Προς το περιεχόμενο

Πως να αναβαθμιστείτε εντελώς δωρεάν στην τελική έκδοση των Windows 11 που μόλις κυκλοφόρησε


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μαρκα/μοντελο?

Ισως δεν εχουν βγει drivers ακομα (ή δεν τα περασαν μονα τους τα 11αρια)

HP Pavillion 15 με i7-1165g7 

ενώ κατέβασα μέσα από την HP τους drivers που ήταν για τα 10αρια, όπως δείχνει δεν δουλεύουν σωστά. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Μια-χαζη-ερωτηση...

Ουσιαστικά πρόκειται για νέο λειτουργικό, σωστά;

Συνεπώς θα χρειαστούν επανεγκατάσταση όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ;

Υ.Γ. επειδή είναι φασαρία να εγκαταστήσω ξανά τα προγράμματα στο πισί της δουλειάς, εξού και η ερώτηση.

 Αν γίνει η εγκατάσταση μέσα από το update των windows  τα προγράμματα και τα αρχεία σου παραμένουν ως έχουν και λειτουργούν όλα κανονικά, με clean install εννοείτε πως τα στήνεις όλα από την αρχή.

1 ώρα πριν, giokspy είπε

Εμένα πάντως δε βγάζει την αναβάθμιση παρόλο που πληρεί τις προϋποθέσεις. Ενεργοποίησα όλα τα παραπάνω αλλά δεν το βγάζει

Δοκίμασε να αλλάξεις την διανομή μέσα από το windows insider, και σε εμένα δεν την έβγαζε και την εμφάνισε μόλις άλλαξα από release preview σε Beta, μετά την εγκατάσταση το ξανά άλλαξα σε release preview. Γενικά πάντως έχω να πω πως δεν ήταν εύκολη διαδικασία μιας και συνάντησα διάφορα σκαλώματα σε υπολογιστή με hardware 8 μηνών, από το TPM που η λύση ήταν εύκολη μέχρι την ασυμβατότητα του δίσκου που ήταν mbr και η μετατροπή του σε gpt μόνο εύκολη δεν ήταν, άξιζε τον κόπο όμως γιατί παρόλα τα μικροπρόβληματάκια που έχουν τα 11 σε αυτή την φάση και παρόλο που δεν είναι και τόσο εντυπωσιακά όσο περίμενα είναι σίγουρα αισθητά γρηγορότερα από τα 10 και σταθερά προς το παρών. 

Επεξ/σία από propagate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, propagate είπε

κίμασε να αλλάξεις την διανομή μέσα από το windows insider, και σε εμένα δεν την έβγαζε και την εμφάνισε μόλις άλλαξα από release preview σε Beta, μετά την εγκατάσταση το ξανά άλλαξα σε release preview. 

Έχεις δίκιο τώρα την έβγαλε. Θα δοκιμασω και γω και γράφω εντυπώσεις.. Θα το δοκιμάσω αρχικά στο intel 9600k και αργότερα στονryzen 3600. Ελπίζω να ν έχω θέμα με το adobe acrobat DC.

Όλα οκ τελικά χωρίς θέματα και ασυμβατότητες. Πρώτες εντυπώσεις μέτριες. Αναβαθμίσεις εφέ και όχι ουσιας (σαν πρωτη εντυπωση) άσε που δε μου φάνηκαν πιο γρηγορα αλλα μπορει να φταιει και ο driver τψν γραφικων (κουραστικά τα εφέ ). Επανέφερα μια τη μπάρα δεξιά γιατί στο κέντρο με ενοχλεί. Το μόνο που δε βρίσκω ακόμα είναι η δραστηριότητα των windows που έβγαζε με δεξί κλικ στη γραμμή εργασιών (τελικα υπαρχει ctrl+shift+esc)

