Προς το περιεχόμενο

Τα νέα M1 Pro και M1 Max chipset της Apple φέρνουν απίστευτες επιδόσεις στο χώρο των laptops


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 minutes ago, infamousjohn said:

Αδερφέ αν τα παραπάνω εσένα σε ικανοποιούν, εγώ περισσεύω!

Industry standards? Από πότε; Ποια είναι αυτά;

Να μετρά από το ένα ως το δέκα; Ε σίγουρα το Mac θα το κάνει με λιγότερη ενέργεια. Βάλε όμως να παίξουν κανένα παιχνιδάκι να δούμε και εκεί .... 

pre-production κιόλας; Ούτε καν commercial;

 

Όπως είπα, άμα εσενα σε πείθουν με αυτά, εγώ αποχωρώ

Εγώ φταίω που "τα διαβάζεις λάθος"? 😛 

Πως θα συγκρίνεις ένα "παιχνιδάκι" που δεν έχει γραφτεί για Mac με τις επιδόσεις που έχει στα windows? Σου είπε ποτέ η Apple πως τα pro είναι "gaming laptops" τη στιγμή που δεν υπάρχουν τα αντίστοιχα windows games για το λειτουργικό της?

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
2 minutes ago, infamousjohn said:

Αχαχαχαχαχα!!!! 

Όλο και πιο καλό γίνεται!!!

Εγώ πάντως το διασκεδάζω κάθε φορά! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, infamousjohn είπε

Όχι, αφού δεν έχουν και πολύ πληροφορία άλλωστε

Αν μιλούσαμε για πριν ένα χρόνο που δεν ξέραμε καν τι είναι το Μ1 και τι είναι τα νούμερα που αναφέρουν θα συμφωνούσα μαζί σου.

Ένα χρόνο μετά , το apple silicon ήρθε για να μείνει και οι επιδόσεις όσον αφορά το mobile productivity και το energy efficiency έχουν φτάσει στο ΘΕΟ.

Προφανώς αν εννοείς ότι δε θα κάνουν για όποιον ψάχνει ένα gaming laptop , συμφωνώ. 
Όμως έτσι και αλλιώς ΚΑΝΕΙΣ δεν αγόραζε Mac για να παίζει παιχνίδια όποτε do the math…

Εγώ παρότι ΠΟΛΥ επιφυλακτικός πέρυσι για τα apple silicon είδα σήμερα ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ προτάσεις για το high end κομμάτι της αγοράς.

Και αν βάλεις στην εξίσωση ότι πλέον μπορείς να βάλεις Windows ARM μέσω parallels/fusion και να τρέχεις κάποιες απαραίτητες εφαρμογές σου μέσω του emulator , σχεδόν δε χάνεις τίποτα.

Και όλα αυτά με το ΑΠΟΛΥΤΟ πακέτο συνεργασίας αν έχεις επιπλέον συσκευές Apple όπως iPhone ή watch. Δεν υπάρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ στον ανταγωνισμό αυτά , ας μη γελιόμαστε..

 

 

Επεξ/σία από Looter
  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαν μου όλα και πιο καβλα γίνεται το τοπικ!

 

Πείτε ρε παιδιά, πόσα προγράμματα γράφτηκαν για το Μ1? Χαλασμός; Γέμισε η αγορά; Δεν ξέρουμε πιο να διαλέξουμε; Ή θα μείνουμε με ένα τάμπλετ με πληκτρολόγιο στα χέρια για να κάνουμε upload βιντεάκια; 

Αχαχαχαχαχα!

 

 

Μαν μου γελάω! Μη, στοπ, φτάνει!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Δυστυχώς. 

Δείξε ένα καλύτερο laptop για αυτόν που δεν καταλαβαίνει αυτά που λες.

Για αυτόν που δεν καταλαβαίνει αυτά που λες και τα προγράμματα του θα υποστηριχθούν από την πλατφόρμα της Apple δεν υπάρχει καλύτερο λαπτοπ από το Macbook M1 είτε είναι Air είτε είναι Pro.

