά με υψόμετρο, μπορεί να πας για FTP επίδοση και 1002 άλλοι λόγοι που ένα smartwatch μπορεί να σε βοηθήσει στον αθλητισμό. (όχι εσένα προσωπικά, γενικά)
  • Sleep monitoring + ξύπνημα με δόνηση 
    Ο ύπνος είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα στη ζωή μας, και μια συσκευή που θα σε βοηθήσει να βελτιώσεις τον ύπνο σου μου φαίνεται αρκετά χρήσιμη (ή τουλάχιστον να σε βοηθήσει να καταλάβεις ότι δεν κοιμάσαι καλά). Το ξυπνητήρι με δόνηση είναι πολύ χρήσιμο αν κοιμάσαι και με άλλον δίπλα σου και δεν θες να τον ενοχλήσεις. Μπορεί να μην αλλάξει την ζωή σου, αλλά μπορεί να αλλάξει την ζωή του διπλανού σου :)
  • Απομακρισμένος έλεγχος
    Όπως είπες και εσύ, το smartphone είναι απαραίτητο για τα περισσότερα smartwatches. Η βασική ιδέα είναι να μην χρησιμοποιείς τόσο πολύ το κινητό σου ή να σου επιτρέπει μερικές λειτουργίες όταν δεν έχεις το κινητό δίπλα σου. 
    Μερικά παραδείγματα:
    Να βλέπεις κλήσεις όταν οδηγείς,  όταν κάνεις ποδήλατο, όταν είσαι στο μπάνιο, όταν έχεις λερωμένα χέρια (πχ για να μην πιάνεις το κινητό με βρεγμένα χέρια, ενώ σχεδόν όλα τα smartwatches είναι αδιάβροχα). 
    Αλλαγή μουσικής για ασύρματα ακουστικά (play, pause κλπ)
    Οδηγίες GPS πάνω σε μηχανή/ποδήλατο ή σαν πεζός. 
    Αυτόματο ξεκλείδωμα κινητού και χρήσεις 2FA (two factor authenticator)
    Εύκολα φωνητικά reminders. 

Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν και άλλες λειτουργίες, αλλά εγώ ανέφερα αυτά που χρησιμοποιώ εγώ. 
Προσωπικά αυτή τη στιγμή φοράω το απλό Gshock μου το οποίο αγαπώ. Ξέρω ότι πάντα θα έχει μπαταρία και θα μου κρατήσει για καμιά δεκαετία. Όπως αγαπώ και τα μηχανικά μου ρολόγια που θέλουν ρύθμιση και κούρδισμα κάθε φορά που θα τα χρησιμοποιήσω, αλλά είναι σαν κόσμημα. Κάθε κατηγορία ρολογιού έχει τα δυνατά της σημεία. 

Υπάρχουν άτομα που δεν χρησιμοποιούν σχεδόν κανένα feature των smartwatches και μπορεί να είσαι ένα από αυτά. Από την άλλη όμως υπάρχουν και άτομα σαν τον πατέρα μου που έχει smartphone και το ΜΟΝΟ που το χρησιμοποιεί είναι για κλήσεις. Δύσκολα θα έλεγες όμως ότι η αγορά smartphone είναι απλά θέμα marketing ή μόδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα αναλύετε τι κάνει το smartwatch. Και γω δεν έχω στη κατοχή μου αλλά έχω ψάξει να δω τι προσφέρουν και πραγματικά σου λύνει τα χέρια.

Το παλικάρι απλά ήρθε εδώ να κράξει "την μόδα των smartwatches, για να χαρεί την αγορά που θα κανει, τα υπέροχα casio.

Με γεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Casio που αναφέρθηκε ότι κρατάει η μπαταρία 2 χρόνια χωρίς gps προφανώς έτσι; Δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργεί gps και να έχει ελάχιστες απαιτήσεις ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ideal09 είπε

Τζάμπα αναλύετε τι κάνει το smartwatch. Και γω δεν έχω στη κατοχή μου αλλά έχω ψάξει να δω τι προσφέρουν και πραγματικά σου λύνει τα χέρια.

Το παλικάρι απλά ήρθε εδώ να κράξει "την μόδα των smartwatches, για να χαρεί την αγορά που θα κανει, τα υπέροχα casio.

