Προς το περιεχόμενο

Προσοχή! Fake iphones... πολλά!


nikosjc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Georgram είπε

Μιλάς για ναυαρχιδες οι οποίες είναι λογικό να κρατήσουν σχετικά υψηλές τιμές μετά από 1 χρόνο! Όταν βλέπεις όμως μτχ iphone να κρατάνε υψηλές τιμές ακόμα και σε βάθος 3+ χρόνων τοτε πως γίνετε να χάνουν την μεταπωλητική τους αξία; 

Και για να το ξανά πούμε γιατί μάλλον δεν θες να καταλάβεις..όταν όλοι βιάζονται να πουλήσουν τα 12αρια για να προλάβουν να κάνουν την μετάβαση στο 13 τοτε λογικό είναι να πέσουν απότομα οι τιμές γιατί υπάρχει μεγάλη προσφορά αλλά ελάχιστη ζήτηση! Για παράδειγμα αν υπήρχε όλο αυτό το διάστημα διαθεσιμο στοκ στα ps5 τώρα τα ps4 ούτε 100 ευρώ θα πιάνανε! 
 

Δηλαδη μερικοί νταξει καταλαβαίνω δεν γουστάρετε apple για τους δικούς σας λόγους αλλά όχι να μας βγάζεις ότι δεν έχουν και μεταπωλητική αξία επειδή είδες τις τελευταίες μέρες το μαξ να πουλιεται στα 900! Επιχειρήματα δημοτικού! 

Ποιο έχει κρατήσει τιμές? 11 pro max στα 550 βρίσκεις εύκολα, XS max στο 350αρι. Το note 10 και το note 9 μεταχειρισμένα έχουν παρόμοιες τιμές με την διαφορά ότι ήταν πιο φθηνά στην αγορά, άρα πάλι κέρδος έχω σε σχέση με iPhone. Από την στιγμή που έχει βγει νέο μοντέλο το μεταχειρισμένο 12 pro max συνέχεια θα πέφτει. Καταλαβαίνω ότι το τελευταίο καλό που νομίζεις έχει το iPhone τελικά δεν υπάρχει. Τελικά μόνο Samsung αξίζει, διατηρεί την αξία του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, Macosj είπε

Ποιο έχει κρατήσει τιμές? 11 pro max στα 550 βρίσκεις εύκολα, XS max στο 350αρι. Το note 10 και το note 9 μεταχειρισμένα έχουν παρόμοιες τιμές με την διαφορά ότι ήταν πιο φθηνά στην αγορά, άρα πάλι κέρδος έχω σε σχέση με iPhone. Από την στιγμή που έχει βγει νέο μοντέλο το μεταχειρισμένο 12 pro max συνέχεια θα πέφτει. Καταλαβαίνω ότι το τελευταίο καλό που νομίζεις έχει το iPhone τελικά δεν υπάρχει. Τελικά μόνο Samsung αξίζει, διατηρεί την αξία του 

Samsung galaxy s21 ultra 128gb 988€

iphone 11 pro max 64gb 1019€
 

Αν εσυ εμπιστεύεσαι πάρε το 11pro max  στα 500 ευρώ από τον κάθε τυχαίο και ελα μετά να κλεγεσαι στο ινσομνια ότι έπεσες θύμα απάτης! Προς το παρών κάτσε με το Samsung σου και μην μας σκοτίζεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Εγώ τα "πιστοποιημένα μέλη" τα φοβάμαι περισσότερο. Ούτε τα διάφορα σκρουτζομάγαζα τα εμπιστεύομαι.

Απλά όχι smartphones από facebook και τέτοια σιτες. Ειδικά όταν μιλάμε για ναυαρχίδες... είναι σχεδόν σίγουρο θα είναι μαιμού.

Θα δώσεις 800 ευρώ... ε πάνε πάρε με τα ίδια λεφτά μια χαμηλότερης χωρητικότητας έκδοση (128GB πχ) από κανονικό μαγαζί... λες και θα χρησιμοποιήσεις ποτέ τα 512GB...

Το ίδιο πράγμα λέμε σχεδόν. 