Αυτός που τα καταλαβαίνει νομίζω μπορεί να κάνει αγορά ανεπηρέαστος από το άρθρο... οπότε ας αφήσουμε την όποια γκρίνια.

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι με κάποιον που θα πάρει το M1 επειδή είναι ένα από τα κορυφαία laptop και θα ανακαλύψει ότι το Χ πρόγραμμα δεν παίζει καλά ή χρειάζεται windows. Μόνο αυτός θα έχει εξαπατηθεί, οι άλλοι που χρησιμοποιούν τα απλά καθημερινά προγράμματα, με ένα M1 ανάλογα με το budget τους καθαρίζουν για αρκετά χρόνια, αν δεν χρειάζονται windows, αν δεν χρειάζονται solidworks, κάποιο πρόγραμμα που παίζει μόνο σε windows κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Looter είπε

Αν μιλούσαμε για πριν ένα χρόνο που δεν ξέραμε καν τι είναι το Μ1 και τι είναι τα νούμερα που αναφέρουν θα συμφωνούσα μαζί σου.

Ένα χρόνο μετά , το apple silicon ήρθε για να μείνει και οι επιδόσεις όσον αφορά το mobile productivity και το energy efficiency έχουν φτάσει στο ΘΕΟ.

Προφανώς αν εννοείς ότι δε θα κάνουν για όποιον ψάχνει ένα gaming laptop , συμφωνώ. 
Όμως έτσι και αλλιώς ΚΑΝΕΙΣ δεν αγόραζε Mac για να παίζει παιχνίδια όποτε.

Εγώ παρότι ΠΟΛΥ επιφυλακτικός πέρυσι για τα apple silicon είδα σήμερα ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ προτάσεις για το high end κομμάτι της αγοράς.

Και αν βάλεις στην εξίσωση ότι πλέον μπορείς να βάλεις Windows ARM μέσω parallels/fusion και να τρέχεις κάποιες απαραίτητες εφαρμογές σου μέσω του emulator , σχεδόν δε χάνεις τίποτα.

Και όλα αυτά με το ΑΠΟΛΥΤΟ πακέτο συνεργασίας αν έχεις επιπλέον συσκευές Apple όπως iPhone ή watch. Δεν υπάρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ στον ανταγωνισμό αυτά , ας μη γελιόμαστε..

 

 

Όχι μαν μου, δεν παίζω παιχνίδια. Ίσα ίσα δουλεύω επαγγελματικα σε χ86 μηχάνημα. Τα παιχνίδια τα έφερα στην κουβέντα αφού το μισό φόρουμ παίζει ακόμα. Είτε κυριολεκτικά είτε χαραμαει ώρα σε YouTube tiktok κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, infamousjohn said:

Μαν μου όλα και πιο καβλα γίνεται το τοπικ!

 

Πείτε ρε παιδιά, πόσα προγράμματα γράφτηκαν για το Μ1? Χαλασμός; Γέμισε η αγορά; Δεν ξέρουμε πιο να διαλέξουμε; Ή θα μείνουμε με ένα τάμπλετ με πληκτρολόγιο στα χέρια για να κάνουμε upload βιντεάκια; 

Αχαχαχαχαχα!

 

 

Μαν μου γελάω! Μη, στοπ, φτάνει!

Ψιτ, δουλεύουμε με M1 εδώ κι έναν χρόνο περίπου. Και πλέον το 95% των εφαρμογών που τρέχουν στο μηχάνημα είναι native apps για silicon.

Οπότε το "φτάνει" μάλλον σου ταιριάζει περισσότερο! :) 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, infamousjohn είπε

Μαν μου όλα και πιο καβλα γίνεται το τοπικ!

Πείτε ρε παιδιά, πόσα προγράμματα γράφτηκαν για το Μ1? Χαλασμός; Γέμισε η αγορά; Δεν ξέρουμε πιο να διαλέξουμε; Ή θα μείνουμε με ένα τάμπλετ με πληκτρολόγιο στα χέρια για να κάνουμε upload βιντεάκια; 

Αχαχαχαχαχα!

