Προς το περιεχόμενο

Intel Core i9-12900KF Review


Hardware Busters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι ryzen 5000 και ιδιαίτερα ο 5800 που έχω και εγώ σε ταχύτητες 4000 στις μνήμες συνήθως βγάζουν error. Αυτό δεν επηρεάζει την απόδοση του; Όχι ότι θα έκανε μεγάλη διαφορά απλά ρωτάω. Αλλιώς ο 12900 είναι τέρας απόδοσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Steliosviper είπε

Οι ryzen 5000 και ιδιαίτερα ο 5800 που έχω και εγώ σε ταχύτητες 4000 στις μνήμες συνήθως βγάζουν error. Αυτό δεν επηρεάζει την απόδοση του; Όχι ότι θα έκανε μεγάλη διαφορά απλά ρωτάω. Αλλιώς ο 12900 είναι τέρας απόδοσης. 

Αναφέρει πως έβαλε 4000 με DOCP. Αν αυτό ισχύει, σημαίνει ότι το Infinity Fabric έτρεχε στα 1000MHz και όχι στα 2000MHz. Καλό είναι να διευκρινιστεί αυτό, γιατί αν έτρεχε το IF στα 1000MHz δεν αποδίδει τη πραγματική απόδοση που μπορεί να έχει ο Ryzen. Αν έτρεχε στα 2000 τότε ο reviewer έχει πολύ καλό κομμάτι, λίγα πετυχαίνουν 2000.

Σε ότι αφορά το review συνολικά, έχω να πω πως κι εμένα δε μου άρεσαν κάποιες εκφράσεις αλλά ΟΚ είναι στο στυλ του κάθε reviewer αυτό. Από την άλλη μου άρεσε πως έδωσε πάρα πολλές μετρήσεις.

Έχω να προτείνω δύο αλλαγές στον reviewer που θεωρώ θα κάνουν καλύτερο το περιεχόμενο.

α. Όταν στο video παρουσιάζονται τα γραφήματα, καλό είναι να συνεχίζετε να μιλάτε. Μπορείτε να εξηγείτε παραμέτρους του τεστ ή κάτι άσχετο, δεν έχει σημασία τι. Η σιωπή εν' όσο βλέπουμε τα γραφήματα δεν είναι ευχάριστη.

β. Στα ίδια τα γραφήματα, οι αριθμοί καλό είναι να βρίσκονται στην άκρη της μπάρας. Έτσι το μάτι πέφτει ταυτόχρονα και στον αριθμό και στη διαφορά μεγέθους της μπάρας.

Αν υπάρξει συμπληρωματικό review, προσωπικά θα με ενδιέφερε να δω απόδοση σε power limited configs και ποιο συγκεκριμένα με PL1=PL2=150W (όπως είναι ο 12600K) και PL1=PL2=190W (όπως είναι ο 12700K). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, sstratos είπε

Eπίσης καποιος άλλος χρήστης σχολίασε οτι η σύγκριση με τον 5800χ είναι άκυρη , και εγω θα συμφωνήσω. Δεν μπορεις να συγκρίνεις επεξεργαστές με τοσο μεγάλη διαφορά στην τιμή..  Και επειδη το αναφέρει και ο αρθογράφος ( "Μερικοί θα αναρωτιέστε, μα γιατί δεν χρησιμοποίησε τον AMD Ryzen 9 5900x, απέναντι στον i9-12900KF, απλά διότι δε μου έστειλε η AMD τον συγκεκριμένο επεξεργαστή και τον 5800x της δοκιμής τον έχω πληρώσει από την τσέπη μου."  )  , καλύτερα να περίμενε να πάρει στα χέρια του ενα αντάξιο AMD , παρά να βγάλουμε ενα review.......  ετσι για να βγάλουμε

Φιλικά πάντα με γνώμονα την βελτίωση

Από πότε η τιμή είναι μέτρο σύγκρισης επεξεργαστών ;;;

Aν το πάμε έτσι τότε ο 5950x είναι ο μόνος «αντάξιος» να συγκριθεί με τον i9 αφού είναι ποιό κοντά στα χρήματα που κοστίζουν αλλά από την άλλη μεριά 16c/32t εναντίων 8c/16t δεν το λές και δίκαιη σύγκριση.

