Προς το περιεχόμενο

Σεισμός


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gorilas13 είπε

Η Παναγία της Τήνου πάντως, κάνει καλή δουλειά!!

Ή μπορεί να είναι οι εξωγήινοι που θέλουν την Πορτάρα όρθια για να έρθουν από την άλλη διάσταση....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα , αυτό που δεν μου άρεσε ήταν η δήλωση του Τσελέντη , συμφώνησε μαζί του και ο Λέκκας , ότι τον ανησυχεί πολύ το ρήγμα στις Αλκυονίδες , που είναι από τα πιο επικίνδυνα στην Ελλάδα , γιατί μαζεύει πολύ ενέργεια , και έχει 40 χρόνια να δώσει σεισμό , από το 1981 .Τον περιμένει λέει στην  προσεχή πενταετία .

Ο Λέκκας , από την άλλη , είπε ότι δεν ανησυχεί για τα κτίρια μετά το 1985 που άλλαξε  ο αντισεισμικός κανονισμός  . Τώρα, για τα πριν του 1985 δεν είπε κάτι. Βέβαια ο κανονισμός από μόνος του δεν λέει κάτι , αν το κτίριο δεν είναι συντηρημμένο , ή έχει κρυφές υγρασίες που το έχουν διαβρώσει ,  ή αν έχουν επέμβει στον σκελετό του .Στο Ελλάντα είμαστε  , η μόνη χώρα που ελάχιστοι συντηρούν τα σπίτια τους , όπως μου έλεγε ένας μηχανικός. 

Πάντως καλά γράφουν παραπάνω , μετά από χρόνια κρίσης , πανδημίας , πολέμων να έρθει και ένας σεισμός ......μια χαρά . 

Είμαστε λίγο γκαντεμόσαυροι σαν λαός  !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Ή μπορεί να είναι οι εξωγήινοι που θέλουν την Πορτάρα όρθια για να έρθουν από την άλλη διάσταση....

 Ή μπορεί να γίνονται οι σεισμοί τριγύρω, όταν ανοίγοκλείνει η Πόρτα. Δεν είναι τυχαίο πάντως ότι η Δήλος και η Τήνος δεν δίνουν σεισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, evkar είπε

Εμένα , αυτό που δεν μου άρεσε ήταν η δήλωση του Τσελέντη , συμφώνησε μαζί του και ο Λέκκας , ότι τον ανησυχεί πολύ το ρήγμα στις Αλκυονίδες , που είναι από τα πιο επικίνδυνα στην Ελλάδα , γιατί μαζεύει πολύ ενέργεια , και έχει 40 χρόνια να δώσει σεισμό , από το 1981 .Τον περιμένει λέει στην  προσεχή πενταετία .

 

Έχουν καταντήσει πιο γραφικοί κι από τη Σαντορίνη

https://www.tokoulouri.com/opinions/parakolouthoume/

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Locke_John είπε

ο πιο πρόσφατος αντισεισμικός κανονισμός, δεν είναι αυτός του 2000 ? 

αυτός του 1985, ήταν "εξίσου αυστηρός" ?

 
 
O πρώτος Ελληνικός Αντισεισμικός Κανονισμός στην Ελλάδα συντάχθηκε και άρχισε να ισχύει το 1959. Το 1984 συμπληρώθηκε με πρόσθετα άρθρα, η αποκλειστική εφαρμογή των οποίων άρχισε το 1985.
 
Το 1995 τέθηκε σε αποκλειστική εφαρμογή ο Ν.Ε.Α.Κ. (Νέος Ελληνικός Αντισεισμικός Κανονισμός), ενώ από το 2001 ισχύει ο Ε.Α.Κ. – 2000 (Ελληνικός Αντισεισμικός Κανονισμός - 2000). Από τότε μέχρι σήμερα, στο αρχικό κείμενο του Ε.Α.Κ. - 2000 έχουν γίνει τροποποιήσεις, συμπληρώσεις και διευκρινήσεις που κρίθηκαν αναγκαίες.
 
Το 2003 συμπεριλήφθηκε στον Κανονισμό ο Νέος Χάρτης Ζωνών Σεισμικής Επικινδυνότητας. Στο Χάρτη αυτό υπάρχουν 3 Ζώνες Σεισμικής Επικινδυνότητας σε αντίθεση με τον προηγούμενό του που υπήρχαν 4.
 
