Προς το περιεχόμενο

Τα νέα M1 Pro και M1 Max chipset της Apple φέρνουν απίστευτες επιδόσεις στο χώρο των laptops


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, infamousjohn είπε

Εγώ με λάπτοπ των 800 ευρώ να είσαι σίγουρος ότι κάνω ότι θέλω χωρίς περιορισμούς. Έχω και 32gb ram... Ούπς σορυ ρε μάνα μου. Δεν το ήθελα να πατήσω στον καλό σου

Θέλω να δω την φάτσα σου όταν ανακαλύψεις την arm τεχνολογία στα laptops που θα αγοράσεις σε τρία τέσσερα χρόνια…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, infamousjohn said:

Είσαι 43; Δεν σου φαίνεται! Μικροδείχνεις

Επειδή όμως δεν μπορώ να το γυρίσω στο χαβαλέ πολύ θα σου πω πολύ απλά πως εδώ κι ένα χρόνο το Μ1 με τα ταπεινά 16gb ram, κάνει exports και rendering σε videos σημαντικά πιο γρήγορα από τον i9 intel 5K iMac στο γραφείο με την ξεχωριστή radeon GPU και τον i7 9700 στο desktop του σπιτιού με τα 32gb ram και την "ταπεινή" Nvidia 1060...

Δεν το λες και άσχημο για ένα λαπτοπάκι που δεν ακούς καν τον ανεμιστήρα του και σου βγάζει μια μέρα εκτός ρεύματος! ;) 

  • Like 10
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Θέλω να δω την φάτσα σου όταν ανακαλύψεις την arm τεχνολογία στα laptops που θα αγοράσεις σε τρία τέσσερα χρόνια…

Αν ωριμάσει καλά το πράμα, και υπάρχει λόγος να είσαι σίγουρος ότι θα το κάνω. Προς το παρόν με ένα αβέβαιο διάγραμμα, δεν πείθομαι ότι το χρειάζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, infamousjohn είπε

Αν ωριμάσει καλά το πράμα, και υπάρχει λόγος να είσαι σίγουρος ότι θα το κάνω. Προς το παρόν με ένα αβέβαιο διάγραμμα, δεν πείθομαι ότι το χρειάζομαι

Και αν σου χαλάσει το θηρίο με τα 32GB αύριο, και πρέπει να κανείς υποχρεωτικά νέα αγορά. Τι θα πάρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Επειδή όμως δεν μπορώ να το γυρίσω στο χαβαλέ πολύ θα σου πω πολύ απλά πως εδώ κι ένα χρόνο το Μ1 με τα ταπεινά 16gb ram, κάνει exports και rendering σε videos σημαντικά πιο γρήγορα από τον i9 intel 5K iMac στο γραφείο με την ξεχωριστή radeon GPU και τον i7 9700 στο desktop του σπιτιού με τα 32gb ram και την "ταπεινή" Nvidia 1060...

Δεν το λες και άσχημο για ένα λαπτοπάκι που δεν ακούς καν τον ανεμιστήρα του και σου βγάζει μια μέρα εκτός ρεύματος! ;) 

Και θα σου πω εγώ, ότι δεν κάνουμε όλοι μας βιντεάκια φίλε. Άμα μόνο εκεί διαπρέπουν και εσύ μόνο αυτό κανείς, τότε μπράβο. Μην παρασύρεις το υπόλοιπο 99,9% των αναγνωστών. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, infamousjohn said:

Και θα σου πω εγώ, ότι δεν κάνουμε όλοι μας βιντεάκια φίλε. Άμα μόνο εκεί διαπρέπουν και εσύ μόνο αυτό κανείς, τότε μπράβο. Μην παρασύρεις το υπόλοιπο 99,9% των αναγνωστών. 

Δεν το ήξερα βρε να αλλάξω και δουλειά τώρα στα γεράματα για να έρθω στα μέτρα σου! 😛 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, infamousjohn είπε

Αν ωριμάσει καλά το πράμα, και υπάρχει λόγος να είσαι σίγουρος ότι θα το κάνω. Προς το παρόν με ένα αβέβαιο διάγραμμα, δεν πείθομαι ότι το χρειάζομαι

Βρε τα ίδια έλεγαν και πέρσι, τα ίδια θα λετε και του χρόνου, τα ίδια θα λέτε και του παραχρόνου και στο τέλος όταν θα βγουν στην αγορά και για pc θα κάνετε λες και ανακαλύψατε την Αμερική…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Antonis_V είπε

Και αν σου χαλάσει το θηρίο με τα 32GB αύριο, και πρέπει να κανείς υποχρεωτικά νέα αγορά. Τι θα πάρεις;

Λέω να πάω να πετάξω και το software έχω ήδη χρυσοπληρωσει και να πάρω ένα Μ1 και ξανά όλα από την αρχή. Τότε θα με χτυπάτε και παλαμάκια ε; 

Αληθινή ερώτηση ή έτσι να για το ποπ κορμί και εσύ; Κάτι μου λεει ότι το εννοουσες. Τι; λάθος;