Με γεια σου

ανοητη αναλυση του σκεπτικου.Αλλωστε ανεφερα οτι ειμαι υποψηφιος καταναλωτης εξυπνου ρολογιου υπο τον ορο να με εξυπηρετει χωρις να κουβαλαω παντα το εξυπνο τηλεφωνο.Οι πληροφοριες των φιλων εδω ηταν σωτηριες στις αποριες μου. Επειδη υπαρχει πλεον μεγαλη ποικιλια εξυπνων ρολογιων η σωστη επιλογη ειναι μαλλον περιπλοκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω αρκετα ρολογια προσφατα ηθελα κι εγω να δοκιμασω ενα smartwatch και κατεληξα στο παρακατω λογω τιμης που εχει αρκετες λειτουργιες οχι βεβαια τις πολυ προηγμενες των ακριβων μοντελων αλλα ικανοποιητικες για να δω αν μπορω να συμφιλιωθω με ενα τετοιο ρολοι σου συνιστω να δοκιμασεις το ιδιο μιας και το κοστος ειναι χαμηλο

https://www.aliexpress.com/item/1005003077796425.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.703c38642ihB3Q&algo_pvid=3a992e9b-f2d6-417d-81f0-d6ab991a04c3&algo_exp_id=3a992e9b-f2d6-417d-81f0-d6ab991a04c3-0&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000023915027795%22%7D

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moυ κανει μεγαλη εντυπωση οταν βλεπω πολλες αγγελιες να πουλανε τα προσφατα αγορασμενα εξυπνα ρολογια τους και μαλιστα με αποδειξη αγορας ενος μηνος,μερικων ημερων κτλ.Και ειναι πολλες οι αγγελιες αυτες.Δεν καταλαβαινω ομως τον λογο που τα πουλανε ενω τα εχουνε αγορασμενα λιγες μερες πριν ή ενα μηνα. Δηλαδη δινει καποιος 300 ευρω και σε ενα μηνα  το πουλαει? Γιατι?Δεν ηξερε τι αγοραζε? Για να δωσει καποιος 300 ή 400 ευρω σιγουρα το εχει ψαξει πριν. Για ποιον λογο γινεται αυτο,μπορει να το εξηγησει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άβυσσος η ψυχή τους, αλλά υποψιάζομαι ότι συμβαίνει το ίδιο πράγμα με τους διαδρόμους και τα στατικά ποδήλατα. Τα αγοράζουν με την προοπτική ότι θα τρέχουν, θα περπατούν κλπ, δεν το κάνουν και αποφασίζουν να το δώσουν. 

Προσωπικά και όχι μόνο για τα smartwatches δε πα να 'χει αγοραστεί και χθες αν η τιμή που το δίνουν είναι κοντινή στην αξία αγοράς καινούριου θα προτιμώ πάντα το καινούριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sonikk είπε

Moυ κανει μεγαλη εντυπωση οταν βλεπω πολλες αγγελιες να πουλανε τα προσφατα αγορασμενα εξυπνα ρολογια τους και μαλιστα με αποδειξη αγορας ενος μηνος,μερικων ημερων κτλ.Και ειναι πολλες οι αγγελιες αυτες.Δεν καταλαβαινω ομως τον λογο που τα πουλανε ενω τα εχουνε αγορασμενα λιγες μερες πριν ή ενα μηνα. Δηλαδη δινει καποιος 300 ευρω και σε ενα μηνα  το πουλαει? Γιατι?Δεν ηξερε τι αγοραζε? Για να δωσει καποιος 300 ή 400 ευρω σιγουρα το εχει ψαξει πριν. Για ποιον λογο γινεται αυτο,μπορει να το εξηγησει καποιος?

Και ναι και οχι.

Εχω συναδερφο , καλα αυτος ειναι και Gym-maniac, που εχει καμια 10ρια τετοια ρολογια.

Απο samsung, garmin, apple και δεν ξερω εγω τι αλλο.

Τις προαλλες μου ελεγε για ενα stratos αναθεμα και αν ξερω τι ειναι.

Ειχε μια αγγελια στο ebay πουλουσε ενα Withings γιατι λεει δεν του εκατσε καλα στο χερι.

αει βγαλε ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...