Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δίλημμα μου τώρα.

Περιμένω το νέο χρόνο για τον meaco ή πάω σε κάτι άλλο όπως philco PDH-716EA;

 

για τον meaco σου έστειλα την προσωπική μου άποψη με ΡΜ, εγώ δεν τον περίμενα. κοίταξα εδώ

http://www.electrofox.gr/index.php?target=products&product_id=34156

 

για τα spec αυτού που λες (αν ισχύουν βέβαια) και δείχνει αρκετά αξιόλογος, απλά αναφέρει κατανάλωση 320w για μέγιστη ροή αέρα 180m3, εγώ για λόγους οικονομίας θα έβλεπα και το juro pro 12l, που έχει κατανάλωση 160w για 130m3 ροή, χοντρικά θα μπορούσες να τον καις τις διπλάσιες ώρες οπότε σε αποτέλεσμα θα ήταν εφάμιλο με τον philco.

 

Δες που μπορείς να τους δεις από κοντά για να έχεις άποψη όγκου, ποιότητας κατασκευής και να πάρεις και μια ιδέα θορύβου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να απαντήσω πρώτα και μετά να πω εντυπώσεις.

Το πήρα από apothikiproios, 235€. Έβαλα την παραγγελία Τρίτη βράδυ. Τετάρτη μίλησα μαζί τους και μου επιβεβαίωσαν την διαθεσιμότητα και την Τετάρτη το βράδυ είχε εξαφανιστεί ο DD8L  από το site!!!! Πιθανότατα είχαν στοκ εκεί, γιατί η αντιπροσωπεία λέει από 15-1-2015.

Τον δούλεψα στην μεσαία σκάλα (330W????) σε δωμάτιο 20τμ με ανοιχτή την πόρτα.  Θόρυβο κάνει στην high σκάλα. Η low και η μεσαία είναι ανεκτές, ΙΣΩΣ και στον ύπνο.

3 ώρες εχθές και ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ώρες σήμερα το πρωί. Μύρισε λίγο, αλλά όχι και ενοχλητικά (υποκειμενικό αυτό).

Γέμισε τα 2 λίτρα και σταμάτησε. Ο αέρας εξόδου είναι 12 βαθμούς πιο ζεστός, στα 20 εκατοστά απόσταση από τις γρίλιες. 19 βαθμούς στο δωμάτιο και 31 στην έξοδο.

Έχω ένα ψηφιακό υγρόμετρο το οποίο δεν ξέρω αν τα λέει καλά. Στις 2 πρώτες ώρες λειτουργίας κατέβασε την ένδειξη υγρασίας από 64 στο 47%.

Ελπίζω η κατανάλωση να είναι όπως τα λέει.

Περιμένω δύο αναλογικά υγρόμετρα, οπότε θα βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Θα επανέλθω και με άλλες εντυπώσεις.


Και να προσθέσω ότι αυτή τη στιγμή, με μισή ώρας λειτουργία, έχει ανεβάσει 2 βαθμούς την θερμοκρασία του δωματίου, πράγμα που με ενδιαφέρει, γι' αυτό και το αναφέρω. Ζεσταίνομαι με σόμπα πελλετ και το δωμάτιο αυτό είναι το πιο απομακρυσμένο, βορεινό και με την περισσότερη υγρασία. Η υγρασία σ'αυτή την μισή ώρα κατέβηκε 10%, σύμφωνα με υγρόμετρο που δεν ξέρω αν πρέπει να εμπιστευτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα για 2 χρόνια στην Κώ και βρήκα ένα υπέροχο σπίτι 51 τμ (ήταν καλοκαίρι όταν πήγα). Το 2011. Τον Δεκέμβριο τα νερά τρέχανε από τους τοίχους και τα ταβάνια λες και τα είχα βρέξει από μέσα. Όταν ακουμπούσα τον τοίχο με την  παλάμη μου, το νερό κυλούσε στον αγκώνα με ροή και έσταζε κανονικά. Οι πολυθρόνες και τα ρούχα ήταν μόνιμα μούσκεμα. Κάτω στο πάτωμα λίμνη το νερό.

Οι ακραίες καταστάσεις απαιτούν και ακραίες λύσεις !

Άνοιξα τον  υπολογιστή και χωρίς να ψάξω πολύ αγόρασα ένα θηρίο. Olimpia AquaDry 28. To 28 είναι τα λίτρα που μπορεί να τραβήξει σε 24 ώρες. Πόσα λέτε να τραβούσε; για τις πρώτες 17 μέρες ...................... 28 λίτρα την μέρα !!! Κάνει απίστευτη δουλειά. Δεν δάκρυσαν ούτε μια φορα τα τζάμια από τότε, ακόμη και όταν χάλασε ο απορροφητήρας.

