Προς το περιεχόμενο

Προσοχή! Fake iphones... πολλά!


nikosjc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, Basilhs23___ said:

Εγώ απορώ ποιος κάθεται και μπλέκει με fb και ιστορίες. Υπάρχουν ήδη μπόλικες σελίδες αγγελιών με πιστοποιημένα μελη. Τώρα αν δεν έχεις τα φράγκα για το προϊόν που σου αρέσει ως καινούργιο και ψάχνεις μεταχειρισμένο, ψάξε καλύτερα για κάποιο φθηνότερο και καινούργιο.

Γνώμη μου πάντα. 

Εγώ τα "πιστοποιημένα μέλη" τα φοβάμαι περισσότερο. Ούτε τα διάφορα σκρουτζομάγαζα τα εμπιστεύομαι.

Απλά όχι smartphones από facebook και τέτοια σιτες. Ειδικά όταν μιλάμε για ναυαρχίδες... είναι σχεδόν σίγουρο θα είναι μαιμού.

Θα δώσεις 800 ευρώ... ε πάνε πάρε με τα ίδια λεφτά μια χαμηλότερης χωρητικότητας έκδοση (128GB πχ) από κανονικό μαγαζί... λες και θα χρησιμοποιήσεις ποτέ τα 512GB...

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Εγώ τα "πιστοποιημένα μέλη" τα φοβάμαι περισσότερο. Ούτε τα διάφορα σκρουτζομάγαζα τα εμπιστεύομαι.

Απλά όχι smartphones από facebook και τέτοια σιτες. Ειδικά όταν μιλάμε για ναυαρχίδες... είναι σχεδόν σίγουρο θα είναι μαιμού.

Θα δώσεις 800 ευρώ... ε πάνε πάρε με τα ίδια λεφτά μια χαμηλότερης χωρητικότητας έκδοση (128GB πχ) από κανονικό μαγαζί... λες και θα χρησιμοποιήσεις ποτέ τα 512GB...

Αυτό ακριβώς! Θα δώσεις 1κ ευρώ ποιος ο λόγος να μπλέκεις με φβ marketplace κτλπ και να ρισκάρεις να μπλέξεις με τον κάθε άγνωστο! Δώσε τα λεφτά και πάρε ένα καινούργιο προηγουμενο μοντέλο η κάνε υπομονή μάζεψε την διαφορά και παρτο μετά από λίγο καιρό το ιδιο από σοβαρό μαγαζι και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! 1000 ευρώ για κινητό ούτε στον ιδιο τον φιλο μου θα έδινα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, nikosjc είπε

Δύσκολα βρίσκεις το 512gb, συνήθως στα 1200-1300 σφραγισμένο. Στο 256gb που βασικά έψαχνα παίζει στα 950-1100. Αλλά ξαφνικά ανέβηκαν 7-8 αγγελίες με το 512gb στα 850 με 950 ευρώ, από διαφορετικά προφίλ που κάποιος μπορει εύκολα να πει ότι εκεί είναι πλέον οι τιμές (σε συνδυασμό με την έλευση του 13), όποτε μπορείς να την πατήσεις άνετα!

Η απορία μου δεν είχε να κάνει με το αν ακουγόταν ή όχi "too good to be true" αλλά ότι μπήκες σε όλη αυτή τη διαδικασία, με τσεκαρισματα στο νετ, πολλαπλά μυνήματα, Μάιλ, έλεγχο μεταφορικής ... Κλπ

 

 

 

 

9 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Το 512GB σε καλή κατάσταση, όχι σφραγισμένο όπως σε αυτή την αγγελία, πάνω από 1000 φαντάζομαι.

