Προς το περιεχόμενο

Τι γινεται αν σε γράψουν και δεν έχεις δίπλωμα


Mike2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, matrixtv1 είπε

Μην νομιζεις ότι σε περίπτωση τροχαίου την πληρώνει πάντα αυτός χωρίς δίπλωμα δεν πάει έτσι!!Αν δεν φταις εχεις ένα ποσοστό συν υπαιτιότητας μεχρι εκεί .Αν όμως προκάλεσες εσυ το ατύχημα είναι αλλιώς ..

θα τον παρει και θα τον σηκώσει αυτον που δεν εχει δίπλωμα, φταιει δεν φταιει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, great είπε

θα τον παρει και θα τον σηκώσει αυτον που δεν εχει δίπλωμα, φταιει δεν φταιει

Για εξηγησετο λίγο αυτό, από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα 1 φορά που ήμουν πιτσιρικάς και με σταμάτησαν οι Δίας με άφησαν.

Από τότε δεν με έχουν ξανασταματήσει αλλά έχω βγάλει δίπλωμα.

Πάντως ο ασφαλιστής που έχω, είχε βρει ένα κόλπο και μου έβγαζε ασφάλεια χωρίς δίπλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, magictoboggan είπε

Εμένα 1 φορά που ήμουν πιτσιρικάς και με σταμάτησαν οι Δίας με άφησαν.

Από τότε δεν με έχουν ξανασταματήσει αλλά έχω βγάλει δίπλωμα.

Πάντως ο ασφαλιστής που έχω, είχε βρει ένα κόλπο και μου έβγαζε ασφάλεια χωρίς δίπλωμα.

Δεν ειναικολπο.ασφαλεια βγαινει ειτε με,ειτε χωρις διπλωμα.το θεμα ειναι οταν γινει η στραβη -δεν προκειται να σε καλυψει για κανενα λογο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Pankard είπε

Κλεινω τα 40 σε λιγο.οταν ημουν 14 φιλε μου ετσι ηταν.δεν ξερω αν παιζει ρολο επειδη ημουν επαρχια,

Να τα εκατοστήσεις.

Όντως ήταν έτσι πριν 26 χρόνια, όχι όμως για την περίπτωση που έκανες το ίδιο παράπτωμα κατ΄ εξακολούθηση.

3 λεπτά πριν, magictoboggan είπε

Πάντως ο ασφαλιστής που έχω, είχε βρει ένα κόλπο και μου έβγαζε ασφάλεια χωρίς δίπλωμα.

Βασικά στο όχημα έβγαζε ασφάλεια, όχι σε σένα, και φυσικά σε περίπτωση ατυχήματος η ασφαλιστική δεν θα κάλυπτε τίποτα μια και δεν θα είχες το κατάλληλο δίπλωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Να τα εκατοστήσεις.

Όντως ήταν έτσι πριν 26 χρόνια, όχι όμως για την περίπτωση που έκανες το ίδιο παράπτωμα κατ΄ εξακολούθηση.

Μου λες οτι δεν θυμαμαι καλα η οτι ψευδομαι;θυμαμαι επισης που στο πινακιο οταν ειχα δικασιμο επαιζε το ονομα μου παραπανω απο1 φορα ,κ ελεγε ο δικαστης θα τα δικασουμε ολα μαζι να τελειωνουμε.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, magictoboggan είπε

Εμένα 1 φορά που ήμουν πιτσιρικάς και με σταμάτησαν οι Δίας με άφησαν.

Από τότε δεν με έχουν ξανασταματήσει αλλά έχω βγάλει δίπλωμα.

Πάντως ο ασφαλιστής που έχω, είχε βρει ένα κόλπο και μου έβγαζε ασφάλεια χωρίς δίπλωμα.

Eλπίζω να μην έχεις αγοράσει και άλλα φύκια απο αυτόν για μεταξωτές κορδέλες.Η ασφάλιση βγαίνει για το όχημα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pankard είπε

Μου λες οτι δεν θυμαμαι καλα η οτι ψευδομαι;θυμαμαι επισης που στο πινακιο οταν ειχα δικασιμο επαιζε το ονομα μου παραπανω απο1 φορα ,κ ελεγε ο δικαστης θα τα δικασουμε ολα μαζι να τελειωνουμε.

