Προς το περιεχόμενο

Τα νέα M1 Pro και M1 Max chipset της Apple φέρνουν απίστευτες επιδόσεις στο χώρο των laptops


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
7 minutes ago, tsarouc said:

Αν και βαριέμαι αλλά τα θέλει και μένα ο κώλος μου.

Τα νέα M1 Pro και M1 Max chipset της Apple φέρνουν απίστευτες επιδόσεις στο χώρο των laptops.

Οποιος το διαβάζει καταλαβαίνει ότι αναφέρεται γενικά στα λάπτοπ. Σωστά? Για να γίνει σωστό θα πρέπει να προσθέσει στα λάπτοπ με mobile επεξεργαστές και ενσωματωμένα γραφικά. Σωστά?

για να καταλάβει κάποιος μου έστειλε το λινκ του άρθρου φίλος που δεν ασχολείται γενικά και μου είπε αυτό είναι εργαλείο. Το θέλω! Ο συγκεκριμένος παίζει παιχνίδια. Αν με καταλαβαίνετε τι εννοώ. Έλεος ...

Και αυτό πάει μόνο στον τίτλο. Αν κάνω κάποιο λάθος διορθώσετε με. 

 

 

Απάντησα ήδη. Και επειδή παίζουν όλα ρόλο σε ένα κείμενο τι καταλαβαίνει κανείς εγώ θα σου πω να το διαβάσεις εσύ ξανά. Όχι εγώ. 

Ο φίλος που δεν έχει ιδέα έχει το πρόβλημα και όχι το άρθρο! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φυσικά η Apple δεν έχασε την ευκαιρία να συγκρίνει τις επιδόσεις των συστημάτων που ενσωματώνουν τα δύο αυτά SoC με τα καλύτερα Laptop PC, με τις διαφορές να είναι πολύ μεγάλες

Από τα καλύτερα λάπτοπ pc. Ε οκ. Πάω πάσο. Τι να πω. Με την πρώτη ευκαιρία θα τα δω από κοντά και θα κάνω μια εγκατάσταση την τελευταία έκδοση του metro να δω πως τα πάει. 

Γίνομαι ειρωνας και συγνώμη για αυτό ρε παιδιά.  Αλλά δεν διαβάζουμε μόνο εμείς που υποτίθεται ξέρουμε και 5 πράγματα αλλά διαβάζουν και λιγότερο σχετικοί με το αντικείμενο και αυτό που τους μένει είναι ότι όντως είναι τα ποιο γρήγορα λάπτοπ. Ε λοιπόν δεν είναι. Είναι ίσως τα ποιο γρήγορα με mobile soc και με κορυφαία αυτονομία. Αλλά πρέπει να τονιστεί το mobile και όχι το λάπτοπ. Υπάρχει και άλλες κατηγορίες λάπτοπ. Όταν γράφεις γενικά λάπτοπ τα παίρνει όλα μέσα και το νόημα είναι αναληθές. Υπάρχουν desktop replacement laptop, gaming laptop, laptop για πολλές χρήσεις και πολλές κατηγορίες. Μια από αυτές είναι και η mobile κατηγορία για τους χρήστες που βρίσκονται συνεχώς σε κίνηση και εκεί ίσως να είναι τα καλύτερα δεν αντιλέγω αλλά ως εκεί. 

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Ο φίλος που δεν έχει ιδέα έχει το πρόβλημα και όχι το άρθρο! :) 

Φυσικά και έχει πρόβλημα και αυτός και το άρθρο. Γιατί αυτός δεν γνωρίζει και το άρθρο είναι αναληθές η έστω κακογραμμένο με αποτέλεσμα να παρασύρει σε λάθος αγορά κάποιον αναγνώστη. 

Λάθος?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δε θα φοράνε Windows και συνεπώς όποτε δούλεψα mac στη ζωή μου δεν άντεξα ποτέ πάνω απο 2 ώρες. Συγγνώμη Apple guys και linux αλλά you cant teach an old dog new tricks

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Για να καταλάβω. Τονίζει ο αρθρογράφος "στρατόπεδο των PC". Δηλαδή ο ίδιος ο αρθρογράφος ρίχνει λάδι στη φωτιά. Οκ. Αυτό το καταλαβαίνω. Ακόμη και οι αρθρογράφοι έχουν κλήση στο οτιδήποτε με αυτό που συγγράφουν. 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω με τίποτε εννοεί ότι είναι ποιο γρήγορο από οποιαδήποτε λάπτοπ με windows? 

Και δεν εννοώ στο θέμα αυτονομίας αλλά επιδόσεων γενικά. 

