Προς το περιεχόμενο

Πόσo να πουλήσω..?


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, μιας και κανω κατι σκεψεις τις τελευταίες μερες..

ποσο να το εδινα setακι?

 

Asus ROG Strix X570-E Gaming

Amd 3900x

Gskill trident 3200 4x8,  __  32gb συνολο

Υπαρχουν αποδδειξεις, αλλα ειναι εκτος εγγυσης

Υπαρχουν κουτια και ολα τα παρελκομενα.

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παντως νομίζω ότι την πιο σωστή απάντηση στις κάθε τύπου ερωτήσεις "πόσο να πουλήσω" θα τις δώσετε εσείς οι ίδιοι εαν ρωτήσετε τον εαυτό σας "Πόσο θα ήμουν διατεθημένος να δώσω εαν αγόραζα αυτό που πουλάω". 

Εκεί θα καταλήξετε και στην πιο τιμια τιμή που για εμένα ειναι και το πιο σωστό να γίνεται.

Πάντα υπάρχει περιθώριο και να πουλήσεις πιο ακριβά και να αγοράσεις πιο φθηνά. Εξαρτάται από τις συνθήκες της αγοράς απο την αναγκη να πουλήσεις, από την ανάγκη του αλλου να βρει το συγκεκριμενο προιον, την αναγκη του αλλου να το αγορασει αμεσα, απο την διαθεσιμοτητα του προιοντος στην γενικη αγορα, και απο το πόσο πουλάνε οι αλλοι.

Βεβαιως τα παραπανω οδηγουνε σε αγγελίες που βλέπουμε κατα κόρον εδώ απο λίγο εως εξωφρενικά υπερτιμημένων μεταχειρισμένων κάθε τύπου και με την υποσημείωση "οχι παζάρια" κλπ. που την θεωρώ εξόχως απαράδεκτη. Η προσφορα σε κάθε συναλλαγή ειναι πάντα μερος του παιχνιδιου. Εαν θελεις την δεχεσαι, εαν θελεις την διαβαζεις ή την διαγραφεις ή απαντας. Ειναι σωστό ο καθένας να μπορει να κανει την προσφορά του αναλογα με τα δικά του κριτήρια. Ποιο το προβλημα. Anyway.

Δικαίωμα του καθενός φυσικά να κοστολογήσει την ιδιοκτησία του. 

Τα παραπανω ειναι σχετικά με το fair price παντα κατα την γνωμη μου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2024 στις 10:26 ΠΜ, emperor4her είπε

Καλημερα, μιας και κανω κατι σκεψεις τις τελευταίες μερες..

ποσο να το εδινα setακι?

 

Asus ROG Strix X570-E Gaming

Amd 3900x

Gskill trident 3200 4x8,  __  32gb συνολο

Υπαρχουν αποδδειξεις, αλλα ειναι εκτος εγγυσης

Υπαρχουν κουτια και ολα τα παρελκομενα.

Κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, emperor4her said:

Κανεις?

Μια καλη μητρικη B550 εχει γυρω στα 150, ο 5800X που ειναι κοντα σε επιδοσεις με τον 3900X, παρολο που ειναι 8 core εχει αρκετα υψηλοτερο single core score, εχει γυρω στα 200, μνημες καινουριες 95.Χοντρικα συνολο 450, καινουρια με εγγυησεις.

Υπαρχουν δυο τροποι να αξιολογησεις το θεμα.Ενας ειναι να πεις, ναι αλλα η B550 δεν ειναι X570.Ο αλλος ειναι, τι να την κανω την X570, και με την B550 ειμαι παραπανω απο οκ.Οπως καταλαβαινεις η τιμη του πακετου σου εξαρταται απο το ποια αποψη το βλεπει ο κοσμος.Ο περισσοτερος κοσμος και με την B550 κανει ανετα τη δουλεια του, μη σου πω και με B450 ακομα.Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για μια πλατφορμα που εχει ηδη αντικατασταθει και το μελλον της ειναι περιορισμενο, οι περισσοτεροι κοιτανε να πανε σε AM5 πλεον.Να προσθεσουμε επισης οτι ο επεξεργαστης δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη για gamers και απευθυνεται περισσοτερο σε content creators, οι οποιοι αποτελουν μικροτερη μεριδα αγοραστικου κοινου.