Δεν έγραψα ούτε ότι δεν θυμάσαι καλά ούτε πως ψεύδεσαι, έγραψα πως το στόρι σου θυμίζει προϊόν μυθοπλασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Δεν έγραψα ούτε ότι δεν θυμάσαι καλά ούτε πως ψεύδεσαι, έγραψα πως το στόρι σου θυμίζει προϊόν μυθοπλασίας.

Το εχεις δει σε καμια ταινια η σε κανα μυθιστορημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Eλπίζω να μην έχεις αγοράσει και άλλα φύκια απο αυτόν για μεταξωτές κορδέλες.Η ασφάλιση βγαίνει για το όχημα .

Για το τυπικό το είχα βγάλει τότε, ήξερα ότι δεν με καλύπτει σε περίπτωση ατυχήματος.

Σε όσους είχα ρωτήσει τότε ζηταγαν δίπλωμα

Μεγάλο ρίσκο πάντως να είσαι χωρίς δίπλωμα. Μπορεί να κάτσει η στραβή και να πληρώνεις μια ζωή.

Επεξ/σία από magictoboggan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, matrixtv1 είπε

Για εξηγησετο λίγο αυτό, από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ;

ποιο συμπερασμα; οτι αν δεν εχει διπλωμα καποιος και οδηγαει οτι ενταξει οκ κανενα προβλημα.

εαν ο αστυνομικος της επαρχιας εχει συνηθισει να οδηγανε οι γιοι απο τους αγροτες τα φορτηγα τους δεν εχει καμια σχεση

δεν καταλαβινω τι συζηταμε εδω περα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Pankard είπε

Το εχεις δει σε καμια ταινια η σε κανα μυθιστορημα;

Όχι, σε συζήτηση το έχω ακούσει.

Η ουσία πάντως είναι ότι αυτή η αντιμετώπιση από τα δικαστήρια, δλδ εφόσον στο μεταξύ έχεις βγάλει δίπλωμα όλα μια χαρά, πλέον σπανίζει.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Narayan είπε

Αν ήμουν δικαστής και άκουγα τέτοια κατάθεση, θα πήγαινα τον παραβάτη αυταπάγγελτα για κλοπή, λέμε τώρα... 

Δεν γίνεται αυτό.

Διότι ο 372 λέει 

Όποιος αφαιρεί ξένο (ολικά ή εν μέρει) κινητό πράγμα από την κατοχή άλλου με σκοπό να το ιδιοποιηθεί παράνομα.......

και αν ο εισαγγελέας για κάποιο λόγο ασκήσει αυτεπάγγελτη δίωξη για κλοπή, ο 381 λέει

.....ο εισαγγελέας όμως με διάταξή του απέχει από την ποινική δίωξη αν ο παθών δηλώσει ότι δεν επιθυμεί την ποινική δίωξη του δράστη

Και επειδή συνήθως τα αυτοκίνητα/μηχανάκια είναι των παιδιών του ιδιοκτήτη ή φίλων κανένας συνήθως δεν επιθυμεί τη δίωξη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι το παίζουν μάγκες χωρίς δίπλωμα μέχρι να γίνει ατύχημα και να αρχίσουν τα τρεξίματα.

Το να σε σταματήσουν για να σε γράψουν και να κάνεις δικαστήριο είναι το λιγότερο.

Επεξ/σία από magictoboggan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου συνέβει πριν χρόνια....Οδηγουσα ένα παπάκι και ειχα ξεχάσει πορτοφόλι. Το όργανο ειχε κέφια, μου έκανε μυνηση και με πήγε δικαστικά. Τοτε δεν ειχαμε μηχανογράφιση να δουν αυτοματα οτι έχω διπλωμα ούτε smart phone

Το δικαστηριο έγινε μετά απο 4 χρονια. Έδειξα το διπλωμα και έφυγα.

Αναλογη περιπτωση ο ξάδελφός μου, προ 15ετίας. Τον έπιασαν σε 125άρι με διπλωμα για 50άρι. Δικαστηριο έγινε μετά απο 3 χρόνια, έδειξε το διπλωμα για το 50άρι, ζήτησε συγνωμμη και αθωώθηκε λογω αμφιβολιών.

Γενικά είχα την εντυπωση πως δεν εξαντλουν την αυστηρότητά τους. Εκτός και αν εισαι πελάτης :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...