Πως είναι σφραγισμένο αν λέει ότι ήταν ενεργοποιημένο;

Πως γίνεται ένα μεταχειρισμενο να είναι σφραγισμένο;

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά δε λυπάμαι κανέναν που θα την πατήσει με αυτόν τον τρόπο. Μερικοί θεωρούν τον εαυτό τους έξυπνο επειδή θα αποκτήσουν με 800€ κάτι που άλλοι αποκτούν με τα διπλάσια. Νόμιμα κιόλας, με απόδειξη. Περισσότερο με νευριάζουν αυτοί οι άνθρωποι, λόγω της βλακείας τους παρά οι απατεώνες.

Όσο για τον ts, 

Απορώ, αφού φαίνεσαι γνωστής και όχι κανένα κορόιδο, γιατί ασχολήθηκες. Εκτός αν δεν είχες τι να κάνεις και ήθελες να "παίξεις" να περάσει η ώρα.

Το κακό είναι ότι σκέφτηκες κι εσύ μη τυχόν και... Δηλαδή πίστευες ότι υπάρχει έστω μια πιθανότητα να είναι αλήθεια. Δυστυχώς πολλοί σκέφτονται έτσι γενικά.. τους το λες και σου απαντούν με τη φράση, ποτέ δε ξέρεις.

  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, Bitbit said:

Συγνώμη αλλά δε λυπάμαι κανέναν που θα την πατήσει με αυτόν τον τρόπο. Μερικοί θεωρούν τον εαυτό τους έξυπνο επειδή θα αποκτήσουν με 800€ κάτι που άλλοι αποκτούν με τα διπλάσια. Νόμιμα κιόλας, με απόδειξη. Περισσότερο με νευριάζουν αυτοί οι άνθρωποι, λόγω της βλακείας τους παρά οι απατεώνες.

Όσο για τον ts, 

Απορώ, αφού φαίνεσαι γνωστής και όχι κανένα κορόιδο, γιατί ασχολήθηκες. Εκτός αν δεν είχες τι να κάνεις και ήθελες να "παίξεις" να περάσει η ώρα.

Το κακό είναι ότι σκέφτηκες κι εσύ μη τυχόν και... Δηλαδή πίστευες ότι υπάρχει έστω μια πιθανότητα να είναι αλήθεια. Δυστυχώς πολλοί σκέφτονται έτσι γενικά.. τους το λες και σου απαντούν με τη φράση, ποτέ δε ξέρεις.

Μην το λες. Ακόμα και γνώστες την πατάνε. Πχ μπορεί εσύ να έχεις δει ένα άλλο μοντέλο (το 128/256GB) κοντά στα 1100 ευρώ στο σκρουτζ και να πεις... 900 το δίνει από 1100 άρα φαίνεται legit...

Άσε που τα περισσότερα κοριτσάκια wannabe influencers δεν έχουν ιδέα από τεχνολογία. Θα δουν "800" ευρώ ΧΩΡΙΣ να προσέξουν ιδιαίτερα το 512ΓΒ, θα δουν πάλι στο σκρουτζ στα 1100 ένα άλλο μοντέλο με άλλη χωρητικότητα , κι άρα θα πουν -> 250~ ευρώ διαφορά άρα δεν φαίνεται scam.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντωμεταξύ τα 12 pro max μεταχειρισμένα τα πουλάνε κάνα 900, και σου λέει ότι τα iPhone κρατάνε τιμή. Αυτό έκανε 1300 ευρώ, άρα έχασε ένα 400 σε 1 χρόνο. Το note 20 ultra από 1100 μετά από 1 χρόνο το πούλησα στα 900 δηλαδή έχασα 200 ευρώ. Άρα άλλο ένα επιχείρημα των Apple fun😃 που καταρρίπτεται 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ωραίο username by the way...😁

Όταν γράφτηκα είχα iPhone και Mac. Το γύρισα σε Android και Windows και βρήκα την ευτυχία 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nikosjc είπε

ACL ταχυμεταφορική ασφαλείας!