Μαν μου γελάω! Μη, στοπ, φτάνει!

Πάντως έχει ξεπουλήσει ήδη το νέο macbook στις βασικές εκδόσεις σε ευρώπη. Έχει αναμονή 3-4 εβομάδες. Μόνο τα BTO έχουν τώρα διαθέσιμα άμεσα.

Και το έγραψα και παραπάνω για αυτόν που θα κάνει upload videakia το Μ1 είναι μονόδρομος αν θέλει το καλύτερο λαπτοπ.

Για εμάς τους υπόλοιπους ίσως δεν είναι ακόμα και μπορεί να μην είναι και ποτέ, θα φανεί.

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Ψιτ, δουλεύουμε με M1 εδώ κι έναν χρόνο περίπου. Και πλέον το 95% των εφαρμογών που τρέχουν στο μηχάνημα είναι native apps για silicon.

Οπότε το "φτάνει" μάλλον σου ταιριάζει περισσότερο! :) 

Ναι άμα δουλευεις "σαφάρι", τα ποσοστά που λες βγαίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, infamousjohn said:

Ναι άμα δουλευεις "σαφάρι", τα ποσοστά που λες βγαίνουν

Μη μη σταμάτα, θα πεθάνω κι εγώ από τα χαχανητά! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με λάπτοπ των 800 ευρώ να είσαι σίγουρος ότι κάνω ότι θέλω χωρίς περιορισμούς. Έχω και 32gb ram... Ούπς σορυ ρε μάνα μου. Δεν το ήθελα να πατήσω στον καλό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Looter είπε

Αν μιλούσαμε για πριν ένα χρόνο που δεν ξέραμε καν τι είναι το Μ1 και τι είναι τα νούμερα που αναφέρουν θα συμφωνούσα μαζί σου.

Ένα χρόνο μετά , το apple silicon ήρθε για να μείνει και οι επιδόσεις όσον αφορά το mobile productivity και το energy efficiency έχουν φτάσει στο ΘΕΟ.

Προφανώς αν εννοείς ότι δε θα κάνουν για όποιον ψάχνει ένα gaming laptop , συμφωνώ. 
Όμως έτσι και αλλιώς ΚΑΝΕΙΣ δεν αγόραζε Mac για να παίζει παιχνίδια όποτε do the math…

Εγώ παρότι ΠΟΛΥ επιφυλακτικός πέρυσι για τα apple silicon είδα σήμερα ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ προτάσεις για το high end κομμάτι της αγοράς.

Και αν βάλεις στην εξίσωση ότι πλέον μπορείς να βάλεις Windows ARM μέσω parallels/fusion και να τρέχεις κάποιες απαραίτητες εφαρμογές σου μέσω του emulator , σχεδόν δε χάνεις τίποτα.

Και όλα αυτά με το ΑΠΟΛΥΤΟ πακέτο συνεργασίας αν έχεις επιπλέον συσκευές Apple όπως iPhone ή watch. Δεν υπάρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ στον ανταγωνισμό αυτά , ας μη γελιόμαστε..

πρέπει να είσαι windows insider για αυτό ή όχι? επίσης windows arm και όχι full windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Μη μη σταμάτα, θα πεθάνω κι εγώ από τα χαχανητά! 😛 

Πάντως μαν μου, αν μου το χάριζαν θα πάλευα πιο καλά από σένα για να το υπερασπιστώ. Τεμπελιαζεις και δεν μ αρέσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, infamousjohn said:

Εγώ με λάπτοπ των 800 ευρώ να είσαι σίγουρος ότι κάνω ότι θέλω χωρίς περιορισμούς. Έχω και 32gb ram... Ούπς σορυ ρε μάνα μου. Δεν το ήθελα να πατήσω στον καλό σου

Γιατί δεν το λες τόση ώρα βρε να σταματήσουμε να μιλάμε! Πες από την αρχή πως θες να συζητήσουμε σαν 20χρονα και όχι σαν 43 που έφτασα... 

Εντάξει λοιπόν ...άμα δεν παίζει LOL δεν φτουράει! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...