Επεξ/σία από giokspy
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows 11 ουσιαστικά τα έχει ήδη κυκλοφορήσει η Microsoft στην τελική τους έκδοση που θα βγει και 5 Οκτωβρίου. Η 194 κυκλοφορεί τώρα αυτή θα είναι και τότε. Και υπάρχει και επίσημο ISO. Άρα όποιος θέλει και μπορεί φυσικά βάζει κανονικά απο τώρα. Εγώ στον υπολογιστή μου που χρησιμοποιώ για την εργασία μου τα έχω εδώ και 3 βδομάδες. Βαριά χρήση με όλα τα προγράμματα της δουλειάς κτλ. ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Πιο stable απο τα Windows 10. Επίσης δεν είναι μια απλή αναβάθμιση κάποιων οπτικών στοιχείων. Αν το χρησιμοποιήσετε θα καταλάβετε. Εγώ τώρα για κανέναν λόγο δεν θα γυρνούσα σε Windows 10. Το Start menu για μένα επιδέχεται και την μεγαλύτερης διόρθωσης (πολύ χώρος χαμένος) και είπαν οτι όντως θα το φτιάξουν σε επόμενο update. Άρα περιμένουμε. Τα έχω εγκαταστήσει (clean install με iso) επίσης και σε μη συμβατό επεξεργαστή (Ryzen 5 1600) αλλά με TMP 2.0 και δεν είχα κάποιο θέμα και ούτε έβγαλε κάποιο μήνυμα. Όλα παίζουν κανονικά.

Τώρα για αυτούς που χωρίς να έχουν κάποια επαφή με το λειτουργικό και αυτούς που απλά κλαίγονται επειδή δεν μπορούν να το εγκαταστήσουν τα είπαμε. ΚΟΥΡΑΣΑΤΕ. ΠΟΛΥ. Βρείτε άλλο θέμα να εκτονώσετε την γκρίνια σας.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aeljim είπε

 Τα έχω εγκαταστήσει (clean install με iso) επίσης και σε μη συμβατό επεξεργαστή (Ryzen 5 1600) αλλά με TMP 2.0 και δεν είχα κάποιο θέμα και ούτε έβγαλε κάποιο μήνυμα. Όλα παίζουν κανονικά. 

 

Υπαρχει στα ελληνικα iso? εμενα  δεν μου βγαζςει ελληνικα απο το windows insider

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aeljim είπε

Τα Windows 11 ουσιαστικά τα έχει ήδη κυκλοφορήσει η Microsoft στην τελική τους έκδοση που θα βγει και 5 Οκτωβρίου. Η 194 κυκλοφορεί τώρα αυτή θα είναι και τότε. Και υπάρχει και επίσημο ISO. Άρα όποιος θέλει και μπορεί φυσικά βάζει κανονικά απο τώρα. Εγώ στον υπολογιστή μου που χρησιμοποιώ για την εργασία μου τα έχω εδώ και 3 βδομάδες. Βαριά χρήση με όλα τα προγράμματα της δουλειάς κτλ. ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Πιο stable απο τα Windows 10. Επίσης δεν είναι μια απλή αναβάθμιση κάποιων οπτικών στοιχείων. Αν το χρησιμοποιήσετε θα καταλάβετε. Εγώ τώρα για κανέναν λόγο δεν θα γυρνούσα σε Windows 10. Το Start menu για μένα επιδέχεται και την μεγαλύτερης διόρθωσης (πολύ χώρος χαμένος) και είπαν οτι όντως θα το φτιάξουν σε επόμενο update. Άρα περιμένουμε. Τα έχω εγκαταστήσει (clean install με iso) επίσης και σε μη συμβατό επεξεργαστή (Ryzen 5 1600) αλλά με TMP 2.0 και δεν είχα κάποιο θέμα και ούτε έβγαλε κάποιο μήνυμα. Όλα παίζουν κανονικά.

Τώρα για αυτούς που χωρίς να έχουν κάποια επαφή με το λειτουργικό και αυτούς που απλά κλαίγονται επειδή δεν μπορούν να το εγκαταστήσουν τα είπαμε. ΚΟΥΡΑΣΑΤΕ. ΠΟΛΥ. Βρείτε άλλο θέμα να εκτονώσετε την γκρίνια σας.

Μπορείς να βάλεις το link με το ISO αν θέλει κάποιος να τα βάλει σε καινούργιο δίσκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, PeggyV είπε

Μπορείς να βάλεις το link με το ISO αν θέλει κάποιος να τα βάλει σε καινούργιο δίσκο 

Windows Insider ιστοσελίδα

 

Υπάρχει η ενημέρωση στο αρχικό post του συντάκτη ( στο τέλος ).

