Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα διάβασα όλο το topic και είμαι λίγο θολωμένος.

Εγώ κατοικώ σε ένα δωμάτιο (ημιυπόγειο) 13τμ και θέλω να αγοράσω αφυγραντήρα πρώτα απ''όλα οικονομικό και φυσικά να κάνει δουλειά.Τα χρήματα που σκόπευα να ξοδέψω είναι περίπου 100 ευρώ.Κάποιος σχετικός ας με διαφωτήσει αν αξίζει να αγοράσω εναν απο τους ακόλουθους

 

http://www.apothema.gr/inventor-de-mdt-10-89563p

 

http://www.bestprice.gr/item/2153721879/heaven-fresh-mini-hf-625.html?qid=30LJfet9RNy_4aedd_2446&seq=6#item-features

 

http://www.bestprice.gr/item/2150548320/elro-dh250.html?qid=30LJfet9RNy_4aedd_2446&seq=7#item-features

 

Είναι οι πιο οικονομικοί που μπόρεσα να βρω στα τετραγωνικά που ψάχνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα αγόρασα και εγώ τον ίδιο. Θα τον χρησιμοποιήσω μερικές μέρες και θα επιστρέψω να σας πω εντυπώσεις!

 

καλορίζικος φίλε μου, κάνε μου τη χάρη να τσεκάρεις αν συντονίζει ο κομπρεσσορ όταν κάθεται σε σκληρή επιφάνεια, όταν τον έχω σε πλακάκι κάνει τόσο θόρυβο (σε σχεση με το όταν τον έχω σε παχύ χαλάκι) που αρχικά νόμιζα οτι είχε πρόβλημα... όταν δε τον σηκώσω και τον κρατάω από τα χερούλια - χωρίς να πατάει κάτω καθόλου, ο κομπρέσσορ δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου! Είναι και ο δικός σου έτσι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλορίζικος φίλε μου, κάνε μου τη χάρη να τσεκάρεις αν συντονίζει ο κομπρεσσορ όταν κάθεται σε σκληρή επιφάνεια, όταν τον έχω σε πλακάκι κάνει τόσο θόρυβο (σε σχεση με το όταν τον έχω σε παχύ χαλάκι) που αρχικά νόμιζα οτι είχε πρόβλημα... όταν δε τον σηκώσω και τον κρατάω από τα χερούλια - χωρίς να πατάει κάτω καθόλου, ο κομπρέσσορ δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου! Είναι και ο δικός σου έτσι; 

Ναι, έτσι είναι και ο δικός μου. Συγχρονίζουν τα ροδάκια με το δάπεδο και κάνει θόρυβο. Θα του βάλω κάτι από κάτω να μην ακούγεται.

 

Αυτό που παρατήρησα πρώτη μέρα χρήσης είναι ενώ είμουνα μέσα στο δωμάτιο ενώ δούλευε για 1 ώρα περίπου, ξεράθηκε η αναπνοή μου. Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο; Η υγρασία έφτασε από το 60 στο 50% με 1 ώρα χρήσης περίπου και καλοριφέρ αναμμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα τον meaco 20L platinum.

 

Δουλεύει 3 ώρες και ήδη το δοχείο νερού είναι λίγο πάνω από τη μέση (και χωράει 6 λίτρα!!!)

Όταν τον έβαλα το βαρόμετρο μου έλεγε 86% και ο αφυγραντήρας 88% ενώ τώρα δείχνει 77%.

 

Κριτήρια επιλογής ήταν

- οι καλές κριτικές που διάβασα για τον συγκεκριμένο

- ότι το σπίτι είναι σχεδόν 100 τ.μ. και ήθελα ένα μηχάνημα να το καλύπτει άνετα

 

Σε λίγο καιρό θα έχω νεώτερα.

Καλημέρα πρώτη φορα που γράφω στο φόρουμ (καινούργιος). Ενδιαφέρομαι και εγώ για αφυγραντήρα (λόγω ευαισθησίας του μικρού μας γιου, με υποψία για άσθμα). Πόσο κρύος είναι ο αέρας εξόδου από το Meaco 20l platinum που αγορασες? Είναι χλιαρός, σχετικά ζεστός ή παγωμένος? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα από αυτά.

 

Είναι λίγο πιο κρύος από τον υπόλοιπο αέρα του δωματίου

και αυτό λόγω του ότι βγαίνει με ανεμιστηράκι.

 

Προσωπικά δεν διαπίστωσα πτώση της θερμοκρασίας λόγω του αφυγραντήρα.

