Προς το περιεχόμενο

Τα νέα M1 Pro και M1 Max chipset της Apple φέρνουν απίστευτες επιδόσεις στο χώρο των laptops


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
16 minutes ago, john_dr said:

Η πλάκα είναι ότι βγήκε αυτές της μέρες ο Pat Gelsinger της Intel και έλεγε ότι θέλει να ξανά κάνει πελάτη την Apple.

Πιο πιθανό βλέπω την Intel να γίνεται πελάτης της Apple.

Δεν γυρνάει πίσω για κανένα λόγο η Apple. Χάθηκε το τρένο για την Intel...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει κανείς ιδέα πότε περίπου θα έρθουν Ελλάδα; Στο US βλέπω τα βγάλαν ήδη για παραγγελία με ημερομηνία παράδοσης 25 Οκτωβρίου.

Φαντάζομαι το 14άρι των 2000$ θα βγαίνει γύρω στα 2500€ εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να καταλάβω. Τονίζει ο αρθρογράφος "στρατόπεδο των PC". Δηλαδή ο ίδιος ο αρθρογράφος ρίχνει λάδι στη φωτιά. Οκ. Αυτό το καταλαβαίνω. Ακόμη και οι αρθρογράφοι έχουν κλήση στο οτιδήποτε με αυτό που συγγράφουν. 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω με τίποτε εννοεί ότι είναι ποιο γρήγορο από οποιαδήποτε λάπτοπ με windows? 

Και δεν εννοώ στο θέμα αυτονομίας αλλά επιδόσεων γενικά. 

Ας μου απαντήσει κάποιος γιατί διάβασα το άρθρο και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό! Δεν σχολιάζω το αν είναι καλά η όχι τα MacBook προς θεού. Είμαι εναντίον τους ξεκάθαρα για άλλους λόγους και όχι για το αν είναι καλές ποιοτικές η γρήγορες συσκευές. Λειτουργικό σύστημα πλατφόρμα τιμολογιακή πολιτική κλπ. Άσχετα με το θέμα μας. 

Περιμένω. Απάντηση είτε από τον αρθρογράφο είτε από κάποιον που γνωρίζει να απαντήσει...

Επίσης μια τρελή ανακρίβεια συν της άλλης που λέει ότι τα laptop PC (μου αρέσει που βάλατε και ετικέτα) πέφτουν οι επιδόσεις αν τα έχεις εκτός φόρτισης. Τραγικό φυσικά και δεν ισχύει. Ρυθμίσεις από το power management το προφίλ εκτός τροφοδοσίας να είναι σε επιδόσεις και είναι ακριβώς όμως το ίδιο όπως και όταν είναι στο ρεύμα. Διορθώσετε το παρακαλώ. 

Επεξ/σία από tsarouc
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να γνωρίζει να σου απαντήσει; Ακόμα δεν τα είδαμε καλά-καλά. Σε καμιά 10ριά μέρες θα έχουμε μια πρώτη εικόνα.

Γνώμες μπορείς να ακούσεις που είναι ως γνωστόν σαν τις...., όλοι έχουν και από μια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, tsarouc said:

 

Επίσης μια τρελή ανακρίβεια συν της άλλης που λέει ότι τα laptop PC (μου αρέσει που βάλατε και ετικέτα) πέφτουν οι επιδόσεις αν τα έχεις εκτός φόρτισης. Τραγικό φυσικά και δεν ισχύει. Ρυθμίσεις από το power management το προφίλ εκτός τροφοδοσίας να είναι σε επιδόσεις και είναι ακριβώς όμως το ίδιο όπως και όταν είναι στο ρεύμα. Διορθώσετε το παρακαλώ. 

...και αυτονομία 30 λεπτών μετά. ;) 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Για να καταλάβω. Τονίζει ο αρθρογράφος "στρατόπεδο των PC". Δηλαδή ο ίδιος ο αρθρογράφος ρίχνει λάδι στη φωτιά. Οκ. Αυτό το καταλαβαίνω. Ακόμη και οι αρθρογράφοι έχουν κλήση στο οτιδήποτε με αυτό που συγγράφουν. 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω με τίποτε εννοεί ότι είναι ποιο γρήγορο από οποιαδήποτε λάπτοπ με windows? 

Και δεν εννοώ στο θέμα αυτονομίας αλλά επιδόσεων γενικά. 

Ας μου απαντήσει κάποιος γιατί διάβασα το άρθρο και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό! Δεν σχολιάζω το αν είναι καλά η όχι τα MacBook προς θεού. Είμαι εναντίον τους ξεκάθαρα για άλλους λόγους και όχι για το αν είναι καλές ποιοτικές η γρήγορες συσκευές. Λειτουργικό σύστημα πλατφόρμα τιμολογιακή πολιτική κλπ. Άσχετα με το θέμα μας. 

Περιμένω. Απάντηση είτε από τον αρθρογράφο είτε από κάποιον που γνωρίζει να απαντήσει...

Επίσης μια τρελή ανακρίβεια συν της άλλης που λέει ότι τα laptop PC (μου αρέσει που βάλατε και ετικέτα) πέφτουν οι επιδόσεις αν τα έχεις εκτός φόρτισης. Τραγικό φυσικά και δεν ισχύει. Ρυθμίσεις από το power management το προφίλ εκτός τροφοδοσίας να είναι σε επιδόσεις και είναι ακριβώς όμως το ίδιο όπως και όταν είναι στο ρεύμα. Διορθώσετε το παρακαλώ. 