Αυτά είχα να σας πω . Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι σε μένα,  daPro ... ΝΑΙ το είχα όλη μέρα ανοιχτό ρυθμισμένο σε 60% υγρασία. Πλεόν δεν το δουλεύω γιατι δεν το χρειάζομαι. Την άνοιξη το έκλεισα όταν άνοιξαν οι μπαλκονόπορτες μόνιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα για 2 χρόνια στην Κώ και βρήκα ένα υπέροχο σπίτι 51 τμ (ήταν καλοκαίρι όταν πήγα). Το 2011. Τον Δεκέμβριο τα νερά τρέχανε από τους τοίχους και τα ταβάνια λες και τα είχα βρέξει από μέσα. Όταν ακουμπούσα τον τοίχο με την  παλάμη μου, το νερό κυλούσε στον αγκώνα με ροή και έσταζε κανονικά. Οι πολυθρόνες και τα ρούχα ήταν μόνιμα μούσκεμα. Κάτω στο πάτωμα λίμνη το νερό.

Οι ακραίες καταστάσεις απαιτούν και ακραίες λύσεις !

Άνοιξα τον  υπολογιστή και χωρίς να ψάξω πολύ αγόρασα ένα θηρίο. Olimpia AquaDry 28. To 28 είναι τα λίτρα που μπορεί να τραβήξει σε 24 ώρες. Πόσα λέτε να τραβούσε; για τις πρώτες 17 μέρες ...................... 28 λίτρα την μέρα !!! Κάνει απίστευτη δουλειά. Δεν δάκρυσαν ούτε μια φορα τα τζάμια από τότε, ακόμη και όταν χάλασε ο απορροφητήρας.

Αυτά είχα να σας πω . Καλό βράδυ.

 

28 λίτρα τη μέρα... είχες δηλαδή 32 βαθμούς θερμοκρασια και 80% υγρασία κάθε μέρα.... και έβαλες και σωληνάκι μάλλον γιατί που να αδειάζεις το 3,5 λίτρων κουβαδάκι 8 φορές την ημέρα... το πιασες το υποννοούμενο φίλε daPro;;

 

http://www.apothema.gr/olimpia-splendid-aquadry-28s-102281p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα τον meaco 20L platinum.

 

Δουλεύει 3 ώρες και ήδη το δοχείο νερού είναι λίγο πάνω από τη μέση (και χωράει 6 λίτρα!!!)

Όταν τον έβαλα το βαρόμετρο μου έλεγε 86% και ο αφυγραντήρας 88% ενώ τώρα δείχνει 77%.

 

Κριτήρια επιλογής ήταν

- οι καλές κριτικές που διάβασα για τον συγκεκριμένο

- ότι το σπίτι είναι σχεδόν 100 τ.μ. και ήθελα ένα μηχάνημα να το καλύπτει άνετα

 

Σε λίγο καιρό θα έχω νεώτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι pp6210. Δεν έβαλα σωληνάκι γιατί τον μετακινούσα (αν και τελικά δεν χρειαζόταν) και ήταν ο μόνος τρόπος για να μετράω τα λίτρα.

Η θερμοκρασία ήταν περίπου 23-24 βαθμούς (και δεν μπορούσα να ζεσταθώ). Η υγρασία μέσα στο σπίτι έφτασε 97% !!! Δεν είμαι ούτε ειδικός ούτε γράφω υπερβολές. Σας λέω αυτό που έβλεπα από τις ενδείξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αυτοι οι αφυγρατηρες εχουν και φιλτρο για σκονη? Ειμαι σε ημηυπογειο και εχω κατι κουλες μετρησεις σε υγρασια. Αλλες μερες 80% και αλλες 60%. με σταθερα 20 βαθμους θερμοκρασια. Αεριζοντας το σπιτι δεν ειδα διαφορα και επισης τωρα το χειμωνα αν αερισεις μετα παγωνει το σπιτι και αντε να ξαναζεσταθει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αυτοι οι αφυγρατηρες εχουν και φιλτρο για σκονη? Ειμαι σε ημηυπογειο και εχω κατι κουλες μετρησεις σε υγρασια. Αλλες μερες 80% και αλλες 60%. με σταθερα 20 βαθμους θερμοκρασια. Αεριζοντας το σπιτι δεν ειδα διαφορα και επισης τωρα το χειμωνα αν αερισεις μετα παγωνει το σπιτι και αντε να ξαναζεσταθει..

ναι έχει φίλτρο..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον rohnson με 4 χρονια εγγυηση κανεις? Οπου ρωταω κανεις δεν απανταει και δεν βλεπω σχεδον καθολου σχολια.ελπιζω να ειναι επειδη μενουν ολοι με το στομα ανοιχτο μολις τον δουλεψουν,γιατι τον εχω παραγγειλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι να μην τον έχει κανείς από όσους ασχολούνται με το topic και γι'αυτό δεν έχεις απαντήσεις.

 

 

Μήπως ξέρετε κανένα αξιόπιστο gadget που να μετράει υγρασία σωστά για να κάνω συγκρίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πελαγωμένος ήμουν 2 μέρες τώρα, διαβάζω και ξαναδιαβάζω specs και κριτικές αμφιβόλου αξιοπιστίας (εννοώ τις πολύ θετικές που μου φαίνονται λίγο ψεύτικες). Μόλις παρήγγειλα τον Juro Pro 12L 

Σήμερα αγόρασα και εγώ τον ίδιο. Θα τον χρησιμοποιήσω μερικές μέρες και θα επιστρέψω να σας πω εντυπώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...