Επεξ/σία από lsk1977
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, giokspy είπε

Υπαρχει στα ελληνικα iso? εμενα  δεν μου βγαζςει ελληνικα απο το windows insider

Στα αγγλικά είναι αλλά αν θέλεις μετά κατεβάζεις κανονικά το πακέτο της ελληνικής γλώσσας απο μέσα και το γυρίζεις. 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kodorevi8ulis είπε

 

δε το λες και νέο λειτουργικό :)
αν μπορείς να κάνεις upgrade μέσω από το ήδη υπάρχων σύστημα , ε θα είσαι οκ , εκτός αν υπάρχει καμιά περίεργη ασυμβατότητα με κάποια εφαρμογή 
αλλά αν μιλάμε για pc δουλειάς , ε δε το κάνεις , τουλάχιστον όχι ακόμα 

Να Σαι καλά, θένκς!

Ας το αφήσω για την ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έκανα Clean Install στην τελευταία έκδοση, η εγκατάσταση γίνετε σωστά, αλλά μόλις κάνω το 1ο Windows Update, μετά από το reboot, δεν ανάβει σωστά το pc.

Μαυρη εικόνα και απλά κερσορας του mouse, έχω δοκιμάσει οτι υπαρχει στο internet για επίλυση, αλλά δυστηχώς έχω κάτσει στον αχινό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, aeljim είπε

Τα έχω εγκαταστήσει (clean install με iso) επίσης και σε μη συμβατό επεξεργαστή (Ryzen 5 1600) αλλά με TMP 2.0 και δεν είχα κάποιο θέμα και ούτε έβγαλε κάποιο μήνυμα. Όλα παίζουν κανονικά.
Τώρα για αυτούς που χωρίς να έχουν κάποια επαφή με το λειτουργικό και αυτούς που απλά κλαίγονται επειδή δεν μπορούν να το εγκαταστήσουν τα είπαμε. ΚΟΥΡΑΣΑΤΕ. ΠΟΛΥ. Βρείτε άλλο θέμα να εκτονώσετε την γκρίνια σας.

Για κάποιον που παρακολουθεί τα σοβαρά διεθνή τεχνολογικά φόρουμ είναι εύκολο να αντιληφθεί την παγκόσμια αγανάκτηση (και όχι κλάψα που τόσο άστοχα διατυπώνεις) αναφορικά με τις απαιτήσεις hardware που ζητά η Microsoft.

Καλύτερο επιχείρημα από τα δικά σου λόγια δεν θα μπορούσα να βρω !

Ο επεξεργαστής Ryzen 5-1600( που κατά την Microsoft είναι μη συμβατός) είναι σχεδόν πανομοιότυπος με τον Ryzen5-2600 ο οποίος είναι συμβατός.

Η διαφορά τους είναι ότι η κατασκευή mosfet από 14nm πήγε στα 12nm .

Και αυτό είναι όλο !

Ο δημοφιλής επεξεργαστής Ryzen 5-1600 παρουσιάσθηκε στην αγορά στο τέλος του 2017 και είναι ενεργός εμπορικά ακόμη και τώρα. Δεν συντρέχει κανένας λόγος ,ούτε ασφαλείας ούτε απόδοσης , στο να μην είναι συμβατός.

Ο Ryzen 5-1600 είναι απλώς ένα παράδειγμα.

Επί της ουσίας η Microsoft απαξιώνει πάνω από το 50% των ενεργών PC που αρκετά από αυτά είναι τέλεια στημένα και πλήρως λειτουργικά σε αυτό που κάνουν.

Δεν θα βάλουμε στην άκρη ικανότατους επεξεργαστές Intel τετάρτης ,πέμπτης, έκτης ,έβδομης γενιάς έτσι απλά !

