Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και απο μένα,

 

Σήμερα παρέλαβα τον Meaco DD8L JUNIOR τύπου desiccant .................................................

 

ότι απορία έχετε θα χαρώ να βοηθήσω.

 

Έχεις άλλο υγρόμετρο για να μετρήσεις υγρασία στο χώρο που δουλέύει ο DD8L;;;;

Βλέπεις να υπάρχει "ασυμφωνία" μεταξύ υγρόμετρου και αφυγραντήρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υγρομετρο δεν εχω αλλα κ ο αφυγραντηρας δεν εχει ψηφιακη ενδειξη υγρασιας. Τον εχω βαλει απο το πρωι και δεν εχει σταματησει καθολου οποτε η υγρασια ειναι πανω απο το 50% που τον εχω ρυθμισμενο. Υποψιν εχω αδειασει ηδη μια φορα το δοχειο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα σε αυτό το μοντέλο  Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22L/24H αφυγραντήρας(https://www.skroutz.gr/s/317920/Olimpia-Splendid-Aquaria-Thermo.html). Έχει εξτρά μια αντίσταση 1000W (την ανάβεις αν θες) για ζεστό αέρα και γρηγορότερη αφύγρανση. Ελπίζω να διάλεξα σωστά, θα επανέλθω απο Δευτέρα-Τρίτη όταν και θα τον έχω στα χέρια μου να δούμε πως δουλέυει-θόρυβο κτλ. Η κατανάλωση του από την εταιρία είναι 250W (μέση κατανάλωση) απο τα λίγα που έψαξα φτάνει μέγιστο στα 315W μόνο ο αφυγραντήρας και επιπλέον 1000W αν ανήξεις και την αντίσταση για ζεστό αέρα. Ομολογώ οτι δεν γνώριζα τίποτα για αφυγραντήρες μέχρι το Σάββατο που άρχισα να ψάχνω, με αφορμή τον μικρό μου γιο (3 ετών) ο οποιός μετά την μετακόμιση μας στην Λάρισα(πριν δύο χρόνια) πάει από το κακό στο χειρότερο. Ελπίζω να τον βοηθήσει έστω και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα σχόλιο για τους Philco... Είνια η καλύτερη ελληνικη εταιρεία για αφυγραντηρες και η εξυπηρέτηση της εταιριας σε περιπτωση βλάβης άψογη. Τα στοιχεία αυτά μου τα είπε γειτονάς μμου που έχει μαγαζι με ηλεκτρικά και δουλεύει χρόνια με ηλεκτρικές συκσευές. ΟΙ Olimpia Splendid αν και με 3 χρονια εγγύηση πολλές φορές το service καθυστερεί πολύ. Οι juro Pro, μπηκαν προσφατα στην αγορά με αφυγραντηρες οποτε ολοκληρωμένη εικόνα δεν υπάρχει, και στηριζόμαστε στο μεγάλο ονομα της εταρείας. Τέλος ο Rohnson δινει 4 χρόνια εγγύηση και ειναι ενα πλεονεκτημα, που οπως και εγώ, το θεώρησα ως το κριτήριο αγοράς. Οσο για την αντιπροσωπια, απροβλημάτιστη και αυτή μέχρι στιγμής. Για τους meaco δυστυχώς δεν μπορούσε να μου πει, καθώς δεν μπορει να τους εμπορευτεί, απλά οπως έχει αναφερθεί είναι από τα πιο ισχυρά ονόματα και ολοι στην αγορά το ξέρουν. Πάντως δώστε πλύ μεγάλη σημασία στα watt... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και απο εμενα .

Ειμαι και εγω σε αναζητηση ( εχω πηξει βασικα ) συστηματος αφυγρανσης .

Μενω επαρχια σε σπιτι 80 τμ , μονοκατοικια .

Εχω βαλει στο ματι τους εξης

 

Philco PDH-716EA                                    320 Wat    80 m²    40-42 dB

Olimpia SPLENDID SECCO 16 ECO         255 Watt   75 m²    36 dB

Olimpia Splendid Aquaria 22                    295 Watt    92 m²   40 dB

Meaco 12L                                               165 Watt    80 m²    44 dB

Meaco 20L Platinum                                 255 Watt   150 m²   46 dB

Rohnson R-9120                                      260 Watt   100 m²   42 dB

 

 

Με ενδιαφερει να μην εχει πολυ θορυβο λειτουργειας και να ειναι και λιγα watt

 