Γιατί κάτι νου λέει ότι αλλά γράφει ο αρθρογράφος και αλλά κατάλαβες εσυ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Impressive, από επιδόσεις και αυτονομία αλλά με χαλάει η μαυρίλα του keyboard, μου δίνει την αίσθηση ότι δεν πατάει σε μεταλλικό frame,  επίσης το πλασάρουν ως mechanical keyboard...πολύ χλωμό θαρρώ.

Τιμή τουλάχιστον 2600 το 14αρι στην Ελλάδα. Μια χαρά είναι κ το M1 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

...και αυτονομία 30 λεπτών μετά. ;) 

Όπως τόνισα δεν αναφέρομαι στην αυτονομία αλλά στις επιδόσεις. Πάντως λεπτοπ με 3080 240hz και i9 βγάζει gaming με όλα στο τέρμα πάνω από 1 ώρα να ξέρεις έτσι μιας και το ανέφερες. Εκτός και αν η pro η η max version της Apple παίζει rtx παιχνίδια με 4k ανάλυση και δεν το είπε ο αρθρογράφος!

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Γιατί κάτι νου λέει ότι αλλά γράφει ο αρθρογράφος και αλλά κατάλαβες εσυ???

Από τον τίτλο μέχρι και επαναλαμβανόμενα τονιζει στο άρθρο ξεκάθαρα ότι είναι τα ποιο γρήγορα λάπτοπ. Διάβασε το λίγο ξανά. Μην με βάζεις να παραθέτω κείμενα. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Chemical είπε

Impressive, από επιδόσεις και αυτονομία αλλά με χαλάει η μαυρίλα του keyboard, μου δίνει την αίσθηση ότι δεν πατάει σε μεταλλικό frame,  επίσης το πλασάρουν ως mechanical keyboard...πολύ χλωμό θαρρώ.

Τιμή τουλάχιστον 2600 το 14αρι στην Ελλάδα. Μια χαρά είναι κ το M1 

και μένα με ξενίζει το design, εντυπωσιάστικα όταν έδειξαν επεξεργαστές, αλλά ήθελα να τελείωσει η παρουσιάση με το που έδειξαν το design.

Αλλά ας τα δούμε από κοντά, ίσως είναι καλό ή απλά το συνηθίζεις και είμαι ακόμα συνηθισμένος στο παλιό σχέδιο

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Όπως τόνισα δεν αναφέρομαι στην αυτονομία αλλά στις επιδόσεις. Πάντως λεπτοπ με 3080 240hz και i9 βγάζει gaming με όλα στο τέρμα πάνω από 1 ώρα να ξέρεις έτσι μιας και το ανέφερες. Εκτός και αν η pro η η max version της Apple παίζει rtx παιχνίδια με 4k ανάλυση και δεν το είπε ο αρθρογράφος!

Από τον τίτλο μέχρι και επαναλαμβανόμενα τονιζει στο άρθρο ξεκάθαρα ότι είναι τα ποιο γρήγορα λάπτοπ. Διάβασε το λίγο ξανά. Μην με βάζεις να παραθέτω κείμενα. 

Ξανα διάβασε σε παρακαλώ ακόμα και η χρήση των κομμάτων έχει λόγο ύπαρξης…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και βαριέμαι αλλά τα θέλει και μένα ο κώλος μου.

Τα νέα M1 Pro και M1 Max chipset της Apple φέρνουν απίστευτες επιδόσεις στο χώρο των laptops.

Οποιος το διαβάζει καταλαβαίνει ότι αναφέρεται γενικά στα λάπτοπ. Σωστά? Για να γίνει σωστό θα πρέπει να προσθέσει στα λάπτοπ με mobile επεξεργαστές και ενσωματωμένα γραφικά. Σωστά?

για να καταλάβει κάποιος μου έστειλε το λινκ του άρθρου φίλος που δεν ασχολείται γενικά και μου είπε αυτό είναι εργαλείο. Το θέλω! Ο συγκεκριμένος παίζει παιχνίδια. Αν με καταλαβαίνετε τι εννοώ. Έλεος ...

Και αυτό πάει μόνο στον τίτλο. Αν κάνω κάποιο λάθος διορθώσετε με. 

 

 

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ξανα διάβασε σε παρακαλώ ακόμα και η χρήση των κομμάτων έχει λόγο ύπαρξης…

Απάντησα ήδη. Και επειδή παίζουν όλα ρόλο σε ένα κείμενο τι καταλαβαίνει κανείς εγώ θα σου πω να το διαβάσεις εσύ ξανά. Όχι εγώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bioentre είπε

και μένα με ξενίζει το design, εντυπωσιάστικά όταν έδειξαν επεξεργαστές και ήθελα να τελείωση η παρουσιάση με το που έδειξαν το design.

Αλλά ας τα δούμε από κοντά, ίσως είναι καλό ή απλά το συνηθίζεις και είμαι ακόμα συνηθισμένος στο παλιό σχέδιο

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-10-18 215547.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν γυρνάει πίσω για κανένα λόγο η Apple. Χάθηκε το τρένο για την Intel...

Αυτό σχολιάζω. Η Intel δεν έχασε το τραίνο. Γύρισε πίσω αυτό και την πάτησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...