Συμφωνα με τα παραπανω εγω δε θα εδινα περισσοτερα απο 330 για το πακετο, για μενα η X570 ειναι μια υπερβολη που δε τη χρειαζομαι και ο 3900X δε με βολευει.Πιστευω οτι ετσι το βλεπει και η μεγαλυτερη μεριδα του κοσμου, ομως πολυ πιθανο να βρεις καποιον που να εκτιμησει την ποιοτικη μητρικη και να ειναι διατεθειμενος να δωσει ακομα και 400 για το πακετο.Το σιγουρο ειναι οτι θα παρεις πολυ περισσοτερα αν σπασεις το πακετο σε 2 η 3 κομματια.Καποιος που ειχε μια ακριβη μητρικη και του χαλασε και θελει να την αντικαταστησει, καποιος που δεν εχει τα χρηματα να φτιαξει ποιοτικο συστημα AM5 και σκεφτεται να κανει ενα τουμπανο AM4, καποιος που θελει μια καλη μητρικη για ocing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να δώσω το pc μου γιατί θα πάω σε laptop setup

CPU AMD Ryzen 5 3600

CPU COOLER CoolerMaster Hyper 212 ARGB (υπάρχει και η στοκ δίνεται μαζί)

GPU : Sapphire Radeon RX 570 4GB Pulse

MOBO : Gigabyte B450M DS3H

RAM : 16GB (4X4gb Patriot Viper Series DDR4 3000MHz)

PSU : Be Quiet System Power 9 500W 80 PLUS Bronze

CASE : Cougar MX330-G

SSD : Toshiba-TR200 240GB 

Kioxia Exceria SSD 960GB

HDD : Seagate Barracuda 7200.14  500GB

Συν κάνα δυο ανεμιστηρακια έξτρα στο κουτί μέσα με led

Windows 10 pro από λογισμικό

Όλα αυτά πόσο πάνε σύνολο? Εγγύηση έχει μόνο η ραμ και οι δίσκοι ssd και η ψυκτρα του επεξεργαστή και παίζει να έχει και το τροφοδοτικό κάνα χρόνο ακόμα 

Κάνα 300€ είναι καλά ? Τόσο σκέφτομαι 

Επεξ/σία από Panagiotis321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panagiotis321 είπε

Θέλω να δώσω το pc μου γιατί θα πάω σε laptop setup

CPU AMD Ryzen 5 3600

CPU COOLER CoolerMaster Hyper 212 ARGB (υπάρχει και η στοκ δίνεται μαζί)

GPU : Sapphire Radeon RX 570 4GB Pulse

MOBO : Gigabyte B450M DS3H

RAM : 16GB (4X4gb Patriot Viper Series DDR4 3000MHz)

PSU : Be Quiet System Power 9 500W 80 PLUS Bronze

CASE : Cougar MX330-G

SSD : Toshiba-TR200 240GB 

Kioxia Exceria SSD 960GB

HDD : Seagate Barracuda 7200.14  500GB

Συν κάνα δυο ανεμιστηρακια έξτρα στο κουτί μέσα με led

Windows 10 pro από λογισμικό

Όλα αυτά πόσο πάνε σύνολο? Εγγύηση έχει μόνο η ραμ και οι δίσκοι ssd και η ψυκτρα του επεξεργαστή και παίζει να έχει και το τροφοδοτικό κάνα χρόνο ακόμα 

Κάνα 300€ είναι καλά ? Τόσο σκέφτομαι 

H ψύκτρα χωράει στο κουτί; Βάσει spec πάντως όχι αν και 2mm μπορεί να είναι στο όριο σφάλματος...

Μια χαρά είναι τα 300€, όποιος το πάρει θα πρέπει να είναι ικανοποιημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/01/2024 at 09:47, SeNNinhA said:

 "Πόσο θα ήμουν διατεθημένος να δώσω εαν αγόραζα αυτό που πουλάω". 

Καλό είναι αυτό αλλά ξέρεις τι χρήση έχεις κάνει,  ο αγοραστής είναι ξένος και πρέπει να υπολογίσει την τιμη στην χειρότερη περίπτωση, πράγμα που δεν μπορείς να κάνεις εσύ για αυτό μένουν τόσα πολλά απούλητα στην τιμή  που νομίζει ο πωλητής 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aris_ είπε

Καλό είναι αυτό αλλά ξέρεις τι χρήση έχεις κάνει,  ο αγοραστής είναι ξένος και πρέπει να υπολογίσει την τιμη στην χειρότερη περίπτωση, πράγμα που δεν μπορείς να κάνεις εσύ για αυτό μένουν τόσα πολλά απούλητα στην τιμή  που νομίζει ο πωλητής 

Εγω πάντα αναφέρομαι σε FAIR prices. Εσυ που πουλάς γνωρίζεις την πραγματικότητα αλλά ωφειλεις να κάνεις και την έρευνα αγοράς για τις σχετικές τιμές σε αντίστοιχα προϊόντα και σταθμιζοντας την προσωπική σου κρίση για το πόσο θα αγόραζες το δικό σου αντικείμενο μεταχσιρισμενο με την χρήση που ήδη έχει πραγματικά ορίζεις την αρχική τιμή πώλησης του.

Μπορεί φυσικά να έχεις προς πώληση κάτι που είναι σε κατάσταση καινούργιου και να μην φεύγει. Συμβαίνει. Εκεί είναι δικό σου θέμα εάν και κατά πόσο είσαι διατεθημενος να χαμηλώσεις την τιμη.

