Προς το περιεχόμενο

Τα νέα M1 Pro και M1 Max chipset της Apple φέρνουν απίστευτες επιδόσεις στο χώρο των laptops


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλαηανε τα πράγματαστην δεκαετία του '20.

1) οι κάρτες γραφικών είναι για mining

2) Οι κονσόλες για παιχνίδια

3) Έλλειψη τσιπς από καφετιέρες μέχρι εγκεφάλους Ferrari.

4) Οι CPU των υπολογιστών είναι αργοί και η Apple τα πατάει με επεξεργαστές φορητών.

Τι να κάνουμε, αυτό είναι το διά ταύτα.

Επεξ/σία από Tetrabitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, infamousjohn είπε

Το software που έχω φίλε κάνει όσο μια αγκαλιά M1 pro. Δεν μιλάμε για Microsoft 365

Κουραστικός. 

Τι ακριβώς κάνεις στο thread για νέα Apple SoC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το λες excel. Να το λες industry standard!

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

 

 

 

 

Μόλις τώρα, SeaLion είπε

Κουραστικός. 

Τι ακριβώς κάνεις στο thread για νέα Apple SoC;

Είπα την γνώμη μου. Συγγνώμη αν δεν πήρα την άδεια σου πιο πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, infamousjohn είπε

Μην το λες excel. Να το λες industry standard!

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

 

 

 

 

Είπα την γνώμη μου. Συγγνώμη αν δεν πήρα την άδεια σου πιο πριν

Δεν είναι γνώμη αυτά που γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, infamousjohn είπε

Μην το λες excel. Να το λες industry standard!

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Είπα την γνώμη μου. Συγγνώμη αν δεν πήρα την άδεια σου πιο πριν

Μην το λες excel. Να το λες industry standard!

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Koυραστικος έγινες.
Δουλεύω 25+ χρόνια win , τα τελευταία 7 χρόνια dual win, mac και από τη στιγμη που πήρα το m1 8 μήνες τωρα πλέον αποκλειστικά στο air. Πλέον δεν υπάρχει "για μενα" σύγκριση.
Ακόμη και για τον απλό χρήστη οταν στο https://browserbench.org/Speedometer2.0/ το m1 βγαζει 250+ οποτε και το browsing είναι αισθητα ποιο γρηγορο.
Δεν συζηταω για τα δικα μου εργαλεία δουλειας (adobe suite, figma, final cut) που η διαφορά είναι μεγάλη.
Οι νέες εκδόσεις των m1 βαζουν πραγματικα την ταφόπλακα (ειδικα στο video) στον ανταγωνισμό.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, infamousjohn είπε

Μπράβο μαν μου. Εύχομαι σύντομα και βασιλιάς του τικτοκ

Κάτω η παντοδυναμία του pc. Τελείωσαντα χρόνια αυτά. Τώρα λαπτοπακι για να είσαι γρήγορος. Pc μόνο σε σούπερ μάρκετ να χτυπάμε μακαρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, infamousjohn είπε

Και θα σου πω εγώ, ότι δεν κάνουμε όλοι μας βιντεάκια φίλε. Άμα μόνο εκεί διαπρέπουν και εσύ μόνο αυτό κανείς, τότε μπράβο. Μην παρασύρεις το υπόλοιπο 99,9% των αναγνωστών. 

Εντάξει, πρέπει να πηγαίνουν τρένο και για να χτίζεις software.

πχ εγώ κάνω Android Development σε app με κάτι εκατομμύρια χρήστες και το project από i5 Macbook σε M1 έκανε τρεις φορές πιο γρήγορα build. Το maxed out Macbook που βγάλανε σήμερα, αν ισχύει το γράφημα, θα κάνει ~4 φορές πιο γρήγορα από M1. Το θέμα είναι ότι για να πάρει τέτοιο μηχάνημα η εταιρία σε team 10 developers, θέλει 30 χιλιάρικα και αν χαλάσει, επειδή δεν θέλει downtime, πρέπει να πετάει άλλο 1 για επισκευή ή 3 για αντικατάσταση μέχρι να γίνει η επισκευή. 

Είναι ασύμφορα ακριβά μηχανήματα, ειδικά για ελληνικά δεδομένα.

Ναι, θα κάνει σκόνη τα πάντα, όχι, δε μπορώ να ζήσω με το notch και τον φόβο να μην χαλάσει και πρέπει να μείνω χωρίς μηχάνημα ή να σκάσω 3κ για καινούργιο. 