Επεξ/σία από dpolal
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κριτηρια σύγκρισης είναι διάφορα. Η τιμή είναι πολυ συχνό και βάσιμο κριτήριο. Η σύγκριση με τον 5800Χ είναι εύλογη ,  χρήσιμη και μας επιτρέπει να βγάλουμε συμπεράσματα. Να μην ξεχνάμε ότι οι Έλληνες reviewers έχουν λιγότερα μέσα και με μικρότερη υποστήριξη.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dpolal είπε

Από πότε η τιμή είναι μέτρο σύγκρισης επεξεργαστών ;;;

Aν το πάμε έτσι τότε ο 5950x είναι ο μόνος «αντάξιος» να συγκριθεί με τον i9 αφού είναι ποιό κοντά στα χρήματα που κοστίζουν αλλά από την άλλη μεριά 16c/32t εναντίων 8c/16t δεν το λές και δίκαιη σύγκριση.

Δεν είναι 8/16 o 12900Κ, είναι 16/24. Απλώς τα 16 είναι 8 p και 8 e cores και multithread έχουν μόνο οι p cores.

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Τα κριτηρια σύγκρισης είναι διάφορα. Η τιμή είναι πολυ συχνό και βάσιμο κριτήριο. Η σύγκριση με τον 5800Χ είναι εύλογη ,  χρήσιμη και μας επιτρέπει να βγάλουμε συμπεράσματα. Να μην ξεχνάμε ότι οι Έλληνες reviewers έχουν λιγότερα μέσα και με μικρότερη υποστήριξη.

Δεν είναι εύλογη γιατί ούτε σε τιμή είναι κοντά αλλά ούτε και σε πυρήνες. Σύγκριση με τον 5800X θα είχε νόημα μόνο με όλα τα e-cores απενεργοποιημένα, για να δει κανείς την διαφορά σε απόδοση των performance cores σε σχέση με τα Zen 3 cores.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, malakudi είπε

Αναφέρει πως έβαλε 4000 με DOCP. Αν αυτό ισχύει, σημαίνει ότι το Infinity Fabric έτρεχε στα 1000MHz και όχι στα 2000MHz. Καλό είναι να διευκρινιστεί αυτό, γιατί αν έτρεχε το IF στα 1000MHz δεν αποδίδει τη πραγματική απόδοση που μπορεί να έχει ο Ryzen. Αν έτρεχε στα 2000 τότε ο reviewer έχει πολύ καλό κομμάτι, λίγα πετυχαίνουν 2000.

Σε ότι αφορά το review συνολικά, έχω να πω πως κι εμένα δε μου άρεσαν κάποιες εκφράσεις αλλά ΟΚ είναι στο στυλ του κάθε reviewer αυτό. Από την άλλη μου άρεσε πως έδωσε πάρα πολλές μετρήσεις.

Έχω να προτείνω δύο αλλαγές στον reviewer που θεωρώ θα κάνουν καλύτερο το περιεχόμενο.

α. Όταν στο video παρουσιάζονται τα γραφήματα, καλό είναι να συνεχίζετε να μιλάτε. Μπορείτε να εξηγείτε παραμέτρους του τεστ ή κάτι άσχετο, δεν έχει σημασία τι. Η σιωπή εν' όσο βλέπουμε τα γραφήματα δεν είναι ευχάριστη.

β. Στα ίδια τα γραφήματα, οι αριθμοί καλό είναι να βρίσκονται στην άκρη της μπάρας. Έτσι το μάτι πέφτει ταυτόχρονα και στον αριθμό και στη διαφορά μεγέθους της μπάρας.

Αν υπάρξει συμπληρωματικό review, προσωπικά θα με ενδιέφερε να δω απόδοση σε power limited configs και ποιο συγκεκριμένα με PL1=PL2=150W (όπως είναι ο 12600K) και PL1=PL2=190W (όπως είναι ο 12700K). 

1800MHz πάει με δυσκολία, 2000 μα την καμία. 