Ας μου απαντήσει κάποιος γιατί διάβασα το άρθρο και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό! Δεν σχολιάζω το αν είναι καλά η όχι τα MacBook προς θεού. Είμαι εναντίον τους ξεκάθαρα για άλλους λόγους και όχι για το αν είναι καλές ποιοτικές η γρήγορες συσκευές. Λειτουργικό σύστημα πλατφόρμα τιμολογιακή πολιτική κλπ. Άσχετα με το θέμα μας. 

Περιμένω. Απάντηση είτε από τον αρθρογράφο είτε από κάποιον που γνωρίζει να απαντήσει...

Επίσης μια τρελή ανακρίβεια συν της άλλης που λέει ότι τα laptop PC (μου αρέσει που βάλατε και ετικέτα) πέφτουν οι επιδόσεις αν τα έχεις εκτός φόρτισης. Τραγικό φυσικά και δεν ισχύει. Ρυθμίσεις από το power management το προφίλ εκτός τροφοδοσίας να είναι σε επιδόσεις και είναι ακριβώς όμως το ίδιο όπως και όταν είναι στο ρεύμα. Διορθώσετε το παρακαλώ. 

Φίλε αυτά που λες είναι ψηλά γράμματα για την πλειοψηφία. "Αφού το γράφημα είναι 1.7χ, τι θες και χαλάς το όνειρο"; Άσε που μάλλον κανείς δεν καταλαβαίνει τι λες

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, infamousjohn είπε

Φίλε αυτά που λες είναι ψηλά γράμματα για την πλειοψηφία. "Αφού το γράφημα είναι 1.7χ, τι θες και χαλάς το όνειρο"; Άσε που μάλλον κανείς δεν καταλαβαίνει τι λες

Δυστυχώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, infamousjohn said:

Φίλε αυτά που λες είναι ψηλά γράμματα για την πλειοψηφία. "Αφού το γράφημα είναι 1.7χ, τι θες και χαλάς το όνειρο"; Άσε που μάλλον κανείς δεν καταλαβαίνει τι λες

 

10 minutes ago, tsarouc said:

Δυστυχώς. 

Δεν είναι και τόσο δύσκολο να καταλάβει κανείς τα γραφήματα της Apple! :) 

(Testing conducted by Apple in August and September 2021 using preproduction 16-inch MacBook Pro systems with Apple M1 Max, 10-core CPU, 32-core GPU, and 64GB of RAM, and preproduction 16-inch MacBook Pro systems with Apple M1 Pro, 10-core CPU, 16-core GPU, and 32GB of RAM. Performance measured using select industry‑standard benchmarks. Discrete PC laptop graphics performance data from testing Lenovo Legion 5 (82JW0012US). High-end discrete PC laptop graphics performance data from testing MSI GE76 Raider (11UH-053). PC compact pro laptop performance data from testing Razer Blade 15 Advanced (RZ09-0409CE53-R3U1). Performance tests are conducted using specific computer systems and reflect the approximate performance of MacBook Pro.)

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Αν και βαριέμαι αλλά τα θέλει και μένα ο κώλος μου.

Τα νέα M1 Pro και M1 Max chipset της Apple φέρνουν απίστευτες επιδόσεις στο χώρο των laptops.

Οποιος το διαβάζει καταλαβαίνει ότι αναφέρεται γενικά στα λάπτοπ. Σωστά? Για να γίνει σωστό θα πρέπει να προσθέσει στα λάπτοπ με mobile επεξεργαστές και ενσωματωμένα γραφικά. Σωστά?

για να καταλάβει κάποιος μου έστειλε το λινκ του άρθρου φίλος που δεν ασχολείται γενικά και μου είπε αυτό είναι εργαλείο. Το θέλω! Ο συγκεκριμένος παίζει παιχνίδια. Αν με καταλαβαίνετε τι εννοώ. Έλεος ...

Και αυτό πάει μόνο στον τίτλο. Αν κάνω κάποιο λάθος διορθώσετε με. 

 

 

Απάντησα ήδη. Και επειδή παίζουν όλα ρόλο σε ένα κείμενο τι καταλαβαίνει κανείς εγώ θα σου πω να το διαβάσεις εσύ ξανά. Όχι εγώ. 

Αν μου απαντήσεις γιατί δεν ισχύει αυτό που γράφεις με bold θα σου βγάλω το καπέλο…

ΥΓ: για να καταλάβεις ότι δεν ξέρεις να διαβάζεις ένα κείμενο, ο αρθρογράφος αναφέρεται στο ότι πρώτον είναι soc και δεύτερον ότι αυτό το soc εκτός των άλλων ενσωματώνουν επεξεργαστή και κάρτα γραφικών… λεπτομέρειες για σένα που ίσως θα ήθελες να το γράφει σε κάθε παράγραφο…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

 

Δεν είναι και τόσο δύσκολο να καταλάβει κανείς τα γραφήματα της Apple! :) 

Όχι, αφού δεν έχουν και πολύ πληροφορία άλλωστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, infamousjohn είπε