Οι δοκιμές που έγιναν σε παγκόσμιο επίπεδο έδειξαν ότι παλαιότεροι, μη συμβατοί, επεξεργαστές , έτρεξαν μια χαρά windows 11. Νομίζω ότι και εσύ αυτό παρατήρησες , σωστά ;

Και μην μου πεις τώρα ότι κανένας δεν μας απαγορεύει να κάνουμε καθαρή εγκατάσταση W11 από iso . Είναι ανώφελο διότι στην συνέχεια δεν θα παίρνει ενημερώσεις.

Εδώ σε ένα τεχνολογικό φόρουμ σαν το insomnia θα ήθελα να βλέπω γόνιμες αντιπαραθέσεις και όχι χαρακτηρισμούς περί “κλάψας”.

Ειδάλλως θα πρότεινα σε όλα τα fanboys να μετακομίσουν στο φόρουμ με την ταιριαστή ονομασία “Microsoft Fan Club” και να δίνουν συγχαρητήρια ο ένας στον άλλον !

Επεξ/σία από geopro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, geopro είπε

Για κάποιον που παρακολουθεί τα σοβαρά διεθνή τεχνολογικά φόρουμ είναι εύκολο να αντιληφθεί την παγκόσμια αγανάκτηση (και όχι κλάψα που τόσο άστοχα διατυπώνεις) αναφορικά με τις απαιτήσεις hardware που ζητά η Microsoft.

Καλύτερο επιχείρημα από τα δικά σου λόγια δεν θα μπορούσα να βρω !

Ο επεξεργαστής Ryzen 5-1600AF( που κατά την Microsoft είναι μη συμβατός) είναι σχεδόν πανομοιότυπος με τον Ryzen5-2600 ο οποίος είναι συμβατός.

Η διαφορά τους είναι ότι η κατασκευή mosfet από 14nm πήγε στα 12nm .

Και αυτό είναι όλο !

Ο δημοφιλής επεξεργαστής Ryzen 5-1600AF παρουσιάσθηκε στην αγορά στο τέλος του 2017 και είναι ενεργός εμπορικά ακόμη και τώρα. Δεν συντρέχει κανένας λόγος ,ούτε ασφαλείας ούτε απόδοσης , στο να μην είναι συμβατός.

Ο Ryzen 5-1600AF είναι απλώς ένα παράδειγμα.

Επί της ουσίας η Microsoft απαξιώνει πάνω από το 50% των ενεργών PC που αρκετά από αυτά είναι τέλεια στημένα και πλήρως λειτουργικά σε αυτό που κάνουν.

Δεν θα βάλουμε στην άκρη ικανότατους επεξεργαστές Intel τετάρτης ,πέμπτης, έκτης ,έβδομης γενιάς έτσι απλά !

Οι δοκιμές που έγιναν σε παγκόσμιο επίπεδο έδειξαν ότι παλαιότεροι, μη συμβατοί, επεξεργαστές , έτρεξαν μια χαρά windows 11. Νομίζω ότι και εσύ αυτό παρατήρησες , σωστά ;

Και μην μου πεις τώρα ότι κανένας δεν μας απαγορεύει να κάνουμε καθαρή εγκατάσταση W11 από iso . Είναι ανώφελο διότι στην συνέχεια δεν θα παίρνει ενημερώσεις.

Εδώ σε ένα τεχνολογικό φόρουμ σαν το insomnia θα ήθελα να βλέπω γόνιμες αντιπαραθέσεις και όχι χαρακτηρισμούς περί “κλάψας”.

Ειδάλλως θα πρότεινα σε όλα τα fanboys να μετακομίσουν στο φόρουμ με την ταιριαστή ονομασία “Microsoft Fan Club” και να δίνουν συγχαρητήρια ο ένας στον άλλον !

o 1600af ειναι συμβατος ,googlaρε το αν δεν με πιστευεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

o 1600af ειναι συμβατος ,googlaρε το αν δεν με πιστευεις

 

Συγγνώμη , λάθος μου.

Εννοούσα τον Ryzen 5-1600 "σκέτο" .

Το διόρθωσα ηδη.

Επί τη ευκαιρία αυτό ενισχύει ακόμη περισσότερο τα περί παραλογισμού της Microsoft.

Ο Ryzen 5-1600 δεν είναι συμβατός ενώ ο Ryzen 5 1600af είναι !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...