Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και χρονια πολλα!!!εγω πηρα τελικα τον MEACO 12L τον παρελαβα την τεταρτη το μεσημερι και μπηκε κατευθειαν σε λειτουργια!!!η υγρασια που μου εδειξε οταν τον εβαλα στην μπριζα ηταν 75%!!τον εβαλα στο δωματιο της μικρης που εχω το προβλημα και αρχισε δουλεια!!!μεχρι τις 9 το βραδυ την εριξε στο 55%!!!νερο δεν μετρησα ποσο εβγαλε μιας και απο ανυπομονεσια το αδειαζα συχνα !!!υπολογιζω περιπου 2.5 λιτρα!!!τον εβαλα διπλα στην ντουλαπα που εβγαλε την  μουχλα και τις ανοιξα τις πορτες!!!το βραδυ δουλευε στο σαλονι λογω θορυβου (να μην ενοχλησει την μικρη)και το πρωι ξανα στην ντουλαπα!!!νερο εβγαζε αβερτα!το βραδυ ομως που ηρθε ο αδερφος μου στο σπιτι μολις μπηκε μεσα και χωρις να ξερει τιποτα με ειπε οτι μυριζει το σπιτι υγρασια και μουχλα!!!φανταζομαι οτι μεχρι να καθαρισει  τον αερα θα συμβαινει αυτο ε???θα μπορεσει να το κανει ομως αυτο με το απλο φιλτρο??? απο την αλλη σκεφτομαι μηπως να παρω τα φιλτρα HEPA που ειναι για να καθαριζουν τον αερα???εχει καποιος εμπειρια με αυτα???επισης ο αερας που βγαζει απο πανω ειναι αρκετα κρυος σε μενα!!!καπου ειχα διαβασει οτι θα ειναι 1 ως 3 βαθμους πιο ζεστος απο αυτον του δωματιου!!!επισης για εμας ο θορυβος που κανει ειναι μη ενοχλητικος σαν κλιματιστικο ενα πραμα αλλα και παλι δεν θα τον βαζουμε να δουλευει στο δωματιο που κοιμομαστε!!!εμενα παντως με ενοχλει προς το παρων η μυρωδια και δεν ξερω κατα ποσο ειναι και επιβλαβες για την υγεια ειδικα του μωρου!!!προς το παρων αεριζουμε οσο μπορουμε τα δωματια!!!!κατα τα αλλα φαινεται στιβαρος σαν κατασκευη και μακαρι να αντεξει οσα πιο πολλα χρονια μπορει μιας και προσανατολιζομαι να τον δουλευω 24/7!!!καταναλωση θα ξερουμε μετα το τετραμηνο χαχαχα αν και με βαση τα βατ θα θελει κανα 25αρι το μηνα εξτρα ευρουλακια!!!χαλαλι ομως αν κανει δουλεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πως προκύπτουν τα +25€ το μήνα; Με λειτουργία 24 * 30 = 720 ώρες το μήνα και ισχύ 165W * 720 = <120 kW/h συνολική κατανάλωση. Με κόστος 0,10€ / kW/h έχουμε < 12€ κόστος. Στη χειρότερη περίπτωση αυτό, σε περίπτωση που δε σβήσει ποτέ για έναν ολόκληρο μήνα!

 

Με ρεαλιστικές συνθήκες, 3-5 € εξτρά θα ζητάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

meaco-20l_clip_image001.jpg

 

qjECXoZ.png

 

Απο την σελιδα του εισαγωγεα :

DD8L  -----> θα είναι διαθέσιμο την Παρασκευή 16 Ιανουάριος, 2015

20L Low energy ---> θα είναι διαθέσιμο την Πέμπτη 05 Φεβρουάριος, 2015

 

Σε αυτο εχω καταληξει

Πω θα αργήσει πάρα πολύ, και μπορεί να μην έχει και πολλά διαθέσιμα κομμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως προκύπτουν τα +25€ το μήνα; Με λειτουργία 24 * 30 = 720 ώρες το μήνα και ισχύ 165W * 720 = <120 kW/h συνολική κατανάλωση. Με κόστος 0,10€ / kW/h έχουμε < 12€ κόστος. Στη χειρότερη περίπτωση αυτό, σε περίπτωση που δε σβήσει ποτέ για έναν ολόκληρο μήνα!

 

Με ρεαλιστικές συνθήκες, 3-5 € εξτρά θα ζητάει.

Περίπου 0.10€ ανά κιλοβατώρα είναι η τιμή που δίνει η ΔΕΗ για το ρεύμα.

Σε αυτό όμως προστίθενται πολλές άλλες χρεώσεις (για το δίκτυο μεταφοράς, το δίκτυο διανομής, λοιπές χρεώσεις, χρεώσεις κοινής ωφελείας) που μαζί με το ΦΠΑ σχεδόν διπλασιάζουν αυτό το ποσό.

