Προς το περιεχόμενο

Πως να αναβαθμιστείτε εντελώς δωρεάν στην τελική έκδοση των Windows 11 που μόλις κυκλοφόρησε


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εισαι insider? Αν οχι, τζαμπα περιμενεις.

Ρε insomnia, για τα 11 εκανες ειδηση την κυκλοφορια τους 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ, πρωτου τα βγαλει η ms επισημα, παρολο "που μόλις ΔΕΝ κυκλοφόρησε".
Για το android 12 που βγηκε χτες, τιποτα?

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, jim_p είπε

Εισαι insider? Αν οχι, τζαμπα περιμενεις.

Ρε insomnia, για τα 11 εκανες ειδηση την κυκλοφορια τους 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ, πρωτου τα βγαλει η ms επισημα, παρολο "που μόλις ΔΕΝ κυκλοφόρησε".
Για το android 12 που βγηκε χτες, τιποτα?

Σημερα δεν βγηκαν επισημα? Οποτε λογικα μεχρι αυριο πρεπει να ερθουν και στο windows update για αυτους που δεν ειναι Insider. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Arkin είπε

που ειναι ρε παιδια το tool να το κανουμε χειροκινητα οπως με τα 10αρια? Ειμαι συμβατος και δεν ερχονται στα windows update.

Λήψη των Windows 11

https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows11

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους έστρωσε η ασυμφωνία μεταξύ Windows Update και PC Health Check. Τώρα το πρώτο μου δείχνει ότι υπάρχει συμβατότητα με τα Windows11 (χωρίς να αλλάξω τίποτα στο ενδιάμεσο). Από την άλλη όμως πάλι δεν μπορώ να κάνω την αναβάθμιση ("Specific timing for when it will be offered can vary as we get it ready for you") οπότε θα πάω μέσω web installer να τελειώνω. Οι άγιοι να βάλουν το χέρι τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, xelidoni said:

Καλημέρα θέλω να στήσω ένα σταθερό υπολογιστή άμα αγοράσω τον Ryzen 1600AF γνωρίζει κάποιος αν θα έχω θέμα συμβατότητας;

Δεν υποστηρίζονται επισήμως οι Ryzen 1000 Series.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Arkin είπε

Σημερα δεν βγηκαν επισημα? Οποτε λογικα μεχρι αυριο πρεπει να ερθουν και στο windows update για αυτους που δεν ειναι Insider. 

Γιατι να ερθει με το wu αν δεν εισαι insider? Που ειπε η ms οτι οσοι εινια με 10 και μπορουν να πανε σε 11 (επειδη τα συστηματα τους πληρουν 100% τις νεες κουλες απαιτησεις) θα πανε με το ζορι? Οσοι εινια με 10 θα παρουν την αλλη βδομαδα το μηνιαιο update που εινια για τα 10 και τερμα.

Το μονο που θυμαμαι να ειπε ειναι πως τα κλειδια για τα 10 θα δουλευουν κανονικα και στα 11, για να μην μπειτε σε εξοδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τελικά με καθαρή εγκατάσταση όλα είναι σημαντικά καλύτερα σε σχέση με το upgrade  που είχα κάνει αρχικά από τα 10! Όλα είναι ακόμη πιο γρήγορα και ειδικά οι χρόνοι για το boot & το shutdown. Ειδικά το boot πλέον γίνεται τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνω να δω το logo από την motherboard! Προφανώς από τα 10 θα είχαν μείνει διάφορα πραγματάκια που αν και δεν δημιουργούσαν θεματα μάλλον επιβράδυναν κάποια πράγματα!

Το εντυπωσιακό είναι πως το tool της Microsoft με άφησε και έκανα bootable μια sd κάρτα που είχα (το desktop έχει στο κουτί και sd reader) και μετά απλά bootαρα από αυτή και μέσα σε 5 λεπτά είχε κάνει το πρώτο setup (βασικά τη μεταφορά των αρχείων στον M2 ssd) και στη συνέχεια μπούταρε από τον M2 και ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. Νομίζω πως ήταν η γρηγορότερη εγκατάσταση windows από το μηδέν που έχω κάνει ποτέ και σε αυτό λέω μπράβο στη Microsoft μετά από καιρό! :) 

Τα 11 ενεργοποιήθηκαν αμέσως μετά την εγκατάσταση με το που έκανα login  με το Microsoft account μου στο οποίο υπήρχε και πριν το original key που είχα για τα 10. Αντίστοιχα στη συνέχεια κατέβηκε και το office από τη συνδρομή που έχω στο 365 καθώς και τα προγράμματα της Adobe από το creative cloud. 

:) 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια είναι ότι μια καθαρή εγκατάσταση χρειάζεται να υπάρχει καβαντζα και μετα κλωνοποιεις για τα υπόλοιπα pc. Στην εκκίνηση δεν έχω δει μεγάλη διαφορά με το upgrade αλλά αργεί σημαντικά στο κλείσιμο και στα 2 pc που το εκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giokspy είπε

H αλήθεια είναι ότι μια καθαρή εγκατάσταση χρειάζεται να υπάρχει καβαντζα και μετα κλωνοποιεις για τα υπόλοιπα pc. Στην εκκίνηση δεν έχω δει μεγάλη διαφορά με το upgrade αλλά αργεί σημαντικά στο κλείσιμο και στα 2 pc που το εκανα

Αυτό με το κλείσιμο το είδα και εγώ 

παμε στα του Performance, διαφορά με τα 10 προς το καλύτερο δεν έχει. 
στο laptop με 1165g7 τρώει την μπαταρια φωτοβολίδα 

τα power settings ότι να ναι, ο ήχος εξακολουθεί να είναι χαμηλός. Αν δεν βγάλει drivers θα κάτσω στα 10 αρκετό καιρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στη δική μου περίπτωση το delay στο shutdown εξαφανίστηκε αφού έκανα καθαρή εγκατάσταση των 11 pro. Ως προς τις επιδόσεις νομίζω πως είναι ένα κλικ πιο γρήγορα όλα σε σχέση με τα 10 (το desktop μου έχει έναν i7 9700, 32Gb ram, έναν evo 970 plus m2 και μια ταπεινή GTX1060 gaming X). 

Συνολικά μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τα 10 και μέχρι τώρα το μόνο πρόβλημα που παρατήρησα είναι πως αν έχεις ενεργή την επιλογή να επιλέγονται αυτόματα οι φάκελοι και τα αρχεία κάνοντας απλά mouse over και με ένα κλικ να ανοίγουν, πολλές φορές αν κάνεις  δεξί κλικ πάνω σε ένα αρχείο το μενού εξαφανίζεται όταν κουνήσεις ελάχιστα το mouse. Στην κλασική επιλογή με double click είναι όλα οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έτρεξα userbechmark αρκετές φορές σε σύστημα με Ryzen 3600. Σε δύο ssd το ίδιο κλωνοποιημενο λειτουργικό αλλά στον ένα έκανα αναβάθμιση σε 11. Η διαφορα κατά μέσο όρο είναι 10μοναδες (στα 10 83-86%  ενώ στα 11 93-95%). Στην πράξη βέβαια δεν είδα διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...