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Βρε τα ίδια έλεγαν και πέρσι, τα ίδια θα λετε και του χρόνου, τα ίδια θα λέτε και του παραχρόνου και στο τέλος όταν θα βγουν στην αγορά και για pc θα κάνετε λες και ανακαλύψατε την Αμερική…

Ποιοι λέγαμε και λέμε; Τι λες; Μήπως μπερδεύτηκες; Δεν μιλάς με οπαδό

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν το ήξερα βρε να αλλάξω και δουλειά τώρα στα γεράματα για να έρθω στα μέτρα σου! 😛 

Μήπως να πάρουμε όλοι Μ1 και να αλλάξουμε επαγγελματικό προσανατολισμό τότε; Άμα δεν μπορείς εσύ, κάτι θα κάνουμε όλοι εμείς.... Κυρίως άμα είναι να παινεψουμε με το στανιό προϊόν της apple.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, infamousjohn said:

Και θα σου πω εγώ, ότι δεν κάνουμε όλοι μας βιντεάκια φίλε. Άμα μόνο εκεί διαπρέπουν και εσύ μόνο αυτό κανείς, τότε μπράβο. Μην παρασύρεις το υπόλοιπο 99,9% των αναγνωστών. 

 

Δεν θες videάκια? Κάνω και επεξεργασία εικόνας.

Δεν θες εικόνες? Έλα να ρίξουμε ένα csv αρχείο σχεδόν 1GB με κάτι μύρια εγγραφές σε ένα excel να το φορτώσει στο pc σου και στο M1 και να τα χρονομετρήσουμε μέχρι να ολοκληρωθεί και στα 2. Μην κουράζεσαι, το δοκίμασα ήδη και το έκανε στο μισό χρόνο το M1...

😛

Αυτό δεν σημαίνει πως ένας apple silicon κάνει σκόνη στα πάντα όλα τα άλλα μηχανήματα που κυκλοφορουν στην αγορά! Συγκρίνουμε απλά κάποια κοινά πράγματα που μπορούν να γίνουν και στις 2 πλατφόρμες σε σχέση με την κατανάλωση του κάθε chip, τις επιπτώσεις στην μπαταρία, κλπ κλπ κλπ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, infamousjohn είπε

Λέω να πάω να πετάξω και το software έχω ήδη χρυσοπληρωσει και να πάρω ένα Μ1 και ξανά όλα από την αρχή. Τότε θα με χτυπάτε και παλαμάκια ε; 

Αληθινή ερώτηση ή έτσι να για το ποπ κορμί και εσύ; Κάτι μου λεει ότι το εννοουσες. Τι; λάθος;

Ούτε τρολάρω, ούτε τίποτα. Honest question.

Δεν ξέρω τι software έχεις "χρυσοπληρώσει".
Η ερώτηση είναι, πρέπει να πάρεις νέο μηχάνημα. Τι παίρνεις; Έχεις δει τις τιμές στην αγορά για ένα αξιόλογο εργαλείο;

Τι αξίζει τα λεφτά του για να κρατήσεις το software?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς συζητιέται εδώ; Τα MacBooks είναι laptops. Και όλα τα laptops δεν είναι υποχρεωτικό να τρέχουν το ίδιο software ή να είναι φτιαγμένα όλα για τις ίδιες δουλειές!

Η Apple στις παρουσιάσεις και στο promo υλικό είναι πολύ προσεκτική και δεν λέει ποτέ πράγματα που δεν ισχύουν. Οι εκφράσεις και οι λέξεις που χρησιμοποιούνται είναι προσεκτικά διαλεγμένες ενώ αρκετές φορές δεν θα κάνει καν συγκρίσεις αν δεν είναι άξιες αναφοράς. 

Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τι λένε τα απλά γραφήματα στην παρουσίαση της Apple ή ψάχνει να βρει πού "μας κοροϊδεύουν" απλά έχει θέμα αντίληψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, infamousjohn είπε

Ποιοι λέγαμε και λέμε; Τι λες; Μήπως μπερδεύτηκες; Δεν μιλάς με οπαδό

Κασέτα παίζει από πέρσι…

ανετρεξε και θα βρεις πολλούς δίδυμα αδελφάκια σου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λογικά θα είναι το industry standard, ε;

 

Το pc σου να ξέρεις έχει πρόβλημα. Το δοκίμασα και γω με ένα φίλο μου. 

Μάλιστα 2 εκ. Εγγραφές και το Μ1 έκανε 10 φορές παραπάνω χρόνο. 

Είπες κάτι;

1 λεπτό πριν, Antonis_V είπε

Ούτε τρολάρω, ούτε τίποτα. Honest question.

Δεν ξέρω τι software έχεις "χρυσοπληρώσει".
Η ερώτηση είναι, πρέπει να πάρεις νέο μηχάνημα. Τι παίρνεις; Έχεις δει τις τιμές στην αγορά για ένα αξιόλογο εργαλείο;

Τι αξίζει τα λεφτά του για να κρατήσεις το software?

Το software που έχω φίλε κάνει όσο μια αγκαλιά M1 pro. Δεν μιλάμε για Microsoft 365

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, infamousjohn said:

 

 

Το software που έχω φίλε κάνει όσο μια αγκαλιά M1 pro. Δεν μιλάμε για Microsoft 365

Για το excel λες? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...