 

https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/TIMOL25072014/OIKG1XORISXRONO.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω θα αργήσει πάρα πολύ, και μπορεί να μην έχει και πολλά διαθέσιμα κομμάτια.

 

20L Low energy υπαρχουν σε καποια καταστηματα

DD8l σε εναν με καπελο +20€ και DD8L junior σε εναν παλι

 

...ι μπορεί να μην έχει και πολλά διαθέσιμα κομμάτια.

 

εαν τοποθετησεις παραγγελια απο τωρα θα παρεις οταν ερθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως προκύπτουν τα +25€ το μήνα; Με λειτουργία 24 * 30 = 720 ώρες το μήνα και ισχύ 165W * 720 = <120 kW/h συνολική κατανάλωση. Με κόστος 0,10€ / kW/h έχουμε < 12€ κόστος. Στη χειρότερη περίπτωση αυτό, σε περίπτωση που δε σβήσει ποτέ για έναν ολόκληρο μήνα!

 

Με ρεαλιστικές συνθήκες, 3-5 € εξτρά θα ζητάει.

Εχεις δικιο!!! εγω το μπερδεψα και ενω το υπολογισα για διμηνο λογαριασμο της ΔΕΗ με τα ΦΠΑ εγραψα απο βιασυνη 25 ευρω το  μηνα!!!Μολις μπηκα σπιτι και βρωμαει απιστευτα μουχλιλα και υγρασια ολο το σπιτι!!!βρηκα ομως τι φταιει!!!ΚΑΙ σημερα ειχα ανοιχτη την ντουλαπα με το προβλημα της υγρασιας και ο αφυγραντηρας δουλευε ακριβως μπροστα !!!Αυτο μαλλον εχει ως αποτελεσμα ο αερας που βγαζει ο αφυγραντηρας να ειναι πενταβρωμικος ακομα μιας και δεν εχω προλαβει να καθαρισω την ντουλαπα!!!και κατι που παρατηρησα και θα παρω τηλ την δευτερα την εταιρια να το ρωτησω ειναι γιατι ενω του βαζω 55% υγρασια αυτο την κατεβαζει πολυ πιο κατω χωρις να σταματησει να δουλευει καθολου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βρώμα ειναι οτι "κυκλοφορησες" τον "βρομερο αερα της ντουλαπας σε ολο το σπιτι .

Επρεπε να τον εβαζες μεσα στην ντουλαπα με κλειστ τα φυλλα ή στο δωματιο με την ντουλαπα με κλειστη την πορτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο!!! εγω το μπερδεψα και ενω το υπολογισα για διμηνο λογαριασμο της ΔΕΗ με τα ΦΠΑ εγραψα απο βιασυνη 25 ευρω το  μηνα!!!Μολις μπηκα σπιτι και βρωμαει απιστευτα μουχλιλα και υγρασια ολο το σπιτι!!!βρηκα ομως τι φταιει!!!ΚΑΙ σημερα ειχα ανοιχτη την ντουλαπα με το προβλημα της υγρασιας και ο αφυγραντηρας δουλευε ακριβως μπροστα !!!Αυτο μαλλον εχει ως αποτελεσμα ο αερας που βγαζει ο αφυγραντηρας να ειναι πενταβρωμικος ακομα μιας και δεν εχω προλαβει να καθαρισω την ντουλαπα!!!και κατι που παρατηρησα και θα παρω τηλ την δευτερα την εταιρια να το ρωτησω ειναι γιατι ενω του βαζω 55% υγρασια αυτο την κατεβαζει πολυ πιο κατω χωρις να σταματησει να δουλευει καθολου!!!

Κάτι τέτοιο μου κάνει κι εμένα ο dd8l. Υποτίθεται ότι θα κόψει στο 50% και αυτός πάει στο 40% περίπου και σταματάει. Αυτό βέβαια σύμφωνα με δύο άλλα υγρόμετρα που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή χρειάζομαι ψιλοάμεσα αφυγραντήρα και οι meaco δεν είναι ετοιμοπαράδοτοι σκεφτόμουν να πάω για τον rohnson r-9120.

Όσοι τον έχετε είστε ευχαριστημένοι; Ζητούμενο είναι η χαμηλή κατανάλωση και καλή απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή χρειάζομαι ψιλοάμεσα αφυγραντήρα και οι meaco δεν είναι ετοιμοπαράδοτοι σκεφτόμουν να πάω για τον rohnson r-9120.

Όσοι τον έχετε είστε ευχαριστημένοι; Ζητούμενο είναι η χαμηλή κατανάλωση και καλή απόδοση.

 

 

... ο Rohnson δινει 4 χρόνια εγγύηση και ειναι ενα πλεονεκτημα, που οπως και εγώ, το θεώρησα ως το κριτήριο αγοράς. Οσο για την αντιπροσωπια, απροβλημάτιστη και αυτή μέχρι στιγμής.....

