Προς το περιεχόμενο

Σεισμός


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αν οπως λες "πεσει ο ουρανος στο κεφαλι μας" στον 3ο οροφο που μενω προφανως και δεν ειμαι προετοιμασμενος για ΤΙΠΟΤΑ οπως και κανενας αλλος. Αν εχω ομως 20-30δευτερολεπτα θα μπορεσω να κανω τα βασικα. Και πανω κατω τα ξερουμε ολοι...Αλλα το νοημα εδω ειναι οτι ακομα και αν κανουν 2000 ωρες εκπομπης τα καναλια στο επομενο 6μηνο και παλι δεν θα ειμαι προετοιμασμενος αν απλα κανει σεισμο και σε  5 δευτερολεπτα μου πεσει στο κεφαλι το ταβανι...Πως θα μπορουσαν να προετοιμαστω αλλωστε? (δεν ρωταω ειρωνικα, θα ηθελα απαντηση αν καποιος ξερει.)

Να βαλεις στο κεφαλι σου οτι ΔΕΝ θα σου ερθει το ταβανι στο κεφαλι , τα κτηρια ΔΕΝ πεφτουν τοσο ευκολα,παροτι παθαινουν ζημιες, εκτος και ειναι ειτε παρα πολυ παλια ή εχουν γινει χοντραδες στην κατασκευη ή μετα απο αυτην.

ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα σκεφτεις λογικα  και θα τηρησεις απλα πραγματα οπως το να καλυφθεις κατω απο ενα τραπεζι.

ΑΝ σκεφτεσαι τις ανοησιες που σου  λενε για σφυριχτρες ΔΕΝ θα καλυφθεις αλλα θα τρεχεις πανικοβλητος και τοτε θα τραυματιστεις. Στην Τουρκια πηδαγανε απο τα παραθυρα εν ωρα σεισμου, σκοτωθηκαν και το κτηριο εμεινε ορθιο. 

Ξεχαστε τις σφυριχτρες, κρατατε το κινητο σας φορτισμενο (να εχετε φακο και οτιδηποτε αλλο σας προσφερει σε ωρα αναγκης ), νερο και φαγητο για 48  ωρες.

ΜΟΝΟ ΑΝ συνειδητοποιησετε τα παραπανω θα ειστε ηρεμοι την ωρα του σεισμου.

Αν φοβαστε οτι το κτηριο θα πεσει θα τρεχετε να βγειτε εξω, Μεινετε μεσα να αποφυγετε τους σαλταρισμενους που θα τρεχουν και τα κομματια που θα πεφτουν απο τα γυρω κτηρια. Στατιστικα τα κτηρια ΔΕΝ πεφτουν.

ΑΝ μια στις χιλιες πεσουν απλα δεν θα προλαβετε να βγειτε 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

νερο και σφυριχτρα. αυτα τα 2 μονα τους ειναι ικανα να σου σωσουν τη ζωη και ειναι πολύ ευκολο να τα εχεις μαζι διπλα σου το βραδυ. ακομη και τα παιδάκια. καποτε θα κανει μεγαλο σεισμο, καποια σπιτια θα πεσουν ,καποιοι θα χαθουν, ετσι ειναι η ζωη δυστυχως.

Εγω αυτο θελω να πω, οτι προτιμω να εξαντλησω τις πιθανοτητες αν συμβει κατι να εχω διπλα μου 2 βασικα πραγματα που ισως μου σωσουν την ζωη.

Επισης μιας και αναφερθηκε απο αλλον περι ψυχραιμιας εγω στα 17 μου μονος στο σπιτι το 99 σε 4ο οροφο με τον σεισμο στην Παρνηθα, το πρωτο που σκεφτηκα ηταν να μπω κατω απο το τραπεζι απλα επειδη τοτε οι γονεις μου με ειχαν συμβουλεψει τι κανω σε τετοια περιπτωση.

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, armagedwnn είπε

Σαν σεισμογενής χώρα τις βασικές γνώσεις να γλιτώσουμε (ότι μπορούμε) τις έχουμε όλοι, δεν νομίζω κανείς να βγει στην βεράντα σε περίπτωση σεισμού.