ACL? εκει ειναι που του λες σοβαρα τα πράγματα, αποκατάσταση 6-12 μηνες και κλείνεις την πορτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά την πάτησα κ εγω με αλλο τρόπο μου έβαλαν τα λεφτά στο Iban εθνικής και κλείδωσε η τράπεζα τα λεφτά εκεί. Μετα απο μήνες τα άνοιξαν αφου μου έκλεισαν κάρτα κ μόνο με βιβλιάριο μπορούσα να πάρω .Ο τύπος χρώσταγε σε άλλη τράπεζα και του έκλεισε τα λεφτά …

Αν δεν το δείτε να ανοίγει μπροστά σας γενικά και να το κρατήσετε στα χέρια σας μόνο… Γίνεται χαμός …Mono με μαγαζιά επίσημα υπαρκτά…

Να κανείς και στη σελίδα αναφορά να τα κλείσουν αυτα…

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, armatron είπε

Παιδιά την πάτησα κ εγω με αλλο τρόπο μου έβαλαν τα λεφτά στο Iban εθνικής και κλείδωσε η τράπεζα τα λεφτά εκεί. Μετα απο μήνες τα άνοιξαν αφου μου έκλεισαν κάρτα κ μόνο με βιβλιάριο μπορούσα να πάρω .Ο τύπος χρώσταγε σε άλλη τράπεζα και του έκλεισε τα λεφτά …

 

Το εξηγείς λίγο τι έπαθες γιατί δεν βγαίνει νόημα;

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από 14 χρόνια, με την ευκαιρία ενός ταξιδιού στις ΗΠΑ, αγόρασα το 1ο μοντέλο iPhone. Φαντάζεστε την εμπειρία σε σχέση με ό,τι κυκλοφορούσε εκείνο τον καιρό.  Μετά από 2 χρόνια περίπου το έδωσα, πήρα το 3G και μετά σταμάτησα. 

Αδυνατώ να καταλάβω τι διάολο έχουν τα τελευταία μοντέλα και "σκοτώνεται" κόσμος να δώσει 1000€ και πάνω για να τα αποκτήσει. Τόση δύναμη τους δίνουν τα κινητά πια; Τόση διαφορά θα τους κάνουν στην καθημερινότητα; Εκεί πατάνε οι διάφοροι απατεώνες.

Δεν είμαι πολέμιος της Apple, ίσα-ίσα χρησιμοποιώ iPad εδώ και χρόνια το οποίο έχει σαφώς λογικότερο κόστος σε σχέση με άλλα προϊόντα της Apple και σε σχέση με τον ανταγωνισμό (για τη χρήση που κάνω).

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Macosj είπε

Εντωμεταξύ τα 12 pro max μεταχειρισμένα τα πουλάνε κάνα 900, και σου λέει ότι τα iPhone κρατάνε τιμή. Αυτό έκανε 1300 ευρώ, άρα έχασε ένα 400 σε 1 χρόνο. Το note 20 ultra από 1100 μετά από 1 χρόνο το πούλησα στα 900 δηλαδή έχασα 200 ευρώ. Άρα άλλο ένα επιχείρημα των Apple fun😃 που καταρρίπτεται 

Καλά αυτό που λες δεν στέκει και τόσο! Σκέψου είμαστε στην φάση που γίνετε η μετάβαση και οι περισσότεροι τα πουλάνε τώρα για να προλάβουν τον Οκτώβριο τα καινούργια! Εφόσον υπάρχει μεγάλη προσφορά στα συγκεκριμένα λογικό να πέσουν παραπάνω και οι τιμές τους! Σε ένα 1-2 μήνες οι τιμές θα έρθουν στα φυσιολογικά τους! Τα 8αρια που βγήκαν το 2017 κάποια μαγαζια τα πουλάνε 500 ευρώ καινούργια και μτχ πάνε στα 200! Ας πουλούσες το note μετά από 4+ Χρόνια να βλέπαμε ποσά θα έπαιρνες! Όποτε δεν καταρρίπτεται τίποτα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Georgram είπε