Λογικά πρέπει να υπάρχει και ή είναι τόσο μικρή που δεν γίνεται αισθητή

ή οικογενειακώς είμαστε "χοντρόπετσοι" και δεν το καταλάβαμε :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα τον meaco 20L platinum.

 

 

 

Μπορείς να μας πεις απο θόρυβο πώς τα πάει ο συγκεκριμένος. Ακούγεται μόνο ο ανεμιστήρας ή και ο κομπρέσορας όπως στο video. Στο 2:18

 

 

 

 

Καλημέρα πρώτη φορα που γράφω στο φόρουμ (καινούργιος). Ενδιαφέρομαι και εγώ για αφυγραντήρα (λόγω ευαισθησίας του μικρού μας γιου, με υποψία για άσθμα). Πόσο κρύος είναι ο αέρας εξόδου από το Meaco 20l platinum που αγορασες? Είναι χλιαρός, σχετικά ζεστός ή παγωμένος? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Μη σε ανησυχεί αυτό. Και μόνο που μειώνεται η υγρασία θα νιώθεις το σπίτι αρκετά πιο ζεστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου.

Εμείς σε σπίτι 50τμ ρετιρε από πάνω ταράτσα "μονωμένη" χωρίς διπλανά διαμερίσματα και χωρίς θέρμανση, φτάσαμε να έχουμε 80% υγρασία μες στο σπίτι. Κρύο, μούχλα στα ρούχα και στα παπούτσια και σταδιακά και στα ταβάνια.

Αγοράσαμε αυτον https://www.skroutz.gr/s/406155/Electrolux-EXD15DN3W.html

και γενικά είμαστε ευχαριστημένοι, κάνει λίγο θόρυβο, είναι σαν τον απορροφητήρα της κουζίνας ο ήχος και από πέρυσι η κατάσταση έχει βελτιωθεί αισθητά. 

Την ίδια περίοδο με μας αγόρασε ο πατέρας μου αυτόν:

 https://www.skroutz.gr/s/4582/Philco-PDH-716EA.html

και θεωρώ οτί είναι αρκετά καλύτερος. Είναι για περισσότερα τετραγωνικά βέβαια, αλλά οι γονείς μου ζουν σε μονοκατοικία χωρίς σκεπή διπλα στη θάλασσα, και ο philco τους άλλαξε τη ζωή κυριολεκτικά.

Τον δικό μας (τον electrolux) τον πρότεινα πολύ πέρσι μόλις είδα τα αποτελέσματα, αλλά φέτος με προβληματίζει η λειτουργία του, νομίζω πως οι επιδόσεις του έχουν πέσει.

Ελπίζω να βοήθησα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και ένα πράγμα ακόμα. Πριν διαλέξετε αφυγραντήρα δείτε οπωσδήποτε τι ισχύ έχει. Πολλές μέρες θα τον έχετε αναμμένο 6 και ώρες συνεχόμενες για μήνες. Βρείτε κάποιον που να καίει λίγο γιατί δεν υπάρχει πραγματικά κανένα νόημα να λυπάστε να τον ανάψετε. Οι συγκεκριμένοι που προτείνω παραπάνω καίνε  320 watt 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας πεις απο θόρυβο πώς τα πάει ο συγκεκριμένος. Ακούγεται μόνο ο ανεμιστήρας ή και ο κομπρέσορας όπως στο video. Στο 2:18

 

 

Καμιά σχέση ο θόρυβος στο βίντεο με αυτόν που κάνει ο δικός μου.

Δεν ακούγεται καθόλου ο κομπρέσορας παρά μόνο ο ανεμιστήρας αλλά αθόρυβο δεν τον λες.

 

Την ημέρα είναι σαν να μην υπάρχει αλλά το βράδυ στον ύπνο ακούγεται.

Σε όσους έχουν συνηθίσει να κοιμούνται τα καλοκαίρια με ανεμιστήρα ή air-condition στο δωμάτιο,

λογικά δεν θα τους ενοχλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τσεκάρει κανείς αν το υγρόμετρο του DD8L δουλεύει σωστά;

Έχω ένα ψηφιακό και ένα αναλογικό υγρόμετρο και πάντα μου δείχνουν χαμηλότερη υγρασία. Πχ, έχω βάλει τον αφυγφραντήρα στο 50% και τα όργανα μου δείχνουν περίπου 7 - 10 μονάδες πιο χαμηλά και αυτός συνεχίζει να δουλεύει. Έχω Link.png Site: αυτό το αναλογικό όργανο.

 

Κατά τα λοιπά έχω να πω τα καλύτερα (βέβαια περιμένω και τον λογαρισμό της ΔΕΗ!!!!).