Τώρα το μόνο ουσιαστικό μέτρο είναι αυτό που σου είπα. Να χτίσουμε πιο ησχυρά αντισεισμικά κτήρια.

Η Κεφαλονιά που έχει πρόβλημα αυτό έχει γίνει. Αλλά όπως καταλαβαίνεις οι προβλέψεις αυτές έχουν υπερβολικά μικρό ποσοστό να είναι εύστοχες. Για να καταλάβεις παρ' όλο που έχουμε μετεωρολογικού δορυφόρους, ιστορικό σταθμούς κτλ οι προβλέψεις μας για τον καιρό σε βάθος 4 ημερών αγγίζει το 10%. Πραγματικά δεν θες να ξέρεις πόση ακρίβεια έχουν οι προβλέψεις του κ.Τσεντέλη (δεν τον ξέρω) και του κάθε Τσεντέλη. Όχι γαιτί δεν είναι σοβαρός επιστήμονας αλλά πολύ απλά δεν έχουμε βρει ακόμη τον τρόπο να εντοπίζουμε τους σεισμούς. 

 

Υ.Γ.: Εδώ γίνεται σεισμός και δεν ξέρουν αν είναι ο κύριος η προσεισμός και ο καθένας λέει τα δικά του. 

  1. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα (καιρός - σεισμοί)
  2. Πριν και κατά τη διάρκεια ενός σεισμού εκλύεται ραδόνιο και υπάρχουν ανιχνευτές. Προφανώς δεν σου λέει ότι υπάρχει 100% επιτυχία στην πρόβλεψη. Αλλά είναι μια ένδειξη (https://link.springer.com/article/10.1007/s41748-021-00229-2)
  3. "Εδώ γίνεται σεισμός και δεν ξέρουν αν είναι ο κύριος η προσεισμός και ο καθένας λέει τα δικά του." -Προφανώς! Είναι αδύνατον να ξέρεις αν θα ακολουθήσει μεγαλύτερος σεισμός. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναφέρεται αυτό. Για να δείξουμε ότι και καλά οι επιστήμονες δεν ξέρουν τίποτα;
  4. Τσελέντης λέγεται ο άνθρωπος, όχι Τσεντέλης. Είναι Διευθυντής του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών
Επεξ/σία από MaIdoror
δεν έχει μπει σωστά η παράθεση
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμεις εχουμε παντα ενα νεσεσερακι ετοιμο (η γυναικα βασικα το ετοιμασε γτ χ3ζεται με τους σεισμους) με τα παρακατω:

1 μικρο κιτ πρωτων βοηθειων

2 μπουκαλακια νερο

1 σφυριχτρα

2 μπαρες

1 μικρο ραδιοφωνακι

1 φακο

1 powerbank

1 πολυεργαλειο (τυπου victorinox)

κ φωσφοριζε ταινια για να το βρεις στο σκοταδι

ισως ειναι υπερβολη, απο την αλλη ποτε δε ξερεις...το κοστος ειναι μηδαμινο

 

Επεξ/σία από duende
ςςς
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, MaIdoror είπε

 

  1. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα (καιρός - σεισμοί)
  2. Πριν και κατά τη διάρκεια ενός σεισμού εκλύεται ραδόνιο και υπάρχουν ανιχνευτές. Προφανώς δεν σου λέει ότι υπάρχει 100% επιτυχία στην πρόβλεψη. Αλλά είναι μια ένδειξη (https://link.springer.com/article/10.1007/s41748-021-00229-2)
  3. "Εδώ γίνεται σεισμός και δεν ξέρουν αν είναι ο κύριος η προσεισμός και ο καθένας λέει τα δικά του." -Προφανώς! Είναι αδύνατον να ξέρεις αν θα ακολουθήσει μεγαλύτερος σεισμός. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναφέρεται αυτό. Για να δείξουμε ότι και καλά οι επιστήμονες δεν ξέρουν τίποτα;
  4. Τσελέντης λέγεται ο άνθρωπος, όχι Τσεντέλης. Είναι Διευθυντής του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών

Άλλος σύγκρινε την χιονόπτωση με τον σεισμό γι' αυτό και η απάντηση μου ως προς τον καιρό. Δεν σύγκρινα τίποτα είμαστε σχεδόν ανήδεοι να προβλέψουμε σεισμούς. 