Καλά αυτό που λες δεν στέκει και τόσο! Σκέψου είμαστε στην φάση που γίνετε η μετάβαση και οι περισσότεροι τα πουλάνε τώρα για να προλάβουν τον Οκτώβριο τα καινούργια! Εφόσον υπάρχει μεγάλη προσφορά στα συγκεκριμένα λογικό να πέσουν παραπάνω και οι τιμές τους! Σε ένα 1-2 μήνες οι τιμές θα έρθουν στα φυσιολογικά τους! Τα 8αρια που βγήκαν το 2017 κάποια μαγαζια τα πουλάνε 500 ευρώ καινούργια και μτχ πάνε στα 200! Ας πουλούσες το note μετά από 4+ Χρόνια να βλέπαμε ποσά θα έπαιρνες! Όποτε δεν καταρρίπτεται τίποτα! 

Οι περισσότεροι τώρα αλλάζουν, άρα μια χαρά στέκει. Το επιχείρημα είναι ότι τα iPhone κρατάνε τιμή. Εγώ βλέπω ακόμα αγγελίες note 20 ultra μετά από 1,5 χρόνο κυκλοφορίας και έχει κάπου στα 850, ενώ υπάρχει το s21 ultra. Όταν εσύ με iPhone έχεις χάσει 400 ευρώ σε αξία σε ένα χρόνο δεν μπορείς να λες ότι το κινητό κρατάει την αξία του. Επίσης, δεν λέμε για καινούρια, αν το πάμε έτσι και το note 8 το βρίσκεις καινούριο 800 ευρώ. Το θέμα είναι η μεταπώληση και πόσα θα χάσω εγώ αν αγοράσω καινούριο ένα μοντέλο. Με Samsung χάνω σχεδόν τα μισά σε σχέση με iPhone 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Macosj είπε

Οι περισσότεροι τώρα αλλάζουν, άρα μια χαρά στέκει. Το επιχείρημα είναι ότι τα iPhone κρατάνε τιμή. Εγώ βλέπω ακόμα αγγελίες note 20 ultra μετά από 1,5 χρόνο κυκλοφορίας και έχει κάπου στα 850, ενώ υπάρχει το s21 ultra. Όταν εσύ με iPhone έχεις χάσει 400 ευρώ σε αξία σε ένα χρόνο δεν μπορείς να λες ότι το κινητό κρατάει την αξία του. Επίσης, δεν λέμε για καινούρια, αν το πάμε έτσι και το note 8 το βρίσκεις καινούριο 800 ευρώ. Το θέμα είναι η μεταπώληση και πόσα θα χάσω εγώ αν αγοράσω καινούριο ένα μοντέλο. Με Samsung χάνω σχεδόν τα μισά σε σχέση με iPhone 

Μιλάς για ναυαρχιδες οι οποίες είναι λογικό να κρατήσουν σχετικά υψηλές τιμές μετά από 1 χρόνο! Όταν βλέπεις όμως μτχ iphone να κρατάνε υψηλές τιμές ακόμα και σε βάθος 3+ χρόνων τοτε πως γίνετε να χάνουν την μεταπωλητική τους αξία; 

Και για να το ξανά πούμε γιατί μάλλον δεν θες να καταλάβεις..όταν όλοι βιάζονται να πουλήσουν τα 12αρια για να προλάβουν να κάνουν την μετάβαση στο 13 τοτε λογικό είναι να πέσουν απότομα οι τιμές γιατί υπάρχει μεγάλη προσφορά αλλά ελάχιστη ζήτηση! Για παράδειγμα αν υπήρχε όλο αυτό το διάστημα διαθεσιμο στοκ στα ps5 τώρα τα ps4 ούτε 100 ευρώ θα πιάνανε! 
 

Δηλαδη μερικοί νταξει καταλαβαίνω δεν γουστάρετε apple για τους δικούς σας λόγους αλλά όχι να μας βγάζεις ότι δεν έχουν και μεταπωλητική αξία επειδή είδες τις τελευταίες μέρες το μαξ να πουλιεται στα 900! Επιχειρήματα δημοτικού! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...