Επίσης για να το ξεκαθαρίσω το θέμα, το κείμενο του review είναι αυτούσιο αυτό που έκανα στο βίντεο. Δεν υπήρχε χρόνος να γράψω ένα για το insomnia και ένα για τους Hardware Busters. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια οτου βίντεο. Δυστυχώς πολλές φορές δεν μιλάω τόσο πολύ για να μείνουν τα γραφήματα αρκετά στην οθόνη, γιαυτό και τα αφήνουμε λίγο παραπάνω. Όταν τα αφήναμε λιγότερα είχαμε παράπονα ότι δεν προλαβαίνουν να τα δουν

Αυτό για τους αριθμούς θα το δούμε. Τα γραφήματα βγαίνουν μέσω PHP custom κώδικα οπότε μπορούμε να κάνουμε αλλαγές. 

Δυστυχώς δεν είχα χρόνο και ούτε όρεξη να παίξω με τα power limits. Ακολουθώ μια τακτική, τα αφήνω free σε όλα τα CPUs, απλά ρυθμίζω το throttle temp σε μια λογική τιμή. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sstratos είπε

Απο άποψη παράθεσης μετρήσεων , το review ήταν καλό. Απο άποψη εκφράσεων του συντάκτη μου φάνηκε προσωπικά απαράδεκτο , και δεν ανταποκρίνεται στο υψηλά στάνταρ που περιμένουμε απο ενα site σαν το insomnia.gr

Όταν κάνουμε ενα review , παραθέτουμε τα στοιχεία των μετρήσεων , αντικειμενικά , χωρίς προσωπικά σχολια, για να μην επηρεάζουμε το κοινό. Τα παρακάτω σχόλια του συντάκτη καλύτερα να τα έκανε κάτω απο το άρθρο σαν ολους τους άλλους

" Το μάρκετινγκ σε όλο το μεγαλείο του. Αν δεν μπορείς να ακολουθήσεις τον ανταγωνισμό σε κάτι, μετονόμασε το! "

" Αν θέλετε κάτι απλά για να κρατάει το καλώδιο σύνδεσης με την οθόνη στη θέση του, θα βολέψει. " 

" Στο Blender χρησιμοποιώ την BMW 27 σκηνή. Ο Intel διαλύει τον κακόμοιρο AMD σε αυτό το τεστ "

Eπίσης καποιος άλλος χρήστης σχολίασε οτι η σύγκριση με τον 5800χ είναι άκυρη , και εγω θα συμφωνήσω. Δεν μπορεις να συγκρίνεις επεξεργαστές με τοσο μεγάλη διαφορά στην τιμή..  Και επειδη το αναφέρει και ο αρθογράφος ( "Μερικοί θα αναρωτιέστε, μα γιατί δεν χρησιμοποίησε τον AMD Ryzen 9 5900x, απέναντι στον i9-12900KF, απλά διότι δε μου έστειλε η AMD τον συγκεκριμένο επεξεργαστή και τον 5800x της δοκιμής τον έχω πληρώσει από την τσέπη μου."  )  , καλύτερα να περίμενε να πάρει στα χέρια του ενα αντάξιο AMD , παρά να βγάλουμε ενα review.......  ετσι για να βγάλουμε

Φιλικά πάντα με γνώμονα την βελτίωση 

Αυτά είναι τα λιγότερα.

Είναι πλεόν γνωστό ότι το Cyberpunk 2077 τσακίζει τα CPU με RTX on. Ίσως όχι τόσο στην τελευταία έκδοση. Ο Άρης επιλέγει να ακολουθήσει την πεπατημένη και να να το τρέξει-όπως φαίνεται-με raster settings, εξαλείφοντας τις όποιες διαφορές.

Πέραν του FC6 θα μπορούσε να τρέξει το Kingdom Come Deliverance και το MS Flight Simulator X που είναι από τα χειρότερα σενάρια για έναν gamer. Αν εκεί έχεις καλές επιδόσεις τότε θα είσαι παντού ΟΚ ακόμα και στο μέλλον. Δεν έχει νόημα να τεστάρεις τίτλους που το ένα CPU θα βγάζει 400 καρέ και το άλλο 420. Το ξέρουμε ότι το 99% των games είναι GPU bound.

