Προς το περιεχόμενο

God of War [PC][2022]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 658
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 minutes ago, nick pap said:

Παίζω όλα τα PC games στην τηλεόραση μου, που είναι Sony PS5 ready. Επίσης έχω και PS5 η διαφορά με το PC είναι αισθητή λόγω unlocked framerates, και σκιών. Έχω σχετικά δυνατό PC και να είναι είμαι ειλικρινής σκέφτομαι να δώσω το PS5 γιατι το 90% παίζω στο PC.

Όπωτε δεν καταλαβαίνω πού είναι ο περιορισμός;

Προφανώς παίζεις με gamepad στο σαλόνι, το keyboard/mouse θέλει γραφείο. 

Το PS5 κράτα το γιατί το Ragnarok ή το νέο HZD θα βγουν για PS5 και στο PC θα αργήσουν να βγουν λογικά. 

5 minutes ago, pirmen56 said:

Καθαρά σε όρους gameplay/game mechanics αξίζει; Με ποιο pc game μοιάζει στον τομέα αυτό και τέλος αξίζει με keyboard+mouse;

Αξίζει γενικά σαν παιχνίδι, είναι τέρμα polished και ενώ βγήκε τώρα είναι σχεδόν σε τέλεια κατάσταση όσον αφορά το optimization κάτι που έχουμε χρόνια να δούμε. 

Σε gameplay φαντάσου hack and slash αλλά στο δύσκολο επίπεδο πλησιάζει το στυλ των Souls. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1c52f432480791315c9176b879af28266cb57e57a462753b168b6d60658d68f4.png.dceeffd31ee3e4f1670277bd2c8dc1dd.png

Παιδιά ξέρει κανείς τι συμβαίνει;

Χαρακτηριστικά: 

GPU - AMD Radeon RX 5700 
VRAM - 8176 MB - GDDR6 1750 MHz

MPG X570 Gamingd Edge

CPU AMD Ryzen 5 3600X 6-Core Processor 6 Cores

RAM 32 GB DDR4 -  2666 Crucial 
Έκδοση Windows - Windows 11 (64 bit)

 

Με όλα τέρμα πιάνει κοντά 6 vram από τα 8. Αλλά φαίνεται έτσι....δεν μπορώ να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Psycho_Warhead said:

Drivers άλλαξες? 

Έκανα αναβάθμιση από την AMDimage.png.2bfea3b5244553d37c07c276efee38b6.pngimage.png.2bfea3b5244553d37c07c276efee38b6.png

Αλλά τώρα που το λες πρέπει να είχα κάνει αναβάθμιση μέσω του driver booster πριν λίγες ημέρες. Το αστείο είναι ότι παίζω skyrim με όλα 2κ και πάνω και λίστα 1500 mods και δεν έχει shuttering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, SamaelMorningstar said:

Έκανα αναβάθμιση από την AMDimage.png.2bfea3b5244553d37c07c276efee38b6.pngimage.png.2bfea3b5244553d37c07c276efee38b6.png

Αλλά τώρα που το λες πρέπει να είχα κάνει αναβάθμιση μέσω του driver booster πριν λίγες ημέρες. Το αστείο είναι ότι παίζω skyrim με όλα 2κ και πάνω και λίστα 1500 mods και δεν έχει shuttering.

Θα προτεινα να απεγκαταστησεις  οτιδηποτε driver booster και λοιπα σκουπιδια για να μην εχεις γενικα θεματα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, pirmen56 said:

Καθαρά σε όρους gameplay/game mechanics αξίζει; Με ποιο pc game μοιάζει στον τομέα αυτό και τέλος αξίζει με keyboard+mouse;

Αξίζει τέρμα το παιχνίδι. Πραγματικό διαμάντι με εκπληκτικά bosses και παρέχει και πολύ καλό βαθμό πρόκλησης και δυσκολίας, ειδικά αν αποφασίσεις να τα κάνεις όλα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Flawless Widescreen δινει και επιλογή να μειωθεί το pop-in στο παιχνίδι και λένε ότι με +5% στο FoV έστω απενεργοποιείται το DoF και δείχνει πολύ καλύτερο.

Με DoF:

3nNOSvs.jpg

Χωρίς DoF:

Vo48vUG.jpg

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο σημειο που ξυπνανε ολα τα τερατα εκει που εκαναν τελετη, και αφου τελειωσει η μαχη, εχω κατακορυφο drop της gpu, απο 88-90% gpu usage πεφτει στο 0%

του ετυχε κανενος σε εκεινο το σημειο και στο επομενο με την αλλη που εξαφανιζεται γρηγορα;

απο θερμοκρασιες ειμαι οκ και απο cpu και απο gpu

 

PS. Το παιχνιδι τα σπαει ποσο μαλλον αν συνδεθει και σε home cinema :P

Επεξ/σία από Tzini_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Armoral said:

Ενώ ίσχυε το εντελώς αντίθετο.

