Προς το περιεχόμενο

God of War [PC][2022]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ενθουσιαστεί με τα γραφικά, όπου κάνει ζουμ η κάμερα έχει πολύ λεπτομέρεια, δεν μου φαίνεται καθόλου dated.

Δεν είχα ξαναπιάσει god of war, αν και το setting δεν είναι το αγαπημένο μου, 

βλέπω ότι στις 5 πρώτες ώρες το παιχνίδι δεν είναι καθόλου επαναλαμβανόμενο,

όλο συμβαίνει κάτι καινούριο και διαφορετικό, θεωρώ πραγμαρικά σπάνιο για action παιχνίδι.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 658
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 15/1/2022 στις 8:19 ΜΜ, Armoral είπε

Μπάμπη είναι παιχνιδαρα. Δυστυχώς στο PC είμαστε αιχμάλωτοι χαρτογιακαδων που δε βλέπουν τα παιχνίδια όπως πρέπει αλλά μόνο ως cash grab.

Πριν κάποια χρόνια, νεότερος ο Κράτος σε μάχη με τον Άδη (ναι τα έβαλε με όλο το 12θεο). Για να δεις τι έχασες ως τώρα.... (PS3)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση για εσας που το εχετε. Βλεπω οτι υπαρχει επιλογη για ελληνικους υποτιτλους. Αυτο ειναι μονο για υποτιτλους η αλλαζουν και το μενου, το interface κλπ εχει σχεση με text. Δηλαδη μπορω να εχω μονο τους ελληνικους υποτιτλους και ολα τα αλλα στα αγγλικα; Θα ηθελα να το δειξω και στους γονεις μου το παιχνιδι. Περασαν τυχαια που εβλεπα το τραιλερ και ξετρελαθηκαν περισσοτερο και απο ταινια 😅

Ανυπομονω να παιξω gow αλλα ετσι και κανω τωρα αγορα παει η εξεταστικη 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ren_Hoek είπε

Μια ερωτηση για εσας που το εχετε. Βλεπω οτι υπαρχει επιλογη για ελληνικους υποτιτλους. Αυτο ειναι μονο για υποτιτλους η αλλαζουν και το μενου, το interface κλπ εχει σχεση με text. Δηλαδη μπορω να εχω μονο τους ελληνικους υποτιτλους και ολα τα αλλα στα αγγλικα; Θα ηθελα να το δειξω και στους γονεις μου το παιχνιδι. Περασαν τυχαια που εβλεπα το τραιλερ και ξετρελαθηκαν περισσοτερο και απο ταινια 😅

Ανυπομονω να παιξω gow αλλα ετσι και κανω τωρα αγορα παει η εξεταστικη 😂

Ναι μπορεις να εχεις ελληνικους υποτιτλους και αγγλικη γλωσσα υπαρχει και μεταγλωτισμενο ομως χωρις καθολου υποτιτλους. Ολα ειναι στα ελληνικα μενου κτλ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι μπορεις να εχεις ελληνικους υποτιτλους και αγγλικη γλωσσα υπαρχει και μεταγλωτισμενο ομως χωρις καθολου υποτιτλους. Ολα ειναι στα ελληνικα μενου κτλ. 

Α υπαρχει και η μεταγλωτιση; στο steam δεν το δειχνει με tick. Καλη η προσπαθεια δε λεω, αλλα εχει αλλη χαρη το original voice acting. Εμενα με ενδιεφεραν μονο οι υποτιτλοι και ο,τι αλλο υπαρχει να ειναι στα αγγλικα. Ευχαριστω παντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Ren_Hoek είπε

Α υπαρχει και η μεταγλωτιση; στο steam δεν το δειχνει με tick. Καλη η προσπαθεια δε λεω, αλλα εχει αλλη χαρη το original voice acting. Εμενα με ενδιεφεραν μονο οι υποτιτλοι και ο,τι αλλο υπαρχει να ειναι στα αγγλικα. Ευχαριστω παντως.

Τικαρισμενα ηταν ολα. Προφανως και εγω προτιμω ελληνικους υποτιτλους με τον αυθεντικο αγγλικο ηχο.

Εχει μεταγλωτιση κανονικα τωρα γιατι δεν το δειχνει δεν ξερω.

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Psycho_Warhead said:

Σημασία έχει ότι τα exclusives του PS έρχονται και στο PC πλέον και μπορούν εύκολα να θεωρηθούν ''definitive editions''(Μετά από κάποια patches έστω) αφού έχουν καλύτερα visuals + unlocked frame-rate και γενικά η κατάστασή τους ως ports είναι πολύ καλή.

Τώρα από 'κει και πέρα για το God of War διαβάζω ότι δεν έχει raw input για το mouse/keyboard και ότι οι analog sticks γίνονται emulate. Επίσης έχει θέματα με memory leaks σε RAM/VRAM διαβάζω και σε AMD τρέχει αισθητά χειρότερα. Άρα δεν είναι το ''σχεδόν άψογο port'' που μας έλεγαν αρχικά, έχει τα θέματά του.

Το οτι δεν εχει FOV Slider ειναι μειον. Και μην μου πειτε οτι υπαρχει mod ή ότι χαλει τα cutscenes. Ενταξει δεν ειναι το χαλι του horizon που ηθελε 10 patch για να φτιαξει αλλα μην δουλευομαστε οτι ειναι κανα τρελο πορτ επειδη τρεχει καλα σε Nvidia καρτες.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, privateer είπε

Το οτι δεν εχει FOV Slider ειναι μειον.