Στα προγράμματα είναι σημαντικό να καταλάβουμε ότι τα boost clocks των Intel είναι αυτόματο OC με υπερβολικές τάσεις από τις περισσότερες μητρικές. Ειδικά οι κορυφαίες mobo δίνουν τις μεγαλύτερες τάσεις για να σε βοηθήσουν να σπάσεις ρεκόρ. Με πιο λογικές τάσεις και power limits η κατάσταση είναι διαχειρίσιμη ακόμα και με αερόψυκτρες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου κάνει εντύπωση πως όλοι οι "ενοχλημένοι" με τα σχόλια σας για την Intel, χρησιμοποιούν τις ίδιες εκφράσεις και λογύδρια λες και είτε είναι συνεννοημένοι, είτε τα κάνουν copy paste απο δικηγορίστικα templates. Μπορεί η intel να μη σας στέλνει δείγματα για review αλλά τα εκούσια και ακούσια "παλικαράκια" της τα "στέλνει" να τσεκάρουν παντού τα πάντα! Το έχω δει τόσες πολές φορές με τόσο παρόμιους τρόπους, σε αναρίθμητα site και forums και συγκεριμένα οπου γίνετε συζήτηση για προιόντα της την intel (άσχετα αν συμμετέχει προιόν της AMD) που μπορώ να πω ότι τα παραπάνω τα γράφω "μετα λόγου γνώσεως"!

Καλό review και μια χαρά εκφράσεις σε όλα. Οι new age μαρκετίστες έχουν καταστρέψει τον υγιή ανταγωνισμό στο εμπόριο (εξόφθαλμα αυτοί που απασχολεί η intel με μυριάδες παραδείγματα την τελευταία 10ετία) και αυτό πρέπει να καυτηριάζετε σε κάθε ευκαιρία! Και στο κάτω κάτω τα review στα site, forum, YouTube κτλ. δεν είναι εταιρικές τεχνολογικές παρουσιάσεις σε makers ή shareholders meetings, είναι κάτι πιο παρείστικο.

Δηλαδή τι θα έπρεπε να πούμε στον Linus με τα δίκαια συχτήρια που έχει στείλει αρκετές φορές με χιουμοριστικό και ωραίο τρόπο σε διάφορες περιστάσεις για εταιρίες στα review του, συμπεριλαμβανομένης της intel και της AMD μέσα στα χρόνια?

Ευτυχώς που πρέσαρε την intel η AMD και γιαφτο είδαμε τον 12900Κ το 2021 αλλιώς θα συνέχιζαν να πληρώνουν μαρκετίστες (του  κ...υ) για να σπρώχνουν 14+++++++++++++++++++++++++++ nm επεξεργαστές και τον 12900Κ θα τον βλέπαμε περί το 2030 και με τιμή άνετα στα 1200 γιούργια και βλέπουμε ! Άμα χώσεις λεφτά στο σωστό κομμάτι και όχι σε αφίσες και καραγκιόζηδες που παρουσιάζουν το άσπρο μαύρο για να αρμέγουν το πορτοφόλι σου χωρίς αιδώ ασταμάτητα, κάνεις δουλεία ουσίας και βήματα μπροστά! Αλλά χρειάζεται και το σωστό δάχτυλο στη σωστή οπή για να γίνει αυτό ... μπράβο στη Lisa Su και το δαχτυλάκι της ... έκανε θαύματα!!!

Είστε καλός στην παρουσίαση, αλλού είναι το φάουλ!

Διαφωνώ και εγώ κάθετα και με όλους τους τρόπους με την επιλογή του 5800Χ δίπλα απο τον 12900Κ και θα με συγχωρέσετε αλλά για το επίπεδο που έχετε φτάσει, το ότι τους πληρώνετε από την τσέπη σας δεν είναι δικαιολογία. Θα έπρεπε να βρείτε άλλη λύση για το ισορροπημένο του πράγματος, αφού εφόσον ΚΑΙ οι δυο εταιρίες δεν σας στέλνουν samples. Σε αυτό το επίπεδο «ότι έχω βάζω» δεν ταιριάζει, μάλλον ρίχνει λίγο την αξιοπιστία και μπορεί να θεωρηθεί και biased από έναν κακόπιστο! 

Οι περισσότεροι του χώρου που γνωρίζω, θα σκάγανε ειρωνικό χαμογελάκι και θα κλείνανε την σελίδα μόνο απο την επιλογή αντίπαλου επεξεργαστή απέναντι στον 12900Κ για τις συγκρίσεις!

Πάντος views για να αρχίσετε να πιέζετε λίγο έστω και για δανεικά samples και απο τους δύο ... έχετε ... κάτι κάνετε λάθος, επιτρέψτε μου!

Επεξ/σία από Mikelaman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...