Δεν θέλω να το κάνω VS, αλλά επειδή ίσως καταλαβαίνουμε διαφορετικά τα πράγματα, θες να μου πεις 5 παιχνίδια στο PC που ισχύει ακριβώς το αντίθετο;
Εγώ βάζω 5 παιχνίδια του Playstation που ισχύει αυτό που ανέφερα.
1. Uncharted
2. Last of Us
3. God of War
4. Death Stranding
5. Metal Gear Solid

14 hours ago, Psycho_Warhead said:

Σε πολλούς δεν αρέσουν τα παιχνίδια της Sony γι' αυτό το λόγο, επειδή έχουν λίγο ή scripted gameplay και τίγκα cutscenes και είναι σα να βλέπεις ταινία.

Εμένα μ' αρέσουν τα cutscenes αλλά οι περισσότεροι γνωστοί μου τα κάνουν skip συνήθως :P

Ναι, κάνουν Skip γιατί θέλουν να κολλήσουν το κεφάλι τους στον τοίχο να δουν τα Textures και την ίδια στιγμή να δουν στο MSI Afterburner τα FPS και το Load της κάρτας. Εμετός πραγματικά. Έλεος να περνάει τα Cutscenes κάποιος. Πραγματικά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Heatspreader said:

Δεν θέλω να το κάνω VS, αλλά επειδή ίσως καταλαβαίνουμε διαφορετικά τα πράγματα, θες να μου πεις 5 παιχνίδια στο PC που ισχύει ακριβώς το αντίθετο;
Εγώ βάζω 5 παιχνίδια του Playstation που ισχύει αυτό που ανέφερα.
1. Uncharted
2. Last of Us
3. God of War
4. Death Stranding
5. Metal Gear Solid

Ναι, κάνουν Skip γιατί θέλουν να κολλήσουν το κεφάλι τους στον τοίχο να δουν τα Textures και την ίδια στιγμή να δουν στο MSI Afterburner τα FPS και το Load της κάρτας. Εμετός πραγματικά. Έλεος να περνάει τα Cutscenes κάποιος. Πραγματικά όμως.

Βάλε τους τίτλους της LucasArts μόνο. Για να μην επεκταθούμε και σε άλλα διαμάντια που ήταν αποκλειστικότητα των PCs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Armoral said:

Βάλε τους τίτλους της LucasArts μόνο. Για να μην επεκταθούμε και σε άλλα διαμάντια που ήταν αποκλειστικότητα των PCs.

Εννοείς τα Monkey Island;

Παιδιά ο χειρισμός είναι λίγο άθλιος νομίζω.
Δεν μπορείς να ελιχθείς εύκολα μέσα στη μάχη. Επίσης είναι αρκετά δύσκολο το Menu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Heatspreader said:

Εννοείς τα Monkey Island;

Παιδιά ο χειρισμός είναι λίγο άθλιος νομίζω.
Δεν μπορείς να ελιχθείς εύκολα μέσα στη μάχη. Επίσης είναι αρκετά δύσκολο το Menu.

Η κάμερα θέλει συνήθεια, όχι ο χειρισμός. Θα πρέπει να έχεις επίγνωση που είναι τα mobs για να  μη τρως flanks και κατ'επέκταση gangs. Είναι λίγο αφύσικο πάντως να χρησιμοποιείς το dpad down για 180 σε αυτό θα συμφωνήσω.

Τα controls είναι ultra responsive με animation cancels τα πάντα όλα. Από τα καλύτερα συστήματα μάχης που έχω παίξει ever. Και αυτά στο og ps4 των 30 fps με το ζόρι που έκανε σαν ηλεκτρική σκούπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Heatspreader said:

Εννοείς τα Monkey Island;

Παιδιά ο χειρισμός είναι λίγο άθλιος νομίζω.
Δεν μπορείς να ελιχθείς εύκολα μέσα στη μάχη. Επίσης είναι αρκετά δύσκολο το Menu.

Αν και τα Monkey Island θεωρούνται κορυφαίες στιγμές στην ιστορία του gaming, γιατί δεν σκέφθηκες κάτι σε Knights of the Old Republic ας πούμε, ή τα action παιχνίδια τους; Είχαμε τέτοια στις κονσόλες; Ποτέ. Και δεν το πάω σε vs. Έχω και τα δύο στην κατοχή μου, καλό PC και PS5.

Και ευγνωμονώ την ώρα και τη στιγμή που αποφάσισα να πάρω το PS5 γιατί μου έδωσε πρόσβαση σε μία συλλογή ξεχωριστή και πολύ ποιοτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...