Ή Fair price παραμένει η ίδια.

Η τιμή πώλησης για να φύγει είναι δυναμική. Εξαρτάται από την προσφορά και την ζήτηση καθως επίσης και από χίλια δυο αλλά θέματα που επηρεαζουν την αγορά.

Δεν μπορούμε να δώσουμε οδηγίες το πως θα μεταβληθεί η τιμή μέσα στον χρόνο προς τα πάνω ή προς τα κάτω και πότε. Είναι προσωπικό θέμα και θέμα ανάγκης πολλές φορές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2024 στις 11:12 ΜΜ, Noreak είπε

Μια καλη μητρικη B550 εχει γυρω στα 150, ο 5800X που ειναι κοντα σε επιδοσεις με τον 3900X, παρολο που ειναι 8 core εχει αρκετα υψηλοτερο single core score, εχει γυρω στα 200, μνημες καινουριες 95.Χοντρικα συνολο 450, καινουρια με εγγυησεις.

Υπαρχουν δυο τροποι να αξιολογησεις το θεμα.Ενας ειναι να πεις, ναι αλλα η B550 δεν ειναι X570.Ο αλλος ειναι, τι να την κανω την X570, και με την B550 ειμαι παραπανω απο οκ.Οπως καταλαβαινεις η τιμη του πακετου σου εξαρταται απο το ποια αποψη το βλεπει ο κοσμος.Ο περισσοτερος κοσμος και με την B550 κανει ανετα τη δουλεια του, μη σου πω και με B450 ακομα.Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για μια πλατφορμα που εχει ηδη αντικατασταθει και το μελλον της ειναι περιορισμενο, οι περισσοτεροι κοιτανε να πανε σε AM5 πλεον.Να προσθεσουμε επισης οτι ο επεξεργαστης δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη για gamers και απευθυνεται περισσοτερο σε content creators, οι οποιοι αποτελουν μικροτερη μεριδα αγοραστικου κοινου.

Συμφωνα με τα παραπανω εγω δε θα εδινα περισσοτερα απο 330 για το πακετο, για μενα η X570 ειναι μια υπερβολη που δε τη χρειαζομαι και ο 3900X δε με βολευει.Πιστευω οτι ετσι το βλεπει και η μεγαλυτερη μεριδα του κοσμου, ομως πολυ πιθανο να βρεις καποιον που να εκτιμησει την ποιοτικη μητρικη και να ειναι διατεθειμενος να δωσει ακομα και 400 για το πακετο.Το σιγουρο ειναι οτι θα παρεις πολυ περισσοτερα αν σπασεις το πακετο σε 2 η 3 κομματια.Καποιος που ειχε μια ακριβη μητρικη και του χαλασε και θελει να την αντικαταστησει, καποιος που δεν εχει τα χρηματα να φτιαξει ποιοτικο συστημα AM5 και σκεφτεται να κανει ενα τουμπανο AM4, καποιος που θελει μια καλη μητρικη για ocing.

Σε ευχαριστω, η αληθεια ειναι σκεφτομουν για 400-380 με συζητηση-παζαρι να πεσω στα 350 μαξ! 

θα δουμε, και εγω σκεφτομουν μηπως αναβαθμισω σε AM5, αν και δεν ξερω κατα ποσο αξιζει και περισσοτερο το κανω για futureproof.. ειδωμεν! 

ευχαριστω και παλι! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/01/2024 at 14:33, Panagiotis321 said:

Θέλω να δώσω το pc μου γιατί θα πάω σε laptop setup

CPU AMD Ryzen 5 3600

CPU COOLER CoolerMaster Hyper 212 ARGB (υπάρχει και η στοκ δίνεται μαζί)

GPU : Sapphire Radeon RX 570 4GB Pulse

MOBO : Gigabyte B450M DS3H

RAM : 16GB (4X4gb Patriot Viper Series DDR4 3000MHz)

PSU : Be Quiet System Power 9 500W 80 PLUS Bronze

CASE : Cougar MX330-G

SSD : Toshiba-TR200 240GB 

Kioxia Exceria SSD 960GB

HDD : Seagate Barracuda 7200.14  500GB

Συν κάνα δυο ανεμιστηρακια έξτρα στο κουτί μέσα με led

Windows 10 pro από λογισμικό

Όλα αυτά πόσο πάνε σύνολο? Εγγύηση έχει μόνο η ραμ και οι δίσκοι ssd και η ψυκτρα του επεξεργαστή και παίζει να έχει και το τροφοδοτικό κάνα χρόνο ακόμα 

Κάνα 300€ είναι καλά ? Τόσο σκέφτομαι 

Η τιμη ειναι μια χαρα αν εχεις τις αποδειξεις και αν η υγεια των δισκων ειναι καλη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...