Από την στιγμή λοιπόν που δεν ξέρουμε, να βγαίνει και να λέει την πραγματικότητα σε όλα αυτά τα βοθροκάναλα που περιμένει πως και πως να βγει. 

Να παρουσιάζεται σαν σωστός επιστήμονας και να λέει λοιπόν κύριοι αυτές είναι οι γνώσεις μας σαν ανθρωπότητα πάνω στο αντικείμενο κάνουμε αυτές τις προβλέψεις και έχουν τις τάδε πιθανότητες. Αλλά τέτοιες σοβαρές κουβέντες δεν προκαλούν τίποτα στους τηλεθεατές οπότε δεν θα βγει στο παραθυράκι.

Οπότε πήγαινε να κράξεις κανέναν άλλον. Το μέτρο είναι ένα και αυτό γίνεται αντισεισμικά κτήρια και όχι πανικό από τέτοιους τύπους που λένε την μισή αλήθεια στο κάθε βοθροκάναλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Εννοείς προμήθειες σε φαγητό και τροφές;, Χρειαζεται κάτι που να μην έχει ημερομηνία λήξης, ίσως κονσέρβες. Μην απορισεις αν όταν συμβεί ένας σεισμός και τα χρειαστούμε αυτά σαν κράτοςννα μην υπάρχουν η να έχουν γίνει καπνός από τις αποθήκες. 

 

 

Εννοω νερο,φαγητο και καμια μπαταρια να καλυψει τις αναγκες σε φωτισμο.

Φροντιζουμε απο πριν γιατι αμεσως μετα το σεισμο δε θα τα βρεις ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, armagedwnn είπε

Άρα εσύ έχεις προετοιμαστεί απ' ότι φαντάζομαι. 

Ποια ακριβως είναι η προετοιμασία σου για τον σεισμό?

Επίσης σαν κοινωνία και Κράτος τι προετοιμασία πρέπει να κάνουμε? (π.χ. στην Ιαπωνία που είναι προετοιμασμένοι δες λίγο τι χρειάζεται).

Δεν υπάρχει προετοιμασία για τον σεισμό, που το συγκρίνεις με την χιονόπτωση. Στην χιονόπτωση τους έχεις σε αφύπνιση παίρνεις και τρία πέντε μηχανήματα, βγάζεις μια ανακοίνωση και είσαι κομπλέ. 

Η λύση για την προετοιμασία στον σεισμό είναι ΜΟΝΟ μία, χτήσιμο ξανά. Σου φαίνεται εφικτό να βγει η πολεοδομία έξω με πιο αυστηρούς κανόνες επειδή είπε ένας σεισμολόγος ότι περιμένουμε σεισμό και να αρχίσει να βγάζει ακατάλληλα και κατεδάφιση ή αναστύλωση ότι δεν πληρεί τις προυποθέσεις;

Αν σου φαίνεται λειτουργικό τότε να το κάνουμε (μην πεις να τα επιδοτήσει το κράτος γιατί το κράτος εμείς είμαστε άρα εμείς θα τα πληρώσουμε) Ας μην αναλύσουμε τα πόσα δις θα πάει όλο αυτό.

Για αρχή θα μπορούσε να γίνει υποχρεωτική η στατική ενίσχυση για όλες τις παλιές πολυκατοικίες (που χτίστηκαν πριν το 1985) που ανακαινίζονται. Το κράτος θα μπορούσε να συνεισφέρει σε ένα λογικό βαθμό. Επίσης, θα μπορούσε να αυξηθεί σημαντικά ο συντελεστής δόμησης/ύψους υπό προϋποθέσεις ώστε να είναι επικερδής η κατεδάφιση μιας παλιάς πολυκατοικίας και η αντικατάσταση της από νέα ψηλότερη. Αυτή τη στιγμή είναι τελείως ασύμφορο πλην ελάχιστων εξαιρέσεων σε περιοχές φιλέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kokoviosR είπε

Υπαρχει και το 1 στις 1000 να πεσουν πολλα  κτιρια, αλλα εκει θελει λιγο καλυτερη ενημερωση για το πωςτο αντιμετωπιζουμε και δημιουργει κλιμα φοβου και πανικου οποτε το αφηνω...