Οποια βοηθεια δεκτη

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού τους γλυκοκοιτάζεις, γράψε και τα watt διπλα.. ο,τι πάρεις "καλό" θα είναι. Δες τι θες ακριβώς θες και διάλεξε...Επισης επειδή δεν είναι ενιαίος ο χωρος στα σπιτια, μια λύση που μου προτείνουν όλοι,είναι να παρεις εναν πιο μικρό και να τον μεταφερεις... Γιατί και ο μαγάλος δεν θα αποδιδει τα μεγιστα οταν ο χωρος δεν ειναι ενιάιος. Εγώ μόλις παρ'ελαβα τον rohnson. Πρώτη εντύπωση είναι οτι ουσιαστικά ο ανεμιστήρας ακούγεται μόνο, το περίμενα πιο θορυβώδες αλλά τελικά είναι ήσυχος. Μέχρι στιγμής η υγρασία μεσα σε μια ώρα έπεσε απο 85% σε 70% και η θερμοκρασία είναι 16 βαθμοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα .

Ειμαι και εγω σε αναζητηση ( εχω πηξει βασικα ) συστηματος αφυγρανσης .

Μενω επαρχια σε σπιτι 80 τμ , μονοκατοικια .

Εχω βαλει στο ματι τους εξης

Philco PDH-716EA

Olimpia SPLENDID SECCO 16 ECO

Meaco 12L Platinum

Meaco 20L Platinum

 

Με ενδιαφερει να μην εχει πολυ θορυβο λειτουργειας και να ειναι και λιγα watt

 

Οποια βοηθεια δεκτη

έχει αναλυθεί τόσο πολύ το θέμα εδώ μέσα που νομίζω έχουν απαντηθεί όλα πια. Όλοι όσοι επέλεξες έχουν χαμηλά watt και καλές κριτικές. Το μόνο που παρατήρησα εγώ είναι ότι οι Meaco  δεν έχουν ροδάκια  και μπορεί να σε ενοχλήσει αυτό αργότερα. Εμείς γενικά τον τσουλάμε πέρα δώθε. Κάτι διάβασα και για τριξίματα και ότι κάποιοι θέλουν χαλάκι από κάτω γιατί τρέμουν.

Από σχόλια χρηστών θα κατάλαβες ότι ο θόρυβος είναι σχετικός, άλλους τους ενοχλεί και άλλους όχι.

Εγώ θα διάλεγα τον philco τον έχω δει να δουλεύει και σχεδόν δεν ακούγεται. Λάβε υπόψιν σου και αυτό που λέει η melli  απο πάνω για το σέρβις και την εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@melli Πες μας ακομα μερικες εντυπωσεις για τον Rohnson R-9120 ( αυτον δεν πηρες ? ) .

Τωρα που τον εχεις δουλεψει  ( θορυβο στις 3 ταχυτητες  , εαν κοβει οταν φτασει στο επιθυμητο , μυρωδιες κλπ )  γιατι δεν βλεπω πουθενα κριτικες για αυτον  .

Επισης ποσο τον πηρες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον ο meako 20L Platinum έχει ροδάκια.

 

Όσο αφορά το θέμα, θεωρώ, ότι όχι μόνο δεν το έχουμε αναλύσει πολύ αλλά έχουμε πολλά ακόμα να πούμε.

Υπάρχουν αναπάντητα ερωτήματα κυρίως πάνω στη μακροχρόνια χρήση αφυγραντήρα.

 

Σε βάθος χρόνου:

- πως πάνε από βλάβες;

- τι επίδραση έχουν στο λογαριασμό της ΔΕΗ;

- μετά από ένα χρόνο συνεχίζουν να κατεβάζουν την υγρασία το ίδιο αποτελεσματικά;

- αν κάποιοι είχαν και μούχλα, ως αποτέλεσμα της υγρασίας, είδαν βελτίωση; έλυσαν το πρόβλημα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σήμερα παρέλαβα https://www.skroutz.gr/s/317920/Olimpia-Splendid-Aquaria-Thermo.html?from=recommendation