Φίλε αυτά που λες είναι ψηλά γράμματα για την πλειοψηφία. "Αφού το γράφημα είναι 1.7χ, τι θες και χαλάς το όνειρο"; Άσε που μάλλον κανείς δεν καταλαβαίνει τι λες

Τα ίδια λέγατε και για τον M1, ακόμα να βγουν οι νέοι Intel που ίσως να ισοφαρίσουν σε επιδόσεις τους M1…

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, infamousjohn said:

Όχι, αφού δεν έχουν και πολύ πληροφορία άλλωστε

Έχουν αρκεί να διαβάσεις προσεκτικά τη σελίδα της apple:

m1_pro_graph_gpu__wv3ud260jz6i_large_2x.

Testing conducted by Apple in August and September 2021 using preproduction 16-inch MacBook Pro systems with Apple M1 Max, 10-core CPU, 32-core GPU, and 64GB of RAM, and preproduction 16-inch MacBook Pro systems with Apple M1 Pro, 10-core CPU, 16-core GPU, and 32GB of RAM. Performance measured using select industry‑standard benchmarks. Discrete PC laptop graphics performance data from testing Lenovo Legion 5 (82JW0012US). High-end discrete PC laptop graphics performance data from testing MSI GE76 Raider (11UH-053). PC compact pro laptop performance data from testing Razer Blade 15 Advanced (RZ09-0409CE53-R3U1). Performance tests are conducted using specific computer systems and reflect the approximate performance of MacBook Pro.

 

m1_graph_cpu__dv5r4e6q9egm_large_2x.jpg

Testing conducted by Apple in August and September 2021 using preproduction 16-inch MacBook Pro systems with Apple M1 Max, 10-core CPU, 32-core GPU, and 64GB of RAM, and preproduction 16-inch MacBook Pro systems with Apple M1 Pro, 10-core CPU, 16-core GPU, and 32GB of RAM. Performance measured using select industry‑standard benchmarks. 8-core PC laptop chip performance data from testing MSI GP66 Leopard (11UG-018). Performance tests are conducted using specific computer systems and reflect the approximate performance of MacBook Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Έχουν αρκεί να διαβάσεις προσεκτικά τη σελίδα της apple:

m1_pro_graph_gpu__wv3ud260jz6i_large_2x.

Testing conducted by Apple in August and September 2021 using preproduction 16-inch MacBook Pro systems with Apple M1 Max, 10-core CPU, 32-core GPU, and 64GB of RAM, and preproduction 16-inch MacBook Pro systems with Apple M1 Pro, 10-core CPU, 16-core GPU, and 32GB of RAM. Performance measured using select industry‑standard benchmarks. Discrete PC laptop graphics performance data from testing Lenovo Legion 5 (82JW0012US). High-end discrete PC laptop graphics performance data from testing MSI GE76 Raider (11UH-053). PC compact pro laptop performance data from testing Razer Blade 15 Advanced (RZ09-0409CE53-R3U1). Performance tests are conducted using specific computer systems and reflect the approximate performance of MacBook Pro.

Γιατί τους το χαλάς? Μόνο εικόνες καταλαβαίνουν… τις λεζάντες από κάτω δεν τις βλέπουν ή κάνουν ότι δεν τις βλέπουν…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Έχουν αρκεί να διαβάσεις προσεκτικά τη σελίδα της apple:

m1_pro_graph_gpu__wv3ud260jz6i_large_2x.

Testing conducted by Apple in August and September 2021 using preproduction 16-inch MacBook Pro systems with Apple M1 Max, 10-core CPU, 32-core GPU, and 64GB of RAM, and preproduction 16-inch MacBook Pro systems with Apple M1 Pro, 10-core CPU, 16-core GPU, and 32GB of RAM. Performance measured using select industry‑standard benchmarks. Discrete PC laptop graphics performance data from testing Lenovo Legion 5 (82JW0012US). High-end discrete PC laptop graphics performance data from testing MSI GE76 Raider (11UH-053). PC compact pro laptop performance data from testing Razer Blade 15 Advanced (RZ09-0409CE53-R3U1). Performance tests are conducted using specific computer systems and reflect the approximate performance of MacBook Pro.

Αδερφέ αν τα παραπάνω εσένα σε ικανοποιούν, εγώ περισσεύω!

Industry standards? Από πότε; Ποια είναι αυτά;

Να μετρά από το ένα ως το δέκα; Ε σίγουρα το Mac θα το κάνει με λιγότερη ενέργεια. Βάλε όμως να παίξουν κανένα παιχνιδάκι να δούμε και εκεί .... 

pre-production κιόλας; Ούτε καν commercial;

 

Όπως είπα, άμα εσενα σε πείθουν με αυτά, εγώ αποχωρώ

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...