Έχω σηκώσει αγγελία σε ιστοσελίδα που πιστοποιηθηκα από το κινητό, έχουν και διαδικασία με χρεωστική, αν σου κάνει κάποιος λαμογια έχεις έναν μπούσουλα να τον κυνηγήσεις, πλέον είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις ψεύτικο κινητό ή να βρεις, SIM σε όνομα αλλου. Υπό αυτή την έννοια το λέω, η πιθανότητα να την πατήσεις είναι μεν μικρότερη σε σχέση με fb αλλά υπαρκτή. 

Σε αυτά βέβαια με τα μεταχειρισμένα έχουμε και το γνωστό θέμα του τι κατάστασης προϊόν πουλάει ο άλλος, από τις 4 φορές που αγόρασα κάτι από ebay, η μία ήταν χαλασμένο και λάθος προϊόν δεν κατάφερα να αποδείξω υπαιτιοτητα του πωλητή και να πάρω τα λεφτά μου. Ενα άλλο προϊόν δεν ήταν πλήρως λειτουργικο, εκεί βέβαια ήξερα σίγουρα τι αγόραζα και πως δύσκολα θα ήταν πλήρως λειτουργικό, μιλάμε για συσκευή retro συλλεκτική όπου απλά κοιτούσε να την ξεφορτωθεί ο άλλος και εγώ την ήθελα πολύ να την αποκτήσω, ορισμενοι πωλητές έχουν μάθει την καραμελα ότι δεν είναι εφικτό να ελέγξουν αν λειτουργεί σωστά κάτι η πως δεν γνωρίζουν από τέτοια. Σε τέτοια περίπτωση είτε δεν πουλάς κάτι, είτε το δίνεις σε τεχνικό να το ελέγξει, είτε το πουλάς ως πιθανόν ελαττωματικό που χρήζει επισκευής η μόνο για εξαρτήματα. 

Για κινητά και συσκευές με τέτοιο budget δίνεις κάτι παραπάνω για νέο η με χαμηλότερες δυνατότητες. Δεν μπλέκεις με μεταχειρισμένα και ιστορίες για αγριους. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα με ποια λογικη το τηλεφωνο ηταν φθηνοτερο. Ηταν μεταχειρισμενο ή οχι;

Αν ηταν μεταχειρισμενο δεν υπαρχει λογικη να το παρεις σφραγισμενο χωρις ελεγχο. Αν ηταν καινουριο, φταις εσυ που πιστεψες οτι θα σου το δωσουν 600 ευρω φθηνοτερα επειδη εισαι ωραιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ, άνοιξε ένας άνθρωπος ένα θέμα να αναφέρει κάτι σημαντικό και πετάχτηκε ο random τύπος κλασσικά να μας κουνήσει το δάχτυλο χωρίς λόγο για το πόσο έξυπνη αγορά έκανε που πήρε Samsung αντί για iPhone και πόσα λιγότερα λεφτά χάνει.  Πόσο θλιβερό να αναζητάς παλαμάκια και επιβεβαίωση για την αγορά ενός κινητού; 

  • Like 9
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Εγώ απορώ ποιος κάθεται και μπλέκει με fb και ιστορίες. Υπάρχουν ήδη μπόλικες σελίδες αγγελιών με πιστοποιημένα μελη. Τώρα αν δεν έχεις τα φράγκα για το προϊόν που σου αρέσει ως καινούργιο και ψάχνεις μεταχειρισμένο, ψάξε καλύτερα για κάποιο φθηνότερο και καινούργιο.

Γνώμη μου πάντα. 

Έχω πάρει όλα τα iphone στις βασικές σειρές, ανά διετία (όχι τα S δηλαδή) από το 4 και μετά. Σταμάτησα στο X που είμαι σήμερα, που με κράτησε πολύ περισσότερο. Δεν έχω αγοράσει κανένα καινούριο! Όλα ήταν από ελαφρώς μεταχειρισμένα εως και σφραγισμένα, συνήθως 6+ μήνες μετά την κυκλοφορία τους με κόστος αρκετά μικρότερο των καινούριων. Τηρώντας ψυχραιμία, υπομονή και κανόνες ασφαλείας στις συναλλαγές ποτέ δεν ρίσκαρα, ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Αλλά δεν υπήρχε και ποτέ τόσο έντονα το φαινόμενο των μαιμού προϊόντων! Πλέον θέλει μεγάλη προσοχή, να πιάσεις και να δοκιμάσεις το προϊόν πριν το αγοράσεις!