Υποπτεύομαι όμως ότι δεν έχουμε χτυπήσει πολλή υγρασία ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και ένα πράγμα ακόμα. Πριν διαλέξετε αφυγραντήρα δείτε οπωσδήποτε τι ισχύ έχει. Πολλές μέρες θα τον έχετε αναμμένο 6 και ώρες συνεχόμενες για μήνες. Βρείτε κάποιον που να καίει λίγο γιατί δεν υπάρχει πραγματικά κανένα νόημα να λυπάστε να τον ανάψετε. Οι συγκεκριμένοι που προτείνω παραπάνω καίνε  320 watt 

Κοίτα και τα 320 watt δεν είναι και τίποτα φοβερό. 320Χ 10 ώρες τη μέρα=3200 =3.2kw 3.2Χ30= 100περίπου KW τον μήνα.

 

Δηλαδή για 10 ώρες κάθε μέρα στα 320watt θα ανέβει ο λογαριασμός ΔΕΗ κατά 20-25 ευρώ τον μήνα περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AVATAR_GR

ναι για καλό το είπα! με αυτά τα κριτήρια τους αγοράσαμε. Εβρισκα και άλλους πιο φτηνούς που έκαιγαν τα διπλά που όσο να ναι θα σου φανεί στη ΔΕΗ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια για αυτον εχει καποιος αποψη???

δεδομενου οτι καλυπτει 40 τ.μ και φαινεται να ειναι οικονομικος και αθορυβος βαση των στοιχειων που δινει!!!

http://www.skroutz.gr/s/2782816/Philco-Cube-3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα,

 

Σήμερα παρέλαβα τον Meaco DD8L JUNIOR τύπου desiccant τον οποία παράγγειλα απο το site της αντιπροσωπείας (day4energy.gr) στις 12 Δεκεμβρίου. Φυσικά είχε δωρεάν μεταφορικά και έφτασε σήμερα 17/12. Να ενημερώσω πως η ενημέρωση σε κάθε βήμα της παραγγελίας ήταν άψογη, μιας κ ο αφυγραντήρας δεν ήταν άμεσα διαθεσιμος αλλά λόγω ακύρωσης μιας παραγγελίας μπόρεσα και τον έλαβα νωρίτερα.

 

Αμέσως μετα την παραλαβή τον έβαλα σε λειτουργία και μέσα σε 3ώρες έχει μαζέψει αρκετό νεράκι και η ατμόσφαιρα του σπιτιού έχει αλλάξει αρκετά (το σπίτι μου είναι 52 τμ). Ο θορυβος στο φουλ που τον έχω είναι αρκετός αλλά όχι ενοχλητικός. Εκεί που έπαθα πλάκα ήταν όταν το έβαλα στην χαμηλη θέση ανεμιστήρα όπου πραγματικά με δυσκολία ακουγόταν (ακουγόταν σαν ένα μικρό αερόθερμο στο πιο χαμηλό του). και να σημειώσετε οτι τον ακουμπάω σε παρκέ. Το βράδυ θα τον βάζω στον διαδρομο που έχει πλακακι κ θεωρώ πως δεν θα ενοχλεί καθόλου.Το βασικό κριτήριο αγοράς του συγκεκριμένου τύπου (desiccant) ήταν ο μειωμένος θόρυβος μιας και δεν υπάρχει συμπιεστής για να έχει πολλή φασαρία και όπως φαίνεται άξιζε τα παραπανω ευρώ.

 

Απο τη στιγμή που τον έβαλα δεν παρατηρησα καθόλου υγρασία στα τζάμια. Ακόμα και στην κουζίνα μετά απο μαγείρεμα που θολώνουν τα πάντα απο τους υδρατμούς μεσα σε 15 λεπτά είχαν καθαρίσει, Τώρα για την κατανάλωση σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι πολύ οικονομικός και δεν νομίζω να επιβαρύνει πολύ το τιμολόγιο στους μήνες που θα τον χρησιμοποιώ. 

 

Τέλος ευχαριστώ όλα τα μέλη για τις αναλυτικές παρουσιάσεις τους μιας κ εγώ δεν είχα ιδέα απο αφυγραντήρα κ απλά κοιτούσα στο skroutz για έναν που να ικανοποιεί τα κριτηριά μου. Την meaco δεν την ήξερα σαν μάρκα αλλά με το ψάξε ψάξε είδα πως είναι μια απο τις κορυφαίες. Πολύ χρήσιμη ήταν και η δημοσίευση απο ένα μέλος σχετικά με τον αφυγραντήρα juro pro και τον θόρυβο που έκανε μιας και ήμουν έτοιμος να τον τσιμπήσω.

 

ότι απορία έχετε θα χαρώ να βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...