Προς το περιεχόμενο

Σεισμός


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Οριακα για εκπομπη της Καινουριου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, filipN είπε

- Υπάρχουν Πολιτικοί Μηχανικοί με τις απαραίτητες εξειδικευμένες γνώσεις για ένα τόσο μεγάλο και φιλόδοξο εγχείρημα; Εταιρίες με ικανή εμπειρία σε αυτό το αντικείμενο και το κατάλληλα εκπαιδευμένο εργατικό δυναμικό;

Εφόσον αναφερόμαστε σε συνήθεις κατασκευές από Ο.Σ., εδώ και αρκετά χρόνια υπάρχουν μαθήματα, τόσο σε προπτυχιακό όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Για την ακρίβεια, μερικά χρόνια πριν τον ΚΑΝ.ΕΠΕ. και φυσικά μέχρι σήμερα (αφού αποτελεί τον μοναδικό κατά τον Νόμο Κανονισμό για την αποτίμηση και ενίσχυση κατασκευών από Ο.Σ.).

Συνεπώς, ναι υπάρχει γνώση σε επίπεδο μελέτης και επίβλεψης κατασκευής. Για το κατάλληλα εκπαιδευμένο εργατικό δυναμικό ωστόσο (εργατοτεχνίτες), δεν γνωρίζω να σας απαντήσω.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/11/2022 at 22:51, Basilhs23___ said:

Να μην βγουν να το πουν δημοσιως τότε εφόσον δεν υπάρχει τρόπος με ακριβή και αξιοπιστη πρόβλεψη. 

το να βγαινεις να λες δημοσιως κατι απλα για να βγεις εχει καταντησει βλακεια.βγαινει ο ενας και λεει και το γραφουν εννοειται παντου οτι αυτος ηταν ο κυριος σεισμος.καπακια μετα απο 2 μερες βλεπεις παλι στα ιδια καναλια οτι δεν ξερουμε αν ηταν ο κυριος σεισμος. καλυτερα να μην λες τιποτα παρα να βγαινεις και να λες οτι να νε.το τραγικο ειναι βεβαια ο καθε πεθαμενος δημοσιογραφος και καναλι που τα αναμεταδιδει μονο και μονο για την τηλεθεαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον εν λόγω σεισμό δεν τον πήρα χαμπαρι. 2R ήταν εξάλλου. 

Τον συγκεκριμένο που έγινε τρεις ώρες μετά τον κατάλαβα. 

Δεν έχω καταλάβει αν προέρχονται από το ίδιο ρήγμα η από διαφορετικά ρήγματα.

Στην σελίδα του γεωδυναμικου ινστιτούτου φαίνεται τα επίκεντρα να έχουν σημαντική απόσταση και διαφορετικό εστιακό βάθος. 

https://bbnet2.gein.noa.gr/index/gr/1

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Τον εν λόγω σεισμό δεν τον πήρα χαμπαρι. 2R ήταν εξάλλου. 

Εγώ "είχα την αίσθηση" ότι κάτι έγινε και με τους δύο, παραδόξως δεν συνειδητοποίησα ότι ήταν όντως σεισμός. Αλλά με 2R ή 3R και μέσ' τον ύπνο σου άντε να 'σαι σίγουρος. Αλλά συνήθως με τους σεισμούς έχω ραντάρ, είμαι πολύ χέστης στο θέμα. :D

Άμα κάνει κάνα 4R+ πάντως έχω βγει στον κήπο σε 200 ms. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...