Για θέματα που αφορούν στον Ελληνικό Αντισεισμικό Κανονισμό αρμόδια είναι η Μόνιμη Επιστημονική Επιτροπή Υποστήριξης Αντισεισμικού Κανονισμού του Ο.Α.Σ.Π..
 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε τους γελοίους λοιμωξιολόγους για τρία χρόνια, τώρα θα μας φάνε τη ζωή στα τηλεπαράθυρα οι ακόμα πιο γελοίοι ψωνισμένοι σεισμολόγοι που ψοφάνε για προβολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε
 
 
O πρώτος Ελληνικός Αντισεισμικός Κανονισμός στην Ελλάδα συντάχθηκε και άρχισε να ισχύει το 1959. Το 1984 συμπληρώθηκε με πρόσθετα άρθρα, η αποκλειστική εφαρμογή των οποίων άρχισε το 1985.
 
Το 1995 τέθηκε σε αποκλειστική εφαρμογή ο Ν.Ε.Α.Κ. (Νέος Ελληνικός Αντισεισμικός Κανονισμός), ενώ από το 2001 ισχύει ο Ε.Α.Κ. – 2000 (Ελληνικός Αντισεισμικός Κανονισμός - 2000). Από τότε μέχρι σήμερα, στο αρχικό κείμενο του Ε.Α.Κ. - 2000 έχουν γίνει τροποποιήσεις, συμπληρώσεις και διευκρινήσεις που κρίθηκαν αναγκαίες.
 
Το 2003 συμπεριλήφθηκε στον Κανονισμό ο Νέος Χάρτης Ζωνών Σεισμικής Επικινδυνότητας. Στο Χάρτη αυτό υπάρχουν 3 Ζώνες Σεισμικής Επικινδυνότητας σε αντίθεση με τον προηγούμενό του που υπήρχαν 4.
 
Για θέματα που αφορούν στον Ελληνικό Αντισεισμικό Κανονισμό αρμόδια είναι η Μόνιμη Επιστημονική Επιτροπή Υποστήριξης Αντισεισμικού Κανονισμού του Ο.Α.Σ.Π..
 
 
 

σωστός. 

άρα όντως ο πλέον πρόσφατος και αυστηρός είναι του 2001, οι επόμενες αλλαγές ήταν περισσότερο τυπικές παρά ουσιαστικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Εδώ ο Καλαματιανός έχει ζήσει τοθς σεισμούς του 1986. 6,2 και 5,0 Richter. Αυτά τώρα είναι για παιδιά να χάνει να λέγαμε.... earthquake has GIF

τότε (το 1986) ήμουν μαθητής Τετάρτης Δημοτικού. Παίζαμε στην γειτονία με φίλους. Η πλάκα είναι οτι μόλις έγινε ο σεισμός και ενώ η περιοχή ήταν αεροκατοικημένη με χωράφια και οικόπεδα τότε, εγώ και ένας φίλος μου ανεβήκαμε πάνω στο σπίτι μου από τον φόβο μας, ενώ είμασταν στον δρόμο σε ασφαλές σημείο. Το σπίτι μου εκεί είναι διώροφο. Με τον πρώτο και μεγάλο σεισμό 6,2 R δεν έπαθε ζημιά σε κολώνες, μόνο τοιχοποιία στο ανώγειο έπεσε, ενώ με τον μικρότερο και δεύτερο σεισμό 5,0 R πάθανε σημαντική ζημιά η κολώνες, χαρακτηρίστηκε με πορτοκαλί χρώμα και βάλαμε ρητίνες στις ρωγμές στις κολώνες. ο δεύτερος σεισμός ήταν διαφορετικού τύπου για αυτό και οι ζημιές. Μετά μείναμε 2 μήνες σε σκηνές και μετά στο χωριό για κάποιο διάστημα μέχρι να επαναλειτουργήσουν τα σχολεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Να μην βγουν να το πουν δημοσιως τότε εφόσον δεν υπάρχει τρόπος με ακριβή και αξιοπιστη πρόβλεψη. 

Και πως θα βγουν στην τηλεόραση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JakeKaufman είπε

Έχουν καταντήσει πιο γραφικοί κι από τη Σαντορίνη

https://www.tokoulouri.com/opinions/parakolouthoume/

 

 

Θα μπορουσε να ειναι πραγματικη ανακοινωση σεισμολογου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...