Συμφωνώ αλλα δεν είναι συνηθισμένο σε 3rd person, εδώ σε 1st person και πολλά δεν έχουν.

Στο συγκεκριμένο game δεν νομίζω να μπει, όπως δεν μπήκε ποτε στο Hellblade γιατί λογικά θα κάνει άχρηστο το mechanic που έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Έχω ενθουσιαστεί με τα γραφικά, όπου κάνει ζουμ η κάμερα έχει πολύ λεπτομέρεια, δεν μου φαίνεται καθόλου dated.

 

Τα γραφικά είναι απίστευτα.
Σε λίγα σημεία δείχνουν λίγο κάπως, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας.

Άρχισα να συνηθίζω τον χειρισμό κάνοντας Side Missions και πολύ Arena.
Αρκετά δύσκολο να βρεις τα πάντα σε ένα μέρος, θέλει πολύ χρόνο και υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^ δυστηχως δεν δουλεψε αυτο που εβγαλαν περι beta tab κτλπ μιας και σε μενα ακομα εχει memory leak.

 

Μεχρι και 14gb ram εφτασε να τρωει

Καθε 1-2 ωρες θα πρεπει να βγαινω και να ξαναμπαινω

Επεξ/σία από Tzini_Gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Μετά από 2-3 ώρες σερί gameplay ξεκινάνε τα memory leak issues και δεν φορτώνουν τα textures ούτε στην 3090.

 

Έπαιζα χθες 8 ώρες.
26GB RAM και 9.5GB VRAM. 😅

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Heatspreader είπε

Άρχισα να συνηθίζω τον χειρισμό κάνοντας Side Missions και πολύ Arena.
Αρκετά δύσκολο να βρεις τα πάντα σε ένα μέρος, θέλει πολύ χρόνο και υπομονή.

Ο χειρισμός με δυσκολεύει κι εμένα, πολλά κουμπιά ειδικά όσο προστίθενται περισσότερα abilities.

Χειριστήριο να υποθέσω ότι προτείνεις του xbox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Χειριστήριο να υποθέσω ότι προτείνεις του xbox?

Όλοι.

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Μετά από 2-3 ώρες σερί gameplay ξεκινάνε τα memory leak issues

Μικρό το κακό και ευκαιρία για διάλειμμα. Απορώ πως μπορείτε πάνω από 2 ώρες gaming χωρίς να κουνηθείτε λίγο.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ιστορία, το game αργησα και εγώ να το παίξω και τελικά το έπαιξα στο ps5 οταν πήρε το patch, το είχα και στο ps plus collection τζαμπε κτλ. Έτυχε να λείπω και από την δουλειά (thx covid) ένα 10ημερο οπότε όλες τις ημέρες ασχολήθηκα μαζί του εντατικά.

 Αν έχετε την ίδια συνήθεια με μένα, να κάνετε πολύ side mission κτλ και μετά να προχωράτε το story, θα σας πρότεινα να μην το κάνετε, ειδικά στην περίπτωση που παίζετε απο normal difficulty και άνω.

Το game δεν έχει σχεδιαστεί για να παιχτεί έτσι. Θέλει να προχωρήσεις το main story και έπειτα να κάνεις backtracking που ούτως ή άλλως το ίδιο το game σε υποχρεώνει με τα story objectives από ένα σημείο και έπειτα.

Αυτό ήταν για μένα το κύριο αρνητικό του GoW, δεν έχεις ακριβώς την ελευθερία να το προχωρήσεις όπως εσύ επιθυμείς. Αν κάνεις optional quests  για να "φτιαχτεις" και έπειτα να προχωρήσεις στο main, ε δεν θα περάσεις καλά. Ακόμα και αν είσαι φουλ ντυμένος, εχεις ένα build που βγάζει μια λογική, και γενικά ψάχνεις κάτω από κάθε πέτρα.

Υπάρχουν περιοχές που τα npcs είναι 1 με 2 lvl πάνω από τον χαρακτήρα και θαυμάζεις τον Θεό του πολέμου (ναι, ο ίδιος που  ****λιασε όλο το 12θεο + Αφροδίτη (να ναι καλά το κορίτσι μας) να φεύγει μονοχιτος. 

*πρέπει να αναφερθεί ότι τα 2 lvl για αυτό το game είναι αρκετά μεγάλο gap. 

*Φανταστείτε ότι ένας μέσος παίχτης αντε να το φτάσει 7lvl στο τέλος του story. Για τα optional boss προτείνεται από lvl 9 και άνω. Θα τα δείτε και μονοι σας προς το τέλος. Moving on.

Επειδή το optional content επίσης αξίζει να το ψάξετε, δείτε μερικά items που μπορείς να βγάλεις σχετικά νωρίς (είναι ουσιαστικά Easter eggs) και είναι φουλ χρήσιμα.

Δεν θέλω να μπω σε περισσότερα details αλλά (αν και κοντά 4 χρόνια μετά δεν ξέρω αν καταφέρατε να μην φάτε το παραμικρό spoiler) το  game έχει ψωμί και στο endgame του, έχει true ending, μπορείς να ασχοληθείς με new game + για να βρεις οτι τουμπανιαρικο perk, ability και στολή υπάρχει. Δώστε του ένα chance, ανταμείβει μεν αλλά με λίγο λάθος τρόπο imo ως προς αυτά που προανέφερα.

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...