από τον φθηνότερο μαγαζί πολύ εξυπηρετικοί(τετάρτη το έκλεισα παρασκευή πρωί έφτασε Λάρισα μόλις με 6 ευρώ μεταφορικά). Ποιοτική κατασκευή, έχει ροδάκια,τον μεταφέρεις με το ένα χέρι απο την λαβή του σχετικά εύκολα αν και 17κιλά περίπου. Δεν μου άρεσε που δεν έχει ρύθμιση του ανεμιστήρα σε κατεύθυνση και ένταση. Το δοχείο όταν το ξανακουμπώνεις στην θέση του είναι ζόρικο(σαν να το έχουν φτιάξει επίτηδες για ευνόητους λόγους) αν και καλό σε μέγεθος 3,5 λίτρα, αφαιρείτε εύκολα, είναι κρυμμένο στην βάση του με εξωτερικό καπάκι, ενώ μπορείς από έξω να δεις μέχρι που έχει γεμίσει. Από θόρυβο το μοτέρ είναι αρκετά αθόρυβο ειδικά αν το έχεις πάνω σε χαλί κτλ. Ο ανεμιστήρας παρέχει αρκετό αέρα και έχει θόρυβο όσο ένα αερόθερμο(είναι σταθερός ο ρυθμός του θορύβου και συνηθίζεται γρήγορα σαν να δουλεύει ένα air condition), το μεσημέρι το έβαλα στο υπνοδωμάτιο(20τμ) και κοιμήθηκα κανονικότατα σε μιάμιση ώρα από 78% υγρασία και 18 βαθμούς κατέβηκε στο 57% και η θερμοκρασία στους 22 βαθμούς.Ο συγκεκριμένος αφυγραντήρας έχει έξτρα αντίσταση 1000W την οποία είχα ανοιχτεί, σύνολο κατανάλωσης 1250W με 1300W την ώρα. Έχει επιλογές λειτουργίας όλων των συνδυασμών από 30% υγρασία έως 90%, με ρύθμιση ανα 5%. Δείχνει υγρασία και θερμοκρασία δωματίου με το πάτημα ξεχωριστού κουμπιού. Τέλος ακόμη ένα που δεν μου άρεσε είναι ότι για να αλλάξεις λειτουργία γίνεται κυκλικά, πχ όταν όμως δουλεύεις ταυτόχρονα αφύγρανση μαζί με θέρμανση και θες να πας σε σκέτο αφύγρανση πρώτα πηγαίνει η λειτουργία του σε απλό φιλτράρισμα του αέρα(σαν ανεμιστήρας αντίστοιχη λειτουργία fan στα air condition)  και μετά στην αφύγρανση.Αποτέλεσμα κόβει το μοτέρ και καθυστερεί να ξαναπάρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα .

Η αντισταση ειναι για θερμανση του χωρου ή για πιο καλη ( να μην παγωνει ) λειτουργεια του αφυγραντηρα ?

 

 

Καλησπέρα σήμερα παρέλαβα ., το μεσημέρι το έβαλα στο υπνοδωμάτιο(20τμ) και κοιμήθηκα κανονικότατα σε μιάμιση ώρα από 78% υγρασία και 18 βαθμούς κατέβηκε στο 57% και η θερμοκρασία στους 22 βαθμούς..

 


Με αντισταση αυτο ή χωρις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι .
Κλείνω προς Meaco αλλα εχω αποριες .
Ψαχνοντας ειδα 2 εταιριες που δηλωνουν αντιπροσωποι .
Ποιος τελικα ειναι ο επισημος αντιπροσωπος ?
ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ www.meaco.com.gr
H Sani hellas αντιπροσωπεύει αποκλειστικά στην Ελλάδα τους εξής οίκους: .... Meaco.... http://www.meaco.gr/....

Τελικα ποιος ειναι ο επισημος που θα παρεχει και σωστη εγγυηση ?
Εσεις που εχετε παρει ποιον γραφουν τα χαρτια της εγγυησης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο rohnson εχει ροδάκια και 2 ταχύτητες ανεμιστήρα. Επίσης εχει φιλτρο για να μην πιανει σκόνη. Από απόδοση, σε 16-17 βα8μους με 8 ώρες λειτουργία έχει βγάλει από 2-3 λιτρα, και η υγρασία πέφτει από 85% σε 50-60%.Βέβαια οι μετρησεις εχουν +-5% αποκλιση καθώς δεν έχω πολύ καλό υγρόμετρο. Επίσης το μετακινώ απο δωματιο->μπάνιο->άλλο δωματιο και δουλεύει μόνιμα. Δεν βγάζει μυρωδιά. Το θέμα είναι ότι το σπίτι εχει πρόβλημα με την υγρασία και οταν τον κλεινω ανεβαίνει σχετικά γρήγορα. Η ατμόσφαιρα ομως είναι πλέον πιο ευχάριστη, στο μπάνιο οι υδρατμοι εξαφανίζονται και πλακάκια-τοιχος πλέον στεγνώνουν. Επίσης οταν ανοιξα το aircondition και η θερμοκρασία πηγε 22-23 ο αφυγραντήρας οπως ηταν αναμενόμενο "γκάζωσε"...Επίσης για στεγνωμα ρούχων με εσωσε...τα χεις μεσα στο σπιτι, στα στεγνωνει..και ουτε μυρωδιες απο τζακιαούτε τιποτα. Τέλος αέρα τραβάει από πίσω και τον πετάει πλάγια προς μια κατεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...