Προς το περιεχόμενο

5 παιχνίδια που σας έκαναν τον gamer που είστε σήμερα!


fotskot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για PC κυρίως

Star Wars KWTOR 1&2

GTA VICE CITY

Warcraft 3 (Το κανονικό game, custom maps και κυριως dota)

World of Warcraft

Mass Effect 1,2,3

Hearthstone

.... και πολλά άλλα όπως Skyrim, Witcher 2&3, PES, HALO (xbox), GTA 5, Dark Souls, Diablo, Civ  κτλ κτλ...  η λίστα είναι μεγάλη.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

9. Τα Ουφάδικα (Τα μαγαζια με τα ηλεκτρονικά για όσους δεν κατάλαβαν)

Double dragon - Street fighter και κλαιγαμε τα 50ρικα και τα 100ρικα (δραχμές)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, fotskot είπε

Double dragon - Street fighter και κλαιγαμε τα 50ρικα και τα 100ρικα (δραχμές)

Εγω τα άρχισα με 10αρικα. Αρχές δεκαετίας 80 😂😂

Επεξ/σία από vorlon68
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να τα βάλω σε σειρά, αλλά είναι τα σημαντικότερα παιχνίδια που έπαιξα πιτσιρικάς και ακόμα αναπολώ

  • Prince of Persia
  • Dune II (κατάφερα να το παίξω σε PC το 2019 πάλι και είναι το πρώτο παιχνίδι που κατάλαβα τι σημαίνει strategy)
  • Test Drive II
  • Civilization 2
  • Wolfenstein

εύφημος μνεία στο Return to Castle Wolfenstein που έπαιξα πολύ αργότερα και είχα πάθει σοκ με το περιβάλλον του

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.Wolfenstein 3d (Σοκ και δεος) και μαζι βάζω και Doom Ι (Τα παιδικά μου όνειρα με πιστολάκια με...βελάκια έπαιρναν απεικόνιση σε μια οθόνη που χειριζόμουν εγω!)

2.Command and Conquer Ι και 2 (Red Alert) (πολλά μικρά ανθρωπάκια και οχηματάκια τα μάζευα και τα πήγαινα όπου ήθελα!Wow)

3.Diablo (το 1ο) . (Ταυτόχρονα η 1η on line gaming εμπειρία μου)

4.Half life (το 1ο) και Counter 1.5 (Α, κοιτα! ένα Doom με τρομερά γραφικά, τρομερή πλοκη και puzzling...Ρε τι φτιάξανε οι π.....δς). To CS γιατί ειναι το μοναδικό online που παίζω και θα είμαι και για πάντα noobas

5. Gothic (το 1ο) (λιγότερο διάσημο, αλλά ήταν το πρώτο μου "σαν το Diablo (RPG),σε 3D και μπορείς και να πας παντού (open world). Μαζί θα βάλω και Grand theft auto 3

Μνεία στα NFS 1,2, αν και πλέον δεν παίζω racing και στα Wing Commander

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 5 τίτλοι που ίσως μου έδωσαν να καταλάβω περισσότερο τι στυλ/genre/setting μου αρέσει περισσότερο είναι οι

1. Star Wars: Knights of the old Republic 1

2. Halo: Combat Evolved

3. Grand theft Auto: San Andreas

4. MGS5: The Phantom Pain/Ground Zeroes

5. Fallout: New Vegas

Άξιο αναφοράς και το Shinobi (1987) που ήταν το πρώτο παιχίδι που έπαιξα ποτέ μου, και το League of Legends που ήταν το πρώτο online παιχνίδι με το οποίο ασχολήθηκα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fallout 1 το μονο turn based που παιζω

Max payne τελειο tps

Half life 1 και τα expansions,πολυ αγαπη για το opposing force

Silent hill 2 και δεν παιζω horror συχνα

Morrowind χαλια combat αλλα ωραιος κοσμος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα και από εμένα και συγνώμη προκαταβολικά για τα παραπάνω από 10 αλλά από snes Nintendo 64 πήγαμε σε xbox και pc:

1.The legend of zelda a link to the past/shadowrun

2.secret of mana/secret of evermore/chronotrigger 3

3.super mario kart/donkey kong/ridge racer

4.goldeneye/killer instict

5.warcraft 2/warcraft 3/morrowind/fallout 2/wow (2005-2021) 🙂

extra :final fantasy 7/gta v/heroes of might and magic 3/silent hill 1/halo/syndicate/grim fandango/monkey island!!! 