9 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Εγώ τα "πιστοποιημένα μέλη" τα φοβάμαι περισσότερο. Ούτε τα διάφορα σκρουτζομάγαζα τα εμπιστεύομαι.

Απλά όχι smartphones από facebook και τέτοια σιτες. Ειδικά όταν μιλάμε για ναυαρχίδες... είναι σχεδόν σίγουρο θα είναι μαιμού.

Θα δώσεις 800 ευρώ... ε πάνε πάρε με τα ίδια λεφτά μια χαμηλότερης χωρητικότητας έκδοση (128GB πχ) από κανονικό μαγαζί... λες και θα χρησιμοποιήσεις ποτέ τα 512GB...

Υπάρχουν σκρουτζομάγαζα και σκρουτζομάγαζα, όπως υπάρχουν πωλητές και πωλητές σε αγγελίες. Δεν είναι όλοι καλοί, δεν είναι όλοι κακοί. Απλά θέλει προσοχή και μια έρευνα πριν, ειδικά όταν πρόκειται για τόσο μεγάλα ποσά.

Εμένα προσωπικά δεν μου φτάνουν τα 128gb. Έχω 256 εδώ και αρκετές γενιές και πλέον είμαι οριακά. Θα πάω πάλι σε 256 μόνο λόγω κόστους, θα ήθελα τα 512.

7 ώρες πριν, DrLo είπε

Η απορία μου δεν είχε να κάνει με το αν ακουγόταν ή όχi "too good to be true" αλλά ότι μπήκες σε όλη αυτή τη διαδικασία, με τσεκαρισματα στο νετ, πολλαπλά μυνήματα, Μάιλ, έλεγχο μεταφορικής ... Κλπ

Πως είναι σφραγισμένο αν λέει ότι ήταν ενεργοποιημένο;

Πως γίνεται ένα μεταχειρισμενο να είναι σφραγισμένο;

Καλή ερώτηση, η όλη φάση ήρθε τμηματικά. Προφανώς και ξεκινάς με το "βρε λες;", μετά βλέπεις μια άνετη επικοινωνία, μετά σε τρώει η περιέργεια. Γιατί δεν είχα ξανά πετύχει τόσο οργανωμένη κομπίνα με πλαστά iphone! Το να μη σου στείλουν μετά από κατάθεση ή να σου στείλουν "πέτρες" με αντικαταβολή, κλπ οκ τα έχουμε δει. Αλλά τόσο έντονη κίνηση με πλαστά iphone δεν είχα ξανά δει! Το έφτασα λοιπόν μέχρι το τέλος, να το επιβεβαιώσω. Εξάλλου όλα έγιναν σε λιγότερο από 24 ώρες!

Προφανώς το imei ήταν ο πρώτος έλεγχος και το πρώτο καμπανάκι για εμένα! Απλά το imei άλλης συσκευής, γνήσιας για να περνάει στην apple, τυπωμένη στο κουτί του μαιμού iphone!

5 ώρες πριν, Bitbit είπε

Συγνώμη αλλά δε λυπάμαι κανέναν που θα την πατήσει με αυτόν τον τρόπο. Μερικοί θεωρούν τον εαυτό τους έξυπνο επειδή θα αποκτήσουν με 800€ κάτι που άλλοι αποκτούν με τα διπλάσια. Νόμιμα κιόλας, με απόδειξη. Περισσότερο με νευριάζουν αυτοί οι άνθρωποι, λόγω της βλακείας τους παρά οι απατεώνες.

Όσο για τον ts, 

Απορώ, αφού φαίνεσαι γνωστής και όχι κανένα κορόιδο, γιατί ασχολήθηκες. Εκτός αν δεν είχες τι να κάνεις και ήθελες να "παίξεις" να περάσει η ώρα.