Text Street GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, michael92 είπε

Για αρχή θα μπορούσε να γίνει υποχρεωτική η στατική ενίσχυση για όλες τις παλιές πολυκατοικίες (που χτίστηκαν πριν το 1985) που ανακαινίζονται. Το κράτος θα μπορούσε να συνεισφέρει σε ένα λογικό βαθμό.

Θα μπορούσε, πράγματι. Γίνεται ήδη στην Ιταλία (και αν δεν κάνω λάθος, μέρος των χρημάτων προέρχεται ή από το τρέχον NSRF ή το RRF τώρα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, valadsk είπε

εδώ η Ελλάδα είχε μαιντανούς στην πανδημία που μας έλεγαν να το βάλουμε πιο βαθειά. Δεν θα έχει μαιντανούς στο σεισμό, σε μια τόσο σεισμογενή χώρα;

Εγώ οφείλω εκ μέρους μου να διαχωρίσω τον Τσελέντη, τον οποίο τον θεωρώ τον μόνο σοβαρό. Βγήκε είπε με δεδομένα (για τον απλό κόσμο δεδομένα) ότι έρχεται σεισμός στις Αλκυονίδες. Μίλησε για παραμόρφωση του εδάφους από δορυφορικές παρατηρήσεις, διαβεβαίωσε όμως ότι έχουν εγκαταστήσει ανιχνευτές ροδανίου το οποίο λέει ότι όταν ελκύεται σε μεγάλες ποσότητες ότι κάτι έρχεται. Σου λέει την ίδια στιγμή ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πότε ακριβώς αλλά μέσα στα επόμενα πέντε έτη θα χτυπήσει. Και δεν μιλάει για 5 ρίχτερ, που μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας, αλλά για πάνω από 6αρι. Ε αυτός δεν είναι μαιντανός κατά την άποψη μου. 

 

Το ροδάνιο τι ακριβώς είναι?? Αυτό που λέμε πάει η γλώσσα σου ροδάνι?????

 

Μάλλον ραδόνιο ήθελες να πεις.....

Τώρα για τον Τσελέντη τι να πω.....αυτός πέφτει πάνω σε τοίχους στα καλά καθούμενα.....όχι ότι έχω κάποιον από τους σεισμοπροφήτες σε εκτίμηση...όλοι τους παπατζήδες είναι.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, pace είπε

Τώρα για τον Τσελέντη τι να πω.....αυτός πέφτει πάνω σε τοίχους στα καλά καθούμενα.....όχι ότι έχω κάποιον από τους σεισμοπροφήτες σε εκτίμηση...όλοι τους παπατζήδες είναι.....

Αφού είναι αμιγώς πιθανοτικό φαινόμενο και όχι ντετερμινιστικό, δεν έχει και καμιά λογική βάση, η "πρόβλεψη" ενός σεισμικού γεγονότος. 

Αν ήταν έτσι απλά τα πράγματα, οι Ιάπωνες ή/και οι Αμερικανοί (ειδικά οι της δυτικής ακτής) θα το είχαν λύσει χροοοοονια τώρα το ζήτημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως πεθύμησα εκείνη την αντι-σεισμική ψυχή των ελληνικών fora με το nickname 

 

SEISMIC

δε τον φωνάζει κάποιος να ζωντανέψει λίγο η κουβέντα 😂

https://forum.4troxoi.gr/user/seismic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, greekfragma είπε

δε τον φωνάζει κάποιος να ζωντανέψει λίγο η κουβέντα 😂

Εννοείτε μάλλον τον Γιάννη-Ίος με τον υδραυλικό τον ελκυστήρα του. Πω πω, 14 χρόνια πίσω με πήγατε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...