Αν το usecase σου είναι γύρω από κανένα Solidworks ή Matlab, φυσικά και δεν πας σε Apple silicone και Mac ούτε για αστείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, infamousjohn said:

Μπράβο μαν μου. Εύχομαι σύντομα και βασιλιάς του τικτοκ

Έτσι, πάνω από όλα επαγγελματική και ώριμη συζήτηση. Καταλάβαμε. ;) 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, infamousjohn είπε

Μπράβο μαν μου. Εύχομαι σύντομα και βασιλιάς του τικτοκ

κούρασες λίγο ρε φίλε. και στο λέω εγώ που δεν έχω και ούτε θα πάρω Μ1 γιατί δεν το υποστηρίζουν τα προγράμματά μου.

Άλλα μεγάλο μέρος του πληθυσμού χρησιμοποιεί industry standard προγραμματα που τα υποστηρίζει το M1 και στα χρήματα του macbook air αν βαλεις 16 ram δεν υπάρχει ανταγωνισμός.

Με 800 ευρώ που λες δεν υπάρχει λαπτοπ 32 ραμ... και αν υπάρχει κάπου αλλού χάνει και όπως και να έχει intel with 32 gb ram << M1 with 16 gb ram.

Τώρα αν κάνεις medical image processing ή αν ακόμα σχεδιάζεις τα μελλοντικά macbooks στο solidworks ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο κάνεις, λογικά το Μ1 δεν κάνει για σένα και σίγουρα δεν θα παρασυρθείς από ένα τέτοιο άρθρο να το αγοράσεις.

Αυτός που χρησιμοποιεί μόνο excel και βασικά προγραμματάκια μακάρι να παρασυρθεί και να το αγοράσει γιατί δεν υπάρχει κάτι καλύτερο, εκτός αν έχει unsupported programs

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Apple έχει εξαιρετικές επιλογές για όσους μπορούν να χρησιμοποιούν το οικοσύστημα της. 

Το να φτιάχνεις ενα γρήγορο επεξεργαστή περιορισμένης αρχιτεκτονικής, τύπου ARM (RISC), με 30w κατανάλωση είναι ενα σοβαρό επιτευγμα, αλλά όχι και εξωγήινη τεχνολογία. Στα κινητά, με ελλειπή ψύξη και 10W κατανάλωση υπάρχουν ήδη σοβαροί επεξεργαστές.

Οι x86 έχουν μια πολύ πιο ευρεία γκάμα δυνατοτήτων και γίνεται emulation στα σετ εντολών των Arm για να τρέξουν στο M1. Αρα έχουμε ενα δυνατό software στην Apple.

Το αποτέλεσμα φαίνεται να είναι υπέρ των Μ1, αλλά στην πραγματικότητα αυτό είναι αποτέλεσμα της πολύ καλής συνολικης δουλειάς της Apple και όχι της τεχνολογίας της Apple... Βεβαια, οφείλω να παραδεχτώ οτι είναι μια εταιρεια που ξέρει να σχεδιάζει custom arm cpus, αλλά το βάρος του αποτελέσματος πέφτει στο software, εκεί που η Apple είναι δυνατή.

https://www.educba.com/arm-vs-x86/

Προσωπικά δεν μου κανουν, γιατι θέλω να τρέχω λογιστικά προγράμματα φτιαγμενα για Windows και με τα πρόστιμα στην Ελλάδα δεν το ρισκαρω σε καταστάσεις εξομοίωσης ...

Επιπλέον, στο ελεύθερο χρονο (1-2 ώρες κάθε 2 μερες) χαζευω και κανένα παιχνιδακι, οποτε δε βολευει. 

Ωραίο μηχάνημα, αλλά όχι θεεικο. Μια πολύ καλη προσπάθεια που στηρίζεται σωστα. Αυτό που δυστυχώς λιγες εταιρείες το κανουν. Και καμια όπως η Apple.... Δυστυχώς...

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, billdanos είπε

Γιατί δεν το λες τόση ώρα βρε να σταματήσουμε να μιλάμε! Πες από την αρχή πως θες να συζητήσουμε σαν 20χρονα και όχι σαν 43 που έφτασα... 

Εντάξει λοιπόν ...άμα δεν παίζει LOL δεν φτουράει! :) 

Σε είχα για πιο μεγάλο. :P 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...