Το κακό είναι ότι σκέφτηκες κι εσύ μη τυχόν και... Δηλαδή πίστευες ότι υπάρχει έστω μια πιθανότητα να είναι αλήθεια. Δυστυχώς πολλοί σκέφτονται έτσι γενικά.. τους το λες και σου απαντούν με τη φράση, ποτέ δε ξέρεις.

Κακώς δεν τον λυπάσαι. Το ότι πολύς κόσμος ψάχνει να βρει κάτι οικονομικότερα δεν τον κάνει πονηρό. Έχω πετύχει πάρα πολλές ευκαιρίες αγοράζοντας πολύ φθηνότερα αντικείμενα από ανθρώπους που δεν ήθελαν να κερδίσουν κάτι, που ήταν από διαγωνισμούς, δώρα κλπ και ήθελαν να τα δώσουν σε μια χαμηλή τιμή να πουληθούν άμεσα χωρίς παζάρια κλπ, με απλές αγγελίες στο fb. Χωρίς να ψάχνονται όπως οι περισσότεροι σε εξειδικευμένα sites να πάρουν όσα περισσότερα μπορούν σύμφωνα με τη ζήτηση και τον ανταγωνισμό σαν επαγγελματίες (και εγώ είμαι σε αρκετές περιπτώσεις μέσα στους τελευταίους, δεν βγάζω την ουρά μου απέξω). Δυστυχώς όταν αγοράζεις πάντα ο άλλος πουλάει ακριβά, όταν πουλάς πάντα οι άλλοι τα ζητάνε φθηνά! Έτσι είναι! ;)

Όμως όλος αυτός ο απλός κόσμος που θα δει 7,8,10 αγγελίες με iphone στα 800-950€ εύκολα θα θεωρήσει ότι εκεί κυμαίνονται οι τιμές! Και εύκολα θα κοιτάξει να πάει στο φθηνότερο. Είναι ωραία στημένη η κομπίνα!

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikosjc είπε

Αλλά δεν υπήρχε και ποτέ τόσο έντονα το φαινόμενο των μαιμού προϊόντων!

Είχα πάρει το 2007 μαιμουδαρα ΝΟΚΙΑ , όπου η κανονική τιμή ξεκιναγε στα 550 και το είχα βρει μεταχειρισμένο στα 300! Ήταν πανομοιότυπα! Και τα χαρακτηριστικά του μέσα! Αν θυμάμαι καλά ήταν 32GB και όταν έβαλα 12 GB , έδειχνε γεμάτο. 6-10 φορές επανεκκίνηση μέσα στην ημέρα και κλείσιμο χωρίς λόγο άλλες τόσες. Η μπαταρία του δεν κράταγε μισή ημέρα. Δίκτυο , οπότε το έβρισκε.

Τότε που το είχα πάρει είχα πάει στο Μοναστηράκι , στα μαγαζάκια και το είχα πάρει ως μεταχειρισμένο. Ξεκάθαρη ταμπέλα απ'έξω πως δεν δέχονται επιστροφές, ούτε εγγύηση στα μεταχειρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Είχα πάρει το 2007 μαιμουδαρα ΝΟΚΙΑ , όπου η κανονική τιμή ξεκιναγε στα 550 και το είχα βρει μεταχειρισμένο στα 300! Ήταν πανομοιότυπα! Και τα χαρακτηριστικά του μέσα! Αν θυμάμαι καλά ήταν 32GB και όταν έβαλα 12 GB , έδειχνε γεμάτο. 6-10 φορές επανεκκίνηση μέσα στην ημέρα και κλείσιμο χωρίς λόγο άλλες τόσες. Η μπαταρία του δεν κράταγε μισή ημέρα. Δίκτυο , οπότε το έβρισκε.

Τότε που το είχα πάρει είχα πάει στο Μοναστηράκι , στα μαγαζάκια και το είχα πάρει ως μεταχειρισμένο. Ξεκάθαρη ταμπέλα απ'έξω πως δεν δέχονται επιστροφές, ούτε εγγύηση στα μεταχειρισμένα.

