Προς το περιεχόμενο

Stand Up Paddle (SUP) 130,5€ Banggood


panosdOUG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, safridia είπε

Εχω και εγω ενα λιγο πιο επωνυμο και το ειδα απο φιλο που πηρε μην χασει την υπερπροσφορα (φταιω και εγω λιγο και αισθανομαι τυψεις οτι τον εκαψα) και εχω να πω οτι απο κοντα που το ειδα οχι δεν φαινεται ιδαιτερα καλο. Τα φινακια στραβωμενα, η τρομπα ειναι μονης λειτουργιας και δεν εχει καν λειτουργια για ξεφουσκωμα (καλη τυχη στο διπλωμα), ακομη και το σακιδιο ειναι φτηνιαρικο.
Ελπιζω να του αντεξει για καμια βολτα :)

Δεν ξερω αν θα βγαλει τα λεφτα του,θα δειξει ο χρονος.Ναι δεν εχει τις τέλειες, ευθύς κολλησεις.Τα φινακια σε μενα ηταν μια χαρα.Το μοναδικο θεμα που ειχε ηταν με το μεγαλο ,μπαινει δυσκολα αλλα με λιγο βαζελινη...ολα μπαινουν!😅

Το φουσκωμα σε 10 λεπτα ειχε φτασει στα 8psi,το ξεφουσκωμα απο τη βαλβιδα σε 2 λεπτα κ αλλα 3 λεπτα για το διπλωμα.

Δεν εχω εμπειρια απο sup αλλα πιστευω με ασφαλεια κ συνεση ειναι καλη περιπτωση για ξεκινημα.

Για γιλεκο σωσιβιο εχετε να προτεινετε καποιο οι πιο εμπειροι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, beamex είπε

Σωστός! Είμαι λάτρης της θάλασσας και όλες οι αφορμές που μας πάνε κοντά της έχουν ξεκάθαρα θετικό πρόσημο.. Το sup είναι ένας "περίπατος" στη θάλασσα. Με μια βασική αντίληψη των καιρικών συνθηκών και δυνατοτήτων μας, όλοι μπορούμε να το κάνουμε.. Στην Ελλάδα ζούμε, όλοι από ένα σκάφος έπρεπε να έχουμε.. όχι απλά sup...

Ο επόμενος είχε την καλή ιδέα..

whale hunting GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kukukali είπε

Δεν ξερω αν θα βγαλει τα λεφτα του,θα δειξει ο χρονος.Ναι δεν εχει τις τέλειες, ευθύς κολλησεις.Τα φινακια σε μενα ηταν μια χαρα.Το μοναδικο θεμα που ειχε ηταν με το μεγαλο ,μπαινει δυσκολα αλλα με λιγο βαζελινη...ολα μπαινουν!😅

Το φουσκωμα σε 10 λεπτα ειχε φτασει στα 8psi,το ξεφουσκωμα απο τη βαλβιδα σε 2 λεπτα κ αλλα 3 λεπτα για το διπλωμα.

Δεν εχω εμπειρια απο sup αλλα πιστευω με ασφαλεια κ συνεση ειναι καλη περιπτωση για ξεκινημα.

Για γιλεκο σωσιβιο εχετε να προτεινετε καποιο οι πιο εμπειροι?

Εαν διαβασεις πιο πανω εχω προτεινει σωσιβιο (που δεν ειναι ακριβως σωσιβιο αλλα βοηθημα πλευστοτητας, personal floating device, PFD, αυτο σε βοθηθαει να επιπλευεις αλλα σε βοηθαει και απο την υποθερμια).
Οπως εχουμε ξαναπει καταλληλα ειναι οσα ειναι για καγιακ, με φελιζο 50Ν (μετρηση ανωσης). Εντελως ακαταλληλα ειναι οσα ειναι σαν ενα ζωνακι και φουσκωνουν με αμπουλα.
Ειδικα τις πρωτες φορες οποιος κανει θα βαρεθει να πεφτει στο νερο, δεν βολευει να φουσκωνει τραβωντας το κορδονι της αμπουλας για να φουσκωσει.
Εχω αυτο και μου αρεσει πολυ. Μπορει να μην εχει τα κορυφαια υλικα αλλα για 45€ δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο. Προσοχη με το μεγεθος, ενα νουμερο μικροτερο θελει.
https://www.decathlon.com.gr/el/-/170892-49161--50n-canoe-kayak.html#/demodelsize-229sup80_kg/demodelcolor-8501297?queryID=3be052ba601e7d6c250ae2f8a63e546b&objectID=2491717