 

 

......... Εγώ μόλις παρ'ελαβα τον rohnson. Πρώτη εντύπωση είναι οτι ουσιαστικά ο ανεμιστήρας ακούγεται μόνο, το περίμενα πιο θορυβώδες αλλά τελικά είναι ήσυχος. Μέχρι στιγμής η υγρασία μεσα σε μια ώρα έπεσε απο 85% σε 70% και η θερμοκρασία είναι 16 βαθμοί

 

 

 

ο rohnson εχει ροδάκια και 2 ταχύτητες ανεμιστήρα. Επίσης εχει φιλτρο για να μην πιανει σκόνη. Από απόδοση, σε 16-17 βα8μους με 8 ώρες λειτουργία έχει βγάλει από 2-3 λιτρα, και η υγρασία πέφτει από 85% σε 50-60%.Βέβαια οι μετρησεις εχουν +-5% αποκλιση καθώς δεν έχω πολύ καλό υγρόμετρο. Επίσης το μετακινώ απο δωματιο->μπάνιο->άλλο δωματιο και δουλεύει μόνιμα. Δεν βγάζει μυρωδιά. Το θέμα είναι ότι το σπίτι εχει πρόβλημα με την υγρασία και οταν τον κλεινω ανεβαίνει σχετικά γρήγορα. Η ατμόσφαιρα ομως είναι πλέον πιο ευχάριστη, στο μπάνιο οι υδρατμοι εξαφανίζονται και πλακάκια-τοιχος πλέον στεγνώνουν. Επίσης οταν ανοιξα το aircondition και η θερμοκρασία πηγε 22-23 ο αφυγραντήρας οπως ηταν αναμενόμενο "γκάζωσε"...Επίσης για στεγνωμα ρούχων με εσωσε...τα χεις μεσα στο σπιτι, στα στεγνωνει..και ουτε μυρωδιες απο τζακιαούτε τιποτα. Τέλος αέρα τραβάει από πίσω και τον πετάει πλάγια προς μια κατεύθυνση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν εννοούσα τι βγάζει η αναζήτηση του νήματος για το rohnson, αυτό το έκανα ήδη. Ίσως ήμουν λίγο βιαστικός αλλά λόγω καιρού και υγρασίας δεν τη παλεύω.

Θα ήθελα να μάθω από προσωπική εμπειρία αν όντως καλύπτει σπίτι 100 τμ, αν καίει όσο λένε τα specs (260watts), αν το έχει κανείς καιρό ώστε να ξέρουμε από αξιοπιστία, αν το πήρε κανείς και το μετάνιωσε (και γιατί) κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλες αποριες εχουν απαντηθεί αρκεί να διαβάσει κανείς όλα τα σχόλια και δεν είναι πολλά. και να το πούμε άλλη μια φορά.. όλοι οι αφυγραντήρες είναι ίδιοι πάνω κάτω... απλά επιλέγεις τι χαρακτηριστικά σε ενδιαφέρουν και λαμβάνοντας υπόψη (θερμοκρασίες, τετργωνικά ενιαίου χώρου κτλπ  ) καταληγεις σε είδος και μεγεθος αφυγραντήρα. θες τοπ μαρκα? meaco... θες τοπ αντιπροσωπεία για ελλάδα? philco... θες βαρβάτη εγγύηση? rohnson... θες να δοκιμάσεις καινούριο ονομα στους αφυγραντήρες? juro pro... επειδη και γω ειχα πελαγώσει, τελικά τα πραγματα είναι απλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους.Έχω διαβάσει όλο το θέμα γιατί ψάχνομαι κι εγώ και εχθές παρήγγειλα τον philco cube 3 με υψηλότερο κριτήριο το θόρυβο επειδή θα τον έχω σε υπνοδωμάτιο (μόνο ο Κωτσόβολοςέχει απόθεμα).Θέλω όμως κι έναν μεγαλύτερο για το υπόλοιπο σπίτι (περίπου 120 τμ).Ρωτώντας σε κατάστημα μου είπαν ότι η ονομαστική τιμή των αφυγραντήρων σε τμ κάλυψης αφορούν σε ενιαίους χώρους.Έτσι μου είπε πως ακόμη και να πάρω για 150 τμ τότε πάλι δε θα εξυπηρετεί όλο το σπίτι από τη στιγμή που υπάρχουν τοίχοι,ακόμη και με ανοιχτές πόρτες.Έχει κάποιος άποψη γι' αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έβαλα αρχικά στους χώρους με τα μεγαλύτερα προβλήματα υγρασίας. Έπειτα από λίγες ημέρες (τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση) η υγρασία πέφτει γρήγορα και μπορώ να τον μετακινήσω στον διάδρομο για να αφυγραίνει και άλλους χώρους. Τον δούλευα αρκετές ώρες στην αρχή. Σιγά σιγά γίνεται πιο εύκολη η αφύγρανση στα δωμάτια. Ίσως επειδή έχει "πάρει" την υγρασία από τους τοίχους και υπάρχει μόνο στον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...