Ναι δεν το έγραψα πολύ σωστά. Στα iphone δεν υπήρχε τόσο πιστή αντιγραφή. Τουλάχιστον όχι τόσο διαδεδομένη, κυρίως λόγω iOS. Αλλά πλέον αντιγράφουν σχεδόν τα πάντα! Στα υπόλοιπα γίνεται χαμός! Έχει πάρει γνωστός Galaxy Note (το 5 νομίζω) με πενάκι και μου το κούναγε στον αέρα από τη χαρά του! Με 100€! Εγώ του εξήγησα ότι ήταν μαϊμού και αυτό μετά από αρκετό ψάξιμο!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, imvrios είπε

Σου έδωσε κινητό τηλέφωνο. Οι αριθμοί κινητών τηλεφώνων είναι ταυτοποιημένοι. Αν τον καταγγείλεις μπορούν να τον βρουν εύκολα.

Αυτά τα κινητά τα ταυτοποιουν αλλοδαποί που δεν υπάρχουν πλέον στην χώρα ή δεν έχουν καν διεύθυνση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Αυτά τα κινητά τα ταυτοποιουν αλλοδαποί που δεν υπάρχουν πλέον στην χώρα ή δεν έχουν καν διεύθυνση.

Αυτό δεν είναι δεδομένο. Δεν είναι δεδομένο ότι έχει μπλέξει με διεθνές κύκλωμα που ξέρει τι κάνει. Μπορεί να είναι απλώς μικροαπατεώνες. Εξάλλου ένας από τους συνεργούς του πήγε τη συσκευή και έχει δει το πρόσωπο του.

Αν δε κάνει την καταγγελία δε θα μάθει ποτέ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσεχε. Γιατί τώρα ξέρουν και που μένεις. Σε δημόσιο χωρο να ζητάτε συνάντηση. Όχι στο σπίτι σας.

57 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Αυτά τα κινητά τα ταυτοποιουν αλλοδαποί που δεν υπάρχουν πλέον στην χώρα ή δεν έχουν καν διεύθυνση.

Γράψε το στο Viber/WhatsApp να δεις τι όνομα βγάζει. 😉

Επεξ/σία από mariosraptor1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SilentVoice είπε

Αυτά τα κινητά τα ταυτοποιουν αλλοδαποί που δεν υπάρχουν πλέον στην χώρα ή δεν έχουν καν διεύθυνση.

Είναι πλέον πολύ δύσκολο να βρεις τέτοιες κάρτες SIM μόνο αν έχεις κονε, είσαι μπλεγμένος και έχεις άκρες, για τον μέσο πολιτη και απατεώνα της δεκάρας δεν υπάρχει πρόσβαση εύκολη σε τέτοιες κάρτες. Παλιά τις έδιναν σε μαγαζιά αλλοδαπών στα οποία πούλαγαν κλεψιμεικο πέριξ της Ομονοίας, τώρα είτε πέφτει έλεγχος αλλά και το γεγονός ότι αν δεν γεμίσεις με μονάδες το καρτοκινητο σε 1 έτος σου κλείνουν την γραμμή, έχει μειώσει το φαινόμενο. Αν παει κάποιος να ζητήσει από εκεί χωρίς συστάσεις τον πετάνε έξω γιατί κάλλιστα μπορεί να είναι και αστυνομικός που ήρθε για έλεγχο. 

17 λεπτά πριν, mariosraptor1984 είπε

Πρόσεχε. Γιατί τώρα ξέρουν και που μένεις. Σε δημόσιο χωρο να ζητάτε συνάντηση. Όχι στο σπίτι σας.

Γράψε το στο Viber/WhatsApp να δεις τι όνομα βγάζει. 😉

Και εγώ έτσι κάνω, σε προϊόντα χέρι με χέρι, συνάντηση στην διασταύρωση λίγο παραδίπλα να τους το δώσω και αφού απομακρυνθεί ο αγοραστής μετά επιστρέφω σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...