Να πω και κατι αλλο, οταν βγειτε στο νερο θα δειτε οτι το στυλ εχει πολυ συχνα περισσοτερο σημασια απο την ασφαλεια, μυαλο κουκουτσι.
Βασικα δεν εχω δει ποτε κανεναν αλλο με πλευστικο βοηθημα και sup, εαν δειτε εγω θα ειμαι. Απεναντιας δεν θα δειτε ευκολα καγιακερ χωρις να φοραει ενα.
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την υποθερμια πως σε προστατευει το συγκεκριμενο?

Eιναι αρκετα bulky

Αυτο δεν κανει?..https://www.marinlife.gr/50n.-en-iso-12402-5.-2-00492.html?variant_id=46462&skr_prm=WyIwMDNjOTQzYi03YTljLTQ2OTEtYWJjZi03YjJiNjVlYzFkNDIiLDE2MzkxNjE3ODY2MTcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Βρηκα κ ενα site με χρησιμες πληροφοριες

https://www.sups.gr/category/about_sup/technique/

Επεξ/σία από kukukali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kukukali είπε

Απο την υποθερμια πως σε προστατευει το συγκεκριμενο?

Eιναι αρκετα bulky

Αυτο δεν κανει?..https://www.marinlife.gr/50n.-en-iso-12402-5.-2-00492.html?variant_id=46462&skr_prm=WyIwMDNjOTQzYi03YTljLTQ2OTEtYWJjZi03YjJiNjVlYzFkNDIiLDE2MzkxNjE3ODY2MTcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Δεν σε προστατεύει απο την υποθερμία... Για  υποθερμία θες neoprene μπλουζάκι και ιδανικά Neoprene στολή, ειδικά αν είναι το 1ο σου sup και 30' πλάτος, θα έχει αρκετά μπλούμ...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πλευστικο βοηθημα παρολο που δεν εχει κυρια δουλεια να σε προστατεψει απο την υποθερμια το κανει και αυτο.
Σιγουρα μια χοντρη νεοπρεν στολη ειναι καλυτερη, ομως χανουμε το νοημα.
Το νοημα ειναι να εξηγησεις στον απειρο (που η μοναδικη του εμπειρια ειναι που κολυμπησε 50 μετρα και νομιζει οτι ειναι ατρωτος στην θαλασσα επειδη ξερει μπανιο) οτι η θαλασσα δεν παιζει. Με ενα φουσκωτο και λιγο αερα εαν δεν ξερεις να αντιδρασεις γρηγορα και σωστα δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να σε παρασυρει μεσα σε σημειο να μην μπορεις να βγεις στην ακτη.
Ακομη και το καλοκαιρι με τις θερμοκρασιες που εχουμε εδω αυτο μπορει να γινει ιδιαιτερα επικινδυνο.
Δειτε αυτο που τεκμηριωνει τα λεγομενα μου οτι το απλο πλευστικο βοηθημα οντως βοηθαει και σε περιπτωση υποθερμιας.

@kukukali ναι κανει και αυτο, τετοιο ηταν το πρωτο μου, αλλα πρακτικα θες να εχεις κανα τσεπακι με φερμουαρ να κουβαλας κατι μαζι σου








Επεξ/σία από safridia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,οσοι το πηραμε σας γραφει πανω στην τρομπα τα psi? εμενα δειχνει συνεχεια 0,φοβαμαι να του βαλω και αλλο αερα μηπως και ξεκολλησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wannaplay είπε

καλησπερα,οσοι το πηραμε σας γραφει πανω στην τρομπα τα psi? εμενα δειχνει συνεχεια 0,φοβαμαι να του βαλω και αλλο αερα μηπως και ξεκολλησει

Θέλει φούσκωμα... Μέχρι τα 6-7psi συνήθως δεν δείχνουν τίποτα οι τρόμπες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, wannaplay είπε

καλησπερα,οσοι το πηραμε σας γραφει πανω στην τρομπα τα psi? εμενα δειχνει συνεχεια 0,φοβαμαι να του βαλω και αλλο αερα μηπως και ξεκολλησει

Θα το δεις να εχει αρχισει να σκηραινει αρκετα πριν ξεκινησει να δειχνει κατι η τρομπα. Δωσε πονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...