Επεξ/σία από dikakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμνήσεις, μνήμες…

Mortal Kombat II

Championship Manager

Eye of the beholder

Lands of lore

Legend of Kyrandia

Quest for Glory

Indiana Jones and the Fate of Atlantis

Monkey Island

Sensible Soccer

Dune II

Warcraft

Leisure Suit Larry

Command & Conquer

Days of the tentacle

Full Throttle

Doom

Sam & Max

The Dig

Betrayal at Krondor

Flight of the Amazon Queen

και άλλα πολλά

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Resident Evil III Nemesis                                                                                                                                                                                          Final Fantasy VIII                                                                                                                                                                                                        Civilization II                                                                                                                                                                                                              Fallout 3                                                                                                                                                                                                                  Shadow Man                                                                                                                                                                                                                                               

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Super Mario Bros

2. Final Fight 

3. Street Fighter 2

4. Zelda link to the past 

5. Super Metroid 

Δεν είναι τα μόνα όμως. Έχω και άλλα όπως : Ghouls and ghosts, Castlevania και πολλά άλλα επίσης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο θέμα, με κάνατε να θυμηθώ τα παλαιά! Πολλά μπορώ να βάλω ως παιχνίδια που μου άρεσαν, αλλά θα βάλω τα 5 που κάτι άλλαξαν για μένα:

1. Super Marion Bros - σε μία κονσόλα απομίμηση του NES τότε. Άρχισα για πρώτη φορά να κολλάω στην τηλεόραση, παρά τις φωνές των γωνιών μου.

2. Spyro the Dragon - το πρώτο παιχνίδι που πήρα με δικά μου λεφτά. Πιτσιρικάς τότε, έκανα αγγαρείες στο μαγαζί που δούλευε ο πατέρας μου και έπαιρνα χαρτζιλίκι. Αν θυμάμαι καλά ήταν 15 000 δρχ.

3. Tekken 3 - αν και δε μου αρέσανε τα beat'm ups, το έπαιζε πολύ ο κολλητός και κόλλησα και εγώ μαζί του. Περάσαμε πολλές μέρες με άραγμα και ατελείωτους αγώνες. Ήταν πολύ καλύτερος από μένα βέβαια, αλλά συνεχίζαμε να παίζουμε και μπορώ να πω έγινα και εγώ καλούτσικος.

4. Buzz Παγκόσμιο quizz - είχα παρατήσει για πολλά χρόνια τα παιχνίδια, δεν είχα κονσόλα και με ένα μέτριο pc έπαιζα σπάνια. Πήγαμε ένα βράδυ με την κοπέλα μου σε ένα φιλικό ζευγάρι και βάλαμε να παίξουμε το παιχνίδι. Ξετρελαθήκαμε και οι δύο και την επόμενη μέρα έψαχνα για PS3 με buzzers. Αυτό οδήγησε στην επιστροφή μου και μία αρκετά καλή συλλογή από τότε.

5. The Last of Us - αφού πήρα το PS3, ο ίδιος φίλος που μου έδειξε το buzz, μου δάνεισε και μερικά παιχνίδι να έχω να παίζω. Ένα από αυτά ήταν "μία βλακεία με ζόμπι που περπατάς και πυροβολάς" όπως νόμιζα από το εξώφυλλο. Πόσο λάθος έκανα! Με μάγεψε το παιχνίδι και το πως ακόμα και αυτά τα "παιδιάστικα πράγματα" (τα ηλεκτρονικά παιχνίδια για πολλούς) μπορούν να σου βγάλουν τόσα συναισθήματα και συγκινήσεις!

Μερικά ακόμα που θέλω να αναφέρω σαν honorable mentions

1) Cadillacs and Dinosaurs - πολλά κέρματα μου έχει φάει και δεν πίστευα ποτέ ότι θα μπορούσα να έχω κάτι με τέτοια φανταστικά γραφικά και να παίζω στο σπίτι.

2) PES 2004-2008 - περίπου ίδιο με το 3, δεν είμαι πολύ ποδοσφαιρόφιλος, αλλά το πόσες φορές έχουμε μαζευτεί με φίλους και συμφοιτητές να παίζουμε και να λιώνουμε δε λέγεται! Νομίζω πολύ καλύτερη φάση από το online και ο καθένας σπίτι του.

Επεξ/σία από kiko33gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...